Καλησπερα παιδια,εδω και δυομισι μηνες εχω ξεκινησει διατροφη αυξησης ογκου με τη βοηθεια και του φορουμ σας εφτιαξα ενα πλανο που προσπαθω και τηρω(ειμαι 26 ετών, 178 cm υψος και ξεκινησα 68κιλα,τωρα ειμαι 70,γυμναζομαι 3-4 φορες τη βδομαδα με το προγραμμα για αρχαριους του χρηστη mazda)αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας στη διατροφη μου γιατι εχω εντοπισει καποια θεματα
1ο γευμα-8.30 ενα σκουπ serious mass(δεν μπορω να φαω τιποτα με το που ξυπναω,πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2 ωρες απο την ωρα που ξυπναω για να φαω)
2ο γευμα 11.30-12 τοστ με μια φετα τυρι με γαλοπουλα ή κοτοπουλο βραστο ή ενα αυγο.
3ο γευμα 2.30-3 κοτοπουλο ή μοσχαρι(με ρυζι ή μακαρονια ή πατατες)οσπρια,φασολακια,αρακας,μακαρονια ή ρυζι με τονο ή σολωμο
4ο γευμα 5.30-6(πριν την προπονηση)γιαουρτι με βρωμι και μελι ή γιαουρτι με 3-4 digestive ή ενα μηλο
5ο γευμα 8.30 -9(μεταπροπονητικο)ενα σκουπ serious mass + 1 μπανανα.τις μερες που δεν παω γυμναστηριο δεν πινω σκονη αλλα τρωω γυρω στις 7.30 βρεφικη κρεμα με γαλα και βρωμη και φυστικοβουτυρο(σερρων αγνο)η κρεμα απο καλαμποκαλευρο με γαλα βρωμη και φυστικοβουτυρο ή μελι.
6ο γευμα 10++ οτι γραφω και στο 3ο γευμα,αλλα ποτε ιδιο με το μεσημερι
Εχω ομως τα εξης θεματα οταν εχω ψαρι στο γευμα μου,πριν ή μετα δεν μπορω να φαω γαλακτοκομικα,αυγο με χαλαει στο στομαχι,κανω εμετους(οχι παντα).επισης δεν τρωω πολλες σαλατες εχω γαστροοισ
οφαγικη παλλινδρομηση και με χαλανε.Επιπλεον,το σαββατοκυριακο ξυπναω γυρω στις 11 και χαλαει το
προγραμμα μου και κανω 3 γευματα και οχι παντα ποιοτικα οπως στις καθημερινες.τελος θελω να ρωτησω
σχετικα με τη gainer που παιρνω,υπαρχει καποιο προβλημα με τα ζαχαρα που εχει,την παιρω 1.5 μηνα,θα πρεπει να τη κοψω για παραδειγμα στους 2-3 μηνες???
Αυτα και περιμενω γνωμες,συμβουλες και διορθωσεις
Ευχαριστω