Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Βοήθεια Με Διατροφή Όγκου

    Καλησπερα παιδια,εδω και δυομισι μηνες εχω ξεκινησει διατροφη αυξησης ογκου με τη βοηθεια και του φορουμ σας εφτιαξα ενα πλανο που προσπαθω και τηρω(ειμαι 26 ετών, 178 cm υψος και ξεκινησα 68κιλα,τωρα ειμαι 70,γυμναζομαι 3-4 φορες τη βδομαδα με το προγραμμα για αρχαριους του χρηστη mazda)αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας στη διατροφη μου γιατι εχω εντοπισει καποια θεματα
    1ο γευμα-8.30 ενα σκουπ serious mass(δεν μπορω να φαω τιποτα με το που ξυπναω,πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2 ωρες απο την ωρα που ξυπναω για να φαω)
    2ο γευμα 11.30-12 τοστ με μια φετα τυρι με γαλοπουλα ή κοτοπουλο βραστο ή ενα αυγο.
    3ο γευμα 2.30-3 κοτοπουλο ή μοσχαρι(με ρυζι ή μακαρονια ή πατατες)οσπρια,φασολακια,αρακας,μακαρονια ή ρυζι με τονο ή σολωμο
    4ο γευμα 5.30-6(πριν την προπονηση)γιαουρτι με βρωμι και μελι ή γιαουρτι με 3-4 digestive ή ενα μηλο
    5ο γευμα 8.30 -9(μεταπροπονητικο)ενα σκουπ serious mass + 1 μπανανα.τις μερες που δεν παω γυμναστηριο δεν πινω σκονη αλλα τρωω γυρω στις 7.30 βρεφικη κρεμα με γαλα και βρωμη και φυστικοβουτυρο(σερρων αγνο)η κρεμα απο καλαμποκαλευρο με γαλα βρωμη και φυστικοβουτυρο ή μελι.
    6ο γευμα 10++ οτι γραφω και στο 3ο γευμα,αλλα ποτε ιδιο με το μεσημερι
    Εχω ομως τα εξης θεματα οταν εχω ψαρι στο γευμα μου,πριν ή μετα δεν μπορω να φαω γαλακτοκομικα,αυγο με χαλαει στο στομαχι,κανω εμετους(οχι παντα).επισης δεν τρωω πολλες σαλατες εχω γαστροοισ
    οφαγικη παλλινδρομηση και με χαλανε.Επιπλεον,το σαββατοκυριακο ξυπναω γυρω στις 11 και χαλαει το
    προγραμμα μου και κανω 3 γευματα και οχι παντα ποιοτικα οπως στις καθημερινες.τελος θελω να ρωτησω
    σχετικα με τη gainer που παιρνω,υπαρχει καποιο προβλημα με τα ζαχαρα που εχει,την παιρω 1.5 μηνα,θα πρεπει να τη κοψω για παραδειγμα στους 2-3 μηνες???
    Αυτα και περιμενω γνωμες,συμβουλες και διορθωσεις
    Ευχαριστω

  2. #2

    Default

    Παιδια καμια γνωμη για τη διατροφη μου,αν δεν ειναι κοπος!!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Εγώ θα σου έλεγα να διορθώσεις το πρωινό.Βγάλε τα τοστ και προτίμησε απο υδατάνθρακα βρώμη με 2 αυγά και 2 ασπράδια ας πούμε.Στο 5ο γεύμα τις ημέρες που δεν πας καλύτερα να βάλεις κάτι ποιοτικότερο όπως πατάτα ή ρύζι με κοτόπουλο.Για την serious mass δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ αλλά αφύ την έχεις χρησιμοποίησε την στις χρονικές στιγμές που ανέφερες.

  4. #4
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Καλημέρα φίλε μου!

    Αρχικά σε ότι γεύματα σου έχεις συμπληρώματα διατροφής δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω καθώς δεν έχω ασχοληθεί πάνω στο θέμα απλά θα σε βοηθήσω σε ότι έχει να κάνει με τις τροφές σου.

    1ο γεύμα: Καλύτερο θα ήταν να έτρωγες μια ομελέτα με 6-8 αυγά μαζί με 100 γρ. βρώμη και ένα φρούτο (αν το προσπαθήσεις θα μπορέσεις να τρως πρωί κι εγώ πρωί δεν κατέβαζα ούτε νερό και τώρα τρώω ότι μπορείς να φανταστείς..θέληση πρέπει να υπάρχει)
    2ο γεύμα: βγάλε το τοστ και αντικατεστησέ το με καστανό ρύζι μαζί με το κοτόπουλο
    3ο γεύμα: μια χαρά είναι το γεύμα σου απλά πρόσεξε να μην τρως συνέχεια τόνο σε κονσέρβα γιατί δεν κάνει καλό.έχε τον κονσερβοποιημένο τόνο ως μια γρήγορη λύση και ως το πολύ 2 φορές την βδομάδα!
    4ο γεύμα: Αφαίρεσε γενικότερα το μέλι από την διατροφή σου..Προτίμησε γιαούρτι 2% λιπαρά και πριν την προπόνησή σου αν θες γαλακτοκομικά φάε το γιαούρτι αλλά βάλε στο γεύμα σου και κάποια πηγή που να σου δώσει αρκετό υδατάνθρακα ώστε να έχεις ενέργεια στην προπόνησή σου. ( επίσης μπορείς να φάς ζωική πρωτείνη μαζί με μακαρόνια για παράδειγμα)
    5ο γεύμα: Σε αυτό το γεύμα σου ως μετα-προπονητικό να σου απαντήσει καλύτερα κάποιος πιο έμπερος καθώς χρησιμοποιείς συμπλήρωμα

    Τώρα αν το σαββατοκύριακο κάνεις 3 γεύματα ενώ όλη την άλλη βδομάδα κάνεις 5-6 χαλάς όλο τον μεταβολισμό που προσπαθείς να φτιάξεις με την διατροφή σου.. Με τον τρόπο αυτό ο οργανισμός σου θα πέσει σε μυικό καταβολισμό και θα σου δημιουργήσει άλλα προβληματα!
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by chris1987 View Post
    Καλησπερα παιδια,εδω και δυομισι μηνες εχω ξεκινησει διατροφη αυξησης ογκου με τη βοηθεια και του φορουμ σας εφτιαξα ενα πλανο που προσπαθω και τηρω(ειμαι 26 ετών, 178 cm υψος και ξεκινησα 68κιλα,τωρα ειμαι 70,γυμναζομαι 3-4 φορες τη βδομαδα με το προγραμμα για αρχαριους του χρηστη mazda)αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας στη διατροφη μου γιατι εχω εντοπισει καποια θεματα
    1ο γευμα-8.30 ενα σκουπ serious mass(δεν μπορω να φαω τιποτα με το που ξυπναω,πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2 ωρες απο την ωρα που ξυπναω για να φαω)
    2ο γευμα 11.30-12 τοστ με μια φετα τυρι με γαλοπουλα ή κοτοπουλο βραστο ή ενα αυγο.
    3ο γευμα 2.30-3 κοτοπουλο ή μοσχαρι(με ρυζι ή μακαρονια ή πατατες)οσπρια,φασολακια,αρακας,μακαρονια ή ρυζι με τονο ή σολωμο
    4ο γευμα 5.30-6(πριν την προπονηση)γιαουρτι με βρωμι και μελι ή γιαουρτι με 3-4 digestive ή ενα μηλο
    5ο γευμα 8.30 -9(μεταπροπονητικο)ενα σκουπ serious mass + 1 μπανανα.τις μερες που δεν παω γυμναστηριο δεν πινω σκονη αλλα τρωω γυρω στις 7.30 βρεφικη κρεμα με γαλα και βρωμη και φυστικοβουτυρο(σερρων αγνο)η κρεμα απο καλαμποκαλευρο με γαλα βρωμη και φυστικοβουτυρο ή μελι.
    6ο γευμα 10++ οτι γραφω και στο 3ο γευμα,αλλα ποτε ιδιο με το μεσημερι
    Εχω ομως τα εξης θεματα οταν εχω ψαρι στο γευμα μου,πριν ή μετα δεν μπορω να φαω γαλακτοκομικα,αυγο με χαλαει στο στομαχι,κανω εμετους(οχι παντα).επισης δεν τρωω πολλες σαλατες εχω γαστροοισ
    οφαγικη παλλινδρομηση και με χαλανε.Επιπλεον,το σαββατοκυριακο ξυπναω γυρω στις 11 και χαλαει το
    προγραμμα μου και κανω 3 γευματα και οχι παντα ποιοτικα οπως στις καθημερινες.τελος θελω να ρωτησω
    σχετικα με τη gainer που παιρνω,υπαρχει καποιο προβλημα με τα ζαχαρα που εχει,την παιρω 1.5 μηνα,θα πρεπει να τη κοψω για παραδειγμα στους 2-3 μηνες???
    Αυτα και περιμενω γνωμες,συμβουλες και διορθωσεις
    Ευχαριστω


    Kαλησπέρα,

    στη διατροφή που μας γράφεις δεν αναφέρεις καθόλου ποσότητες. Ζυγίζεις αυτά που τρως; Πως ξέρεις πόσο περισσότερο χρειαζεται για το στόχο που έχεις;
    Σύμφωνα με τα στατιστικά σου, οι θερμίδες συντήρησης είναι 2700. Πρόσθεσε αρχικά 250 και με βάση αυτό χτίσε τα γεύματά σου. Υπολόγισε τα μάκρος σε 340γρ υδατάνθρακα, 200γρ πρωτείνη, 60γρ λιπαρά (αυτά αντιστοιχούν στις θερμίδες συντήρησης). Ξεκίνα το έτσι να δεις πως θα ανταποκριθεί το σώμα σου και στην πορεία κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές.

  6. #6

    Default

    Ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
    Ειχα βγαλει τις θερμιδες μεσω μιας εξισωσης και τα νουμερα συμφωνουν με αυτα που γραφεις καρδουλα,δεν ζυγιζω ξεκινησα πιο χαλαρα για αρχη,μονο ρυζι και μακαρονια γνωριζω ποσο τρωω ακριβως,τα αλλα κατα προσεγγιση...εδω και 1 βδομαδα δεν ηταν καλη η διατροφη μου και δεν προπονηθηκα,λογω μετακομισης,απο αυριο παλι!
    Μετα απο μεσημεριανο γευμα η βραδυνο που περιεχει ψαρι,στο επομενο τι μπορω να τρωω εκτος απο αυγο και γαλακτομικο,ειδικα αν προκειται για προ-προνητικο γευμα?
    Σχετικα με το συμπληρωμα,τελειωνει σε 10 μερες,να το αντικαταστησω με whey ή να συνεχισω με γκεϊνερ?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by chris1987 View Post
    Μετα απο μεσημεριανο γευμα η βραδυνο που περιεχει ψαρι,στο επομενο τι μπορω να τρωω εκτος απο αυγο και γαλακτομικο,ειδικα αν προκειται για προ-προνητικο γευμα?
    Σχετικα με το συμπληρωμα,τελειωνει σε 10 μερες,να το αντικαταστησω με whey ή να συνεχισω με γκεϊνερ?
    Μπορείς να φας κρέας με υδατάνθρακα.
    Χωρίς να μετράς διατροφή δεν υπάρχει νόημα να πάρεις συμπλήρωμα. Μπορεί να παίρνεις ήδη αρκετή πρωτεΐνη.

  8. #8

    Default

    Εχεις δικιο για το μετρημα,οσον αφορα κοκκινο κρεας και κοτοπουλο τρωω αρκετη ποσοτητα,απο τροφιμα συσκευασμενα γνωριζω τι τρωω απο τα πινακακια που εχουν,δεν ξεπερναω νομιζω τα 2 γρ πρωτεϊνης ανα κιλο σωματικου βαρους κατα προσεγγιση,βεβαια χωρις μετρημα ποτε δεν εισαι σιγουρος.
    Μου φαινεται δυσκολο μετα το μεσημεριανο μου να φαω κρεας με υδατανθρακα,πριν την προπονηση,θα προτιμουσα κατι πιο ελαφρυ,γιατι πολλες φορες τρωω προ-προπονητικα 1-1.30 πριν το γυμναστηριο και το κρεας-υδατανθρακα δεν θα το χω χωνεψει,εχω και γοπ και δεν θελω να νιωθω πολυ γεματο το στομαχι μου πριν τη προπονηση,μπορεις να μου πεις τι ποσοτητα κρεατος και υδατανθρακα να ετρωγα για παραδειγμα?

  9. #9
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Ρίξε μια ματιά εδώ για να υπολογίσεις τα μακροδιατροφικά στοιχεία που χρειάζεσαι και εδώ για να ξέρεις τις περιέχουν οι μη συσκευασμένες τροφές
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με τη διατροφη ογκου
    By BigM in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 02-11-12, 09:43
  2. βοηθεια για διατροφη ογκου
    By filippos13 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 19-04-12, 17:46
  3. Βοήθεια για διατροφή όγκου
    By Gravity is my enemy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 03-01-12, 00:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •