Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default Μεταπροπονητικη Πρωτεϊνη και Αποριες

    Φιλοι και συνοδοιπόροι εχω καποιες απορρίες και θα ηθελα τη γνωμη σας.
    1)Θέλω να παρω μια πρωτεϊνη για μεταπροπονητικό γεύμα και έχω τεσσερις στα υποψην ...
    α) USN-100% Whey Protein
    β)100%whey isolate (scitec)
    γ)whey plus(NLS)
    δ)gold standar (optimum) . Για αυτο θελω μια γνωμη απο αυτους που τις εχουν δοκιμασει
    2 ) Μετα τη προπονηση ειναι καλο να καταναλωνω την πρωτεϊνη αραιωμενη σε νερο ? Αν την αραινωνω σε μια πρωτεϊνη αργα αφομοιωσιμη οπως το απαχο γαλα θα επιβραδυνθεί η απορρόφησή της πρωτεϊνης ?
    3 ) Σαν υδατανθρακες ειναι καλά τα φρουτα ή θα μπορουσα να προσθεσω και αμυλωδεις υδατανθρακες οπως ρυζι κλπ...
    Επισης σκφτομαι να προσθεσω γλυκοζη σε υγρη μορφη ! Ειναι οκ?
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα!

    Από τις πρωτείνες που γράφεις προσωπικά έχω δοκιμάσει μόνο την gold. Επέλεξε μια απλή whey, δες ποια σε συμφέρει από άποψη τιμής και πάρε.
    Μετά την προπόνηση για γρήγορη απορρόφηση πιες την σε νεράκι. Το γάλα μπορείς να το βάλεις το πρωί ή σε ενδιάμεσο σνακ .
    Αν εννοείς υδατάνθρακα για το μεταπροπονητικό, μπορείς να βάλεις μια μπανανούλα ή πατάτα ή άσπρο ρύζι. Γλυκόζη άστην είναι εντελώς διατροφικά άχρηστη.

    Καλές προπονήσεις!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by dimi1991 View Post
    α) USN-100% Whey Protein. (καλη φαινεται χωρις τπτ ιδιαιτερο πιο πολυ concetrate εχει και λιγοτερο isolate) η Iso ειναι πιο ευκολα αφομοιώσιμη μετα την προπονηση.
    β)100%whey isolate (scitec) το μονο αρνητικο με την συγκεκριμενη πρωτεινη ειναι οτι δεν γραφει ακριβως το προφιλ αμινοξεων που εχει και δεν μου αρεσει στην διαλυτοτητα της
    γ)whey plus(NLS) μια πολυ συμφερουσα πρωτεινη με μονο 44ευρω,μονο που αυτη δεν ειναι καθαρη 100% whey για μενα παει σε πρωτεινη πολλων πηγων πιο πολυ
    δ)gold standar (optimum) . καλη πρωτεινη ειναι πολυ διαφημισμένη δεν εχει αλλαξει τπτ εδω και δεκα χρονια που βγαινει μονο το ταμπελακι

    2 ) Μετα τη προπονηση ειναι καλο να καταναλωνω την πρωτεϊνη αραιωμενη σε νερο ? Αν την αραινωνω σε μια πρωτεϊνη αργα αφομοιωσιμη οπως το απαχο γαλα θα επιβραδυνθεί η απορρόφησή της πρωτεϊνης ?
    3 ) Σαν υδατανθρακες ειναι καλά τα φρουτα ή θα μπορουσα να προσθεσω και αμυλωδεις υδατανθρακες οπως ρυζι κλπ...
    Επισης σκφτομαι να προσθεσω γλυκοζη σε υγρη μορφη ! Ειναι οκ?
    Ευχαριστω!
    δες πιο πανω με κοκκινα


    καλησπερα,για μενα η πιο καλη πρωτεινη τουλαχιστον τεχνολογικα στην ελλαδα ειναι η πρωτεινες sci-mx δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο γευστικα αλλα ειναι η πιο πλουσιες πρωτεινες.βαζουν μεσα πρασινο τσαι,cla,πολλα γρ απο αμινοξεα (μπορεις να τα δεις αναλυτικα πανω σε ολες τις συσκευασιες).ολες οι πρωτεινες τους εχουν μεσα πολυβιταμινες και αλλα πολλα αναλογα με τον στοχο σου,το μονο κανω ειναι η τιμη που ειναι κοντα στα 60 ευρω αλλα αγοραζεις κατι
    που αξιζει τις ωρες τεχνολογιας πανω του.

    2)η πρωτεινη μετα την προπονηση παει παντα με νερο για να ειναι πιο αφομοιώσιμη,το γαλα το βαζουμε η βραδυ η πρωι για αργη απορροφηση καλα το λες.
    3)αν ο στοχος σου ειναι να βαλεις κιλα και δεν εχεις που να βαλεις υδατανθρακα μεσα στην μερα μπορεις να το βαλεις με ''δεξτροζη'' η μεσα στην προπονηση σου με τους ηλεκτρολητες-bcaa ή να βαλεις στο shake στο τελος της προπονησης σου. για το μεταπροπονητικο σου γευμα προτίμησε πατάτα η ρυζι

    καλη συνεχεια

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπορείς με λιγότερα από 60 ευρώ φίλε μου να πάρεις μια whey χωρίς φρου φρου κι αρωματα. Μπορείς να δεις και στην ενότητα των συμπληρωμάτων αξιολογήσεις παιδιών. Μια χαρά θα κανεις τη δουλειά σου.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default

    Ωραια θα κοιταξω και εκει να παρω μια αποψη ! Ευχαριστω πολυ παιδια !

  6. #6
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    εγω ηθελα απλα να ρωτησω αν μετα την προπονηση κανει η whey πρωτεινη ή θα ηταν καλυτερα να επινα isolate?

    οπως εχω ξανα πει , δεν παω για πρωταθλητισμο, αλλα αν ειναι να κανουμε κατι να το κανουμε σωστα

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η διαφορά μεταξύ απλής whey και isolate, είναι μικρή για να σε απασχολεί. Και με τις 2 μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.

    Αν μπορείς να παίρνεις isolate, κάνε το.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Η διαφορά μεταξύ απλής whey και isolate, είναι μικρή για να σε απασχολεί. Και με τις 2 μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.

    Αν μπορείς να παίρνεις isolate, κάνε το.
    σε ευχαριστω πολυ cuban για την αμμεση απαντηση, γιατι το ειχα αγχος μην κανω τζαμπα δουλεια με την whey.
    η διαφορα μπορει να ειναι μικρη αλλα η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη.

    θα μεινω με ποιοτηκες whey.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 09-10-13, 20:27
  2. Replies: 3
    Last Post: 08-09-12, 18:15
  3. Αποριες με πρωτεινη ..
    By purehate in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-11, 19:08
  4. Μεταπροπονητική Πρωτείνη/Κρεατίνη
    By slkts in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-08, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •