Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default Ξαφνική Ανορεξία

    Θα ήθελα την γνώμη σας αν σας έχει ποτέ συμβεί κάτι παρόμοιο.

    Προχτές λοιπόν το πρωί που σηκώθηκα όλα καλά, το παράξενο όμως ήταν ότι δεν πεινούσα, αλλά κανονικά έφτιαξα το πρωίνο μου και το έφαγα, κάπως με το ζόρι. 3 ώρες αργότερα, παρόλο που είχα κάνει 3-4χλμ περπάτημα με τα σκυλιά μου έξω και γύρισα σπίτι πάλι δεν είχα όρεξη να φάω το 2ο γεύμα και δεν το εφαγα (απο νερό όμως κατανάλωσα 2-3 λίτρα στην διαδρομή, όπως και παλιότερα όποτε πήγαινα βόλτα μεγάλη με τα σκυλια). Έρχετε και η ώρα του μεσημεριανού και πάλι όρεξη μηδέν, αλλά πάλι με το ζόρι το κατάφερα, τεσπα, όλη η ημέρα κύλησε έτσι χωρίς να έχω όρεξη να φάω τίποτα και με το ζόρι έφαγα 3 απο τα 6 γεύματα μου. Και την επόμενη μέρα πάλι λίγο απο τα ίδια αλλά όχι τόσο πολύ, είχα μια μικρή όρεξη αλλά και πάλι 3 γεύματα μπόρεσα να φάω.

    Η Ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής, σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο; Και αν ναι, τι κάνατε; τρώγατε με το ζόρι; Δεν τρώγατε; Δεν μου είχε ξανα συμβεί ποτε αυτό και μου φάνηκε παράξενο. Το σίγουρο είναι ότι δεν κατανάλωσα τις θερμίδες που χρειαζόμουν αυτές τις 2 μέρες. Σήμερα όλα κανονικά, όρεξη στο νορμάλ και τρώω κανονικά. WEIRD!!!!!
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    08-08-12
    Posts
    42

    Default

    Η όρεξη έχει να κανει και με τη ψυχολογία.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    το εχω εδω και παρα πολυ καιρο, τρωω με το ζορι. πιο πολυ νομιζω ψυχολογικο ειναι,
    αν και αν τρως τις θερμιδες που πρεπει σε συχνα γευματα δεν ειναι περιεργο.
    το περιεργο ειναι να μην τρως και μετα στις ασκησεις
    να παθαινεις σκοτοδινες και να συνεχιζεις να μην πεινας!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Και εγω το ιδιο εχω παθει,ειδικα μετα την προπονηση...αλλα και σε αλλες ωρες γενικοτερα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder DeeNpee's Avatar
    Join Date
    18-08-13
    Posts
    165

    Default

    τελευταια εχω χασει 2 κιλα επειδη δεν μπορω να τρωω. ειναι 2 βδομαδες σχεδον που κανω βηματα προς τα πισω...το δικο μου θεμα προσωπικα οφειλεται σε κατι ψυχολογικο...εχω παθει το ιδιο 3-4 φορες και ειναι πολυ εκνευριστικο γιατι με πηγαινει πισω.
    μεσα σε 2 βδομαδες, τις 3-4 μερες ειναι ζητημα να εφαγα υπερθερμιδικα. τις υπολοιπες δυσκολευομαι πολυ...

  6. #6
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default

    Όχι, δεν είχα σκοτοδείνες και τέτοια αλλά τις 2 μέρες σίγουρα έφαγα τις μισές θερμίδες απο όσες έπρεπε. Σήμερα το προσπαθώ εχω φάει όλα τα γεύματα μέχρι στιγμής, απλά το μεσημεριανό ολόκληρο δεν μπόρεσα και το έφαγα μισό. Ελπίζω να μην συνεχιστεί αυτό τις επόμενες μέρες γιατί την έκατσα.
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.

  7. #7
    Junior Bodybuilder DeeNpee's Avatar
    Join Date
    18-08-13
    Posts
    165

    Default

    ποσο καιρο ακολουθεις τη διατροφη σου και ποσο καιρο εχεις να κανεις ενα διαλειμμα απο το γυμ;

    αυτες τις μερες που δν μπορεις να φας, πηγαινεις;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι συμπληρώματα παίρνεις; (αν παίρνεις)

  9. #9
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,667

    Default

    Φιλε Max κ εγω το παθαινω ανα διαστηματα,αλλα λογω ψυχολογιας πιο πολλες φορες...εχω χασει 3 κιλα λογω τετοιου φαινομενου κ προσπαθω να μην μπλεκω τα προβληματα κ την πολυπλοκοτητα πολλων πραγματων στα βαρη κ στην διατροφη...Με εχει αφησει πολλες φορες πισω απο το στοχο μου....Μεχρι πριν λιγο καιρο ετρωγα τα παντα με το ζορι γιατι ειχα προβληματα,ανουσια για τους περισσοτερους οπως κ για μενα τωρα :Ρ
    Απλα αν ειναι ψυχολογικο βγαλτο απο το μυαλο σου κ κανε αυτο που αγαπας...Προσωπικα οταν ειμαι στο gym ή στο σπιτι κ ετοιμαζομαι για φαγητο τα ξεχναω ολα,ειμαι εγω κ το πιατο μονο :P
    Ξεκουραζεσαι επαρκως?

  10. #10
    New Member LefterisA's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Ρέθυμνο, Κρήτη
    Posts
    35

    Default

    Εκτός από ψυχολογικό όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι, είναι πιθανόν να είναι θέμα του οργανισμού σου π.χ έλλειψη σιδήρου αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα χάσεις αν πας να κάνεις ένα τσεκ-απ! Πολλές φορές επίσης η όρεξη επηρεάζεται από ορμονικά θέματα και επίσης πολλά φάρμακα έχουν ως πιθανή παρενέργεια την μείωση της όρεξης. Μήπως πήρες κάποιο νέο συμπλήρωμα τώρα τελευταία;

  11. #11
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by LefterisA View Post
    Εκτός από ψυχολογικό όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι, είναι πιθανόν να είναι θέμα του οργανισμού σου π.χ έλλειψη σιδήρου αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα χάσεις αν πας να κάνεις ένα τσεκ-απ! Πολλές φορές επίσης η όρεξη επηρεάζεται από ορμονικά θέματα και επίσης πολλά φάρμακα έχουν ως πιθανή παρενέργεια την μείωση της όρεξης. Μήπως πήρες κάποιο νέο συμπλήρωμα τώρα τελευταία;
    τυγχαίνει να έχω στίγμα ανεμίας.. 4-5 μέρες χωρίς βιταμίνη σιδήρου και πέφτει αρκετά.. ποτέ μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
    BODYBUILDING IS AN ART, YOUR BODY IS THE CANVAS, WEIGHTS ARE YOU BRUSH AND NUTRITION IS YOUR PAINT. WE ALL HAVE ABILITY TO TURN A SELF PORTRAIT INTO A MASTERPIECE.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 14-06-13, 22:51
  2. Ξαφνική απώλεια κιλών-Τι κάνω λάθος;
    By BillS in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-08-11, 23:37
  3. Boήθεια Για Προπόνηση Μετά Από Ανορεξία
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 29
    Last Post: 15-09-10, 20:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •