Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 48 of 48
  1. #31
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Yannis_V View Post
    Καλημέρα ...

    Δεν ξέρω βρε παιδιά το τι ζητάει ο καθένας μας. Σίγουρα όλοι μας θέλουμε ένα καλογυμνασμένο σώμα. Αλλά ο καθένας είναι και μια μοναδική περίπτωση.
    Βέβαια τίποτα δεν γίνετε από μόνο του (εκτός από αυτό που έχεις τώρα όταν τα παρατήσεις). Θέλει δουλειά το πράγμα ... αλλά όταν έρχεσαι σε ένα δίλημμα όγκου ή γράμμωσης για το ίδιο διάστημα ΣΙΓΟΥΡΑ θέλεις και τα δύο

    Τι πρέπει να κάνεις τελικά ? Και τα δύο μαζί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ έτσι κ αλλιώς. Στην περίπτωσή μου είμαι 48 και κάτι με 90 κιλά (χθες ζυγίστηκα πάλι και θα την σπάσω την ζυγαριά ) και μου λέει 28% λίπος (πάντα αυτό βλέπω εδώ και μερικούς μήνες). Δεν λέω ... έχω λίπος αλλά δεν είναι διάσπαρτο σε όλο το σώμα αλλά μαζεμένο μπροστά (κοιλιά). Κατά τ άλλα μια χαρά με βρίσκω. Τι πρέπει να ακολουθήσω τώρα για καλύτερα αποτελέσματα ? Ο στόχος μου είναι ότι μπορέσω να κάνω μέχρι τον ερχόμενο Μάρτιο όπου και μετά θα σταματήσω το γυμναστήριο (για όλο το καλοκαίρι) όπου θα ασχοληθώ και πάλι με το ποδήλατο μου. Μέχρι τότε βλέπουμε ... ίσως αλλάξω γνώμη
    Καλημέρα συνονόματε.

    Αυτό που με είχε βοηθήσει το καλοκαίρι να σουλουπωθώ ήταν μιά λογική διατροφή (υπο-ισοθερμιδικά) με αρκετά και μικρά γεύματα.
    Είχα σταματήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (πρωτεΐνες, κρεατίνες) και είχα δώσει βάρος στην αεροβική.
    Η προπόνησή μου ήταν 40'-45' από τα οποία τα πρώτα 20' αυστηρά (αν έβλεπα ότι δεν ξεμπέρδευα απλώς σταματούσα) βάρη με λογική ένταση και μετά 20'-25' αεροβική (διάδρομο ή ποδήλατο).

    Πιστεύω ότι με απλά πράγματα, μπορούμε να δούμε διαφορές αρκεί να έχουμε υπομονή και πείσμα.
    Μία προσεγμένη διατροφή, λίγη αεροβική, ένα προσεγμένο πρόγραμμα ενδυνάμωσης πιστεύω είναι αρκετά.

    Και κακά τα ψέματα... όσο και αν δεν μου αρέσει αυτό που λέω, από μία ηλικία και μετά, πιο πολύ μας βοηθάει η αεροβική και στο κορμί αλλά και στην υγεία, από τα βάρη.

    Αυτό το πιστεύω αφού δεν είμαι και τρελός οπαδός της αλλά όποτε την εντάσσω σοβαρά στο πρόγραμμά μου, βλέπω ότι με βοηθάει σε όλους τους τομείς πραγματικά.

    Αλλά μου "τρώει" χρόνο από τα αγαπημένα μου βάρη.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  2. #32
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    shadowmaker....σωστος κακα τα ψεμματα θελουμε δεν θελουμε να το παραδεχτουμε ετσι ειναι

    το εχω καταλαβει τωρα τελευταια διοτι υπερβαινω τα ορια σαν νατουραλ

    κατι το οποιο το πληρωνο με τραυματισμους υπερπροπονηση οχι αναρωση κ.α. πολλα

    νομιζω πρεπει να πεφτουν οι ρυθμοι απο μια ηλικια και μετα εστω και αν αισθανομαστε ακομα δυνατοι

  3. #33
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Αυτό που έχω "δει" τα τελευταία χρόνια είναι μία μειωμένη ικανότητα ανάρρωσης αλλά και πτώση της φυσικής κατάστασης.
    Στα 30, δίναμε 5 (χωρίς πολλές γνώσεις-μυαλό) και πέρναμε 10.
    Τώρα πρέπει να δίνουμε 10 (με πολλή προσπάθεια και κόπο) για να πάρουμε 5.

    Μην μας παίρνει από κάτω όμως...
    Άλλο το κοκκόρι και άλλο το λιοντάρι

    ΟΙ ΘΕΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!!!

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  4. #34
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    οποτε ολοι μετα τα 40 την ιδια αρρωστια περναμε και μονο στην συντηρηση πρεπει να δινουμε το βαρος πλεον

  5. #35
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Yannis_V View Post
    (χθες ζυγίστηκα πάλι και θα την σπάσω την ζυγαριά ) και μου λέει 28% λίπος (πάντα αυτό βλέπω εδώ και μερικούς μήνες).
    Μην αγχώνεσαι με αυτές τις μετρήσεις. Η λιπομέτρηση σε ζυγαριές μπάνιου, είναι τελείως αναξιόπιστη ! Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα...! Έχε σαν βάση σου τον καθρέφτη ! Κατά τ'άλλα, συμφωνώ με τα εξαιρετικά πόστ του Shadow !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #36
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    καλα αυτο με τη ζυγαρια, μεγαλο βασανο. στην αρχη με ειχε βγαλει 18% και 91 κιλα.
    τωρα ειμαι 88 και με δειχνει ακομα 18% !!!!!
    εκανα και την μετρηση με την μεζουρα (λαιμος,κοιλια) και με βγαζει 21% !!!!!
    περιμενω και ενα δερματοπαχυμετρο να μου πει την αληθεια, εντωμεταξυ εχω αλλαξει ολη την γκαρνταρομπα μου
    αφου ειναι σαν σακια τα παντελονια πλεον

  7. #37
    New Member Yannis_V's Avatar
    Join Date
    03-11-13
    Location
    Central Greece
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by zoro View Post
    καλα αυτο με τη ζυγαρια, μεγαλο βασανο. στην αρχη με ειχε βγαλει 18% και 91 κιλα.
    τωρα ειμαι 88 και με δειχνει ακομα 18% !!!!!
    εκανα και την μετρηση με την μεζουρα (λαιμος,κοιλια) και με βγαζει 21% !!!!!
    περιμενω και ενα δερματοπαχυμετρο να μου πει την αληθεια, εντωμεταξυ εχω αλλαξει ολη την γκαρνταρομπα μου
    αφου ειναι σαν σακια τα παντελονια πλεον
    χαχαχαχαααα μια από τα ίδια ... η ζυγαριές μάλλον θέλουν πέταμα !

    Πριν μερικά χρόνια αφού σταδιακά δεν με χωρούσανε τα ρούχα μου τα έδωσα σε γνωστούς από εδώ και από εκεί.
    Τώρα δεν έχω να φορέσω και το χειρότερο .... λεφτά να αγοράσω.
    Για καθημερινά έχω 2 τζιν που μου πάνε ακόμα. Φοράω το ένα και πλένω το άλλο .
    Ένα από αυτά σχίστηκε κοντά στο γόνατο. Αλλά επειδή είναι της μόδας τα σχισμένα κυκλοφορώ trendy

  8. #38
    New Member Yannis_V's Avatar
    Join Date
    03-11-13
    Location
    Central Greece
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Μην αγχώνεσαι με αυτές τις μετρήσεις. Η λιπομέτρηση σε ζυγαριές μπάνιου, είναι τελείως αναξιόπιστη ! Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα...! Έχε σαν βάση σου τον καθρέφτη ! Κατά τ'άλλα, συμφωνώ με τα εξαιρετικά πόστ του Shadow !
    Ο καθρέφτης δείχνει μια αλλαγή και η ζυγαριά μια αύξηση προς τα επάνω. Αλλά σε τι όμως ? σε μυς ή σε λίπος ?
    Το λίπος πως το μετράμε έστω και σε κάποια προσέγγιση ?

  9. #39
    New Member Yannis_V's Avatar
    Join Date
    03-11-13
    Location
    Central Greece
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    οποτε ολοι μετα τα 40 την ιδια αρρωστια περναμε και μονο στην συντηρηση πρεπει να δινουμε το βαρος πλεον
    άστα να πάνε αδερφέ ... σαβουριάζουμε και μυαλό δεν βάλαμε

  10. #40
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Yannis_V View Post
    Ο καθρέφτης δείχνει μια αλλαγή και η ζυγαριά μια αύξηση προς τα επάνω. Αλλά σε τι όμως ? σε μυς ή σε λίπος ?
    Το λίπος πως το μετράμε έστω και σε κάποια προσέγγιση ?
    Είτε με μέτρηση δερματοπτυχόμετρου, είτε με λιπομέτρηση DEXA. Η λιπομέτρηση είναι καλύτερη επιλογή, γιατί μετράει τη σωματική σύστασή σου συνολικά.

    Δες εδώ :
    Λιπομετρήσεις Με Μέθοδο DEXA - Προσφορά Για Τα Μέλη Μας!!!

    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #41
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    οποτε ολοι μετα τα 40 την ιδια αρρωστια περναμε και μονο στην συντηρηση πρεπει να δινουμε το βαρος πλεον
    Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως αλλά περί ορέξεως...

  12. #42
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    οποτε ολοι μετα τα 40 την ιδια αρρωστια περναμε και μονο στην συντηρηση πρεπει να δινουμε το βαρος πλεον
    Τι λες παιδί μου;;;;;;;;;

    Εδώ στα 43 κτίζουμε την Ακρόπολη, ποια συντήρηση μας λες;;;;;;;;;;;;
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  13. #43
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Τι λες παιδί μου;;;;;;;;;

    Εδώ στα 43 κτίζουμε την Ακρόπολη, ποια συντήρηση μας λες;;;;;;;;;;;;
    Nαι αλλα δεν παυει να μιλαμε για εναν Αρχαιολογικο χωρο !!!!
    Παιδια τα πραγματα ειναι απλα , εαν μεχρι τα "δυσκολα χρονια " δεν εχει αποπηραθει μια σοβαρη , οργανωμενη , στοχευμενη , προσπαθεια σωματοδωμησης που θα σε φερει στα φυσικα σου ορια σε αναπτυξη ,
    τα αποτελεσματα οταν το πραξετε οι εχοντες το δικαιΩμα να βρισκεσται σε αυτο το θρετ...ΕΚΠΛΗΚΤΗΚΑ !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  14. #44
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Να προσθέσω στα παραπάνω του τσουρέκα ότι παίζει και μεγάλο ρόλο πόσο κοντά στο γενετικό σου όριο είσαι (όπως και σε όλες τις ηλικίες, αλλά εδώ είναι πιο κρίσιμο).

    Σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περίπτωση πάντως ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να είναι σε τέτοια κατάσταση που να βγάζει μάτια σε πολύ μικρότερους. Θεωρώ oτι αυτό μπορεί να γίνει μέχρι και πολύ μεγαλύτερες ηλικίες με κατάλληλη αντιμετώπιση. Μετά π.χ από τα 70 είσαι απλώς fit.

  15. #45
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Nαι αλλα δεν παυει να μιλαμε για εναν Αρχαιολογικο χωρο !!!!
    Παιδια τα πραγματα ειναι απλα , εαν μεχρι τα "δυσκολα χρονια " δεν εχει αποπηραθει μια σοβαρη , οργανωμενη , στοχευμενη , προσπαθεια σωματοδωμησης που θα σε φερει στα φυσικα σου ορια σε αναπτυξη ,
    τα αποτελεσματα οταν το πραξετε οι εχοντες το δικαιΩμα να βρισκεσται σε αυτο το θρετ...ΕΚΠΛΗΚΤΗΚΑ !!!!
    Nαι, αν στα 40 πχ ανακαλύψεις την άθληση, ναι, μην περιμένετε και πολλά.

    Φυσικά κι ένας 40+ δεν συγκρίνεται με έναν 20+, πουθενά και με τίποτα!

    Το σώμα όμως θυμάται. Αν έχεις καλά θεμέλια, μπορείς να χτίσεις (με πιο αργους ρυθμούς), αν όχι απλά κουράζεσε.

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by Delta View Post
    Nαι, αν στα 40 πχ ανακαλύψεις την άθληση, ναι, μην περιμένετε και πολλά. Το σώμα θυμάται. Αν έχεις καλά θεμέλια, μπορείς να χτίσεις (με πιο αργους ρυθμούς), αν όχι απλά κουράζεσε
    Αυτό ακριβώς,

    αλλά να θυμήσω αυτό
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35864


    λόγω ειδικών συνθηκών, ανακάλυψε την γυμναστική κοντά στα 40. Αλλά...
    Last edited by Rea!; 08-11-13 at 13:55.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  17. #47
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    ΟΚ, παιζουν και γενετικά χαρίσματα, δεν ειμαστε όλοι ίδιοι... Ατιμε Κάτλερ...

  18. #48
    New Member Yannis_V's Avatar
    Join Date
    03-11-13
    Location
    Central Greece
    Posts
    21

    Default

    Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ... ίσως να είμαι μια από αυτές
    Άλλο πράγμα είναι να ‘’κουβαλάς’’ το σώμα σου και άλλο πράγμα είναι να σε ‘’κουβαλάει’’ το σώμα σου.
    Οπότε ... If you want to fly like an eagle you can't hang around the chickens.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οξεια τουμπανιτιδα,νεα νοσος,μικροβιο ανικητο
    By elohim in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-01-09, 10:00
  2. M stak μαζι με τι?
    By Flex in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-08, 11:17
  3. μαζι με τη whey.....
    By fil in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-08, 15:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •