Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1
    New Member valia3's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    heraklion, Crete
    Posts
    8

    Default Στενή Μέση - Πώς Επιτυγχάνεται;

    Γειά σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ασκησεις ή κάποιοσ τρόπος να διαμορφώσεις πιο στενή μέση. Ο σωματοτυπός μου είναι αθλητικός και είναι ίσιος στη πειοχή της κοιλιάς. Το προσπάθησα με πλάγιουσ κοιλιακούσ αλλα ίσως και να το επιδείνωσε, αν δεν τον βελτίωσε. Διατροφικά αν κάνω πολύ αυστηρή διατροφή αδυνατίζω τελευταία εκεί με αποτέλεσμα όταν είμαι στεγνή απο λίπος εκεί και εχει μια καλύτερη εικόνα να είμαι πολύ αδύνατη πράγμα που δεν μ αρέσει. θα βάλω μια εικόνα πως περίπου είμαι για να γίνω κατανοητή. Straight_Body_large.jpgκαι ΄ρωτάω αν γίνεται ετσι η μέση hourglass-cropped_A3.jpg. Γυμνάζομαι ένα χρόνο τώρα έχω δεί βελτίωση σε όλο το σώμα εκεί όμως φοβάμαι πως δε μπορώ να κάνω κάτι δραστικο. Είμαι 1,73 και 64 κιλά με αθλητικό σώμα. Κάνω βάρη πλέον και ήπιο αερόβιο.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Το πόσο φαρδιά είναι η μέση είναι γενετικό. Προφανώς μια μεγάλη αύξηση λίπους θα την φαρδύνει (και το ανάποδο) αλλά σε κοπέλα φυσιολογική κοπέλα με μικρές διακυμάνσεις δε πρόκειται να κάνει κάποια διαφορά.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δουλέψεις το άνοιγμα της πλάτης και τους ώμους έτσι ώστε να δίνουν την αναλογία που θες. Π.χ. αν θες μια λεπτή μέση, αν εστιάσεις στο πλατύ ραχιαίο και στους ώμους και μεγαλώσεις στο άνω τμήμα το κάτω τμήμα θα δείχνει αναλογικά μικρότερο.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ Βάλια!


    Quote Originally Posted by valia3 View Post
    Γειά σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ασκησεις ή κάποιοσ τρόπος να διαμορφώσεις πιο στενή μέση.
    Όχι. Είναι καθαρά θεμα γενετικό. Ή το χει κάποια ή δεν το χει. Εγώ εχω την τύχη να έχω λεπτή μέση (60εκατοστά) και μια ζωή να μου στενεύουν στη μέση τις φούστες και τα παντελόνια οι μοδίστρες γιατί μου πλέουν.
    Μπορείς όμως να κάνεις αυτό που σου είπε ο Παυλίδης, ώστε να δώσεις την ψευδαίσθηση πως η μέση είναι λεπτή.

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    ...και μην ξανακάνεις πλάγιους κοιλιακούς. Εντελώς άχρηστη άσκηση, ειδικά για γυναίκες.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    ...και μην ξανακάνεις πλάγιους κοιλιακούς. Εντελώς άχρηστη άσκηση, ειδικά για γυναίκες.
    Σόρυ που ρωτάω αλλά γιατί; Ποτέ δεν με είχε πασχολήσει σαν σκέψη, αλλά τους είχα πάντα στο πρόγραμμα μου. Απαντάς αν δεν σου κάνει κόπο, μια απλή απορία είναι, αν απαντήσεις με απαλάσεις από τον χρόνο του ψαξίματος.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  6. #6
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Σόρυ που ρωτάω αλλά γιατί; Ποτέ δεν με είχε πασχολήσει σαν σκέψη, αλλά τους είχα πάντα στο πρόγραμμα μου. Απαντάς αν δεν σου κάνει κόπο, μια απλή απορία είναι, αν απαντήσεις με απαλάσεις από τον χρόνο του ψαξίματος.
    Με συγχωράτε που πετάγομαι..
    Αυτό που μάλλον εννοεί ο Δύτης είναι ότι αν κάνουμε στο πρόγραμμα μας πλάγιους κοιλιακούς "βαριά" (σαν μυική ομάδα δλδ που θέλουμε την υπερτροφία) θα μεγαλώσει τη μέση μας.
    Στο ότι είναι άχρηστη άσκηση βέβαια ψιλοδιαφωνώ, αφού ένας δυνατός κορμός συνολικά είναι πολύ σημαντικός για την πλειονότητα των ασκήσεων και πόσο μάλλον των πολυαρθρικών
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  7. #7

    Default

    Βάλια ας δώσω ελπίδα στην επιθυμία σου.
    Δεν θα διαφωνήσω πως δεν είναι γενετικό, ωστόσο μπορείς να το πετύχεις μέχρι ενός σημείου.

    Προσωπικά έκανα στο παλιό μου γυμναστήριο μια άσκηση σε ένα μηχάνημα που νομίζω λεγόταν twister, με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα! Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο βιντεάκι, γιαυτό θα στο περιγράψω.

    Είσαι σε όρθια στάση..πατώντας τα δυο σου πόδια πάνω σε έναν περιστεφόμενο δίσκο..και τα χέρια σου τα ακουμπάς σταθερά στις λαβές που σου έχει.
    Κουνάς το σώμα σου δεξια-αριστερά από τη μέση και κάτω. Από τη μέση και πάνω είσαι τελειώς σταθερή αφού κρατιέσαι με τα χέρια σου απο τις λαβές.
    Το κάνεις αυτό για 10-15λεπτά 3-4φορές τη βδομάδα.

    Είναι δοκιμασμένη η άσκηση και αποδίδει. Διαφορά, στο εγγυώμαι οτι θα δεις!
    Last edited by bodyfitness; 06-11-13 at 15:24.
    It never get easier, you just get stronger..

  8. #8
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Σόρυ που ρωτάω αλλά γιατί; Ποτέ δεν με είχε πασχολήσει σαν σκέψη, αλλά τους είχα πάντα στο πρόγραμμα μου. Απαντάς αν δεν σου κάνει κόπο, μια απλή απορία είναι, αν απαντήσεις με απαλάσεις από τον χρόνο του ψαξίματος.
    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Με συγχωράτε που πετάγομαι..
    Αυτό που μάλλον εννοεί ο Δύτης είναι ότι αν κάνουμε στο πρόγραμμα μας πλάγιους κοιλιακούς "βαριά" (σαν μυική ομάδα δλδ που θέλουμε την υπερτροφία) θα μεγαλώσει τη μέση μας.
    Στο ότι είναι άχρηστη άσκηση βέβαια ψιλοδιαφωνώ, αφού ένας δυνατός κορμός συνολικά είναι πολύ σημαντικός για την πλειονότητα των ασκήσεων και πόσο μάλλον των πολυαρθρικών
    Είναι απίστευτα συνηθισμένη εικόνα να κρεμιούνται σαν τα κατσίκια στο μηχάνημα των ραχιαίων και να ανεβοκατεβαίνουν με τις ώρες κάνοντας και καλά πλάγιους κοιλιακούς. Ή να παίρνουν βαριούς αλτήρες ή δίσκους και να κάνουν το ίδιο. Η γνώμη μου είναι οτι το μόνο που καταφέρνεις έτσι είναι να χαλάς το σχήμα της μέσης και όχι να το φτιάχνεις. Οι ''πλάγιοι κοιλιακοί'' (καταχρηστικά τους ονομάζουμε έτσι) είναι πολύ μικρή ομάδα μυών που γυμνάζεται επαρκώς με τις υπόλοιπες πολυαρθρικές ασκήσεις της προπόνησής μας. Είναι σα να λες για παράδειγμα οτι ενώ έχεις κάνει squats και πρέσα σε ημέρα ποδιών, θα πρέπει να κάνεις και μια άσκηση για τον ραπτικό μυ.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χμ... γιατί κάποιος να θέλει να έχει μυική υπετροφία στους "πλάγιους" κοιλιακούς;(ρητορική ερώτηση) Όπως κάθε μυς, όταν επιβαρύνεται με έξτρα βάρος το αποτέλεσμα είναι να "μεγαλώσει"¨. Έτσι η μέση όντως φαίνεται πιο φαρδιά.

    Quote Originally Posted by bodyfitness View Post

    Είσαι σε όρθια στάση..πατώντας τα δυο σου πόδια πάνω σε έναν περιστεφόμενο δίσκο..και τα χέρια σου τα ακουμπάς σταθερά στις λαβές που σου έχει.
    Κουνάς το σώμα σου δεξια-αριστερά από τη μέση και κάτω. Από τη μέση και πάνω είσαι τελειώς σταθερή αφού κρατιέσαι με τα χέρια σου απο τις λαβές.
    Το κάνεις αυτό για 10-15λεπτά 3-4φορές τη βδομάδα.

    Είναι δοκιμασμένη η άσκηση και αποδίδει. Διαφορά, στο εγγυώμαι οτι θα δεις!
    Παιδιά συγνώμη αν σας χαλάσω τις ελπίδες.. αλλά το συγκεκριμένο ΔΕΝ αποδίδει να αλλάξει έστω και στο "τόσο" το σχήμα στη μέση. ΕΚΤΟΣ αν μιλάμε για λίπος όπου αυτό γίνεται με δίαιτα.

    Το καλούπι δεν αλλάζει με όλο το ασκησιολόγιο του κόσμου.

    Με το ίδιο σκεπτικό να στριφογυρίζω και τα πόδια μου για να λεπτύνουν
    Last edited by Kardoula; 06-11-13 at 18:40.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Τί είναι πιο εύκολο να λεπτύνει η μέση (που γεννετικα είναι χτισμένη με αυτό τον τρόπο) ή να ανοίξει η πλάτη και τα ωμάκια και να δίνουν την εικόνα του ανάποδου τριγώνου? Όλα είναι θέμα συμμετρίας και γεωμετρίας...Attachment 17751
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χμ... γιατί κάποιος να θέλει να έχει μυική υπετροφία στους "πλάγιους" κοιλιακούς;(ρητορική ερώτηση) Όπως κάθε μυς, όταν επιβαρύνεται με έξτρα βάρος το αποτέλεσμα είναι να "μεγαλώσει"¨. Έτσι η μέση όντως φαίνεται πιο φαρδιά.



    Παιδιά συγνώμη αν σας χαλάσω τις ελπίδες.. αλλά το συγκεκριμένο ΔΕΝ αποδίδει να αλλάξει έστω και στο "τόσο" το σχήμα στη μέση. ΕΚΤΟΣ αν μιλάμε για λίπος όπου αυτό γίνεται με δίαιτα.

    Το καλούπι δεν αλλάζει με όλο το ασκησιολόγιο του κόσμου.

    Με το ίδιο σκεπτικό να στριφογυρίζω και τα πόδια μου για να λεπτύνουν
    kardoula με όλο το σεβασμό και φιλικά..
    Πρωτίστως μιλάμε για την ίδια άσκηση; δεύτερον την έχεις κάνει για κάποιο διάστημα και δεν απέδωσε ή μιλάς θεωρητικά;

    Προσωπικά που την έκανα για αρκετό καιρό είδα σαφώς Εμφανέσταση διαφορά για να το αναφέρω. Η άσκηση αυτή είναι καθαρά για να λεπτύνει η μέση.
    Και ναι, αν στριφογυρίζεις τα πόδια δεν θα λεπτύνουν.
    It never get easier, you just get stronger..

  12. #12

    Default

    -starakii το θέμα δεν είναι τι είναι πιο εύκολο. Το θέμα είναι, τι αισθητικά είναι και πιο ωραίο;
    Σ' αρέσει να βλέπεις γυναίκες με πλάτη σαν άνδρες; γιατί προφανώς για να δει αυτό που ζητάει, έτσι θα καταλλήξει.

    Θεωρώ πως οι γυναίκες πρέπει να γυμνάζονται μέχρι το σημείο που διατηρούν τη θυληκότητά τους-το γυναικείο σωματότυπο (προσωπική άποψη πάντα).
    It never get easier, you just get stronger..

  13. #13
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Είναι αδύνατο να γυμνάσεις είτε τα κόκαλα που διαμορφώνουν τη μέση είτε τους μύες της και αυτοί να μικρύνουν (άσε που ακόμα και να μικρύναν η για ανατομικούς λόγους δε θα έκανε διαφορά). Προφανώς είχες παραπάνω λίπος εκεί, έφυγε και μίκρυνε.

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Αυτό που πιστεύουν πολλοί λανθασμένα είναι ότι οι ασκήσεις για τον ορθό κοιλιακό δεν έχουν συμμετοχή των έσω/έξω λοξών κοιλιακών.

    Είναι το αντίστοιχο με τον ίσιο και τον επικλινή πάγκο. Δεν σημαίνει ότι ο επικλινής πάγκος γυμνάζει μόνο το άνω στήθος, αλλά το βάρος κατανέμεται σε μεγαλύτερο ποσοστό στις μυικές ίνες της άνω μοίρας του θωρακικού. Από την άλλη αντίστοιχα ο ίσιος πάγκος γυμνάζει εξίσου ολόκληρο το θωρακικό, αλλά το βάρος κατανέμεται σε μικρότερο ποσοστό στις ίνες τις άνω μοίρας.

    Άρα και στην προκειμένη περίπτωση, μπορείτε να γυμνάσετε επαρκώς τους πλάγιους κοιλιακούς, χωρίς να κάνετε ασκήσεις πλάγιων κοιλιακών. Αυτές θα σας δώσουν απλώς περισσότερη απομόνωση και αθροίζοντας το ερέθισμα από τις άλλες ασκήσεις που κάνατε για τους κοιλιακούς, το πιθανότερο να έχετε υπερτροφία και απλώς να δώσετε την αίσθηση φαρδύτερης μέσης και στενότερης πλάτης, όπως ήδη ειπώθηκε.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Nαι όντως βρε παιδί μου ,εως ένα βαθμό(μεγάλο) το σχημα της μέσης είναι θέμα γενετικής καταβολής, απο κει και πέρα σίγουρα το ποσοστό λίπους παίζει ρόλο...
    Εγώ δεν είπα να σηκώσει 3 πολυκατοικίες και να κάνει την πλάτη του HULK ,απλά με τα βάρη και καλή διατροφή μπορεί κάποιος εως ένα βαθμό να κάνει αυτό που λέμε ''γλυπτική σώματος'' , να φτιάξει τα σχήματα που θέλει... Πάντως και εγώ την ίδια άποψη με καρδούλα έχω για το συγκεκριμένο όργανο άσκησης....
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  16. #16

    Default

    Σ' αυτό το σημείο δεν υπάρχουν κόκαλα. Οι μυς με την κίνηση αυτή, συσφίγγονται πάρα πολύ. Μετά απο 5' λεπτά νιώθεις στο σημείο αυτό σαν να καίγεσαι. Ενδεχομένως να έχασα και λίπος, αλλά τοπικά πόσο λίπος να χάσει κανείς!
    Όποιος έχει τύχει να κάνει την άσκηση αυτή θα καταλαβαίνει καλύτερα.

    Δεν λέω πως θα δει τεράστια διαφορά, θα δει όμως μια αξιοσέβαστη διαφορά-όσο της το επιτρέπει το σωματότυπο και τα γονίδια που έχει.
    Αισθητικά θα είναι και πολύ πιο όμορφο απ' το να δουλέψει πλάτη και ώμους μέχρι να δει το ανάποδο "τριγωνο"
    It never get easier, you just get stronger..

  17. #17
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Παιδια μη γελιομαστε ...μονο με αυτο μπορειτε να το πετυχετε ...το κατω ειναι προεραιτικο
    Attached Images Attached Images
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    χαχαχαχαχαχαχχαχαχχααχαχαχαχα +1000
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by bodyfitness View Post
    kardoula με όλο το σεβασμό και φιλικά..
    Πρωτίστως μιλάμε για την ίδια άσκηση; δεύτερον την έχεις κάνει για κάποιο διάστημα και δεν απέδωσε ή μιλάς θεωρητικά;

    Προσωπικά που την έκανα για αρκετό καιρό είδα σαφώς Εμφανέσταση διαφορά για να το αναφέρω. Η άσκηση αυτή είναι καθαρά για να λεπτύνει η μέση.
    Και ναι, αν στριφογυρίζεις τα πόδια δεν θα λεπτύνουν.
    Με όλο το σεβασμό κι εγώ αγαπητέ φίλε μου, αυτό που λες δεν στέκει ούτε μια στο εκατομμύριο. Όσο τουίστ και να κάνεις η μέση ΔΕΝ λεπταίνει. Αν λέπτυνε σε σένα είναι λόγω μείωσης λιπους που δεν οφείλεται στην συγκεκριμένη άσκηση.
    Δεν εχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν έχω τέτοιο θέμα, έχω την τύχη να έχω από τη φύση μου λεπτή μέση (αν θες μπορεις να δεις και φωτό με μαγιό από τον πρόσφατο αγώνα που κατέβηκα το καλοκαίρι).

    Και το ξαναλέω για να μην περνάμε λάθος μηνύματα... Η μέση δεν λεπταίνει με καμία άσκηση!!!

    Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!!

  20. #20

    Default

    Δεν θα διαφωνήσω,γιατί σκοπός μου δεν είναι να πείσω κανέναν.
    Θα με ενδιέφερε όμως να μου πεις το λόγο γιατί δεν στέκει ούτε μια στο εκατομμύριο.
    It never get easier, you just get stronger..

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στο έγραψε και ο Παυλίδης παραπάνω. Αυτή είναι η πραγματικότητα, λυπάμαι.


    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Είναι αδύνατο να γυμνάσεις είτε τα κόκαλα που διαμορφώνουν τη μέση είτε τους μύες της και αυτοί να μικρύνουν (άσε που ακόμα και να μικρύναν η για ανατομικούς λόγους δε θα έκανε διαφορά). Προφανώς είχες παραπάνω λίπος εκεί, έφυγε και μίκρυνε.

  22. #22

    Default

    μη λυπάσαι, δεν είμαι εγώ αυτός που θα στεναχωρηθεί! ;)
    It never get easier, you just get stronger..

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν σε πιάνω φίλε μου. Εδώ δεν είμαστε για να χαιδεύουμε αφτιά, ούτε να λέμε πράγματα που θέλετε να ακούσετε. Λέμε τα πράγματα ως έχουν.

    Καλό ξημέρωμα :)

  24. #24
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Δυστυχώς, τα κόκκαλα δεν αλλάζουν. Γιατί γι αυτά μιλάμε τώρα. Η κατανομή της μάζας και τα κόκκαλα είναι κάτι σταθερό στο σώμα και δεν μπορεί να αλλάξει. Το πόσο "αδύνατη" είναι η μέση ενός ανθρώπου, εξαρτάται καθαρά από το ποσοστό λίπους που έχει το σώμα του. Είναι σαν να λέμε "ρε παιδιά, υπάρχει καμία άσκηση για αυξητική στήθους;"... It's not gonna happen :(

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-13
    Posts
    163

    Default

    Mια ηθοποιος δεν ήταν που για να λεπτινει τη μεση της αφαιρεσε τα τελευταια της πλευρα?
    νομιζω η Dolly Parton ;)

  26. #26
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Και ο Marilyn Manson λέγεται ότι αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του, αλλά για κάτι πολύ πιο σιχαμένο

  27. #27
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Και ο Marilyn Manson λέγεται ότι αφαίρεσε κάποια από τα πλευρά του, αλλά για κάτι πολύ πιο σιχαμένο

    Συμφωνώ με την Ειρήνη! Δεν υπάρχει περόπτωση με άσκηση να λεπταίνει η μέση! Η την έχεις γεννετικά ή όχι!
    .Μπορεί με το μηχάνημα που λες απλά να πήραν σχήμα οι μυς και να δημιουργουν την αισθηση οτι μάζεψε,
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  28. #28
    New Member valia3's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    heraklion, Crete
    Posts
    8

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για το respond.
    Επιστρέφω μετά απο τόσους μήνες γτ δυστυχώς ειχα ένα τραυματισμό στη μέση (υποψιαζόμαι απο προβολές στο smith) συμπίεση δίσκου.... :( αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνω εκτός γυμναστηρίου 1 μήνα και να μπω πολυύ σταδιακά ξανά πίσω στη δράση.

    Τις πρόαλλες πήγα έκανα μια λιπομέτρηση (tanita) σε διαιτολόγο. Θέλω να αρχισω διατροφή και ήθελα να χω ενα start point να δω πόσο θα καταφέρω να πέσω σε λίπος. ( μπας και λεπτύνει κι η μέση :P) . Αυτό που με προβλημάτισε ήταν πως απο πέρυσι έχω χάσει 600 γρ μυική μάζα. Τα 500 απο τα πόδια που υποτίθεται πως εκεί εστιάαζω και στους κοιλιακούς. Εχω ανέβει σε λίπος αλλά αυτό το περίμενα γτ ήμουν σε πλεόνασμα θερμίδων. Μετά το γυμναστήριο παιρνω μια whey καθαρή. Και κάνω βάρη 3/εβδομάδα και 1 μέρα καθαρό αερόβιο. Τι μπορεί να φταίει? αγχωθηκα που έχασα μυική μάζα παρόλο που το παλεύω. Να αυξήσω πρωτεΐνη? τελείωσα προσφατα και το βιβλίο του venuto (φοβερο) και δεν έτρωγα σύμφωνα με το τι συνιστά την ποσότητα της πρωτεΐνης που έπρεπε. Αλλά αρκεί κ μόνο αυτό να κάνω βάρη και να χάνω μυς? :S

  29. #29
    New Member valia3's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    heraklion, Crete
    Posts
    8

    Default

    bodyfitness: αυτή η άσκηση twist που περιέγραψες μου θύμισε ενα βιντεάκι που είδα σήμερα και μοιάζει αλλα σε παραλλαγή. Είναι οπώς κάνεις push ups αλλά περιστρέφεις τον κορμό σου να αγγίξει ο γοφός σου εδαφος απο την αντίθετη πλευρά και εναλλαξ. Ενδιαφέρον μου φάνηκε αν και λίγο advanced

  30. #30
    New Member
    Join Date
    12-09-17
    Posts
    17

    Default

    γεια χαρα! επειδη εχω ακριβως ο ιδιο θεμα με εσενα, κ μου ειχαν δωσει τις ιδιες συμβουλες θα ηθελα να σου πω οτι
    1.ημαστε πολυ τυχερες που εχουμε λιγο αθλητικο σωματοτυπο γιατι το λιπος κατανεμεται συμμετρικα και δεν θα χρειαστει να αντιμετωπισουμε καποιο ιδιταερο θεμα με κυτταριτιδες στα μπουτια κ στους γλουτους εφοσον παραμενουμε σ ενα φυσιλογικο βαρος. Συν το οτι ο σωματοτυπος μας περνει ευκολα μυικα κ δυσκολαλιπος οποτε ευχαιστησου το!!
    2. κατι που εχω σκεφτει εγω και ακομη το παλευω ειναι να προσπαθησω να μεγαλωσω λιγο τα μπουτια μου και πιο συγκεκριμενα την εξωτερικη πλευρα του ποδιου. το θεμα ειναι οτι εδν γνωριζω ποιος μυς (κ αν υπαρχει) βρισκεται στην εξωτερικη πλευρα του ποδιου (ισως ο τεινων την πλατεια περιτονια???) ωστε να εστιασω εκει σε προπονηση υπερτοφιας..

    παντως εχω διαβασει οτι γενικα ασκησεις οπου το ποδια κανει πλαγιες εκτασεις ειτε ορθια ειτε ξαπλωμενη,με τεντωμενα η λυγισμενα ποδια κτλ (υπαρχουν πολλες παραλαγες) μαλλον βοηθα!(ενεγοποιει τους απαγωγους υποθετω)

    γνωριζει κανεις αν οντως ισχυουν τα παραπανω; ή γενικα αν υπαρχει καποιος μς στα πλαγια των ποδιων που μπορεις να υπερτοφησεις ?


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιτυγχάνεται αυτό το σώμα με φυσικό τρόπο?
    By deron in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 21-06-12, 16:18
  2. Στενή λεκάνη
    By eve in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 18-02-10, 02:00
  3. Τα "νέα" για τη μέση μου..
    By chronis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 09-05-09, 07:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •