Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default Πρόγραμμα προπόνησης (Compound, Body Weight, Cardio)

    Είμαι 40 ετών, 1.82 ύψος, βάρος 73 κιλά & λίπος τελευταία μέτρηση 7,3. Θέλω να ανέβω 3-5 μυικά κιλά ακόμα για να γεμίσω λιγάκι. Δεν θέλω όγκο ιδιαίτερα, στα 77-78 κιλά θα είμαι ok. Αυτό το διάστημα η προπόνηση μου περιλαμβάνει τα εξής:

    5 προπονήσεις την εβδομάδα διάρκειας 1 ώρας & κάτι περίπου με τα εξής:

    Cardio
    Intervals 20'-30' χωρίς το ζέσταμα. Sprints, ανηφόρες

    Bench press
    Squats
    Deadlifts
    Chin Ups
    Dips
    EZ Bar Biceps Curls
    Push Ups
    Cross Pull Overs
    Seated Low Raws
    Dumbbell / Plate Swings
    Lunges

    Γενικά έχω ρίξει βάρος σε πολυαθρικές ασκήσεις, κάνω μόνο 2-3 ασκήσεις ανά προπόνηση.
    Για παράδειγμα :

    Cardio 20'
    Squats
    Dumbbell / Plate Swings
    Chin Ups / Pull Ups

    Στις έλξεις έχω ξεκινήσει να βάζω και βάρος
    στα push ups επίσης & κάνω όλων των ειδών (diamond, elevated, με ένα χέρι κτλ)
    σε βυθίσεις ακόμα χωρίς βάρος, είναι η μόνη άσκηση, που φοβάμαι λιγάκι τον ώμο μου, που είχα θέμα με ένα πέσιμο.

    Οπότε οι προπονήσεις μου είναι μοιρασμένες με compound ασκήσεις για πόδια + πάνω μέρος + cardio + κάτι από advanced push ups, έλξεις.
    Ανά 30-40 μέρες κάνω αλλαγές.

    Το θέμα μου είναι στο φαγητό, όπου δεν τρώω πολύ. Καθαρά τρώω αλλά σε ποσότητες έχω θέμα. Πήρα μια whey και θα προσπαθήσv να τρώω παραπάνω να μπουν μυικά αυτά τα λίγα κιλά, που θέλω.

    Σχόλια και συμβουλές ευπρόσδεκτα

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα. Το 7,3% λίπος, είναι εξαιρετική επίδοση ! Συγχαρητήρια !

    Μου αρέσει πολύ η δομή της προπόνησής σου. Μπράβο ! Το μόνο που θα σχολίαζα είναι να μην κάνεις ΗΙΙΤ μετά από βάρη. Εκεί προτίμησε αερόβια μέτριας έντασης για 30-35 λεπτά, με 125 παλμούς. Τις ΗΙΙΤ, καλύτερα να τις κάνεις σε μέρες που δεν έχεις βάρη, ή αρκετές ώρες μακριά από την ώρα που κάνεις βάρη.

    Όσο για τη διατροφή, θα έλεγα να γράψεις αναλυτικά τι τρως, σε μια τυπική ημέρα, για να δούμε πως θα μπορέσουμε να το βελτιώσουμε, ώστε να τρως όσο χρειάζεσαι. Καλό είναι ζυγίζεις τις τροφές σου και να μετράς θερμίδες και μάκρος αν δεν το κάνει ήδη, για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default

    Πριν από τα βάρη πάντα θα τρέξω κανά 2 χλμ. χαλαρά αλλιώς δεν νιώθω ζεστός, κάπως έχει κάτσει στο μυαλό μου αυτό(!). Μετά από τα βάρη όχι δεν βάζω τρέξιμο.


    Στο φαγητό τώρα, που νομίζω είναι ένα θέμα γιατί στην προπόνηση είμαι focus και προσπαθώ όσο μπορώ.


    Μια τυπική μέρα, που έχω γραφείο :
    Πίνω πολύ νερό γενικά
    - Μπανάνα ή άλλο φρούτο
    - 2 τεμ. Αραβική πίτα με γαλοπουλα, τυρι, ντοματα
    - Καρύδια
    - Κριτσίνια ολικής χωρίς ζάχαρη
    - 1 Τοστ με γαλοπουλα, τυρι, ντοματα


    ότι φαί έχω σπίτι, συνήθως
    κάτι με κρέας / πατάτες - ρύζι & σαλάτα


    - γιαούρτι 2% με μπανάνα ή βρώμη


    - κανά αποξηραμένο βερύκοκο εάν θέλω κάτι λίγο ή


    - μήλο




    - αυγά βραστά


    *** 1 scoop whey με 1 μπανάνα είναι σχεδόν πάντα το μετα-προπονητικό μου


    Να σημειώσω ότι στη δουλειά δεν μπορώ να φάω παραπάνω, δεν μπορώ. Όλα τα υπόλοιπα έχω περιθώριο να τα προσαρμόσω. Γυρίζω κατά τις 7 σπίτι από δουλειά. Εάν έχω προπόνηση τρώω κανονικά στις 8.30 - 9.00

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλησπέρα. Το 7,3% λίπος, είναι εξαιρετική επίδοση ! Συγχαρητήρια !

    Μου αρέσει πολύ η δομή της προπόνησής σου. Μπράβο ! Το μόνο που θα σχολίαζα είναι να μην κάνεις ΗΙΙΤ μετά από βάρη. Εκεί προτίμησε αερόβια μέτριας έντασης για 30-35 λεπτά, με 125 παλμούς. Τις ΗΙΙΤ, καλύτερα να τις κάνεις σε μέρες που δεν έχεις βάρη, ή αρκετές ώρες μακριά από την ώρα που κάνεις βάρη.
    Μου αρέσει σε κάποιες προπόνησεις να κάνω 20-30' ΗΙΙΤ και μετά στα καπάκια άλλα 30 λεπτά δυνατά κανά 2 ασκήσεις. Ενέργεια έχω, σου φαίνεται λάθος αυτό?

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η αραβική πίτα, τα κριτσίνια, και το τοστ, που είναι όλα άλευρα ψημένα, καλύτερα να απουσιάζουν από τη διατροφή σου.

    Ας πούμε στο πρωινό σου, μπορείς να τρως μερικά αυγά βραστά, ένα γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με βρώμη και το φρούτο σου.

    Στη δουλειά, ίσως καταφέρεις αργότερα να έχεις ένα ελαφρύ γρήγορο σνακ, γιατί οι ώρα από το πρωινό μέχρι το μεσημεριανό είναι αρκετές. Εκεί, ένα γιαούρτι με λίγους ξηρους καρπούς είναι μια χαρά.

    Το γιαούρτι με τη βρωμη υποθέτω ότι είναι το απογευματινό σου, οπότε άσε τη μπανάνα και μείνε στη βρώμη.

    Τα αποξηραμένα βερύκοκα καλύτερα να τα αποφεύγεις γιατί έχουν συμπυκνωμένα σάκχαρα. Καλύτερα να φας μια σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο και κανένα αυγό βραστό ή γιαούρτι ή κότατζ ή τυρί χαμηλών λιπαρών.

    Μετά την προπόνησή σου, 30-40 λεπτά μετά που θα πιείς την whey με τη μπανάνα, καλό είναι να τρως στέρεο πλήρες γεύμα όπως το μεσημεριανό σου, αλλά χωρίς τη σαλάτα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Slick View Post
    Μου αρέσει σε κάποιες προπόνησεις να κάνω 20-30' ΗΙΙΤ και μετά στα καπάκια άλλα 30 λεπτά δυνατά κανά 2 ασκήσεις. Ενέργεια έχω, σου φαίνεται λάθος αυτό?
    Χμμμ...Δε θα το αποκαλούσα λάθος... Μάλλον υπερβολή θα το χαρακτήριζα. Μετά τα 30 λεπτά της ΗΙΙΤ, θα έλεγα να κάνεις τα υπόλοιπα 30 λεπτά στους 125 παλμούς. Όχι πιο έντονα. Έτσι είναι πιο φυσιολογική η προπόνησή σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Χμμμ...Δε θα το αποκαλούσα λάθος... Μάλλον υπερβολή θα το χαρακτήριζα. Μετά τα 30 λεπτά της ΗΙΙΤ, θα έλεγα να κάνεις τα υπόλοιπα 30 λεπτά στους 125 παλμούς. Όχι πιο έντονα. Έτσι είναι πιο φυσιολογική η προπόνησή σου.
    Μάλιστα thanks για τα σχόλια & το χρόνο σου
    Θα τα λέμε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ζαλάδα Στο Cardio
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 12-09-12, 00:03
  2. Compound-20 από USP LABS
    By denis-opc in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 16-04-12, 11:00
  3. Body Weight Training
    By davidian0r in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-08-10, 15:23
  4. Compound excercises
    By seeker in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 29-11-06, 20:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •