Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default 15 χρήσιμα πράγματα που με βοήθησαν στο να χάσω λίπος και να γραμμώσω

    1)πληρης αφαιρεση της ζαχαρης απο τη διατροφη.Με μονη εξαιρεση τον καφε οπου χρησιμοποιω μαυρη ζαχαρη.Σε αυτο δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα εξ αρχης και δεν μου ητανε κατι να την κοψω.

    2)πληρης αφαιρεση των fast food.Εδω το εκανα σταδιακα γιατι μου ηταν δυσκολο να το σταματησω τελειος δηλαδη στην αρχη επαιρνα 2 σουβλακια 1 φορα τη βδομαδα μετα το ελατωσα σε 1 την εβδομαδα μετα πηγα σε 1 στις 2 βδομαδες εως που εχω φτασει σε ενα σημειο τωρα να βλεπω τους αλλους τωρα και γω ουτε καν να θελω να δοκιμασω.

    3)πληρης αφαιρεση ασπρου αλευριου.Δηλαδη εκει που ειναι να φας ασπρα μακαρονια,ασπρο ρυζι,ασπρο ψωμι κτλ φαε μαυρα.

    4)πληρης αφαιρεση τηγανητων.

    5)πληρης αφαιρεση αναψυκτικων.Γενικα το μονο που θα ηταν καλο να πινετε νερακι και αντε και καμια πορτοκαλαδα απο στημενα πορτοκαλια και οχι ετοιμους χυμους.

    6)πληρης αφαιρεση αλκοολ.

    7)μεγαλη μειωση χοιρινου και λιπαρων κρεατων.Για να πω την αληθεια θα φαω και τετοιο αλλο πολυ σπανια δηλαδη μπορει και 1 φορα το μηνα μπορει και παραπανω και αυτο καθαρα για λογους υποχωρησης μεσα στην οικογενεια γιατι δεν ειναι για να τρωει αλλο φαγητο ο ενας και αλλο ο αλλος.

    8)Προσθηκη πρωινου.το πρωινο θεωρω οτι ειναι το πιο σημαντικο γευμα καθως ξυπναει τον οργανισμο μας σιγα σιγα και χορταινεις κιολας και δεν θα πεινας στο επομενο γευμα το ιδιο με το να μην ετρωγες καθολου.Με το να ριχνεις στο στομαχι σου νυστικος ενα μεγαλο πιατο φαγητο για μεσημερι μονο καλο δεν κανεις.

    9)μειωση των λιπαρων σε αρκετα πραγματα.Αν πχ τρως γιαουρτακι μη φας το πληρες φαε 2% αν τρως τοστ φαε με γαλοπουλα βραστη 1% και τυρακι 10%.

    10)χωρισμα των γευματων σε μικρα και συχνα γευματα.Αυτο θα προσφερει μια πολυ μεγαλη αυξηση του μεταβολισμου και θα τον κρατησει σε γρηγορση.

    11)μια πηγη πρωτεινης σε καθε γευμα απαραιτητο για την μυικη μαζα που επισης βοηθαει στην καυση του λιπους.

    12)2 ποτηρια νερο πριν απο καθε γευμα.Το νερο σε βοηθαει και να χορτασεις γιατι ορισμενες φορες πειναμε ενω ουσιαστικα μεγαλος μερος ειναι διψα και επειδη ο οργανισμος μας δεν τα ξεχωριζει ουσιαστικα νομιζουμε οτι πειναμε.Γι αυτο και η πολυ μικρη ληψη του μπορει να προσθαισει περιτο λιπος.Ακομη και οταν ξυπνατε πριν το πρωινο 2 ποτηρια νερο οπωσδηποτε και επισης το νερο ακομη καλυτερα πριν η μετα το φαγητο και οχι μαζι με το φαγητο.

    13)μια υποθερμιδικη διατροφη

    14) βαρη με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις[8-12].Καθως το βαρη ειναι καθαρα για να χτισουν μυικη μαζα.Χωρις να θυσιαζουμε ομως τη σωστη τεχνικη η το ευρως κινησης για να βαλουμε παραπανω κιλα.

    15) αεροβια-τρεξιμο. Με δικη μου προτιμηση τα σπριντ που εμπεριεχουν το στοιχειο της εντασης αλλα δεν ειναι για τελειως αρχαριους.Τα σπριντ εκτος του οτι ανεβαζεις παραπανω παλμους απο το να τρεχεις χαλαρα α)δεν ειναι βαρετα β)ακομη και τη στιγμη που ξεκουραζεστε θα εχετε παραπανω παλμους που θα ειναι ουσιαστικα σαν να τρεχετε καθως αργουν να πεσουν γ)θα εχετε μια πολυ καλη μετακαυση δηλαδη ο οργανισμος σας θα καιει λιπος ακομη και οταν εισαστε σπιτι σας μετα την προπονηση και ακομη και οταν κοιμαστε δ) δεν κραταει τοσο οσο θα κρατουσε ενα τζοκινγ αλλα αρκετα λιγοτερο.Με λιγα λογια θα χτισετε πολυ πιο αθλητικο σωμα κανοντας σπριντ παρα κανοντας 1 ωρα jocking αλλα τα σπριντ δεν ειναι για καθε μερα καθως ειναι εξαντλητικα και επισης η αεροβια δεν θα πρεπει να γινεται πριν η μετα απο προπονηση με βαρη για ποδια.

    Πιστευω οτι ο καθενας αν ακολουθησει αυτα σοβαρα κατα γραμμα και χωρις ελα μωρε δεν πειραζει και τι εγινε αν φαω ενα γλυκακι μπορει αν βρισκεται σε ενα ψιλο καλο επιπεδο δηλαδη οχι πολυ παχυς να φανουν οι κοιλιακοι του μεχρι και σε 1 μηνα και ισως και λιγο παραπανω αναλογα το σταδιο στο οποιο βρισκεται.Αλλα εκει δεν υπαρχει χωρος για ατασθαλειες.Βεβαια με σωστο υπολογισμο αυτων που τρωει και αρκετη προπονηση με βαρη και αεροβια και αρκετη ληψη πρωτεινης.Και παντα εχοντας μια μερα πληρη ξεκουραση την εβδομαδα.

    Αυτα εκανα εγω και απο κει και περα το τι θα κανει ο καθενας ειναι στο χερι του.
    Last edited by vagoskonti; 14-11-13 at 21:39.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default

    Ευχαριστώ πολύ γι' αυτό το ποστ! Είμαι σε μια φάση όπου φαίνονται οι 4 κοιλιακοί αλλά έχω αυτά τα καταραμένα "love handles" και προσπαθώ να χάσω αυτό το λίπος. Δυστυχώς δεν κάνω όλα τα παραπάνω, γι αυτό δεν έχω και το ανάλογο αποτέλεσμα. Αυτά που μου λείπουν είναι η αερόβια και το άσπρο αλεύρι, καθώς μπορεί καμιά φορά να φάω μερικά κομάτια σπανακόπιτα για παράδειγμα. Επίσης, γράφω αυτο το ποστ πίνοντας ένα μπουκάλι μπύρα... Από άυριο θα τα διορθώσω κι αυτά κι ελπίζω να δω καλύτερα αποτελέσματα. Αυτό που με δυσκολεύει είναι πως τα αποτελέσματα αργούν και πολλές φορές χάνω τη θέληση και πέφτω σε μικρές ατασθαλείες.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Μην γελιόμαστε, όλα τα παραπάνω είναι τα βασικά βήματα πριν ξεκινήσει κάποιος διατροφή (η οποία μπορεί και πάλι να χρήζει διόρθωσης). Για κάποιον που επιζητά σοβαρά αποτελέσματα, αλκοόλ, τηγανιτά, ζάχαρες κτλ είναι δεδομένο ότι βρίσκονται εκτός προγράμματος ανεξαρτήτως περιόδου.

    Όσο για τα σπριντ, δεν είναι πιο αποτελεσματικά από την αερόβια με μέτριους παλμούς στην απώλεια λίπους. Αυξάνοντας την ένταση, μεταβάλεις το ποσοστό χρησιμοποίησης υδατανθράκων έναντι λίπους ως καύσιμο. Μικρότερη διάρκεια μπορεί κάλλιστα να σημαίνει μικρότερη συνολική καύση θερμίδων, εκ των οποίων έχεις ήδη μικρότερο ποσοστό λίπους. To afterburn effect είναι το ίδιο σχεδόν. Επίσης έχεις περισσότερους κραδασμούς, μεγαλύτερες απαιτήσεις από το ΚΝΣ και μεγαλύτερο ρίσκο τραυματισμού.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post

    Όσο για τα σπριντ, δεν είναι πιο αποτελεσματικά από την αερόβια με μέτριους παλμούς στην απώλεια λίπους. Αυξάνοντας την ένταση, μεταβάλεις το ποσοστό χρησιμοποίησης υδατανθράκων έναντι λίπους ως καύσιμο. Μικρότερη διάρκεια μπορεί κάλλιστα να σημαίνει μικρότερη συνολική καύση θερμίδων, εκ των οποίων έχεις ήδη μικρότερο ποσοστό λίπους. To afterburn effect είναι το ίδιο σχεδόν. Επίσης έχεις περισσότερους κραδασμούς, μεγαλύτερες απαιτήσεις από το ΚΝΣ και μεγαλύτερο ρίσκο τραυματισμού.
    Aυτό Στεπάν είναι σχετικό. Οι περισσότεροι έχουν μπερδέψει τα πράγματα και νομίζουν πως κανοντας μια ώρα περπάτημα στο διάδρομο έχουν κάψει ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσο λίπος Αυτό που θέλουμε ουσιαστικά από την αερόβια, είναι να μας αυξήσει το θερμιδικό έλλειμμα σε περιόδο δίαιτας.
    Προσωπικά τη μεγαλύτερη καύση λίπους την είδα μόνο με σπριντ. Εκει ένιωθα πως για το υπόλοιπο της μέρας είχα εναν μύλο που ότι έτρωγα γινόταν αέρας.

    Συγνώμη που δεν έχω την επιστημονική βάση να το αποδείξω. Μιλάω όμως καθαρά εμπειρικά. Να τονίσω πως η διαλειμματική μπορεί να έχει ωφέλη, όμως δεν θέλει κατάχρηση, ιδιαίτερα από παχύσαρκα ή αρχάρια άτομα.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by noname15 View Post
    Ευχαριστώ πολύ γι' αυτό το ποστ! Είμαι σε μια φάση όπου φαίνονται οι 4 κοιλιακοί αλλά έχω αυτά τα καταραμένα "love handles" και προσπαθώ να χάσω αυτό το λίπος. Δυστυχώς δεν κάνω όλα τα παραπάνω, γι αυτό δεν έχω και το ανάλογο αποτέλεσμα. Αυτά που μου λείπουν είναι η αερόβια και το άσπρο αλεύρι, καθώς μπορεί καμιά φορά να φάω μερικά κομάτια σπανακόπιτα για παράδειγμα. Επίσης, γράφω αυτο το ποστ πίνοντας ένα μπουκάλι μπύρα... Από άυριο θα τα διορθώσω κι αυτά κι ελπίζω να δω καλύτερα αποτελέσματα. Αυτό που με δυσκολεύει είναι πως τα αποτελέσματα αργούν και πολλές φορές χάνω τη θέληση και πέφτω σε μικρές ατασθαλείες.
    Να σε καλα!αφου λες οτι φαινοντε ξεκινα να του γυμναζεις κιολας αν δεν το κανεις ηδη για να φανουν ακομη περισσοτερο.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Μην γελιόμαστε, όλα τα παραπάνω είναι τα βασικά βήματα πριν ξεκινήσει κάποιος διατροφή (η οποία μπορεί και πάλι να χρήζει διόρθωσης). Για κάποιον που επιζητά σοβαρά αποτελέσματα, αλκοόλ, τηγανιτά, ζάχαρες κτλ είναι δεδομένο ότι βρίσκονται εκτός προγράμματος ανεξαρτήτως περιόδου.

    Όσο για τα σπριντ, δεν είναι πιο αποτελεσματικά από την αερόβια με μέτριους παλμούς στην απώλεια λίπους. Αυξάνοντας την ένταση, μεταβάλεις το ποσοστό χρησιμοποίησης υδατανθράκων έναντι λίπους ως καύσιμο. Μικρότερη διάρκεια μπορεί κάλλιστα να σημαίνει μικρότερη συνολική καύση θερμίδων, εκ των οποίων έχεις ήδη μικρότερο ποσοστό λίπους. To afterburn effect είναι το ίδιο σχεδόν. Επίσης έχεις περισσότερους κραδασμούς, μεγαλύτερες απαιτήσεις από το ΚΝΣ και μεγαλύτερο ρίσκο τραυματισμού.
    εχοντας γνωρισει πολυ κοσμο στη ζωη μου εχω μαθει οτι τιποτα δεν ειναι δεδομενο.Πραγματα τα οποια για σενα,εμενα και αλλους μπορει να ειναι δεδομενα για αλλους δεν ειναι γιατι πολυ απλα δεν τα εχουν μαθει ειτε επειδη δεν τους τα πε κανενας ειτε επειδη δεν εχουν κατσει να διαβασουν.


    Οσο για την αεροβια διαφωνω πληρως.Εχοντας δοκιμασει και τα 2 και σπριντ και αργο-μετριο jocking,τα σπριντ ειναι μακραν τα καλυτερα/αποδοτικοτερα αλλα και πιο δυσκολα και γι αυτο δεν ειναι και για τελειως αρχαριους και θελει να σε λιγο προχωρημενος.


    Δηλαδη θες να μου πεις οτι δυο ιδια ατομα στο ιδιο επιπεδο που ο ενας τρεχει με ενταση και φτανει 180-190 παλμους[μπορει και παραπανω][εγω προσωπικα ειχα δει μεχρι και 205!] και ο αλλος παει με μετριους παλμους γυρω στους 150 για 1 ωρα οτι αυτος με τους μετριους θα χασει περισσοτερο και θα κανει καλυτερο σωμα?σε καμια περιπτωση.Καταρχην ο ενας γυμναζεται με ενταση και τα δινει ολα σχεδον και στην ξεκουραση ψαχνει να βρει την αναπνοη του και οι παλμοι του δεν πεφτουν καθολου ευκολα ουτε γρηγορα ενω ο αλλος παει χαλαρα για ποση ωρα στον ιδιο ρυθμο


    .Το afterburn στην μετρια αεροβια δεν υπαρχει η ειναι αμελητεο αν υπαρχει, ενω στη διαλλειματικη καις για ποση ωρα αφοτου εχεις τελειωσει.


    Οσο για τραυματισμους σιγουρα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες με τη διαλειματικη αλλα οπως εχουμε πει οποιαδηποτε ασκηση δεν κανεις σωστα μπορεις να τραυματιστεις και χρειαζεται και καλο ζεσταμα παντα γιατι ειναι πολυ απαιτητικη.Εγω πριν κανω σπριντ εκανα 10 λεπτα αργο jocking και αλλα 10 διατασεις και δρομικες.


    Ο παλμογραφος πιο πολλες ΘΕΡΜΙΔΕΣ θα γραψει οτι εκαψες στην 1 ωρα jocking στην μεση καρδιακη συχνοτητα παρα στα σπριντ που θα κρατησουν πχ 30-40 λεπτα αλλα το περισσοτερο ΛΙΠΟΣ θα φυγει απο τα σπριντ και μπορει και οι θερμιδες κιολας αν βαλεις και αυτες τις μετακαυσης που δεν γραφονται πουθενα να ειναι παραπανω στα σπριντ.

    και για του λογου το αληθες απο δικες μου προπονησεις:

    στην μεση καρδιακη συχνοτητα [150-160] για 1 ωρα και λιγακι παραπανω:

    Attachment 17817


    και με σπριντ για κανα 40 λεπτο[μαζι με την αποθεραπεια που παντα εκανα]:

    Attachment 17818

    Αλλα αυτα ειναι ΘΕΡΜΙΔΕΣ οχι ΛΙΠΟΣ.Και στη διαλλειματικη δεν υπολογιζοντε οπως ειπα και πριν οι θερμιδες της μετακαυσης.
    Last edited by vagoskonti; 15-11-13 at 10:39.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aυτό Στεπάν είναι σχετικό. Οι περισσότεροι έχουν μπερδέψει τα πράγματα και νομίζουν πως κανοντας μια ώρα περπάτημα στο διάδρομο έχουν κάψει ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσο λίπος Αυτό που θέλουμε ουσιαστικά από την αερόβια, είναι να μας αυξήσει το θερμιδικό έλλειμμα σε περιόδο δίαιτας.
    Προσωπικά τη μεγαλύτερη καύση λίπους την είδα μόνο με σπριντ. Εκει ένιωθα πως για το υπόλοιπο της μέρας είχα εναν μύλο που ότι έτρωγα γινόταν αέρας.

    Συγνώμη που δεν έχω την επιστημονική βάση να το αποδείξω. Μιλάω όμως καθαρά εμπειρικά. Να τονίσω πως η διαλειμματική μπορεί να έχει ωφέλη, όμως δεν θέλει κατάχρηση, ιδιαίτερα από παχύσαρκα ή αρχάρια άτομα.
    Συμφωνω καρδουλα και να συμπληρωσω εδω μιας και το ανεφερες οτι σε καμια περιπτωση δεν συγγρινω τον διαδρομο με το εξω.Ειτε για διαλλειματικη μιλαμε ειτε για αργο/μεσσαιο jocking.Το εξω παντα θα ειναι το καλυτερο για πολλους λογους τους οποιους αν μου ζητηθει θα αναφερω αν και καποιοι ειναι λιγο copy paste απο ενα ατομο που με εχει βοηθησει αφανταστα ως τωρα.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Με διαφορά είναι η διαλειμματική άσκηση υψηλής έντασης,η μορφή άσκησης που βοηθά στην κάυση λίπους,αυτό που βλέπετε συνήθως σαν HIIT (High Intensity Interval Training).
    H ένταση όμως στην άσκηση είναι υποκειμενική έννοια και πρέπει κάπως να ποσοτικοποιηθεί.Αυτό μπορεί να γίνει καλύτερα με τη σύγκριση της ανώτερης καρδιακής συχνότητας που θα πιάσουμε στο τέλος των εκρήξεών μας με την μέγιστη μας καρδιακή συχνότητα.
    Πρέπει όπως συμπεραίνουν οι σχετικές επιστημονικές μελέτες να φτάσουμε το 90% της ΜΚΣ μας για να κάψουμε μεγάλες ποσότητες λίπους κατά τη διάρκεια της άσκησης και μετά από την άσκηση.Τα σπριντ Αυξάνουν φυσικά την παραγωγή της υπερπολύτιμης αυξητικής ορμόνης.
    Σίγουρα τπτ δεν αποτελεί πανάκεια , όμως ένας καλός συνδυασμος ασκησης και διατροφής μπορεί να φέρει καλά αποτελέσματα...

    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    Συμφωνω καρδουλα και να συμπληρωσω εδω μιας και το ανεφερες οτι σε καμια περιπτωση δεν συγγρινω τον διαδρομο με το εξω.Ειτε για διαλλειματικη μιλαμε ειτε για αργο/μεσσαιο jocking.Το εξω παντα θα ειναι το καλυτερο για πολλους λογους τους οποιους αν μου ζητηθει θα αναφερω αν και καποιοι ειναι λιγο copy paste απο ενα ατομο που με εχει βοηθησει αφανταστα ως τωρα.
    Εννοείται. Τη μεγαλύτερη καύση λίπους την είδα με 2 αερόβιες : σπριντ στο γήπεδο και αερόβια στο stepmill.

    Κι επειδή πολλά παιδιά νομίζουν πως HIIT έχει να κανει μόνο με το να τρέχει κανεις του κερατά μεχρι να του βγει η ανάσα, έχω κανει διαλειμματική στον διάδρομο, ανεβαζοντας κλιση. Το ζητουμενο ειναι να υπαρχει αυξομειωση εντασης, τωρα ειτε μεσω ταχυτητας, ειτε μέσω κλισης δαπεδου, το αποτελεσμα θα ειναι εξίσου καλό.
    Επίσης η διαλειμματική γίνεται άψογα και σε στατικό ποδήλατο. Με απλά λόγια, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Ο συνδιασμός όλων αυτών (διαλειμματική/μετριας έντασης) είναι το ιδανικό. Το ποσο κλπ, εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του καθενός.

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    εχοντας γνωρισει πολυ κοσμο στη ζωη μου εχω μαθει οτι τιποτα δεν ειναι δεδομενο.Πραγματα τα οποια για σενα,εμενα και αλλους μπορει να ειναι δεδομενα για αλλους δεν ειναι γιατι πολυ απλα δεν τα εχουν μαθει ειτε επειδη δεν τους τα πε κανενας ειτε επειδη δεν εχουν κατσει να διαβασουν.
    Όσα έγραψες υπάρχουν ήδη στο φόρουμ στα sticky threads, επομένως εφόσον κάποιος βρίσκεται εδώ στο φόρουμ διαβάζοντας αυτό το thread, σημαίνει ότι έχει ήδη πολύ εύκολη πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες και δεν υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου "κανείς δεν έκατσε να τους τα πει".

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    Δηλαδη θες να μου πεις οτι δυο ιδια ατομα στο ιδιο επιπεδο που ο ενας τρεχει με ενταση και φτανει 180-190 παλμους[μπορει και παραπανω][εγω προσωπικα ειχα δει μεχρι και 205!] και ο αλλος παει με μετριους παλμους γυρω στους 150 για 1 ωρα οτι αυτος με τους μετριους θα χασει περισσοτερο και θα κανει καλυτερο σωμα?σε καμια περιπτωση.Καταρχην ο ενας γυμναζεται με ενταση και τα δινει ολα σχεδον και στην ξεκουραση ψαχνει να βρει την αναπνοη του και οι παλμοι του δεν πεφτουν καθολου ευκολα ουτε γρηγορα ενω ο αλλος παει χαλαρα για ποση ωρα στον ιδιο ρυθμο
    Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο και να κοπανιέμαι κάνοντας όλα τα σετ με 10'' διάλειμμα, και να ψάχνω την αναπνοή μου στα διαλείμματα και να φτάσω και 205 παλμούς όπως λες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα "χτίσω καλύτερο σώμα". Η αερόβια είναι απλώς μέθοδος απώλειας λίπους και σε άτομα που ήδη γυμνάζονται με βάρη δεν πρόκειται να σου τονώσει τη μυικότητα ή κάτι παρόμοιο. Αν μάλιστα δεν συνοδεύονται από μελετημένη διατροφή, δεν πρόκειται να δεις σημαντικές διαφορές.


    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    .Το afterburn στην μετρια αεροβια δεν υπαρχει η ειναι αμελητεο αν υπαρχει, ενω στη διαλλειματικη καις για ποση ωρα αφοτου εχεις τελειωσει.
    Όπως σου έγραψα και πριν, το afterburn effect είναι σχεδόν το ίδιο :

    http://www.setantacollege.com/wp-con...bouts%20of.pdf

    "The EPOC difference 20-min-postexercise between the two intensities was small and would not add a substansively significant contribution towards weight loss"

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    Ο παλμογραφος πιο πολλες ΘΕΡΜΙΔΕΣ θα γραψει οτι εκαψες στην 1 ωρα jocking στην μεση καρδιακη συχνοτητα παρα στα σπριντ που θα κρατησουν πχ 30-40 λεπτα αλλα το περισσοτερο ΛΙΠΟΣ θα φυγει απο τα σπριντ και μπορει και οι θερμιδες κιολας αν βαλεις και αυτες τις μετακαυσης που δεν γραφονται πουθενα να ειναι παραπανω στα σπριντ.

    και για του λογου το αληθες απο δικες μου προπονησεις:

    στην μεση καρδιακη συχνοτητα [150-160] για 1 ωρα και λιγακι παραπανω:

    Attachment 17817


    και με σπριντ για κανα 40 λεπτο[μαζι με την αποθεραπεια που παντα εκανα]:

    Attachment 17818

    Αλλα αυτα ειναι ΘΕΡΜΙΔΕΣ οχι ΛΙΠΟΣ.Και στη διαλλειματικη δεν υπολογιζοντε οπως ειπα και πριν οι θερμιδες της μετακαυσης.
    Ο παλμογράφος είναι όπως λέει και το όνομα παλμογράφος και όχι θερμιδογράφος. Οι καύσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο και εξαρτώνται από πάρα πολλούς παράγοντες, επομένως τα νούμερα που μου δείχνεις είναι σχετικά και σε καμία περίπτωση ακριβή.

    Αν πας στο τόπικ της διαλειμματικής, θα δεις ότι οι προτεινόμενοι κύκλοι είναι 5-7 κύκλοι μέγιστης προσπάθειας, που μαζί με το ζέσταμα και την αποθεραπεία έχουν σίγουρα μικρότερη διάρκεια από 40 λεπτά. Αν είναι να φτάσουμε τα 40 λεπτά διαλειμματικής για να ξεπεράσουμε τις συνολικές θερμίδες που κάηκαν, τότε είναι σαν να έχουμε κάνει μια μικρή προπόνηση ποδιών γιατί τα sprint προκαλούν αντίστοιχες μεταβολές στους μύες με αυτές της αναερόβιας άσκησης. Έτσι σαμποτάρουμε τη ανάρρωση του νευρομυικού συστήματος, που σε περίοδο απώλειας λίπους είναι περιορισμένη εξ' αρχής επειδή η πρόσληψη θρεπτικών συστατικών είναι μειωμένη.

    Για να απαντήσω και στην Ειρήνη, δεν ισχυρίζομαι ότι τα sprint είναι λιγότερα αποτελεσματικά στην απώλεια λίπους αλλά δεν έχουν και τις μαγικές ιδιότητες που ισχυρίζονται πολλοί ότι έχουν. Απλώς κρύβουν ταυτόχρονα και μειονεκτήματα, τα οποία με την αερόβια μέτριας έντασης, μπορούμε να αποφύγουμε. Αν κάποιος βαριέται τη μέτρια ένταση και δεν πρόκεται να κάνει καθόλου αερόβια, ας κάνει sprint εφόσον είναι συνεπής σε αυτό.

    Όσα είπα-είπατε έχουν συζητηθεί ουκ ολίγες φορές σε παλιότερα threads, δεν είναι ανάγκη να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post

    Για να απαντήσω και στην Ειρήνη, δεν ισχυρίζομαι ότι τα sprint είναι λιγότερα αποτελεσματικά στην απώλεια λίπους αλλά δεν έχουν και τις μαγικές ιδιότητες που ισχυρίζονται πολλοί ότι έχουν. Απλώς κρύβουν ταυτόχρονα και μειονεκτήματα, τα οποία με την αερόβια μέτριας έντασης, μπορούμε να αποφύγουμε. Αν κάποιος βαριέται τη μέτρια ένταση και δεν πρόκεται να κάνει καθόλου αερόβια, ας κάνει sprint εφόσον είναι συνεπής σε αυτό.

    Όσα είπα-είπατε έχουν συζητηθεί ουκ ολίγες φορές σε παλιότερα threads, δεν είναι ανάγκη να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό.
    Δενισχυρίστηκα πως τα σπριντ έχουν μαγικές ιδιότητες, προς Θεου. Κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία έχοντας στο ενεργητικό μου 2 αγωνιστικές προετοιμασίες.

    Δεν υπάρχει καλύτερος τύπος αερόβιας για κανέναν. Χαμηλή, μέτρια, διαλειμματική, ΟΛΕΣ θα βοηθήσουν στο χάσιμο λίπους. Οταν η ένταση είναι χαμηλή χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος για να φτάσει κάποιος στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν ο τύπος, συχνότητα, διάρκεια δεν επιλεχθούν προσεκτικά, μπορεί να επηρρεάσουν τη δύναμη και τη μυική ανάπτυξη.
    Το ότι έχουν ειπωθεί δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να τα ξανα συζητάμε

  12. #12
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Ναι όντως συμφωνώ με την ειρήνη ,τίποτα δεν αποτελεί πανάκεια και τ'ιποτα δεν είναι άχρηστο..κάθε είδους άσκησης έχει λόγο ύπαρξης..κάθε φορά στο επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας και αναλόγως των στίχων του, με σωστους συνδυασμους έχει τα αποτελέσματα που αναζητά...
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Tο παν είναι η συνέπεια. Κάντε ότι είναι να κάνετε με συνέπεια και θα πετύχετε. Ποιος ο λόγος να αγχώνεσαι αν θα καταφέρεις κάτι 2-3-5 μήνες νωρίτερα χρησιμοποιώντας τη τάδε ή τη δείνα τεχνική, όταν έχεις αποφασίσει να κάνεις τρόπο ζωής αυτό το hobby? Συνέπεια λοιπόν και μην αναλώνεστε σε λεπτομέρειες.
    Μιχάλης

  14. #14
    Pumping Iron Shepherd's Avatar
    Join Date
    24-02-12
    Location
    Πικέρμι
    Posts
    456

    Default

    Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο Vago. Πολλά από αυτά που αναφέρεις τα ακολουθώ με σκοπό την απώλεια λίπους.
    Διαφωνώ μόνο στο 8 και στο 10

    8) μιλάω πάντα σε περίπτωση υποθερμιδικής διατροφής.
    Προσωπικά όσο περισσότερο φάω το πρωί τόσο περισσότερο μου ανοίγει η όρεξη κατά την διάρκεια της ημέρας.

    10) Όσον αφορά τα γεύματα. Κάνω 3 την ημέρα + τα ροφήματα. Τα πολλά γεύματα (6 π.χ) είναι ψυχαναγκασμός για μένα. Επίσης είμαι υπέρ της διαλειμματικής νηστείας και από τότε που την έβαλα μια φορά την βδομάδα στην ζωή μου έχω δει αποτέλεσμα. Έχω σκοπό να την βάλω και δεύτερη μέρα.

    σωστός ο Μιχάλης από πάνω.
    Last edited by Shepherd; 15-11-13 at 15:22.

  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ωραίο ποστ Βαγγέλη.

    Απλά να σου πω ότι η μαύρη ζάχαρη είναι το ίδιο ακριβώς με τη λευκή.... Δεν έχει διαφορά. Οπότε αν κάποτε θελήσεις να την αποχωριστείς, προτίμησε στέβια. Πάντως προσωπικά, μου αρέσει πολυ περισσότερο σκέτος ο καφές ! Απολαμβάνεις τη γεύση του χωρίς να αλλοιώνεται.

    Επίσης, το μαύρο ψωμί ελπίζω να το φτιάχνεις μόνος σου, γιατί αυτά που πουλάνε στους φούρνους.....

    +1000 στον Στεπάν για τα εκπληκτικά του ποστ, με τις τεκμηριώσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Όσα έγραψες υπάρχουν ήδη στο φόρουμ στα sticky threads, επομένως εφόσον κάποιος βρίσκεται εδώ στο φόρουμ διαβάζοντας αυτό το thread, σημαίνει ότι έχει ήδη πολύ εύκολη πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες και δεν υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου "κανείς δεν έκατσε να τους τα πει".

    μα εγω δεν τα εγγραψα γι αυτο το λογο ουτε τα βρηκα απο καπου και τα αντεγραψα.Εγω ειπα απλα τη δουλεψε σε μενα καλυτερα και αυτο ισχυει και για την αεροβια.Τωρα αν υπαρχουν σε stickys τουλαχιστον τα συγκεντρωσα σε 1 ποστ με λιγα λογια και εξηγωντας τους λογους για ολα σχεδον

    Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο και να κοπανιέμαι κάνοντας όλα τα σετ με 10'' διάλειμμα, και να ψάχνω την αναπνοή μου στα διαλείμματα και να φτάσω και 205 παλμούς όπως λες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα "χτίσω καλύτερο σώμα". Η αερόβια είναι απλώς μέθοδος απώλειας λίπους και σε άτομα που ήδη γυμνάζονται με βάρη δεν πρόκειται να σου τονώσει τη μυικότητα ή κάτι παρόμοιο. Αν μάλιστα δεν συνοδεύονται από μελετημένη διατροφή, δεν πρόκειται να δεις σημαντικές διαφορές.

    κανεις δεν μιλησε για μυες στην αεροβια μιλησα για πιο αθλητικο σωμα που επιτυγχανεται απο τη μεγιστη καυση λιπου που οπως ειπα εχοντας δοκιμασει και τα 2 θεωρω οτι βρισκεται στα σπριντ.Αλλα και μυες ναι γυμναζονται στην αεροβια,των ποδιων.


    Όπως σου έγραψα και πριν, το afterburn effect είναι σχεδόν το ίδιο :

    http://www.setantacollege.com/wp-con...e bouts of.pdf

    "The EPOC difference 20-min-postexercise between the two intensities was small and would not add a substansively significant contribution towards weight loss"

    εγω αλλα ξερω εδω, δεν θα επεκταθω περαιτερω αν ειναι να προσθαισω και γω site μπορω να σου βαλω παρα πολλα που να λενε ακριβως το αντιθετο.Το θεμα ειναι τι οντως ισχυει οταν δοκιμαζεις και κανεις κατι και οχι στα λογια.


    Ο παλμογράφος είναι όπως λέει και το όνομα παλμογράφος και όχι θερμιδογράφος. Οι καύσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο και εξαρτώνται από πάρα πολλούς παράγοντες, επομένως τα νούμερα που μου δείχνεις είναι σχετικά και σε καμία περίπτωση ακριβή.

    Αν πας στο τόπικ της διαλειμματικής, θα δεις ότι οι προτεινόμενοι κύκλοι είναι 5-7 κύκλοι μέγιστης προσπάθειας, που μαζί με το ζέσταμα και την αποθεραπεία έχουν σίγουρα μικρότερη διάρκεια από 40 λεπτά. Αν είναι να φτάσουμε τα 40 λεπτά διαλειμματικής για να ξεπεράσουμε τις συνολικές θερμίδες που κάηκαν, τότε είναι σαν να έχουμε κάνει μια μικρή προπόνηση ποδιών γιατί τα sprint προκαλούν αντίστοιχες μεταβολές στους μύες με αυτές της αναερόβιας άσκησης. Έτσι σαμποτάρουμε τη ανάρρωση του νευρομυικού συστήματος, που σε περίοδο απώλειας λίπους είναι περιορισμένη εξ' αρχής επειδή η πρόσληψη θρεπτικών συστατικών είναι μειωμένη.

    Για να απαντήσω και στην Ειρήνη, δεν ισχυρίζομαι ότι τα sprint είναι λιγότερα αποτελεσματικά στην απώλεια λίπους αλλά δεν έχουν και τις μαγικές ιδιότητες που ισχυρίζονται πολλοί ότι έχουν. Απλώς κρύβουν ταυτόχρονα και μειονεκτήματα, τα οποία με την αερόβια μέτριας έντασης, μπορούμε να αποφύγουμε. Αν κάποιος βαριέται τη μέτρια ένταση και δεν πρόκεται να κάνει καθόλου αερόβια, ας κάνει sprint εφόσον είναι συνεπής σε αυτό.

    Όσα είπα-είπατε έχουν συζητηθεί ουκ ολίγες φορές σε παλιότερα threads, δεν είναι ανάγκη να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό.
    ο παλμογραφος ειναι πραγματι παλμογραφος αλλα οπως βλεπεις αυτα που μετραει ειναι kcal δηλαδη θερμιδες βαση των παλμων.Τωρα κατα ποσο ειναι ακριβης ειναι αλλο θεμα.Αν ειναι να παιζουμε με το αν ειναι 30 η 40 λεπτα ενταξει,νομιζω δεν ειμαστε παιδακια να παιζουμε με το 10 λεπτο.Επιπλεον επειδη το ειχα δοκιμασει να κανω πχ jocking στην αρχη με 8 λεπτα αντι για 10 παντα με εποιανε η μεση μου και γι αυτο επειδη ειχα θεμα παντα εκανα 20 λεπτα ζεσταμα,μετα κανα 10-15λεπτο τα σπριντ και γυρω στα 3-5 λεπτα αποθεραπεια αν βλεπεις κατι παραλογο σε αυτο που εκανα πες το μου και μενα να ξερω.Και να σου πω οτι αυτα που εκανα για ζεσταμα τα ειχα δει απο τον αδερφο μου τα περισσοτερα που ειναι βοηθος Α εθνικης και το προγραμμα δεν το εχει βγαλει μονος του αλλα του το εχει δωσει ατομο που ξερει και ειδικευεται σε αυτα.

    Απ το τιποτα σιγουρα η χαλαρη-μετρια ειναι καλυτερη.Και επισης την μετρια αεροβια την χρησιμοποιουσα κιολας λογω οτι τα σπριντ δεν γινονται καθε μερα και θελει ξεκουραση γι αυτο και δεν λεω οτι δεν χρειαζεται.Απλα οταν μιλαμε για μεγιστη καυση λιπους για μενα τα σπριντ ειναι μονοδρομος.
    Last edited by vagoskonti; 15-11-13 at 16:30.

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εννοείται. Τη μεγαλύτερη καύση λίπους την είδα με 2 αερόβιες : σπριντ στο γήπεδο και αερόβια στο stepmill.

    Κι επειδή πολλά παιδιά νομίζουν πως HIIT έχει να κανει μόνο με το να τρέχει κανεις του κερατά μεχρι να του βγει η ανάσα, έχω κανει διαλειμματική στον διάδρομο, ανεβαζοντας κλιση. Το ζητουμενο ειναι να υπαρχει αυξομειωση εντασης, τωρα ειτε μεσω ταχυτητας, ειτε μέσω κλισης δαπεδου, το αποτελεσμα θα ειναι εξίσου καλό.
    Επίσης η διαλειμματική γίνεται άψογα και σε στατικό ποδήλατο. Με απλά λόγια, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Ο συνδιασμός όλων αυτών (διαλειμματική/μετριας έντασης) είναι το ιδανικό. Το ποσο κλπ, εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του καθενός.
    η κλιση θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα απ οσο εχω διαβασει και γιατι λεω απ οσο εχω διαβασει?Διοτι την εχω δοκιμασει αλλα επειδη εκτος καρπους,εκτος μεσης,εκτος θυροειδη,εκτος ιγμοριου,εκτος φυσιμα καρδιας εκτος εκτος εκτος και δεν συμμαζευεται, εχω θεμα και με τα γονατα απο 12-13 χρονων!και επειδη με επιανε πονος καλος τα σταματησα.Γενικα παντου προβληματικος εχω βγει

    Quote Originally Posted by Shepherd View Post
    Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο Vago. Πολλά από αυτά που αναφέρεις τα ακολουθώ με σκοπό την απώλεια λίπους.
    Διαφωνώ μόνο στο 8 και στο 10

    8) μιλάω πάντα σε περίπτωση υποθερμιδικής διατροφής.
    Προσωπικά όσο περισσότερο φάω το πρωί τόσο περισσότερο μου ανοίγει η όρεξη κατά την διάρκεια της ημέρας.

    10) Όσον αφορά τα γεύματα. Κάνω 3 την ημέρα + τα ροφήματα. Τα πολλά γεύματα (6 π.χ) είναι ψυχαναγκασμός για μένα. Επίσης είμαι υπέρ της διαλειμματικής νηστείας και από τότε που την έβαλα μια φορά την βδομάδα στην ζωή μου έχω δει αποτέλεσμα. Έχω σκοπό να την βάλω και δεύτερη μέρα.

    σωστός ο Μιχάλης από πάνω.
    σε ευχαριστω φιλε και καλη επιτυχια στο στοχο σου!

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ωραίο ποστ Βαγγέλη.

    Απλά να σου πω ότι η μαύρη ζάχαρη είναι το ίδιο ακριβώς με τη λευκή.... Δεν έχει διαφορά. Οπότε αν κάποτε θελήσεις να την αποχωριστείς, προτίμησε στέβια. Πάντως προσωπικά, μου αρέσει πολυ περισσότερο σκέτος ο καφές ! Απολαμβάνεις τη γεύση του χωρίς να αλλοιώνεται.

    Επίσης, το μαύρο ψωμί ελπίζω να το φτιάχνεις μόνος σου, γιατί αυτά που πουλάνε στους φούρνους.....

    +1000 στον Στεπάν για τα εκπληκτικά του ποστ, με τις τεκμηριώσεις.
    Σε ευχαριστω ρε Αντωνη.Δεν ξερω καν τι ειναι η στεβια!σκετο καφε δεν μπορω με τιποτα.Αλλα μη νομιζεις οτι πινω καθε μερα.Και οσο για ψωμι δεν το χω καν στη διατροφη μου μεσα προτιμω τα του τοστ τα μαυρα και αυτο ισα ισα για να υπαρχει καποιος υδατανθρακας μαζι με τα αυγα στο μεταπροπονητικο και να φτιαχνω τα 2 τοστακια πριν το βραδινο τωρα αν ειναι καλυτερα η χειροτερα δεν γνωριζω.Με το μεσημεριανο μου κτλ δεν τροω και ουτε ετρωγα ποτε ψωμι.Παλια μονο οταν ετρωγα αυγα τηγανητα το χρησιμοποιουσα.Δεν ειμασταν καλοι φιλοι

  18. #18
    Junior Bodybuilder DeeNpee's Avatar
    Join Date
    18-08-13
    Posts
    165

    Default

    συγχαρητηρια για τις αλλαγες που εκανες και σε βοηθησαν.

    το ψαρονεφρι ειναι απο χοιρινο και δεν ειναι και τοσο λιπαρο. για αλλαγη το βαζω καθε βδομαδα γιατι βαριεμαι το κοτοπουλο. επισης ειναι οικονομικο σχετικα με "φρεσκο" σολωμο και μοσχαρι.
    τη στεβια την χρησιμοποιουν ως εναλλακτικη γλυκαντικη ουσια για τη ζαχαρη και εχει ελαχιστες θερμιδες. 2kc το κ.γ. νομιζω. εχουν σε ολα τα σουπερμαρκετ οποτε δεν θα δυσκολευτεις να βρεις.

    επισης, τα ολικης που πουλανε για ολικης δεν ειναι καν ολικης...αν τσεκαρεις πισω γραφει γυρω στο 10-20% ολικης. καλυτερα να τα αποφευγεις ή να φτιαχνεις δικο σου αν το θες τοσο.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ο Βαγγέλης κατέγραψε κάποια πράγματα που τον βοήθησαν. Δεν είπε ότι θα τα αποδείξει, ούτε ότι έκανε πειράματα και κατέληξε σε ασφαλή συμπεράσματα. Τα 2 χρόνια που ασχολείται άλλωστε δε του το επιτρέπουν.

    Πολύ ωραίες τοποθετήσεις από τον stepan! Ιδιαίτερα στο σημείο που μιλάει για τα sprint.
    Η αερόβια/αναερόβια δεν καθορίζεται από το αν θα πιάσουμε μπάρες ή αν θα ανέβουμε στο διάδρομο. Από τη στιγμή που γυμνάζεσαι κυρίως με τα πόδια σου και η καρδιά σου χτυπάει σαν να κάνεις προπόνηση με βάρη, δεν απέχει πολύ από μια (κακή για τα bb δεδομένα) προπόνηση ποδιών.

    Πολύ ωραία τοποθέτηση και από τον Cuban για τον καφέ (ή είσαι φραπεδουπολίτης ή όχι) μόλις μάθεις να τον πίνεις σκέτο δεν τον αλλάζεις με τίποτα. Τα ίδια για τη ζάχαρη.

  20. #20

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    Vaggeli εμενα μου τα χαλασες λιγο ομως... προσπαθεις να πεις "σωστα" πραγματα και στο τελευταιο σου ποστ λες οτι τρως βραδυνο τοστακια......

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    Quote Originally Posted by DeeNpee View Post
    συγχαρητηρια για τις αλλαγες που εκανες και σε βοηθησαν.

    το ψαρονεφρι ειναι απο χοιρινο και δεν ειναι και τοσο λιπαρο. για αλλαγη το βαζω καθε βδομαδα γιατι βαριεμαι το κοτοπουλο. επισης ειναι οικονομικο σχετικα με "φρεσκο" σολωμο και μοσχαρι.
    τη στεβια την χρησιμοποιουν ως εναλλακτικη γλυκαντικη ουσια για τη ζαχαρη και εχει ελαχιστες θερμιδες. 2kc το κ.γ. νομιζω. εχουν σε ολα τα σουπερμαρκετ οποτε δεν θα δυσκολευτεις να βρεις.

    επισης, τα ολικης που πουλανε για ολικης δεν ειναι καν ολικης...αν τσεκαρεις πισω γραφει γυρω στο 10-20% ολικης. καλυτερα να τα αποφευγεις ή να φτιαχνεις δικο σου αν το θες τοσο.
    σε ευχαριστω φιλε.Οσο για τη ζαχαρη δεν ειναι τοσο οι θερμιδες καθως δεν βαζω και πολυ κιολας αλλα πιο πολυ το κακο που κανει σαν ζαχαρη.

    Quote Originally Posted by Fringe View Post
    Vaggeli εμενα μου τα χαλασες λιγο ομως... προσπαθεις να πεις "σωστα" πραγματα και στο τελευταιο σου ποστ λες οτι τρως βραδυνο τοστακια......
    Τι να κανουμε ρε φιλε δεν γινεται ολοι να τρωμε τα ιδια.Αντε και πες δεν τροω τοστακια τι να βαλω?παλι αυγα?παλι cottage?παλι γιαουρτι?παλι ξηροι καρποι?παλι κρεας+υδατ? χιλιες φορες κατι διαφορετικο και ας μην ειναι και τοσο καλο ασε που δεν τα ψηνω ουτε βαζω 2πλο ψωμι.Γενικα ομως η διατροφη μου βρισκεται στο log μου και αυτο το ποστ δεν το εκανα γι αυτο το λογο το να γραψω δηλαδη τι τροω εδω.Και μιας και που ανεφερες βραδινο επειδη οσο πιο βραδυ ειναι τοσο περισσοτερο πεφτει ο μεταβολισμος ειναι καλο να μην τρωμε πολυ γι αυτο και εχω τα τοστακια εκει ως κατι ελαφρυ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως να Χάσω Λίπος;
    By master7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 06-09-13, 20:50
  2. Πώς Να Χάσω Το Λίπος Και Να Σχηματίσω Κοιλιακούς ?
    By Thanosfire in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 17-06-13, 11:32
  3. Θελω να χασω λιπος
    By eleni1999 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 26-09-12, 19:42
  4. Θέλω Να Χάσω Λίπος
    By Dimitrist82 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 18-09-09, 01:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •