Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-11-13
    Posts
    7

    Exclamation τελικα ποιο συστημα προπονησης ειναι καλυτερο για εναν νατουραλ;

    ας ανοιξω ενα θεμα... εχω την εξης απορια η οποια με προβληματιζει αρκετο καιρο.. λοιπον εχω δοκιμασει πολλα προγραμματα απο στυλ αρνι με 200000 ασκησεις και σουπερσετ, μεχρι 45 λεπτα προπονηση με βαρια κιλα αλα ντοριαν. σιγουρα σαν νατουραλ που ειμαι το στυλ ντοριαν δεν με "πιανει" αλλα και του αρνη με εξοντωνει.. εχω λοιπον κατασταλαξει στο εξης πλανο. δε-στηθος, τρ-πλατη,οπ. μηρηαιο, γαμπες τε-ωμους πε-4κεφαλο,γαμπα, πα-χερια, πηχεις. στηθος-πλατη-ωμους απο 20 σετ με επαναληψεις απο 12 ως 6. δικ-τρικ απο 16 σετ. ποδια 24 σετ, γαμπες πηχεις οπ.μηρηαιο απο 12 σετ. και αναρωτιεμαι..ποιο ειναι τελικα το πλανο που θα δουλευε πολυ καλα σε εναν νατουραλ? (με στοχο παντα την αυξηση της μυικης μαζας). ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by 25032 View Post
    ποιο ειναι τελικα το πλανο που θα δουλευε πολυ καλα σε εναν νατουραλ?
    Αυτό που θα του υποδείξει το σώμα του, μετά από δοκιμές trial and error. Φυσικά, θα πρέπει να αποφεύγονται οι υπερβολές κατά το σχεδιασμό προγραμμάτων.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Εγω παντως την πιο μεγαλη διαφορα φυσικος την εκανα με full body workout.
    Και πλεον μου αρεσει τοσο πολυ που δε ξαναγυριζω με τιποτα σε κλασσικο bb split.
    Απλα κατα καιρους αλλαζω τις ασκησεις ή την σειρα αυτων.
    Get big or die trying!

  4. #4

    Join Date
    27-09-13
    Posts
    151

    Default

    χανος δηλαδη??? για πες μας αν θελεις τι προγραμμα ακολουθεις ακριβως...

  5. #5
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Είναι αποδεδειγμένο ότι η αναερόβια βοηθάει περισσότερο στην ανάπτυξη.

    Έχει μεγάλη σημασία να ξεκαθαρίσουμε τί είναι αναερόβια με αερόβια άσκηση.
    Χονδρικά η αναερόβια άσκηση μπορεί να έχει διάρκεια από 2' μέχρι 6'. Αυτό έχει να κάνει με την μη χρήση του οξυγόνου από τον οργανισμό. (ψάξε για κυτταρική αναπνοή, αναεροβική αναπνοή, τριφωσφορική αδενοσίνη, μίτωση, ).
    Το γλυκογόνο που χρησιμοποιείται για την παραγωγή ενέργειας, δεν είναι "άπειρο" και εξαντλείται σχετικά γρήγορα.

    Οπότε, στην θεωρία, μία "γρήγορη" προπόνηση (20'-40' οι χρόνοι είναι κατά προσέγγιση, μέχρι να εξαντληθεί το γλυκογόνο) υψηλής έντασης, βοηθάει περισσότερο.
    Να μην ξεχνάμε ότι το σώμα μας θα αναπτυχθεί ΑΝ το αφήσουμε να ξεκουραστεί. Η ανάπτυξη ξεκινάει ΜΕΤΑ το γυμναστήριο.

    Για να αναπτυχθείς πρέπει να φτάσεις σε σημείο να "απειλήσεις" το σώμα σου ώστε αυτό να "αναγκαστεί" να αλλάξει.
    Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

    Το επόμενο και ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό είναι να του παρέχεις τα εφόδια αλλά ΚΑΙ τον χρόνο για να το κάνει.
    Όλα τα προγράμματα (full body, split, με μπλε και κόκκινους κόκκους ) θα δουλέψουν αν έχουμε την παραπάνω φιλοσοφία πιστεύω.

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    10-11-13
    Posts
    7

    Default

    shadowmaker απολυτα συμφωνος! το κορμι χτιζεται εκτος γυμναστηριου, το γυμναστηριο ειναι το ερεθισμα.. αλλα πιστευω πως ενα μεγαλο κομματι ειναι και η προπονηση και το συστημα που ακολουθεις.. παντως απο οτι καταλαβα χρειαζονται ΟΛΑ..ολες οι ασκησεις, ολα τα προγραμματα.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    10-11-13
    Posts
    7

    Default

    hanos οταν λες full body? σε στυλ crossfit? με βασικες ασκησεις (π.χ. αρση θανατου, σκουωτ κτλ.) σε καθε προπονηση?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιό είναι το καλύτερο είδος κρεατίνης για αρχάριο
    By arapogloy in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 13
    Last Post: 26-02-12, 17:48
  2. Ποιο συμπληρωμα tribulus ειναι το καλυτερο?
    By Giorgos18 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-10, 11:00
  3. ποιο είναι το καλύτερο λιποτροπικο?
    By Day_Walker in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 305
    Last Post: 24-06-07, 00:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •