Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 62

Thread: Στέβια

  1. #1
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default Στέβια

    Καλησπέρα,
    Ψάχνω να βρω στέβια σε υγρή μορφή με γεύσεις στην Ελλάδα. Η αλήθεια είναι ότι το μικρόβιο μου το έβαλε η Ειρήνη (με αυτά τα ωραιότατα "σιροπάκια" κακάο που φτιάχνει), η οποία τις παραγγέλνει από το εξωτερικό. Αναρωτιέμαι αν έχει βρει κάποια στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο. Αν ναι, τι γεύσεις υπάρχουν και πόσο περίπου κοστίζουν; Ειρήνη εσύ τι μεταφορικά πληρώνεις; Πόσο περίπου σου βγαίνει το μπουκαλάκι και πόσα ml είναι;
    Σκοτώνω για λίγη stevia βανίλιααααααααααα!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χριστίνα, ειναι πολύ εύκολο να παρεις από το iherb!! Μεταφορικα μόνο 4 δολλάρια (δηλ καπου 3 ευρω;; τιποτα...!!!). Το μπουκαλακι ειναι 60ml και κρατάει πολυυυυυ!! Φαντασου εγω εχω 4 γευσεις και ακομα δεν εχουν φτασει ουτε μεχρι τη μεση. Βαζω στο μπουκαλακι του νερου λιγες σταγονες βανιλια και πινεται πολυ ευχαριστα τώρα το χειμώνα.
    Αφου εισαι Αθηνα, αν δυσκολευεσαι με παραγγελίες ή αν δεν έχεις χρεωστική, μπορω να σου παραγγειλω και να βρεθουμε να στα δώσω.

    Εγώ εχω γεύσεις βανίλια, φουντούκι, σοκολάτα και καραμέλα.
    Last edited by Kardoula; 15-11-13 at 00:12.

  3. #3
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Πρέπει να είναι τέλειο. Το θέλω πιο πολύ για το γιαούρτι, οπότε δεν είναι ότι θα το χρησιμοποιώ και συνέχεια και θα χρειάζομαι κάθε μήνα παραγγελίες. Μια χαρά μεταφορικά έχει ρε συ! Νόμιζα παραπάνω θα έβγαιναν. Τώρα έριξα μία ματιά και στο site. Και οι τιμές καλές, αλλά γιατί έχει 1000 είδη; Με μπέρδεψε! Χαχαχαχα. Έχω paypal, λογικά θα δέχονται, αλλά όταν έρθει η στέβια, έλα να σε κεράσω καφέ και αρωματισμένο νερό.
    H καραμέλα τι λέει; Δεν είναι πολύ γλυκερή;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δες εδώ, εχει ολες τις στέβια σε υγρή μορφή.http://www.iherb.com/search?kw=stevi...0#cid=1603&p=1
    Διαλεξε μαρκα της NOW. Ναι, δεχονται με paypal! Η καραμελα βασικα, δεν ειναι καραμέλα ειναι γευση english toffee, ειναι αυτο http://www.iherb.com/Now-Foods-Bette...9&sr=null&ic=5
    Μοιαζει πολυ με καραμελα. Δεν με τρελαινει να σου πω την αληθεια, αλλα γουστα ειναι αυτά. Γλυκερη οχι δεν ειναι.. Το αγαπημενο μου ειναι το φουντουκι!!! Να ξερεις οταν δοκιμαζεις κατευθειαν απο το μπουκαλακι, η γευση ειναι εντονη, ειναι συμπυκνωμενο. Οταν μπει στο γιαουρτι ή νερο κλπ, γινεται πιο φίνα.

    αλλά όταν έρθει η στέβια, έλα να σε κεράσω καφέ και αρωματισμένο νερό.
    Εγώ θέλω καφέ με αρωματισμένα κουλουράκια, χαχαχαχαχα.
    Last edited by Kardoula; 15-11-13 at 09:53.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Κορίτσια κάπου είχα διαβάσει οτι η στέβια αφήνει στο τέλος μια πικριλα ...ισχύει ή είναι μπούρδες...αν είναι να παραγγείλω και εγω απο το site!!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η ατόφια στέβια εχει μια μεταλλική γεύση. Οι συγκεκριμένες είναι απλώς τέλειες!!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    οπότε παραγγέλνω και εγώωω
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πρεπει να παρω ποσοστά μου φαινεται, λολ!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Καλημέρα ,

    Ειρήνη ζήτα ποσοστό κ από την δικιά μου παραγγελία !!!!
    Απο σένα το είδα κ τις ζήλεψα!

    Λοιπόν έκανα την παραγγελία μου 01/11 ακόμα περιμένω βέβαια, ελπίζω να μην καθυστερήσουν πολύ..

    Πήρα 3 διαφορετικές γεύσεις:

    French Vanilla
    Hazelnut
    Dark Chocolate

    κ ένα τσάι με γεύση Vanilla Hazelnut

    όλα αυτά κόστισαν
    $19.76

    μαζί με τα μεταφορικά που είναι $4

    είχα κ μια έξτρα έκπτωση $5

    επειδή ήταν η 1η μου παραγγελία (αν παραγγείλεις πάνω από $40 έχεις έκπτωση $10)

    πλήρωσα με πιστωτική κ το τελικό κόστος ήταν 14,65? (μαζί με έξοδα συναλλάγματος 0,29?)

    Θα γράψω κ εντυπώσεις όταν τις γευτώ!!!

    Τώρα επειδή χρησιμοποιώ κ την ατόφια στέβια στο πιτάκι κ στον καφέ να πώ πως όντως έχει μια μεταλλική γεύση αν όμως σου ξεφύγει σε ποσότητα.
    Ωστόσο έχω βρεί μια σε ένα μαγαζάκι στην γειτονιά μου μια χύμα αλλά εξαιρετικής ποιότητας θεωρώ, έχει κρυσταλλική υφή κ δεν έχει αυτή την μεταλλική γεύση σε σχέση με την προηγούμενη σε συσκευασία-σκόνη που είχα κ την είχα πάρει από βιολογικά προϊόντα!
    Last edited by Theofano; 15-11-13 at 11:49.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ε ρε πλούσια θα γινόμουν με τόσους πελάτες που έστειλα, χαχα! Θα σου έρθει, λογικά την επόμενη εβδομάδα. Καλοφαγωτα!

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Απα απαπαπα !!!!....Τι γλυκοπιλαλα ειναι αυτη που σας επιασε βρε κοριτσια ????
    Δε λεω κατανοητο μιας και δεν με εχετε γνωρισει απο κοντα , αλλα ολα εχουν ενα οριο !!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Νταξει τι σύμπτωση ήταν αυτή, μόλις παρέλαβα!!!

    ImageUploadedByTapatalk1384510525.295969.jpg

    Έβαλα ήδη 2 σταγόνες French vanilla στο νερό κ λέω να βάλω κ μια hazelnut στο καφέ!!!
    No Wind - No Fun

  13. #13
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    βρε παιδιααααα ζήλεψααααα θεοφανώ για πες μας εντυπώσεις!!!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  14. #14
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    Λοιπόν παρήγγειλα με γεύση βανίλια και εγώ!! Χθες μου έδωσαν και δοκίμασα ισοστέβια ( http://www.isostevia.gr/ ), καλή ήταν η γεύση , σαφώς καλύτερη απο την canderel που είναι αίσχος... διαβασα στα συστατικα οτι έχει στεβια και ερυθριτόλη... είναι σε κρυσταλικη μορφή... έλεγα να την δοκίμαζα σε κάποιο γλυκο..
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  15. #15
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Όλα τέλεια! Και τώρα πήγα να παραγγείλω κι εγώ. Χάρηκα κιόλας γιατί αυτά που θέλω τα έχει σε προσφορά. Και έφαγα τη μεγάλη ήττα! Δε δέχεται Paypal! Μα ποιος δε δέχεται Paypal!!! Θα σκεφτώ αύριο τι θα κάνω. Προς το παρόν, πήγα τόσο ξημερώματα στο γυμναστήριο γιατί ξύπνησα από black n decker, που τώρα είμαι πτώμα και δεν μπορώ να σκεφτώ :P
    Τα λέμε αύριο. Δοκιμάστε λίγη στέβια και για μένα!

  16. #16

    Default

    εχουμε μηπως την διατροφικη αξια της στεβια???

    γιατι βλεπω την πινετε αφοβα.

  17. #17

    Default

    το βρηκα δεν εχει τπτ οποτε θα παραγγειλω για τον καφε γιατι εχω γονατησει με τον σκετο. χαχααχα

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Πωω μου φαίνεται για πολλές έκρυβε ταλαιπωρία αυτή η Δευτέρα...

    Να πω κ γω πως μου φάνηκαν οι διάφορες γεύσεις!

    French Vanilla κ Hazelnut στο πιτάκι ταιριάζουν σούπερ κ μυρίσουν κ πολύ ωραία..σπαέι λίγο η μυρωδιά του αυγού

    Τώρα στο γιαούρτι δοκίμασα κ τις 3 αλλά δε ξετρελάθηκα, με 1 μόνο σταγόνα είναι παραπάνω γλυκό για τα γούστα μου..

    Επίσης η γεύση Hazelnut πάει τέλεια κ με το πρωινό μου καφέ/ cappuccino !

  19. #19
    New Member
    Join Date
    30-08-13
    Location
    greece
    Posts
    90

    Default

    καλημέρα κορίτσια!!!

    Μόλις παρήγγειλα και εγω στέβια !!! χαχα!

    καλά έ φοβερα πράγματα το site! Ειρήνη έκτος απο στέβια έχεις παραγγείλει και τπτ άλλο απο κεί;

  20. #20
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εγώ γιατί που πηγα να παραγγείλω δεν μου πήρε τη χρεωστική???? Μάλλον δεν τη δέχονται? Θα βάλω τα κλάματα!
    Αφήστε καμιά French Vanilla θα σας σφάξω!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα κορίτσια!
    Από το συγκεκριμενο αγοράζω καμια βιταμίνη, bcaa, στέβια.. Δηλ μικροπράγματα. Έχει πολλά καλούδια, δεν τα έχω ψάξει όλα. Αν κάτσεις και δεις όλες τις κατηγορίες έχει πολλάαααααααααααα πράγματα!!! Το μόνο αρνητικό πως δεν μπορείς να παραγγείλεις ποσότητες, εκτός αν κάνεις "σπαστές" παραγγελίες, δηλ μια ανα βδομάδα.

  22. #22
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    καλημερα και απο εμενα!

    λοιπον εβαλα ενα γνωστο και μου παρηγγειλε και μενα πριν 2 μηνες, οποτε ας κανω μια προσωπικη καταγραφη γευσεων:

    - γευση french vanilla απλα υπεροχη, ταιριαζει απο τον καφε μεχρι το γιαουρτι! εννοειται θα την ξαναπαραγγειλω και μαλιστα αμεσα γιατι ψιλοτελειωνει
    - γευση english toffee: και αυτη πολυ καλη, μου θυμιζει καραμελα που την λατρευω
    - γευση hazelnut: η αληθεια ειναι οτι το φουντουκι μου θυμιζει πραλινα και τρωω οτιδηποτε θυμιζει μερεντα εστω και λιγο. Οταν εκανα την παραγγελια -οντας σιγουρη οτι θα ειναι τελεια και θα την τρωω με το κουταλακι- παρηγγειλα 2 τεμαχια. Οταν τη δοκιμασα δεν ξετρελαθηκα δυστυχως και ενω την βανιλια και το toffee τα χρησιμοποιω διαρκως, το hazelnut με κοιταει στο ραφι παραπονεμενο!

    Προφανως οποια κοπελα τα θελει της τα δινω (το ενα ειναι ελαχιστα χρησιμοποιημενο και το αλλο καθολου ανοιγμενο) ή το ανταλλασσω με french vanilla

  23. #23
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Μια χαρά! Τελικά, σήμερα το πρωί, με ξεκούραστο μυαλό κατάφερα και έβαλα την παραγγελία μου με τη χρεωστική μιας φίλης. Οπότε Άννα ψάχτο, γιατί εμάς μας την δέχτηκε κανονικά. Τώρα, περιμένω με χαρά το πακετάκι μου για να σας πω τη γνώμη μου.
    Ειρήνη όντως, στείλε email να ζητήσεις ποσοστά! Χαχαχαχα! Εγώ πήρα French Vanilla (ευτυχώς, γιατί λέτε τα καλύτερα γι αυτήν) και Dark Chocolate, να μου παίρνει και την ανάγκη για γλυκό που με πιάνει μερικές φορές. Στην επόμενη παραγγελία, σίγουρα θα μπει και το English Toffee.
    Επίσης, πήρα να δοκιμάσω και ένα mix ξηρών καρπών και σπόρων με λίγα αποξηραμένα μούρα μέσα. Είναι 115 γρ., οπότε θα είναι ένα εύκολο σνακ για αρκετές ημέρες. Ελπίζω να είναι όλα καλά.
    kathleev επειδή θέλω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, όταν ξαναβάλω παραγγελία θα παραγγείλω μία French Vanilla παραπάνω, να την ανταλλάξουμε με το ένα Hazelnut :)
    Last edited by Christine7; 19-11-13 at 14:26.

  24. #24
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εμένα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου την δέχεται. Χθές τη δούλεψα κανονικά σε άλλο σιτε αγορών. Θα το κοιτάξω. Εχω ξελιγωθεί γιαυτή τη στέβια.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δοκιμάστε βανίλια στέβια σε γλυκοπατάτα και θα μου στήσετε άγαλμα.. μόνο αυτό σας λέω

  26. #26
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Ήρθαν, πάνω στην ώρα που τις χρειάζομαι όσο ποτέ. Έβγαλα φρονιμίτη και όπως καταλαβαίνετε το γιαουρτάκι δίνει και παίρνει (κάνει καλό και για την αντιβίωση). Τη σοκολάτα δεν την έχω ανοίξει ακόμα. Η βανίλια έχει αρκετή γεύση, οπότε δε χρειάζεται να ρίξω πάνω από 2-3 σταγονίτσες. Έχω περάσε σε άλλο επίπεδο γιαουρτοφαγίας! :P Στο νερό δοκίμασαν να ρίξω 3 σταγόνες (750 ml), αλλά δε μου άρεσε πολύ. Το άρωμα ήταν τέλειο, αλλά αυτή η γλυκερή γεύση που αραιώθηκε μέσα στο νερό, δε μου έκανε και πολύ. Θα δοκιμάσω με μία σταγόνα, μπας και κρατήσω το άρωμα χωρίς τη γλυκιά γεύση. Είναι πολύ ωραία πάντως και δεν έχει καμία σχέση με τη στέβια που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Αύριο θα φτιάξω ζεστό κακάο λοιπόν!

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    θέλω και γω να πάρω υποκατάστατα καλούδια από το iherb.com

    είδα ότι είναι αμερική, δεν έχουμε πρόβλημα με τελωνεία κτλ ε; έρχονται εγκαίρως; αξίζουν;

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πάρε μικρές ποσοτητες πχ 3-4 μπουκαλάκια. Όχι δεν θα έχεις θέμα αν είναι μικρό το δεματάκι. Σε 3 βδομάδες περίπου έρχεται. Κι εγώ θα παραγγελείλω από iherb αν και έλεγαν πως είχαν θέμα με τα τελωνεία, αλλά πιστεύω πως όλα θα είναι οκ. Παραγγέλνω πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα θέμα.

  29. #29
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    επαναφέρω το τοπικ για να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς από τα παρακάτω μαγαζιά. οι τιμές είναι συμφέρουσες απότι βλέπω και επειδή δεν έχω όρεξη να περιμένω από Iherb ήθελα τη γνώμη σας

    τα μαγαζιά και τα προιόντα είναι τα εξής:

    http://www.steviaworld.net/steviadoro-700gr.html

    http://www.steviola.gr/powder/

    ευχαριστώ
    Gym Motivation: www.facebook.com/hardcoregymmotivation

  30. #30
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Εμένα με ενδιαφέρει γενικότερα το θέμα διότι μέχρι στιγμής, αν και δεν είμαι πολύ της ζάχαρης .. Όποτε κ αν χρειαστεί βάζω canderel-stevia.
    Αλλά θα ήθελα να αγοράσω ηλεκτρονικά από βότανο ή όπου αλλού με συμφέρει οικονομικά & ποιοτικά (δεν έχω θέμα με τις ηλεκτρονικές αγορές ή το εξωτερικό - αναμονή, κτλ).

    @msdmn ευχαριστώ που το ξανα-άνοιξες!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •