Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default Άυξηση Δύναμης

    Καλησπερα σε ολους παιδια.
    Εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες περιπου υπερθερμιδικη διατροφη και ενω η δυναμη μου μου εχει αυξηθει απο το καλοκαιρι που εκανα διαιτα και ειχε πεσει τρομερα,εχει φτασει ομως στο ιδιο επιπεδο που ηταν περυσι και δεν εχει αυξηθει καθολου.θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας τι κανω λαθος και δεν μπορω να αυξησω κιλα.

    Απο διατροφη ειμαι 600 θερμιδες καθε μερα πανω απο συντηρηση,50% υδ/30%πρ/20λιπ.Δεν νομιζω οτι πρεπει να αυξησω και αλλο διοτι ηδη εχω αρχισει να θολωνω.εκτος αν αυξησω και αλλο και προσθεσω και αεροβια ωστε να μην λιπωσω πολυ.
    1η 2η 3η 4η
    Απο προπονηση κανω κλασσικο σπλιτ στηθος-κενο-πλατη/δικεφαλα-κενο-ωμους/τρικεφαλα-ποδια/κενο,4 σετ περιπου σε καθε ασκηση στοχευω στα πρωτα σετ να φορτωνω οσα περισσοτερα κιλα μπορω για 6-8 επαναληψεις.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Καλημέρα.Μια απο τις παλιές αρχές του bodybuilding είναι οτι το διατροφικό λίπος δίνει ένα boost στη δύναμη σε αντίθεση με τον υδατάνθρακα που δίνει λίγο περισσότερη αντοχή.Δεν εννοώ βέβαια να αποκλείσουμε ένα απο τα δυο στοιχεία μην παρεξηγηθώ.Μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο το διατροφικό σου λίπος αν έχει ένα plateau στη δύναμη αν και δεν συκχέεται πάντα η δύναμη με την υπερτροφία.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Είναι αρκετές οι 600 θερμίδες, μην ανέβεις άλλο. Αν κάνεις προπόνηση για αύξηση δύναμης θα έρθει και η δύναμη. Μετά από μερικά χρόνια τα bb split δύσκολα αυξάνουν τη δύναμη.

  4. #4
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Είναι αρκετές οι 600 θερμίδες, μην ανέβεις άλλο. Αν κάνεις προπόνηση για αύξηση δύναμης θα έρθει και η δύναμη. Μετά από μερικά χρόνια τα bb split δύσκολα αυξάνουν τη δύναμη.
    οταν λες παυλιδη προπον για αυξηση δυναμης,εννοεις προγραμμα που δεν εχει σχεση με τα σπλιτ?μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα παραδειγμα?

  5. #5
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Η προπόνηση για αύξηση δύναμης δεν εξαρτάται από το σπλιτ αλλά από το είδος,την ένταση των ασκήσεων που πρέπει να κάνεις (σετ,επαναλήψεις), τις μεθόδους που χρησιμοποιείς.
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το split ειδικά αν ενδιαφέρεσαι πρώτα για τη δύναμη και μετά για το χτίσιμο μυών. Googlarε "starting strength" είναι γνωστή προπόνηση δύναμης και έχει και ωραίο ebook, χρήσιμο και για bodybuilders που θέλουν να μάθουν καλά τις βασικές ασκήσεις.

  7. #7
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το split ειδικά αν ενδιαφέρεσαι πρώτα για τη δύναμη και μετά για το χτίσιμο μυών. Googlarε "starting strength" είναι γνωστή προπόνηση δύναμης και έχει και ωραίο ebook, χρήσιμο και για bodybuilders που θέλουν να μάθουν καλά τις βασικές ασκήσεις.
    φιλε παυλιδη να σε ρωτησω κατι τελευταιο..πιστευεις οτι η μυικη υπερτροφια εχει να κανει με αυξηση της δυναμης?η αληθεια ειναι οτι παρολο που δεν εχω δει αυξηση της δυναμης μου,καποιες βελτιωσεις τις εχω στο σωμα μου.θεωρεις δηλαδη οτι ειναι σημαντικο να κανω προπονηση συγκεκριμμενα για δυναμη ωστε μακροπροθεσμα να εχω μυικες βελτιωσεις?σε ρωταω γιατι πρωταρχικος μου στοχος ειναι το bodybuilding και οχι powerlifting..

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αν ξαφνικά αύριο ξυπνήσεις πιο δυνατός και σηκώσεις με ίδια τεχνική 20 κιλά παραπάνω σίγουρα θα δώσεις μεγαλύτερο ερέθισμα για υπερτροφία.
    Αλλά δεν είναι απαραίτητο να αυξάνεται η δύναμη σου για να μεγαλώσεις μυικά.
    Δε ξέρω να σου πω αν είναι σημαντικό, με βάση τη λογική θεωρώ όχι αλλά όλο κι όλο έχω κάνει προγράμματα δύναμης 4-5 μήνες δε έχω σημαντική προσωπική εμπειρία.

  9. #9
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    οκ εγινε παυλιδη,θα σκεφτω τι θα κανω.σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αυξηση δυναμης.....
    By GaToS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-10, 04:03
  2. Συμπληρώματα Για Αύξηση Δύναμης
    By asdf in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 30
    Last Post: 23-05-10, 19:28
  3. Αυξηση δύναμης
    By lex in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-09, 17:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •