Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default Σεξ Και Προπόνηση Ποδιών..

    Καλησπερα.

    Μετα το περας του στρατιωτικου και αφου πλεον εχω μπει σε κανονικους ρυθμους προπονησεων, εδω και καποιες βδομαδες εχω παρατηρησει οτι την ημερα των ποδιων (μετα την προπονηση φυσικα) υπαρχει καποια δυσλειτουργια στο σεξ (δε ξερω αν επιτρεπεται να μπω σε μερικες τεχνικες λεπτομερειες).

    Βεβαια θα μου πειτε λογικο μετα απο μια κουραστικη μερα να μην εχεις διαθεση ή να σε ενοχλει η κουραση στα ποδια κατα την πραξη αλλα δεν αναφερομαι σε κατι τετοιο. Η διαθεση υπαρχει (η αρχη γινεται δηλαδη) και ενω την επομενη μερα εχω πολυ μεγαλυτερους πονους στα ποδια δεν εχω κανενα προβλημα στο σεξ.

    Ενω παλιοτερα σε περιοδους κανονικων προπονησεων παλι δεν ειχα προβλημα αλλα εδω να σημειωσω οτι παλιοτερα ειτε δεν ειχα ρακ για να κανω σκουωτ ειτε ειχα για μικρα διαστηματα και μεχρι να μαθει το σωμα μου να κανει δυνατο σκουωτ, παλι δεν ειχα ρακ.

    Καμια παρομοια εμπειρια; Καποια πιθανη εξηγηση;
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ίσως, λέω ΙΣΩΣ, αν αφορά στυτική δυσλειτουργία να φταίει το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της προπόνησης και ιδιαίτερα βαριών προπονήσεω, όπως των ποδιών, να μειώνετε το επίπεδο της τεστοστερόνης.
    Victory loves preparation...

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι συμπληρώματα παίρνεις αυτόν τον καιρό;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Ίσως, λέω ΙΣΩΣ, αν αφορά στυτική δυσλειτουργία να φταίει το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της προπόνησης και ιδιαίτερα βαριών προπονήσεω, όπως των ποδιών, να μειώνετε το επίπεδο της τεστοστερόνης.
    Με squat δεν υποτίθεται οτι αυξάνεται?

    Κούραση με λίγο placebo λέω εγω.
    Μιχάλης

  5. #5
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Με squat δεν υποτίθεται οτι αυξάνεται?

    Κούραση με λίγο placebo λέω εγω.
    Λες;
    Το είπα με κάθε επιφύλαξη, αν τα είπα ανάποδα ή δεν ισχύει παρακαλώ κάποιον γνώστη να μας διαφωτίσει!!!
    Victory loves preparation...

  6. #6
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τι συμπληρώματα παίρνεις αυτόν τον καιρό;!
    Πολυβιταμινη μονο κι αυτη καμια φορα την ξεχναω (dymatize, την χρησιμοποιω καιρο). Ουτε whey πινω.

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Κούραση με λίγο placebo λέω εγω.
    Το να το αποκλεισω φυσικα δε γινεται, αλλα εχω κουραστει και παραπανω. Ημουν στρατο, ψυχολογικα οχι και τοσο καλα, κοιμομουν 4-5 ωρες σπαστα, ετρωγα ο,τι να 'ναι εκανα και προπονησεις (οχι σε φουλ ρυθμους βεβαια) αλλα δεν ειχα θεμα με το σεξ. Τοσο placebo πια;

    Κωστα αυτο που λεει ο Mike ειχα διαβασει κι εγω για το squat.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Υποτίθεται ότι σε προπόνηση πολυαθρικών ασκήσεων για να ανταπεξέλθει το σώμα, παράγει (για εκείνη την χρονική περίοδο) περισσότερη τεστοστερόνη. Εαν παρήγαγε με αέναο ρυθμό τεστοστερόνη μετά από κάθε τέτοια προπόνηση, δεν θα υπήρχαν αναβολικά :)

    Η μεγάλη επιβάρυνση σε βαριές προπονήσεις (και ιδιαίτερα σε αυτές που περιλαμβάνουν και πολυαρθρικές ασκήσεις) φέρνει και μεγάλη κούραση, οπότε υπάρχει κάτι πραγματικό σε αυτό το ζήτημα.

    Από εκεί και πέρα και εφόσον δεν υπάρχει κάτι άλλο στον ορίζοντα και τις υπόλοιπες μέρες "ορεξίζεις" κανονικά, τότε χαλάρωσε και άσε το σώμα σου να λειτουργήσει όπως μπορεί. Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές:
    - Είναι Τετάρτη (Παρασκευή, Σάββατο), νηστεία σήμερα.
    - Σήκωσα απότομα τα κιλά και με πονάει η μέση μου.
    - Έχω πονοκέφαλο από το νιτρικό.
    - Με ανακατεύει το στομάχι μου, χάλια αυτή η νέα πρωτεΐνη!!!
    - Έχασε ο Α.Ο.Χ. (ο Ολυμπιακός, ο Π.Α.Ο., η Α.Ε.Κ. κλπ κλπ)
    - Έχασα 50 ευρώ στο στοίχημα (εδώ προσοχή μην της έχεις τάξει καμιά έξοδο, γιατί δεν την γλυτώνεις τη μουρμούρα)

    Bodybuilding related δικαιολογίες...

    Υ.Γ. Να σου στείλω καρύδια από την καρυδιά στο περβόλι μας κι ένα βάζο μέλι;! ;)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Μωρε ορεξιζω και τις υπολοιπες και την ημερα των ποδιων, στη μεση χαλαει το πραγμα. Απλα τωρα βρηκα και μια δουλεια και πλεον εχει νοημα για μενα το σαββ/κο οποτε εβαλα τα ποδια σαββατο να ειμαι ξεκουραστος αλλα μου τα χαλαει αλλου.
    Οπως το κοβω απο βδομαδα θα πηγαινω βραδυ για ποδια να μειωσω τις απωλειες.

    Μελι το αποφευγω αλλα τα καρυδια αν μου τα σπασεις κιολας να τα στειλεις γιατι εχω βαρεθει να σπαω τα δικα μας.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  9. #9
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τι συμπληρώματα παίρνεις αυτόν τον καιρό;!
    Με αφορμή αυτό το ποστ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποιά συμπληρώματα μπορεί να έχουν παρενέργειες στο συγκεκριμένο θέμα;
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Εγω παντως, δεν θα εκανα ποδια μια τετοια μερα(αλλα να μου πεις, δεν ξερεις ποτε θα σου ρθει :P). Να φανταστεις, επειδη τα ποδια ειναι μεγαλη μυϊκη ομαδα, σπαταλας αρκετο χρονο στο γυμναστηριο για να βγαλεις την προπονηση, με αποτελεσμα η κορτιζολη να πηγαινει στον θεο. Για να επωφεληθεις, ομως, την συγκεκριμενη μερα απο αποψη τεστοστερονης, δοκιμασε η προπονηση σου να ειναι διαρκειας 45λ λένε οι έρευνες. Ειμαι σιγουρος οτι αναρωτιεσαι τωρα, wtf, ποτε θα προλαβω να την βγαλω; Η απαντηση ειναι μια! Μειωσε τον χρονο ξεκουρασης σου σε 45δ-1λ.

    Y.Γ. Το ιδανικο ειναι, και για οποιαδηποτε μερα, για να μην σερνεσαι, η προπονηση να διαρκει μεχρι 1 ωρα.. imo..
    Last edited by apathya; 17-11-13 at 02:19.
    Train, past the pain!

  11. #11
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    05-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    Καλησπερα.

    Μετα το περας του στρατιωτικου και αφου πλεον εχω μπει σε κανονικους ρυθμους προπονησεων, εδω και καποιες βδομαδες εχω παρατηρησει οτι την ημερα των ποδιων (μετα την προπονηση φυσικα) υπαρχει καποια δυσλειτουργια στο σεξ (δε ξερω αν επιτρεπεται να μπω σε μερικες τεχνικες λεπτομερειες).

    Βεβαια θα μου πειτε λογικο μετα απο μια κουραστικη μερα να μην εχεις διαθεση ή να σε ενοχλει η κουραση στα ποδια κατα την πραξη αλλα δεν αναφερομαι σε κατι τετοιο. Η διαθεση υπαρχει (η αρχη γινεται δηλαδη) και ενω την επομενη μερα εχω πολυ μεγαλυτερους πονους στα ποδια δεν εχω κανενα προβλημα στο σεξ.

    Ενω παλιοτερα σε περιοδους κανονικων προπονησεων παλι δεν ειχα προβλημα αλλα εδω να σημειωσω οτι παλιοτερα ειτε δεν ειχα ρακ για να κανω σκουωτ ειτε ειχα για μικρα διαστηματα και μεχρι να μαθει το σωμα μου να κανει δυνατο σκουωτ, παλι δεν ειχα ρακ.

    Καμια παρομοια εμπειρια; Καποια πιθανη εξηγηση;
    Φιλε μου, απ' αυτα που γραφεις, (οτι γενικα λειτουργεις φυσιολογικα ολες τις φορές, ενω την ημερα των ποδιων εχεις καποιο "θεματακι") ειναι ολοφανερο οτι το μονο "θεματακι" που υπαρχει ειναι στο μυαλο σου (δεν το λεω για να σε προσβαλλω). Εννοω πως αν σε προβληματιζει συχνα αυτη η σκεψη, τοτε ισως σου γινει εμμονή και τοτε οντως μπορει να υπαρξει "θεματακι". Ξεπερασε το, μην το σκεφτεσαι και γενικα σε αυτον τον τομεα (σεξ) καλο ειναι να μη δημιουργουμε θεματα ενω δεν υπαρχουν. Ο ανθρωπινος οργανισμος δεν ειναι μηχανη! Σημερα εχω διαθεση για ερωτα, αυριο μπορει να μην εχω γιατι θα μαι κουρασμενος..Δεν τα προγραμματιζουμε αυτα. "Ακουμε" το σωμα/τις ορμονες μας και πραττουμε αναλογως. Δεν "πιεζουμε" καταστασεις, γιατι δε χρειαζεται να αποδειξουμε κατι..
    Στην τελικη, αν δεις οτι σε προβληματιζει τοσο πολυ, κανε ορμονολογικες (testo, f-testo..) για να σου φυγει το "κολλημα". Αλλα και παλι εγω πιστευω οτι ολα ειναι στο μυαλο..
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  12. #12
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by apathya View Post
    Εγω παντως, δεν θα εκανα ποδια μια τετοια μερα(αλλα να μου πεις, δεν ξερεις ποτε θα σου ρθει :P). Να φανταστεις, επειδη τα ποδια ειναι μεγαλη μυϊκη ομαδα, σπαταλας αρκετο χρονο στο γυμναστηριο για να βγαλεις την προπονηση, με αποτελεσμα η κορτιζολη να πηγαινει στον θεο. Για να επωφεληθεις, ομως, την συγκεκριμενη μερα απο αποψη τεστοστερονης, δοκιμασε η προπονηση σου να ειναι διαρκειας 45λ λένε οι έρευνες. Ειμαι σιγουρος οτι αναρωτιεσαι τωρα, wtf, ποτε θα προλαβω να την βγαλω; Η απαντηση ειναι μια! Μειωσε τον χρονο ξεκουρασης σου σε 45δ-1λ.

    Y.Γ. Το ιδανικο ειναι, και για οποιαδηποτε μερα, για να μην σερνεσαι, η προπονηση να διαρκει μεχρι 1 ωρα.. imo..
    55 λεπτα μαζι με το ζεσταμα ηταν η προπονηση ποδιων χθες. Πανω απο 50 δηλαδη δεν ηταν τα λειτουργικα σετ. Οσο για το να μην κανω ποδια τετοια μερα, θα επρεπε να κανω ποδια 1 φορα το μηνα .

    @Γιαννη αν ειχα θεμα με την τεστοστερονη θα το ειχα κι αλλες μερες, ενω δε μου εχει τυχει ποτε σε μερα εκτος ποδιων. Δε με απασχολει κατι τετοιο. Ισως οντως να ειναι στο μυαλο. Την αλλη βδομαδα θα παω βραδυ για προπονηση και βλεπω.
    Ξέρεις πως δώσανε κυρ Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και την ζωή
    Να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    Να φας και εσύ κυρ Παντελή
    Κι εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή
    Πες μας τι έκανες σ' αυτή την γη
    Πες μας τι άφησες κληρονομιά
    Που να εμπνέει τη νέα γενιά

  13. #13
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    5 - 6 Μερες αδιαθετες ....βαλε πονοκεφαλους , δεν εχω ορεξη , ειμαι κουρασμενη , Χρηστο με συγχωρεις..... αλλα δικαιουσε και συ τις μερες σου !!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Ηρεμησε ρε φιλε κ εγω το παθαινω που και που μετα απο βαριες προπονησεις.Δεν ειμαστε ρομποτ.Οσο για το χρονο προπονησης ποδιων 6 ασκησεις(χωρις τις γαμπες που εχω σε αλλη μερα)και 21 σετ συνολο βγαινουν σε λιγοτερο απο μια ωρα.

  15. #15
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Άν και γυναίκα και δεν με χωράει το θέμα πολλές φορές οι άντρες λόγο κούρασης ενώ έχουν διάθεση και το μυαλό θέλει το σωμα δεν ανταποκρίνεται. Πίστεύω λόγω κούρασης δεν υπαρχει συνεργασία του μυαλού και του....γκούχου.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Κούραση με λίγο placebo λέω εγω.
    Κι εγώ το ίδιο νομίζω.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  17. #17
    Pumping Iron apostolos3's Avatar
    Join Date
    27-01-10
    Location
    London, UK
    Posts
    250

    Default

    για εμενα ειναι νορμαλ αυτο που σου συμβαινει,
    εγω γενικοτερα μετα απο μια βαρια προπονηση δεν εχω διαθεση για σεξ

  18. #18
    New Member Königstiger's Avatar
    Join Date
    30-10-13
    Location
    Deutschland
    Posts
    87

    Default

    Εγω συνηθως μετα απο προπονηση ποδιων είμαι σε αναπηρικο καροτσακι, ουτε λόγος για "υπερπροπονηση" μετα την προπονηση...
    My Honor is Loyalty


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπόνηση Ποδιών & Ασφάλεια
    By MariosKu in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-13, 18:19
  2. προπονηση ποδιων
    By stelioscreta in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-12, 15:39
  3. Συμβουλές Για Προπόνηση Ποδιών
    By perakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-10, 00:27
  4. Επηρρεάζει Η Προπόνηση Ποδιών Την Ταχύτητα;
    By Killbill66 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 29
    Last Post: 22-06-10, 19:17
  5. Ερώτηση για προπόνηση ποδιών
    By metallidhs in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-09, 08:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •