Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default Φαγητό σε επαγγελματικά ταξίδια

    Τι κάνετε όταν είστε επαγγελματικό ταξίδι (όσοι πηγαίνετε) και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό ή και καθόλου φαγητό, που είναι και το πιο συνηθισμένο? Τρώτε ότι είναι διαθέσιμο ή περιμένετε νηστικοί μέχρι να/αν βρεθεί κάτι πιο "κατάλληλο"?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    εγω παρα να μεινω νηστικος Δημητρη μου τρωω οτι βρω...στο κατω κατω 2-3 μερες τι θα παθεις αν δεν εισαι με βαση το διατροφικο σου πλανο?θα εισαι που θα εισαι στρεσαρισμενος λογο δουλειας...καλο θα ειναι να μην φορτωσεις τον οργανισμο σου και με περισσοτερο αγχος λογο της διατροφης...εσυ τα ξερεις καλα ομως αυτα...τοσα χρονια ασχολεισαι...

    εκτος αν μιλας για αγωνιστηκα πλαισια...και εισαι κοντα στον αγωνα...εκει και μονο εχει νοημα να αλλαξει ολη η φιλοσοφια αυτη...
    Last edited by Leo 11; 19-11-13 at 13:35.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Πάω περίπου 10-15 επαγγελματικά ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό από 2 έως 7 μέρες διάρκεια.

    Πρωινό δεν ακουμπάω τίποτα από τα ξενοδοχεία εκτός από αυγά βραστά, γάλα και καφέ, παίρνω μαζί μου πρωτείνη και βρώμη από Ελλάδα.

    Συνήθως ψάχνω να φάω κοτόπουλο ή μοσχάρι φιλέτο με ρύζι, πλέον ξέρω τις ποσότητες με το μάτι.

    Στο αεροπλάνο έχω μαζί μου ρυζογκοφρέτες από καστανό ρύζι και αμύγδαλα το οποία υπάρχουν πάντα στη τσάντα μου και όταν φτάσω για ώρα ανάγκης με ένα-δύο sachet πρωτείνης.

    Εκτός από πρωτείνη παίρνω μαζί μου πολυβιταμίνες, ωμέγα 3 και κρεατίνη.

    Πρίν αναχωρήσω στέλνω email στο ξενοδοχείο και ρωτάω που είναι το πιο κοντινό pay per visit γυμναστήριο (σε περίπτωση που δεν έχει το ξενοδοχείο).
    Last edited by Mikekan; 19-11-13 at 14:01.
    Μιχάλης

  4. #4
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    εκτος αν μιλας για αγωνιστηκα πλαισια...και εισαι κοντα στον αγωνα...εκει και μονο εχει νοημα να αλλαξει ολη η φιλοσοφια αυτη...
    Όχι ρε συ ούτε χρόνος ούτε και διάθεση για τέτοια πράγματα. Απλά προσπαθώ να μην σαβουριάζω. Όχι ότι έχω πολύ περιερισμένο διατροφολόγιο αλλά δεν θέλω να ξεφεύγω πολύ.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Όχι ρε συ ούτε χρόνος ούτε και διάθεση για τέτοια πράγματα. Απλά προσπαθώ να μην σαβουριάζω. Όχι ότι έχω πολύ περιερισμένο διατροφολόγιο αλλά δεν θέλω να ξεφεύγω πολύ.
    ...και γω μαν απλα προσπαθω με το ματι να μενω σε λογικες θερμιδες...εισαι πολυ εμπειρος και μπορεις ευκολα να το κανεις αυτο...βλεπουμε τη δουλεια μας φιλε και δεν αγχωνομαστε για τετοια...και μιλαω για ανθρωπους σαν και σενα που εχουν και μια Α δομη στο σωμα τους...τιποτα δεν θα σε επηρεασει...και τιποτα δεν θα χαλασει τοσο ευκολα την εικονα σου...καλυτερα κρατα τη ψυχολογια σου ψηλα σε τετοιες περιπτωσεις παρα να φορτωνεσαι αγχος...δεν εχεις αναγκη φιλε...ουτε στο να τρεξεις να βρεις γυμναστηριο για 1-2 μερες ταξιδι...Olympia θα κατεβουμε??

    απλα περιοριζε λιγο τις μεριδες σου αν δεν εχεις προσβαση σε καθαρο φαγητο...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Πάω περίπου 10-15 επαγγελματικά ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό από 2 έως 7 μέρες διάρκεια.

    Πρωινό δεν ακουμπάω τίποτα από τα ξενοδοχεία εκτός από αυγά βραστά, γάλα και καφέ, παίρνω μαζί μου πρωτείνη και βρώμη από Ελλάδα.

    Συνήθως ψάχνω να φάω κοτόπουλο ή μοσχάρι φιλέτο με ρύζι, πλέον ξέρω τις ποσότητες με το μάτι.

    Στο αεροπλάνο έχω μαζί μου ρυζογκοφρέτες από καστανό ρύζι και αμύγδαλα το οποία υπάρχουν πάντα στη τσάντα μου και όταν φτάσω για ώρα ανάγκης με ένα-δύο sachet πρωτείνης.

    Εκτός από πρωτείνη παίρνω μαζί μου πολυβιταμίνες, ωμέγα 3 και κρεατίνη.

    Πρίν αναχωρήσω στέλνω email στο ξενοδοχείο και ρωτάω που είναι το πιο κοντινό pay per visit γυμναστήριο (σε περίπτωση που δεν έχει το ξενοδοχείο).
    Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι σε ποιες χώρες πηγαίνεις, ποιο είναι το αντικείμενό σου και πως είναι το πρόγραμμά σου στα ταξίδια αλλά εγώ συνήθως προλαβαίνω να φάω μια φορά το πρωί κατά τις 7 και μία το απόγευμα κατά τις 19:00-20:00 ίσως και αργότερα. Χρόνος για γυμναστήριο δεν υπάρχει όταν είμαι εκτός γιατί στο ξενοδοχείο γυρνάω συνήθως το βράδυ.
    Στο πρωινό θα φάω 4-5 αυγά βραστά κι αν δεν έχει τρώω και ομελέτες ή τηγανιτά καθώς και από δημητριακά ότι έχει, αν και συνήθως έχουν musli. Το βράδυ κι εγώ προσπαθώ να φάω κάτι πιο ελαφρύ αλλά στο ενδιάμεσο έχω το θέμα καθώς τα μόνα που υπάρχουνε είναι διάφορα είδη ζύμης ή κάτι σάντουιτς αγνώστης προέλευσης. Για γιαούρτια δεν το συζητάω ούτε κατά διάνοια δεν υπάρχουν κάποια που να τρώγονται.
    Last edited by DimitrisK; 19-11-13 at 14:28.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Κάπως έτσι είναι και το δικό μου πρόγραμμα. Στο ενδιάμεσο, στα κλεφτά ρυζογκοφρετούλες, αμυγδαλάκια και κανά σέικερ πρωτεΐνη.

    Τουλάχιστον πάρε βρώμη μαζί σου για να αποφύγεις τα δημητριακά και πρωτεινούλα για να αποφύγεις τυχόν τηγανητά αυγά.

    Επίσης αγοράζω φυστικοβούτυρο το oποίο συνδυάζω με τις ρυζογκορφέτες για σνακ και καλά λιπαρά.

    Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες που έχω πάει βρίσκω γιαούρτι total. ;)
    Μιχάλης

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Κάπως έτσι είναι και το δικό μου πρόγραμμα. Στο ενδιάμεσο, στα κλεφτά ρυζογκοφρετούλες, αμυγδαλάκια και κανά σέικερ πρωτεΐνη.

    Τουλάχιστον πάρε βρώμη μαζί σου για να αποφύγεις τα δημητριακά και πρωτεινούλα για να αποφύγεις τυχόν τηγανητά αυγά.

    Επίσης αγοράζω φυστικοβούτυρο το oποίο συνδυάζω με τις ρυζογκορφέτες για σνακ και καλά λιπαρά.

    Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες που έχω πάει βρίσκω γιαούρτι total. ;)
    ..για να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες...

    φιλε μου ειδες καλα το αβαταρ του Δημητρη??νομιζεις με ενα total...λιγη πρωτεινουλα και 1 πιατο βρωμη θα μπορει να σταθει ορθιος ολη μερα και να εχει καθαρο μυαλο στη δουλεια του??

    ειπαμε ρε παιδια...πειθαρχεια...αλλα οχι και να φτανουμε τα ορια της παρανοιας...! Πρωτα απο ολα κοιταμε να ειμαστε καλα σε τετοιες περιπτωσεις...που εχουν να κανουν με δουλεια...οπου ειναι και το στηριγμα των οικογενειων μας.....και μετα ολα τα αλλα...και επειδει οπως το λεει ειναι κατι παρομοιο με μενα.....που τρεχω ολο το συνεδριο και δεν εχω ωρα ενδιαμεσα για τιποτα...απλα προσπαθω να εχω ενεργεια και να μην πεσω αναποδα απο την κουραση...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Εγώ του πρότεινα με τι να αντικαταστήσει " 4-5 αυγά βραστά κι αν δεν έχει τρώω και ομελέτες ή τηγανιτά καθώς και από δημητριακά ότι έχει, αν και συνήθως έχουν musli."

    Εξάλλου όσο και να φάει στο πρωινό μέχρι το βράδυ θα πεινάσει σίγουρα για αυτό του έδωσα κάποια συμβουλές για πράγματα που μπορεί να έχεις και μέσα στη τσάντα σου, κοινώς εναλλακτικές για snack. Δεν είπα να τρώει όλη μέρα "total και πρωτεινούλα".

    Όπως είδες στο πρώτο μου Post γράφω "
    Συνήθως ψάχνω να φάω κοτόπουλο ή μοσχάρι φιλέτο με ρύζι, πλέον ξέρω τις ποσότητες με το μάτι."
    Last edited by Mikekan; 19-11-13 at 15:13.
    Μιχάλης

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Τι κάνετε όταν είστε επαγγελματικό ταξίδι (όσοι πηγαίνετε) και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό ή και καθόλου φαγητό, που είναι και το πιο συνηθισμένο? Τρώτε ότι είναι διαθέσιμο ή περιμένετε νηστικοί μέχρι να/αν βρεθεί κάτι πιο "κατάλληλο"?
    α) Επιλέγεις ότι πιο "καθαρό" υπάρχει.
    β) Αν δεν υπάρχει τρως οτιδήποτε αλλά σε λογικές ποσότητες.
    γ) Ενδιάμεσα αν δεν υπάρχει χρόνος για φαγητό μπορείς να έχεις ξηρούς καρπούς, σέικ πρωτείνης , ίσα ίσα για να σε κρατήσουν.
    δ) Αν δεν μπορείς να κανεις τίποτα από τα παραπάνω, δεν χάθηκε το σύμπαν.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Mikekan View Post
    Τουλάχιστον πάρε βρώμη μαζί σου για να αποφύγεις τα δημητριακά και πρωτεινούλα για να αποφύγεις τυχόν τηγανητά αυγά.

    Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες που έχω πάει βρίσκω γιαούρτι total. ;)
    Μόνο βρώμη και πρωτείνη δεν με κρατάει πάνω από ένα 2ωρο. Μετά θα λιμοκτονήσω οπότε δεν παίζει. Ούτως ή άλλως και στο σπίτι musli τρώω για πρωινό. Για το δεύτερο δυστυχώς δεν συχνάζω σε δυτικοευρωπαικές χώρες αλλά Βαλκάνια. Άσε που το χειρότερο είναι όταν κατεβαίνω Αθήνα αυθημερόν εκεί πέφτει η μεγάλη πείνα. Όλα στο όριο και στο τέλος κοντεύουμε να χάσουμε και την πτήση επιστροφής.

  12. #12
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Το καλοκαίρι έφυγα εκτάκτως σε 2 ασκήσεις με πλοίο, η μια κράτησε κανα 10ήμερο.
    Είχα το ίδιο ''άγχος'', τι θα φάω, πόσο θα φάω, κάθε πότε θα φάω...
    Τελικά πήρα μια σακούλα με φουντούκια, μια σακούλα με βρώμη και μερικές κονσέρβες τόνο για τις δύσκολες ώρες, έτρωγα και ό,τι είχε το ''μενού'' σε λογικές ποσότητες.
    Μπορώ να πω οτι το σώμα δεν κατάλαβε τίποτε. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι το δύσκολο γιατί πρέπει να καταπιέσουμε τον ψυχαναγκασμό μας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ταξίδια...
    By lambros3000 in forum Off Topic
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-13, 10:46
  2. Επαγγελματικά Όργανα Γυμναστικής - Bodybuilding
    By gaucho in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 46
    Last Post: 23-07-12, 01:28
  3. Με τι ασχολούνται επαγγελματικά οι "επαγγελματίες" bodybuilders?
    By DimitrisK in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 117
    Last Post: 24-11-11, 03:39
  4. Το φαγητο μου
    By pezonauths in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 08-03-08, 20:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •