Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 62
  1. #1
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default Πρόβλημα Deadlifts

    Γεια σας.. Σημερα εκανα πλατη.. μονοζυγο,κωπηλατικη με μπαρα,εμπροσθολαιμιες,t-bar και στο τελος deadlifts..και ειπα να ανεβω κιλα.. εκανα το 15 αρι με 50 κιλα,το 10αρι με 60 και λεω εχω αλλα 2.. ενα 6 και ενα 4... ας το βαλω 70 (2 δισκους των 20,2 των 5,η ολυμπιακη μπαρα και τα ολυμπιακα μανταλακια) ..και στην 6η κατι εκανε χαμηλα στην πλατη,αλλα καταλαβα οτι ηταν η μοναδικη φορα που την εκανα λιγο λαθος, και την πεταξα αμεσως.. τωρα το νιωθω λιγο μουδιασμενο,οπως οταν δουλευεις πολυ εναν μυ και αν σηκωνομαι αποτομα λιγο.. πηρα και ενα niflamol καλουκακου τωρα.. λετε να επαθα καμμια σοβαρη ζημια?

  2. #2
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    με απλο μουδιασμα δεν μπορεις να το πεις ζημια . αν δεν πονεσεις η αν δεν νιωσεις καποιου ειδους ενοχληση δεν νομιζω να εχεις κατι . αμα συνεχισει το μουδιασμα πηγαινε σε εναν γιατρο να το δει αν και δεν νομιζω να χρειαστει. ζωνη να φανταστω φορας ετσι ?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    μπα...κανε λιγα pull throughs σημερα...δες αν σε ενοχλει...μικροτραυματισμοι και μικροπιασιματα ειναι παντα στο παιχνιδι...

    φυσικα δεν ειμαστε γιατροι...καλο θα ηταν αν συνεχιστει ο πονος να δεις και κανα γιατρο...

    γνωμη μου παντα...δεν ειναι τιποτα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Φιλε νιωθεις χαμηλα την πλατη να σε ενοχλει κ σητν παρα μικρη κινηση που κανεις?Αν ναι ξεκουρασου 1-2 μερες ή κ παραπανω μεχρι να εισαι οκ.Και αρσεις θανατου καλυτερα μην παιζεις με max κιλα που μπορεις,ειναι πιστευω αρκετα δυσκολη ασκηση για να μπορει να ναι και "βαρια",εκος κ αν εχεις 100% τεχνικη οποτε go for it.Πρωτη φορα που εκανα θυμαμαι ενιωθα ενα μουδιασμα στη μεση αλλα μονο οταν εκανα την ασκηση στο gym,μετα τιποτα...

    Karaman,για ζωνη που λες,εγω δε φοραω,ειναι καλυτερα να φοραω?Δοκιμασα μια φορα με ζωνη αλλα δεν καταλαβα διαφορα..Μαλλον δεν την εβαλα σωστα?Στη μεση δεν βαζουμε τη ζωνη κ τη σφιγγουμε?(Μπορει να φανει χαζη ερωτηση,αλλα δεν εχω ιδεα :Ρ)Και οταν τη φορεσω θα καταλαβω καμια διαφορα?(π.χ. δε θα λυγιζει μεση ή κατι τετοιο?)
    Last edited by iLikeBB; 20-11-13 at 12:17.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    με απλο μουδιασμα δεν μπορεις να το πεις ζημια . αν δεν πονεσεις η αν δεν νιωσεις καποιου ειδους ενοχληση δεν νομιζω να εχεις κατι . αμα συνεχισει το μουδιασμα πηγαινε σε εναν γιατρο να το δει αν και δεν νομιζω να χρειαστει. ζωνη να φανταστω φορας ετσι ?
    ...σε λιγα κιλα πεταξετε τις ζωνες...περισσοτερο ζημια σας κανουν παρα καλο (βλεπε ατροφια ραχιαιων)...επικεντρωθειτε απλα στις σωστες εκτελεσεις...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    ειναι η 3η φορα που κανω daedlifts... εχω την παρασκευη παλι αλλα με ισια ποδια,που ειναι μερα για τα ποδια.. σαν πιασιμο καπως οπως οταν σηκωνουμε ενα βαρος λαθος.. ειμαι 1 ωρα απο τοτε.. μ' αφησε σχεδον ο μισος "πονος".. δεν φοραω ζωνη ηθελα να παρω αλλα διαβασα οτι ετσι δεν δυναμωνει ο κρομος.. να παω να παρω δηλαδη ε?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άρσεις θα κάνεις ή όταν έχεις πόδια ή όταν έχεις πλάτη. Είναι επιβαρυντική για να την δουλεύεις 2 φορές.
    Ζώνη δεν υπάρχει λόγος να πάρεις. Μάθε σωστή τεχνική και μη βιάζεσαι να ανεβάσεις κιλά.

  8. #8
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    προσωπικα την θεωρω must οταν κανεις ασκησεις που πιανουν την μεση κατα κυριο λογο. ναι ισως να μην δυναμωνει ο κορμος αν και δεν το ξερω αυτο αλλα σε προστατευει μακροχρονια . η ζωνη απλα σου υποστηριζει την μεση κατι σαν ναρθηκας. πρεπει να την δενεις σφιχτα ωστε να νιωθεις οτι η μεση σου ειναι σκελετος :P. εχω κανει προπονηση και με και χωρις και οσες φορες εχω κανει χωρις προτιμω με ζωνη γιατι νιωθω ποιο ασφαλης στο να φτασω καποια ανωτερα ορια και να κανω ποιο σκληρη προπονηση χωρις αγχος και ρισκο για κανα τραβηγμα μεσης

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    προσωπικα την θεωρω must οταν κανεις ασκησεις που πιανουν την μεση κατα κυριο λογο. ναι ισως να μην δυναμωνει ο κορμος αν και δεν το ξερω αυτο αλλα σε προστατευει μακροχρονια . η ζωνη απλα σου υποστηριζει την μεση κατι σαν ναρθηκας. πρεπει να την δενεις σφιχτα ωστε να νιωθεις οτι η μεση σου ειναι σκελετος :P. εχω κανει προπονηση και με και χωρις και οσες φορες εχω κανει χωρις προτιμω με ζωνη γιατι νιωθω ποιο ασφαλης στο να φτασω καποια ανωτερα ορια και να κανω ποιο σκληρη προπονηση χωρις αγχος και ρισκο για κανα τραβηγμα μεσης
    ...η ενδυναμωση του σημειου σε προστατευει μακροχρονια...οχι η ζωνη...με τη ζωνη απλα το αποδυναμωνεις...
    μιλαμε παντα σε πλαισια bb και οχι pl...σε λογικα κιλα και οχι στο 2χbw...

    αυτα ειχα να πω για το θεμα...ο φιλος ας κανει οτι νομιζει....
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    παιδια ειχα δουλεια και περπατησα 5 χιλιομετρα και τωρα το νιωθω πολυ λιγο.. ζωνη λεω να μην βαλω γιατι δεν νομιζω οτι μετα θα δυναμωσει ο κορμος. kardoula την παρασκευη στα ποδια ,βαζω πολυ λιγοτερα κιλα .. αυτα κανω : 1.σκουωτ με μεσαιο ανοιγμα ποδιων 2.leg press με μεγαλο ανοιγμα 3. leg extension με το ενα ποδι 4.leg curl 5.αρση θανατου με τεντωμενα ποδια
    Last edited by giannis22; 20-11-13 at 14:58.

  11. #11
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Gianni κ εγω το ιδιο κανω για ποδια,εχω βαλει romanian deadlift για δικεφαλα ποδιων,κ τη μερα πλατης κλασσικες αρσεις

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by giannis22 View Post
    παιδια ειχα δουλεια και περπατησα 5 χιλιομετρα και τωρα το νιωθω πολυ λιγο.. ζωνη λεω να μην βαλω γιατι δεν νομιζω οτι μετα θα δυναμωσει ο κορμος. kardoula την παρασκευη στα ποδια ,βαζω πολυ λιγοτερα κιλα .. αυτα κανω : 1.σκουωτ με μεσαιο ανοιγμα ποδιων 2.leg press με μεγαλο ανοιγμα 3. leg extension με το ενα ποδι 4.leg curl 5.αρση θανατου με τεντωμενα ποδια
    Έχετε την εντύπωση πως όταν κάνετε κλασικές άρσεις τη μέρα της πλάτης, δεν δουλεύετε μηριαία;

  13. #13
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Μπορει να δουλευουν αλλα οχι οπως με romanian, εγω αν δεν παω για προπονηση ποδιων κ δεν γυρισω σπιτι κομματια δεν νιωθω να απεδωσε,χωρις romanian deadlift δεν νιωθω τπτ δικεφαλα :Ρ

  14. #14
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Μπορει να δουλευουν αλλα οχι οπως με romanian, εγω αν δεν παω για προπονηση ποδιων κ δεν γυρισω σπιτι κομματια δεν νιωθω να απεδωσε,χωρις romanian deadlift δεν νιωθω τπτ δικεφαλα :Ρ
    και εγώ οταν τελειώνω τα πόδια κάθομαι λίγο και με το ζόρι να περπατήσω για το σπίτι :P με καμμια άσκηση δεν λαχανιαζω η ιδρωνω,μόνο squats και με deadlifts,μόνο κουράζομαι..απλα μια παρατήρηση μου ως νέος .. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι αύριο είναι μέρα για ώμους.... Μην το επιβαρυνω με την όρθια κωπηλατικη η τα shrugs

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Όσο πιο καλά μαθαίνεις τα deadlift τόσο καλύτερα συνειδητοποιείς ότι δε χωράνε 2 φορές τη βδομάδα σε bb split. Τουλάχιστον σε φυσικό αθλητή. Δυστυχώς.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ρε παιδια....εχετε στα προγραμματα σας...ορθιες κωπηλατκες,τραπεζιους με μπαρες,dl,rdl,squat...και μετα λετε σας ποναει η μεση...αυτο ελειπε να μην σας ποναει...

    παιξτε το λιγο πιο εξυπνα...αν κανεις dl και squat τοτε κανε t-bar σε μηχανημα αντι κωπηλατικη με μπαρα και rdl με αλτηρες αντι με μπαρα...οπως και τραπεζιους με αλτηρες...μετα αλλαξτε τις ασκησεις...υπαρχουν πολλες λυσεις...μην τα κανετε ολα μαζι...λογικο να υπαρξουν και τραυματισμοι μετα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  17. #17
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Deadlift όταν πάμε για άυξηση δύναμης - κιλών κάνουμε συνήθως 1Χ5 με το ζέσταμα πιο πρίν. 15 και 10 επαναλήψεις ζέσταμα στο deadlift με τα κιλά που έγραψες είναι λάθος για εμένα. Εγώ ας πούμε την τελευταία φορά έκανα 1Χ5 Χ 75kg με ζέσταμα 6Χ30kg, 6X40kg, 3X60kg, 1X70kg και μετά το λειτουργικό σετ των 5Χ75kg. Είναι λογική του powerlifting δηλαδή και αφορά κυρίως τα deadlift επειδή είναι δύσκολη και επικίνδυνη άσκηση αλλά και καίει το κ.ν.σ. Επίσης η άρση θα πρέπει να γίνεται απο το ύψος του δίσκου των 20 κιλών και η μπάρα να κατεβαίνει και να ακουμπάει κάτω. Αυτό αποτελεί πρόβλημα στην προθέρμανση όταν οι πιό ελαφριοί δίσκοι είναι και πιό μικροί, γι αυτό εγώ συνήθως ανυψώνω απο τις 2 πλευρές με κάτι αναβατήρες που έχει το gym. Εξάιρεση είναι το 1ο ζέσταμα με 30 κιλά σύνολο που είναι πολύ λίγα έτσι και αλλιώς πλέον για εμένα και δεν ζορίζεται η μέση.

    Το 95% των ατόμων που κάνουν dl το κάνουν με λάθος στάση. Καλό είναι να μάθεις και να σιγουρευτείς (βγάλε και βίντεο να δείς πως το κάνεις) την σωστή στάση καθόλη την δάρκεια της κίνησης. Ενδεικτικά στο κάτω μέρος πιάνουμε τη μπάρα λυγίζουμε όσο χρειαστεί γόνατα και προτάσουμε στήθος έξω, κατόπιν ρουφάμε και σφίγγουμε κοιλιακούς ασχέτως αν φοράμε ζώνη η όχι και ξεκινάμε να σπρ'ωχνουμε με τα πόδια και να ανεβαίνουμε. Σε όλη τη διάρκεια της κίνησης σπρώχνουμ με τα πόδια και τα χέρια απλά κρατάνε τη μπάρα τίποτε άλλο. Όταν η μπάρα περάσει το ύψος του γονάτου τότε ισώνουμε μετακινώντας τους γλουτούς μπροστά και κλειδώνουμε στην όρθια στάση και ΔΕΝ κάνουμε υπερέκταση της πλάτης. Κατεβαίνουμε με τον ίδιο τρόπο προσέχωντας να μήν καμπουριάζει η πλάτη και η δική μου πρόταση όταν τα κιλά είναι αρκετά και ζορίζουν να αφήνουμε τη μπάρα κάτω πιό γρήγορα καθώς είναι πιό ασφαλές έτσι. Επίσης ο λαιμός να είναι όσο γίνεται παράλληλος με τον κορμό καθόλη τη διάρκεια της κίνησης.

    Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που αρκετοί δεν ξέρουν αλλά είτε και να τις ξέρουν μπορεί να τις κάνουν λάθος, ο μόνος τρόπος να το δεί κανείς αυτό είναι να πάρει βίντεο και να το δεί. Αυτά όσον αφορά τα deadlifts. Τα stiff legged deadlifts είναι άλλο κεφάλαιο, μπορούν να γίνονται συμπληρωματικά άλλη μέρα της βομάδας και με λίγο βάρος φυσικά και πιό πολλές επαναλήψεις. Συγκεκριμένα τα stiff legged dls και όχι τα romanian που είναι διαφορετική άσκηση. Στα sldl έχουμε τα πόδια ίσια αλλά με τα γόνατα ελαφρώς λυγισμένα, ξεκλείδωτα δηλαδή και κατεβάζουμε την μπάρα λίγο πιό μπροστά, όχι κολλημένη δηλαδή στο σώμα, μέχρι να νιώσουμε το τράβηγμα στους ιγνυακούς μύες στο πίσω μέρος των ποδιών. Η πλάτη θα πρέπει να είναι ευθεία καθόλη τη διάρκεια της κίνησης. Είναι πολυ καλή βοηθητική άσκηση για τα πόδια και τη μέση αλλά θέλει και αυτή την ανάλογη προσοχή.

    Όσο για τη ζώνη, καλό είναι όταν τα κιλά γίνουν πολλά για εμάς και πάμε για το κύριο σέτ να τη φοράμε. Αλλά και εκεί θέλει να μην επαναπαυόμαστε στη ζώνη και να σφίξουμε κοιλιακούς δημιουργώντας μια επιπλέον φυσική ζώνη. Καλό είναι να γυμνάζουμε τακτικά κοιλιακούς και ραχιαίους, αλλά όχι πριν την ημέρα που θα κάνουμε deadlifts και squats, κοινώς οι κοιλιακοί και η μέση να μην είναι πιασμένη.
    Last edited by Stathis1; 04-12-13 at 12:10.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στάθη πολύ ωραίο ποστ με καλά tips! Ευχαριστούμε

  19. #19
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by Stathis1 View Post
    Deadlift όταν πάμε για άυξηση δύναμης - κιλών κάνουμε συνήθως 1Χ5 με το ζέσταμα πιο πρίν. 15 και 10 επαναλήψεις ζέσταμα στο deadlift με τα κιλά που έγραψες είναι λάθος για εμένα. Εγώ ας πούμε την τελευταία φορά έκανα 1Χ5 Χ 75kg με ζέσταμα 6Χ30kg, 6X40kg, 3X60kg, 1X70kg και μετά το λειτουργικό σετ των 5Χ75kg. Είναι λογική του powerlifting δηλαδή και αφορά κυρίως τα deadlift επειδή είναι δύσκολη και επικίνδυνη άσκηση αλλά και καίει το κ.ν.σ. Επίσης η άρση θα πρέπει να γίνεται απο το ύψος του δίσκου των 20 κιλών και η μπάρα να κατεβαίνει και να ακουμπάει κάτω. Αυτό αποτελεί πρόβλημα στην προθέρμανση όταν οι πιό ελαφριοί δίσκοι είναι και πιό μικροί, γι αυτό εγώ συνήθως ανυψώνω απο τις 2 πλευρές με κάτι αναβατήρες που έχει το gym. Εξάιρεση είναι το 1ο ζέσταμα με 30 κιλά σύνολο που είναι πολύ λίγα έτσι και αλλιώς πλέον για εμένα και δεν ζορίζεται η μέση.

    Το 95% των ατόμων που κάνουν dl το κάνουν με λάθος στάση. Καλό είναι να μάθεις και να σιγουρευτείς (βγάλε και βίντεο να δείς πως το κάνεις) την σωστή στάση καθόλη την δάρκεια της κίνησης. Ενδεικτικά στο κάτω μέρος πιάνουμε τη μπάρα λυγίζουμε όσο χρειαστεί γόνατα και προτάσουμε στήθος έξω, κατόπιν ρουφάμε και σφίγγουμε κοιλιακούς ασχέτως αν φοράμε ζώνη η όχι και ξεκινάμε να σπρ'ωχνουμε με τα πόδια και να ανεβαίνουμε. Σε όλη τη διάρκεια της κίνησης σπρώχνουμ με τα πόδια και τα χέρια απλά κρατάνε τη μπάρα τίποτε άλλο. Όταν η μπάρα περάσει το ύψος του γονάτου τότε ισώνουμε μετακινώντας τους γλουτούς μπροστά και κλειδώνουμε στην όρθια στάση και ΔΕΝ κάνουμε υπερέκταση της πλάτης. Κατεβαίνουμε με τον ίδιο τρόπο προσέχωντας να μήν καμπουριάζει η πλάτη και η δική μου πρόταση όταν τα κιλά είναι αρκετά και ζορίζουν να αφήνουμε τη μπάρα κάτω πιό γρήγορα καθώς είναι πιό ασφαλές έτσι. Επίσης ο λαιμός να είναι όσο γίνεται παράλληλος με τον κορμό καθόλη τη διάρκεια της κίνησης.

    Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που αρκετοί δεν ξέρουν αλλά είτε και να τις ξέρουν μπορεί να τις κάνουν λάθος, ο μόνος τρόπος να το δεί κανείς αυτό είναι να πάρει βίντεο και να το δεί. Αυτά όσον αφορά τα deadlifts. Τα stiff legged deadlifts είναι άλλο κεφάλαιο, μπορούν να γίνονται συμπληρωματικά άλλη μέρα της βομάδας και με λίγο βάρος φυσικά και πιό πολλές επαναλήψεις. Συγκεκριμένα τα stiff legged dls και όχι τα romanian που είναι διαφορετική άσκηση. Στα sldl έχουμε τα πόδια ίσια αλλά με τα γόνατα ελαφρώς λυγισμένα, ξεκλείδωτα δηλαδή και κατεβάζουμε την μπάρα λίγο πιό μπροστά, όχι κολλημένη δηλαδή στο σώμα, μέχρι να νιώσουμε το τράβηγμα στους ιγνυακούς μύες στο πίσω μέρος των ποδιών. Η πλάτη θα πρέπει να είναι ευθεία καθόλη τη διάρκεια της κίνησης. Είναι πολυ καλή βοηθητική άσκηση για τα πόδια και τη μέση αλλά θέλει και αυτή την ανάλογη προσοχή.

    Όσο για τη ζώνη, καλό είναι όταν τα κιλά γίνουν πολλά για εμάς και πάμε για το κύριο σέτ να τη φοράμε. Αλλά και εκεί θέλει να μην επαναπαυόμαστε στη ζώνη και να σφίξουμε κοιλιακούς δημιουργώντας μια επιπλέον φυσική ζώνη. Καλό είναι να γυμνάζουμε τακτικά κοιλιακούς και ραχιαίους, αλλά όχι πριν την ημέρα που θα κάνουμε deadlifts και squats, κοινώς οι κοιλιακοί και η μέση να μην είναι πιασμένη.
    πραγματικα πολυ ωραια τα εξηγησες.. αυτο που λες με την σταδιακη αυξηση των κιλων το εκανα σημερα με πολυ καλα αποτελεσματα... ξεκινησα το μεγαλο σετ με 40 κιλα.. μετα στα 50 με λιγοτερες επαναληψεις.. και εκανα 6 επαναληψεις στο τελος στα 75 κιλα που δεν ειχα ξαναβαλει,και τα εκανα χωρις προβληματα! ειδα αρκετα βιντεο στο youtube πως να το κανεις κυριως απο ενα scott Herman και εναν mark ripettoe.. δεν ξερω αν επιτρεπεται να κανω ενα βιντεο να το βαλω εδω να δειτε αν κανω κατι λαθος

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Φιλε Γιαννη σορυ για το οφ τοπικ... αλλα πιστευετε πως αρσ.θανατου μπορουν να γινουν σε σμιθ???
    Χθες ειπα να δοκιμασω γιατι ο ρεμπεσκες ο γυμναστης δεν λεει να διαμορφωσει το χωρο... ασε που γεμισε τα ταβανια με
    σχοινια και ολη μερα κρεμονται...τι μοδα παλι και τουτη....
    Η κινηση μου φανηκε πολυ στατικη...και η μπαρα δε κανει ολοκληρη την κινηση στην αρνητικη....μου φανηκε πως εκανα μιση ασκηση...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άρσεις θανάτου στο σμιθ;! Ιεροσυλία!!!

  22. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Φιλε Γιαννη σορυ για το οφ τοπικ... αλλα πιστευετε πως αρσ.θανατου μπορουν να γινουν σε σμιθ???
    Χθες ειπα να δοκιμασω γιατι ο ρεμπεσκες ο γυμναστης δεν λεει να διαμορφωσει το χωρο... ασε που γεμισε τα ταβανια με
    σχοινια και ολη μερα κρεμονται...τι μοδα παλι και τουτη....
    Η κινηση μου φανηκε πολυ στατικη...και η μπαρα δε κανει ολοκληρη την κινηση στην αρνητικη....μου φανηκε πως εκανα μιση ασκηση...
    Αυτό μας έλειπε τώρα, να κάνουμε και το dl στο smith! Έλεος
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  23. #23
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    Φιλε Γιαννη σορυ για το οφ τοπικ... αλλα πιστευετε πως αρσ.θανατου μπορουν να γινουν σε σμιθ???
    Χθες ειπα να δοκιμασω γιατι ο ρεμπεσκες ο γυμναστης δεν λεει να διαμορφωσει το χωρο... ασε που γεμισε τα ταβανια με
    σχοινια και ολη μερα κρεμονται...τι μοδα παλι και τουτη....
    Η κινηση μου φανηκε πολυ στατικη...και η μπαρα δε κανει ολοκληρη την κινηση στην αρνητικη....μου φανηκε πως εκανα μιση ασκηση...
    φιλε μου το κανει ενας φιλος μου ετσι και εμενα μου το ειχε πει "γυμναστης"... δεν νομιζω οτι αξιζει.. επισης καπου ειχα διαβασει οτι προκαλει ζημια στα γονατα

  24. #24
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Πωπω...πεσατε να με φατε... χαχαχα
    Απο το να μην τις εχω καθολου ειπα αν μπορω να τις δουλέψω στο σμιθ....
    Μπαρα και χωρος για αρσεις δεν υπαρχει....οποτε εκανα αυτη την αμαρτωλη σκεψη...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Antoin View Post
    οποτε εκανα αυτη την αμαρτωλη σκεψη...
    Φέρνω το πετραχήλι και βουρ για εξομολόγηση!!! Και να μην επαναληφθεί παρακαλώ

  26. #26
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά, κι εγώ λάθος το έκανα ώσπου μου έκανε φίλος coach επι τόπου διορθώσεις και άρχισα να μαθαίνω πιό σωστά, οπότε μοιράζομαι τις όποιες γνώσεις έχω αποκομίσει και απο εμένα και απο αυτά που έχω δει στο νετ γενικά. Ο Scott Herman δείχνει καλα το deadlift, αλλά νομίζω αυτός που το δείχνει εκτενέστερα απο όλους είναι ο Elliot Hulse, με τα corrective deadlifts του και το σκουπόξυλο στην πλάτη. Μία αναζήτηση στο κανάλι του με keywords "omar isuf deadlifts" ή "corrective deadlift" νομίζω θα σας βγάλει τα αντίστοιχα βίντεο.

    Στο σμίθ όχι, λόγω του περιορισμού της κίνησης δεν γίνεται dl. Εάν δεν υπάρχει μπάρα και γενικά υπάρχει θέμα στο γυμναστήριο, τότε άρσεις με αλτήρες με τον ίδιο τρόπο όπως το dl είναι νομίζω καλή εναλλακτική και καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να ανυψωθούν κιόλας γιατί απο το πάτωμα είναι πιό δύσκολο και καταπονεί περισσότερο τη μέση. Επίσης εναλλακτικό του deadlift και γενικά καλή άσκηση είναι το stiff legged deadlift που ανέφερα παραπάνω αλλά με αλτήρες.

  27. #27
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    αν δεν υπαρχει τροπος να κανετε dl στο gym....για δοκιμαστε λιγα pull throughs με σχοινι σε τροχαλια...θα εκπλαγειτε...εχει βγαλει η γλωσσα μου μαλια με αυτη την ασκηση!!!!

    φυσικα αν πατε για pl...καλυτερα αφηστε τις τροχαλιες!!!!


    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πω πω λύκε καλά που την έβαλες! Την είχα δει παλιότερα σε βίντεο αλλά θέλει λίγο εξάσκηση μέχρι να την καταφέρω. Για δώσε κάνα tip τώρα που σε βρήκα :-P
    Last edited by Kardoula; 05-12-13 at 12:21.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    xaxaxa...ρε συ οταν εκανα pl...ηταν ισως η πιο σημαντικη μου ασκηση...για αποκατασταση φυσικα...!!!!αλλα σε οσους δεν φορτωνουν πολλα κιλα και κυριως σε καποιους που δεν εχουν προσβαση σε μπαρες για κανονικο dl...αν την δοκιμασουν θα εκπλαγουν ποσο κοντα μπορει να φτασουν στο να την νιωσουν οπως το κανονικο dl...επισης ειναι οτι πρεπει για τους ραχιαιους...αν γινει και με τεντωμενα ποδια τοτε μπορουμε να εχουμε και ενα υποκαταστατο για rdl...φυσικα τιποτα δεν μπορει να συγκριθει με μπαρα...τιποτα και το λεω για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις...αλλα σιγουρα τα throughs μπορουν να προσφερουν πολλα και για ατομα με θεμα αδυναμιας στην κατω μοιρα της πλατης...!!!!!

    τωρα στην εκτελεση...χεχεχε...θελει λιγο εξασκηση...στο ποσο μακρια θα πας απο την τροχαλια και να μην χτυπουν τα κιλα και να σου σταματανε την κινηση...επισης μπορει να υπαρξει και κακη ισορροποια...ολα αυτα με λιγη εξασκηση θα διορθωθουν...το σκεπτικο της ολης εκτελεσης ειναι οπως ακριβως οι αρσεις...ισιος κορμος...ομαλη λειτουργεια απο το χαμηλο σημειο μεχρι το κλειδωμα...και τα γονατα λυγισμενα ακριβως οπως με μπαρα...!!!!ο μονος περιορισμος ειναι οτι ερχονται τα χερια μεσα και η κινηση ισως βγαινει κατι μεταξυ κανονικου και σουμο dl...

    μια συμβουλη ειναι να εχετε τα χερια σχεδον τεντωμενα...γιατι χωρις να το καταλαβετε ειναι ευκολο να τραβατε την τροχαλια με τα χερια παρα με την πλατη...απλα κλειδωστε το σχοινι με τις παλαμες σας και να σκεφτεστε μονο την κινηση να γινεται απο πλατη και ποδια να σπρωχνουν το εδαφος! (και για τους αντρες...απλα προσεχετε το επιμαχο σημειο...πολλες φορες ο πονος με διπλωσε!!! )

    μια δοκιμη θα σας πεισει!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    αν δεν υπαρχει τροπος να κανετε dl στο gym....για δοκιμαστε λιγα pull throughs με σχοινι σε τροχαλια...θα εκπλαγειτε...εχει βγαλει η γλωσσα μου μαλια με αυτη την ασκηση!!!!

    φυσικα αν πατε για pl...καλυτερα αφηστε τις τροχαλιες!!!!


    !!!!! Eξαιρετικη εναλλακτικη πιστευω...βλεπω μεγαλο ευρος κινησης... Leo
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Squat και Deadlifts
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-12, 15:00
  2. Deadlifts Στο Πρόγραμμα Μου
    By Helias in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 30-01-10, 02:10
  3. squats deadlifts
    By GEORGEE in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 11-11-05, 04:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •