Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-11-13
    Posts
    2

    Default Μπερδεμενος νεος

    Γεια σε ολους , ειμαι νεος στο φορουμ και γενικα στο ολο θεμα της διατροφης και γυμναστικης . Ειμαι 19 181 68 (με 16% λιπος στο συνολο και 18% στη κοιλια ενω χερια και ποδια δεν ειχαν με ενδειξεις *) . Γενικα φαινομαι αδυνατος , αδυναμος , χωρις μυικη μαζα ΑΛΛΑ εχω αρκετη "κοιλια" . Στόχος μου ειναι να φτασω 8% λιπος και σιγα σιγα να βαλω ογκο για να φτιαξω σωμα . Ξεκινησα γυμναστηριο με κλασσικα διαδρομο , κοιλιακους , ραχιαιους , μια μεγαλη μυικη ομαδα με μια μικρη καθε μερα , 5 φορεσ τη βδομαδα ( τωρα πρωτη φορα λογω πιασιματος μπορεσα 3 μονο ) . Διατροφη εχοντας διαβασει πολλα αρθρα ακολουθω μια κλασσικη με βρωμη και ασπραδια το πρωι και τα επομενα 5 γευματα με κοτοπουλο η μοσχαρι , σαλατεσ και λιγο υδατανθρακα . Η ποσοτητα και οι υδατανθρακες εξαρτωνται απο το αν θελω διατροφη γραμμωσης η ογκου ξερω ΚΑΙ ΕΔΩ ειναι το κυριο ερωτημα μου ... στα 181 68κιλα μπορω να ακολουθησω υποθερμιδικα διατροφη γραμμωσης ωσπου να χασω οτι λιπος εχω και μετα να αρχισω να αυξανω για να παω σε ογκο ή δεν ειναι καλο και πρεπει πρωτα ογκο και μετα γράμμωση? Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας εκ των προτερων ... ( διλλημα : cut and bulk ? bulk and cut? recomp?? )

  2. #2
    Junior Bodybuilder jkalp's Avatar
    Join Date
    09-05-12
    Location
    Rhodes
    Posts
    167

    Default

    την πιο ασφαλη συμβουλη θα στην δωσουμε αν δουμε φωτος σου..ο γενικος κανονας ειναι αν δεν εχεις ικανοποιητικη μαζα δεν προχωρας σε γραμμωση κ αρα υποθερμιδικη διατροφη..στην θεση σου θα πηγαινα ισοθερμιδικα (επειδη πρακτικα αυτο ειναι αδυνατον-ισως λιγο υπερθερμιδικα)με πολυ καθαρη διατροφη και βλεποντας σε στον καθρεπτη κοβεις ή ανεβαζεις..

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Νικήτα.

    Ισοθερμιδική διατροφή (recomposition) μέχρι να καθαρίσεις από λίπος (γύρω στο 10%), και μετά ανεβάζεις λίγο τις θερμίδες σου και αυξάνεις τη μυική σου μάζα (clean bulking).

    Απλά μην κάνεις υπερβολές στο πρόγραμμα προπονήσεών σου, και φτιάξε ένα πλήρες διατροφικό πλάνο βασιζόμενος σε όσα θα διαβάσεις εδώ στο φόρουμ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπερδεμένος Με Τη Διατροφή Μου
    By man8os in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 04-02-12, 17:19
  2. Νέος Στο Χώρο Νέος Και Στην Παρέα!!
    By kafetzo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-12, 19:59
  3. Ειμαι καινουργιος και μπερδεμενος!!
    By geo_gio in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-09, 01:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •