Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default Έσω κνημιαίο σύνδρομο.

    Γεια σας βρε παιδιά! Τον τελευταίο καιρό, κατάφερα να αντικαταστήσω σταδιακά το περπάτημα στο διάδρομο με το τρέξιμο. Το σταδιακά το λέω, γιατί είχα κάποια extra κιλά και έχω και χρόνια πρόβλημα με το ένα γόνατό μου. Αυτή τη φορά όμως, το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το γόνατο. Όταν τρέχω για ώρα, αρχίζει και με ενοχλεί το καλάμι μου. Λέω ενόχληση και όχι πόνο, γιατί πιο πολύ με το πρώτο μοιάζει. Ωστόσο, φοβάμαι μην καταλήξει στο δεύτερο. Λόγω του θέματος με το γόνατο λοιπόν, ο ορθοπεδικός έχει γίνει οικογένειά μου τόσα χρόνια Τον πήρα κι εγώ τηλέφωνο να του περιγράψω την κατάσταση και μου είπε ότι του ακούγεται σαν "έσω κνημιαίο σύνδρομο" και ότι πρέπει να του ξεκουράσω για λίγες μέρες (δηλαδή κομμένο το γυμναστήριο????) και αν δεν περάσει θα πρέπει να πάρω αντιφλεγμονώδη. Έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο σε κανέναν σας; Βρήκα στο wiki ένα άρθρο για την Περιοστίτιδα κνήμης ή Σύνδρομο της Επώδυνης Κνήμης που με μπέρδεψε λίγο, αλλά έφαγα και μία φρίκη όταν διάβασα στο ίδιο άρθρο για το "Κάταγμα εκ κοπώσεως της Κνήμης", που μπορεί να χρειαστεί μέχρι και χειρουργική αντιμετώπιση. Επίσης όλα αυτά τα "περπάτα με πατερίτσες για να μην επιβαρύνεις την κατάσταση" δεν υπάρχει περίπτωση να συμβούν, οπότε επειδή συνηθίζω να ψάχνω ό,τι μου πουν ότι έχω και τελικά να μην ισχύει τίποτα από αυτά που διάβασα, μήπως είχε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο κανείς εδώ μέσα; Αν ναι, πώς το αντιμετώπισε; Φοράτε περικνημίδα ή υποπτέρια όταν κάνετε αερόβια;

    -P.S. Γ*α#%#$%#$^ τα κόκκαλά μου!
    Last edited by Christine7; 28-11-13 at 14:43.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Σωστή διάγνωση από το τηλέφωνο δε γίνεται ! Καλύτερα να πας να σε εξετάσει από κοντά ο γιατρός.

    Αν είναι όντως έσω κνημιαίο σύνδρομο, τότε θα πρέπει για λίγες μέρες να το αφήσεις να ηρεμήσει και ίσως να του δώσεις αντιφλεγμονώδη. Όταν παρεις αντιφλεγμονώδη, δεν έχει νόημα να κάνεις βάρη στο γυμναστήριο, γιατί τα χάπια ακυρώνουν τις επιδράσεις της προπόνησης.

    Επίσης, χρειάζεται να κοιτάξεις τα παπούτσια σου και τα πέλματά σου. Σύνήθως εκεί κρύβεται η αιτία της πάθησης. Πελματογράφημα και ίσιως αλλαγή παπουτσιών θα σε σώσει.

    Όταν με το καλό σου περάσει, φρόντισε να κάνεις ΣΤΑΔΙΑΚΗ επαναφορά των ποδιών στα βάρη, με λίγα κιλά (50% των μέγιστων), μείωση στο μισό των αποστάσεων που διανύεις σε αερόβιες προπονήσεις, και γενικά ρύθμισε τις δραστηριότητές σου ώστε να μη σου προκαλούν πόνο.

    Από κει και πέρα, για να μην ξανασυμβεί, φρόντισε να κάνεις διατάσεις και κυρίως αυτή τη διάταση :

    untitled1.jpg

    Και γέφυρα γλουτών χωρίς βάρος, ώστε να διατείνεται ο γλουτιαίος μυς.
    Last edited by cuban; 28-11-13 at 18:30.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Christine7 View Post
    Γεια σας βρε παιδιά! Τον τελευταίο καιρό, κατάφερα να αντικαταστήσω σταδιακά το περπάτημα στο διάδρομο με το τρέξιμο. Το σταδιακά το λέω, γιατί είχα κάποια extra κιλά και έχω και χρόνια πρόβλημα με το ένα γόνατό μου. Αυτή τη φορά όμως, το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το γόνατο. Όταν τρέχω για ώρα, αρχίζει και με ενοχλεί το καλάμι μου. Λέω ενόχληση και όχι πόνο, γιατί πιο πολύ με το πρώτο μοιάζει. Ωστόσο, φοβάμαι μην καταλήξει στο δεύτερο. Λόγω του θέματος με το γόνατο λοιπόν, ο ορθοπεδικός έχει γίνει οικογένειά μου τόσα χρόνια Τον πήρα κι εγώ τηλέφωνο να του περιγράψω την κατάσταση και μου είπε ότι του ακούγεται σαν "έσω κνημιαίο σύνδρομο" και ότι πρέπει να του ξεκουράσω για λίγες μέρες (δηλαδή κομμένο το γυμναστήριο????) και αν δεν περάσει θα πρέπει να πάρω αντιφλεγμονώδη. Έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο σε κανέναν σας; Βρήκα στο wiki ένα άρθρο για την Περιοστίτιδα κνήμης ή Σύνδρομο της Επώδυνης Κνήμης που με μπέρδεψε λίγο, αλλά έφαγα και μία φρίκη όταν διάβασα στο ίδιο άρθρο για το "Κάταγμα εκ κοπώσεως της Κνήμης", που μπορεί να χρειαστεί μέχρι και χειρουργική αντιμετώπιση. Επίσης όλα αυτά τα "περπάτα με πατερίτσες για να μην επιβαρύνεις την κατάσταση" δεν υπάρχει περίπτωση να συμβούν, οπότε επειδή συνηθίζω να ψάχνω ό,τι μου πουν ότι έχω και τελικά να μην ισχύει τίποτα από αυτά που διάβασα, μήπως είχε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο κανείς εδώ μέσα; Αν ναι, πώς το αντιμετώπισε; Φοράτε περικνημίδα ή υποπτέρια όταν κάνετε αερόβια;

    -P.S. Γ*α#%#$%#$^ τα κόκκαλά μου!


    Xωρίς να σημαίνει κάτι, απλώς διάβαζοντας την περίπτωσή σου, θυμήθηκα τον εαυτό μου όταν ξεκίνησα προπονήσεις στο στάδιο. Μέχρι τότε δεν είχα ξανακάνει σπριντ σε εξωτερικό χώρο πλην του διαδρόμου. Από την επόμενη μέρα, ένιωθα πολύ έντονη ενόχληση στα καλάμια, ενόχληση και πόνος μαζί. Λες και μου χαν δώσει κλωτσιά. Δεν είχα συνηθίσει τέτοιου είδους δραστηριότητα και τα πόδια μου προφανώς δεν ήταν προετοιμασμένα.
    Συνέχισα κανονικά τις αερόβιες στο γήπεδο ώσπου πέρασαν τελείως.

    Γιατρος δεν είμαι, ουτε σου λέω πως έχεις το ίδιο. Αλλά μην βάζεις στο μυαλό σου πάντα το χειρότερο. Ξεκούρασέ το λίγες μέρες, μην κάνεις τρέξιμο έξω και θα περάσει.

  4. #4
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    Λοιπόν, δεν είμαστε γιατροί αλλά οταν πονάει ένα κόκκαλο συνηθως είναι κάτι πολύ απλό ή κάτι εξαιρετικά δύσκολο (εξαιρούμε τις περιπτώσεις που σπάμε ένα οστό. Τότε αυτό αναλογα ποιο είναι ποναει πολύ ή λιγότερο - Η κλειδα μας δεν πονάει σχεδόν καθόλου πχ).

    Εχοντας διανύσει κυριολεκτικά χιλιάδες χιλιόμετρα σε στίβο (με τσιμεντο και ταρτάν από πάνω) ομολογώ πως δεν υπήρξε ποτέ κανένας συναθλητής δρομέας που δεν κουβάλαγε κάποια αλοιφή (τότε ορκιζόμασταν όλοι στην counterpain) από τον πόνο στις κνήμες. Με τον καιρό είτε περνάει (χλωμό) είτε το συνηθίζεις οπότε δεν σ' ενοχλεί.
    I'll be back.

  5. #5
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator

    Για στείλε πάλι τη διάταση, γιατί έχω ένα θέμα με τις διατάσεις γενικότερα, οπότε θα μου κάνει καλό. Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο για τα παπούτσια. Δεν έχω τα κλασικά "running shoes". Τα δικά μου είναι λίγο πιο βαριά και όχι τόσο μαλακά. Συν ότι πιάνουν πιο ψηλά το πόδι από τα κλασικά παπούτσια για τρέξιμο. Θεώρησα ότι μπορώ να έχω το ίδιο αθλητικό για όλες τις δραστηριότητες κι έτσι μάλλον δεν επένδυσα σωστά.
    Τι πληροφορίες θα μπορούσα να πάρω από ένα πελματογράφημα (πραγματικά, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με όλα αυτά).
    Στο γιατρό θα πάω έτσι κι αλλιώς την Τετάρτη το πρωί, οπότε είπαμε να μην αλλάξουμε το ραντεβού για πιο νωρίς και γι αυτό μου έδωσε τις συμβουλές. Τον ρώτησα αν χρειάζεται να του πάω τίποτα εξετάσεις (καινούρια ακτινογραφία κτλ), αλλά μου είπε οτι δεν χρειάζεται γιατί το πιο πιθανό είναι να μην δείξουν τίποτα.


    Ειρήνη θυμάμαι κάτι που είχες πει παλιότερα, ότι ένας κακός διάδρομος σε γυμναστήριο, μπορεί να κάνει και κακό και γι αυτό αγχώνομαι. Η αλήθεια είναι ότι τα Σαββατοκύριακα που η προπόνηση γίνεται στη μανούλα φύση, δεν έχω νιώσει ιδιαίτερη ενόχληση, ενώ στο τρέξιμο στο διάδρομο του γυμναστηρίου με πιάνει. Βέβαια, στο γυμναστήριο τρέχω περισσότερο απ'ό,τι έξω (ένα περίεργο πράγμα, ακόμα και στο ίσωμα έξω, τα φτήνω πολύ πιο γρήγορα και δε μιλάω για ανηφόρες-κατηφόρες...).


    Η προσωπική απόφαση μου λοιπόν, είναι να το γυρίσω στο ελλειπτικό και στο γρήγορο περπάτημα μέχρι την Τετάρτη που θα ξέρουμε. Θα μειώσω και λίγο τα βάρη στα πόδια την άλλη βδομάδα και θα δούμε. Επίσης, κάποια στιγμή, πρέπει να καταλάβω ότι είμαι μεγάλο παιδί και πρέπει να δώσω λίγη βαρύτητα και στις διατάσεις μου, γιατί γενικότερα την σκαπουλάρω πού και πού.


    Για αρχή σας ευχαριστώ και τους δύο γιατί με καθησυχάσατε λίγο. Ο γιατρός μου για τα περισσότερα λέει "δεν είναι τίποτα, θα δεις" και γι αυτό δε με βοήθησε ιδιαίτερα η κουβέντα μαζί του...
    Τα αντιφλεγμονώδη ακυρώνουν τις επιδράσεις της προπόνησης;;;;;;; Με έκαψες! Όλα; Δεν παίζει ρόλο αν είναι μη στεροειδή; Οι πρώτες μου προπονήσεις, μετά το καλοκαίρι δεν είχαν κανένα νόημα

    Ευχαριστώ και πάλι!

  6. #6
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Delta σε ευχαριστώ! Απλά δεν είχα ακούσει ποτέ να πονάει η κνήμη κάποιου! Χαχαχαχα! Μου φάνηκε κουλό... Δεν είναι κλείδωση, δεν είναι μυς, δεν κατάλαβα γιατί μπορεί να πονάει. Το να το συνηθίσω, δε με ενοχλεί (μιας που δε μιλάμε για τρελό πόνο), αρκεί να μου επιβεβαιώσει και ο doc την άλλη βδομάδα, ότι μπορώ να συνεχίσω κανονικά και ότι δε δημιουργώ πρόβλημα στον εαυτό μου.
    Υπάρχουν τίποτα άλλοι πόνοι που είναι λογικοί; Όχι τίποτα άλλο... Να ξέρω τι να περιμένω
    Ας πούμε, την προηγούμενη βδομάδα, έμαθα ότι είναι λογικό να νιώθεις πόνους στο στέρνο μερικές φορές όταν κάνεις πιέσεις στήθους με μπάρα. Τι άλλο θα προκύψει; Από όταν άρχισα τα βάρη, άρχισα και να νομίζω ότι όλη μου την ζωή ήμουν αγύμναστη! Είναι γεγονός πάντως, ότι ένιωσα σημεία στο σώμα μου, που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν!

  7. #7
    Pumping Iron Delta's Avatar
    Join Date
    24-04-13
    Location
    Athens
    Posts
    402

    Default

    A....

    OK, τώρα ανακαλύπτεις τον ωραίο κόσμο μας.

    Καλώς ήρθες.
    I'll be back.

  8. #8
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Funny-Baby-practicing-Weight-Lifting-Wallpaperx.jpg

    Χαχαχα καλώς σας βρήκα!

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έκανα edit στο αρχικό ποστ μου Χριστίνα. Δες αν φαίνεται η διάταση και πες μου αν είναι. Κάτσε να την ξαναβάλω κι εδώ καλού κακού...

    untitled1.jpg

    Κατά τη διάρκεια της προπόνησης, προκαλούμε φλεγμονή στους μύες που γυμνάζουμε. Αυτή η φλεγμονή, στέλνει σήματα για παραγωγή προσταγλανδινών και λοιπών παραγόντων που σχετίζονται με την αύξηση μυικής μάζας, την υπερτροφία, και την ανάρρωση των μυών.
    Τα αντιφλεγμονώδη, ακόμα και αν μιλάμε για ΜΣΑΦ, μπλοκάρουν-αχρηστεύουν τις COX-1 και COX-2 που είναι υπεύθυνες για τις προσταγλανδίνες, ώστε να μειωθούν-εξαλειφθούν οι φλεγμονές. Οπότε βγάλε συμπέρασμα.... α αντιφλεγμονώδη που δίνουν συνήθως οι γιατροί είναι ΜΣΑΦ. Σπάνια θα δώσουν κάτι διαφορετικό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    cuban ναι το είδα. Τέλεια! Τη συγκεκριμένη την κάνω ήδη, οπότε σε καλό δρόμο είμαι. Επίσης, επειδή έτσι κι αλλιώς θα το έψαχνα να διαβάσω κάπου στο internet αυτό που μου είπες γιατί μ'αρέσει να τα ψάχνω κάτι τέτοια, σε ευχαριστώ που μου τα έγραψες και με γλύτωσες από τον κόπο. Ε, εντάξει, από το να κάθομαι ξάπλα, κάτι θα βγήκε από όλο αυτό κι ας έπαιρνα αντιφλεγμονώδη τότε. Always look at the bright side την έχω δει τον τελευταίο καιρό! Χαχαχαχα!
    Να 'στε καλά ρε παιδιά. Λογικά δε θα είναι κάτι σοβαρό και θα συνεχίσω μια χαρά τις προπονήσεις μου :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Καρπιαίου Σωλήνα
    By vagoskonti in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-13, 02:30
  2. Σύνδρομο De Quervain's - Τενοντίτιδα
    By MaZzzZ in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 13-09-12, 10:36
  3. Replies: 0
    Last Post: 07-07-05, 01:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •