Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default Γονίδια και Καθορισμός Ασκήσεων & Προγράμματος

    Γεια σας.. Διαβασα σε ενα ποστ που λεει ενας φιλος οτι επειδη αλλος μπορει πχ. να εχει πολλες ινες βραδειας συστολης και αλλος γρηγορης,θα πρεπει να δοκιμασουμε προγραμματα και αριθμο επαναληψεων και να κρατησουμε το καλυτερο... υπαρχει περιπτωση δηλαδη σε καποιων να δουλευει καλυτερα το 4 η 6 επαναληψεις με πολλα κιλα απο τις 8-12?

  2. #2
    Pumping Iron Painless's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Default

    Quote Originally Posted by giannis22 View Post
    Γεια σας.. Διαβασα σε ενα ποστ που λεει ενας φιλος οτι επειδη αλλος μπορει πχ. να εχει πολλες ινες βραδειας συστολης και αλλος γρηγορης,θα πρεπει να δοκιμασουμε προγραμματα και αριθμο επαναληψεων και να κρατησουμε το καλυτερο... υπαρχει περιπτωση δηλαδη σε καποιων να δουλευει καλυτερα το 4 η 6 επαναληψεις με πολλα κιλα απο τις 8-12?
    Εννοείται για αυτό και λέμε πως πρέπει να δοκιμάζουμε διάφορα πάνω μας και σε αυτό που ανταποκρινόμαστε καλύτερα και βλέπουμε αποτελέσματα το κρατάμε και δεν το αλλάζουμε
    DON'T QUIT.
    YOU'RE ALREADY IN PAIN.
    YOU'RE ALREADY HURT.
    GET A REWARD FROM IT.

  3. #3
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    ισχυει... εγω σταματησα τις 12 επαναληψεις με 45 δευτερα με 1 λεπτο διαλλημα και εβαλα πολλα κιλα με 6-8 επαναληψεις και κρατησα τα 10αρια σε μικρες μυικες ομαδες με διαλημα 30" και ελλατωσα την αεροβια σε 15 λεπτα και εχω δει μεγαλη διαφορα σε πρηξιμο και χασιμο λιπους ;) ο πειραματισμος δεν κανει κακο αντιθετος μπορει να σε ξεκολησει κιολας μια αλλαγη

  4. #4
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    μιας και ο τιτλος ειναι γονιδια και καθορισμος ασκησεων ισχυει οτι οφειλεται στα γονιδια μερικοι να παιρνουν πιο πολυ σε μερικα σημεια πιο ευκολα σε συγκριση με αλλους (?)
    εγω για παραδειγμα παιρνω πολυ δυσκολα στο στηθος ενω πολυ ευκολα δικεφαλα και πλατη
    ελπιζω να μν ειμαι offtopic =P
    NO Pain ~ NO Gain

  5. #5
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    τωρα αν εισαι η οχι ειναι ενα θεμα χαχαχαχαχ... αλλα ναι υπαρχει αυτο που λες. μερικοι εινια προικισμενοι να εχουν μεγαλα χερια αλλοι μεγαλο στηθος αλλοι να ειναι σωματοδεις και να λιπωνουν δυσκολα και αλλοι το αντιθετο. εκει παιζει ρολο και ο σωματοτυπος

  6. #6
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    =D συγγνωμη αν ημουν οff
    Σε ευχαριστω...(!)
    NO Pain ~ NO Gain

  7. #7
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    φιλε γι αυτο το ψαχνω αυτο το εχω παρατηρησει και εγω... οι δικεφαλοι και το στηθος σπανια να πρηστουν.. η πλατη και τα ποδια,ειδικα η πλατη με το παραμικρο που θα κανω βλεπω πρηξιμο και μεγαλη αλλαγη στα μεγιστα κιλα μου..ισως ετσι να ειναι καθορισμενο γενετικα.. και λιπος παρατηρησα οτι χανω ευκολα.. επινα 1,5 λιτρο γαλα την ημερα στη διαιτα,1% ομως :P
    το θεμα ειναι να βρουμε τι ακριβως μας ταιριαζει.. σαν ενταση,επαναληψεις,κιλα(overloading)
    Last edited by giannis22; 26-11-13 at 18:35.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    αλλοι να ειναι σωματοδεις και να λιπωνουν δυσκολα και αλλοι το αντιθετο.
    Αυτό κατά ένα τεράστιο ποσοστό οφείλεται στο background σου (τι μυς έχεις φτιάξει, πόσο καιρό αθλείσαι, τις διατροφικές σου συνήθειες τωρινές και παρελθοντικές) και ένα κατά πολύ μικρότερο σε βιολογικές λειτουργίες (π.χ. παραγωγή ορμονών).

    Η ανατομία κάποιων βοηθάει περισσότερο στο να φαίνονται κάποιοι μύες (π.χ. ευθύς θώρακας αναδεικνύει το στήθος, μεγάλες κλείδες τους ώμους και την πλάτη, κοντά χέρια τα μπαλαρίσματα τους κλπ.). Κάθε ανατομία έχει τα καλά της και τα κακά της.

  9. #9
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    συμφωνω απολυτα φιλε παυλιδη απλα το εγραψα ποιο απλα ... εννοειτε οτι παιζουν ολα αυτα ρολο αν και θα μου επιτρεψεις να προσθεσω οτι παιζει ρολο η γενετικη σε αυτο στον βαθμο οπου μερικα ατομα δεν λιπωνουν ευκολα ενω αλλα ειναι αρκετα ευαισθητα στους υδατανθρακες αρα και ευκολοτερο να λιπωσουν.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Είναι αρκετά ευαίσθητα στους υδατάνθρακες λόγω του background, αν είναι ήδη παχύσαρκοι, δεν έχουν ασκηθεί ποτέ και πάντα τρώγανε πατατάκια και σοκολάτες σε καθημερινή βάση είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι ευαίσθητα.
    Φυσικά και υπάρχει με εκ γενετής προδιάθεση ή μη στο πόσες θερμίδες καις ή στην ινσουλινοευαισθησία σου αλλά αν δεν είναι παθολογική κατάσταση η σημασία της είναι αμελητέα.

  11. #11
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    θα κοιταξω βιβλιογραφιες πανω σε αυτο γιατι μιλαω καθαρα εμπειρικα και για αυτο δεν λεω κατι αλλο καθως μπορει και να μην ισχυει παντως με εβαλες σε ωρες διαβασματος παλι χαχαχα .... :D

  12. #12
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    εγω παντως εχω φιλο που κανει τις μισες προπονησεις απο μενα και εχει ενα στηθος τουμπανο
    μπορει βεβαια να οφειλεται σε αυτο που ειπε ο φιλος μας ο Παυλιδης ισως μικροτερος να ελιωνε στα Push ups και ειχε παρει μια βαση το στηθος του
    θα τον ρωτησω .....(!)
    NO Pain ~ NO Gain

  13. #13
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ή μπορεί απλά η ανατομία του να το αναδεικνύει περισσότερο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σας Βοηθούν Τα Γονίδια Σας Στο Bodybuilding?
    By Panos-5 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 103
    Last Post: 11-12-20, 13:30
  2. Βοdybuilding Kαι Γονίδια
    By icsd in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-10, 19:59
  3. Replies: 0
    Last Post: 10-04-06, 21:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •