Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Ανάλυση σύστασης σώματος και απορίες....

    Καλησπέρα παιδιά
    Στο γυμναστηριο που πηγαίνω,μπορουμε πλεον να επισκεπτομαστε μια φορα το μήνα το διατροφολόγο και να μας κανει αναλυση συστασης σωματος,πηγα και γω και τα αποτελεσματα ηταν 177 ύψος,71 κιλα,56 κιλα μυικη μαζα,3 οστικη και 13,8% λίπος.
    Μου ειπε οτι τα αποτελέσματα ειναι περιπου στο μεσο όρο,αλλά πρέπει να ρίξω το ποσοστο λιπους,της ανέφερα οτι κανω διατροφη ογκου και οτι πολλες φορες δεν τρωω "καθαρα",της ανέφερα οτι δεν ειναι λογικη μια αυξηση λιπους αφου απο σεπτεμβριο μεχρι σημερα,εχω αυξησει κατα 5 κιλα το βαρος μου ??
    και μου είπε οχι και οτι πρεπει να αυξησω βαρος χωρις να ανεβασω αλλο το λιπος μου και μου ειπε να ξαναπαω σε ενα μηνα για να δω τι εχω κάνει!

    Θα με ενδιέφερε να μου λεγατε τις γνώμες σχετικα με το θεμα ογκου-λιπους και πως να συνεχισω

    Επισης,με ρώτησε αν παίρνω συμπληρωματα,της ανέφερα οτι έπαιρνα για 3 μηνες περιπου τη serious mass της ON(δεν την ήξερε και της φάνηκε φθήνη) και οτι προσφατα παιρνω μια καθαρη πρωτείνη και μου προτεινε ενα συμπληρωμα της herbalife,500gr,που δινει 26 gr πρωτεινης ανα δοση και κανει 64 ευρω,της έδωσα άκυρο φυσικά,γιατι δεν εχω ακούσει τιποτα καλο για αυτη την εταιρεία,οποτε και τσαμπα να μου το εδινε,δεν....

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η λιπομέτρηση που σου έκαναν (αμφιβάλλω), αλλά μια φώτο θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

    Αν είσαι όντως στο 14% λίπος, και με δεδομένο ότι είσαι σχετικά λίγα κιλά για το ύψος σου, θα έλεγα να μείνεις ελαφρά υπερθερμιδικός, π.χ. +200 θερμίδες, και να βάλεις μερικά ποιοτικά κιλά πάνω σου, κρατώντας 2 αερόβιες τη βδομάδα, ώστε να ελέγχεις το ποσοστό λίπους, και να μην ξεφύγεις.

    Την πρωτεΐνη όγκου της ΟΝ μην την ξαναπάρεις. Προτίμησε μια καθαρή πρωτεΐνη και στηρίξου σε ποιοτική διατροφή για να βάλεις κιλά και όχι σε σκόνες. Το συμπλήρωμα της Herbalife καλά έκανες που δεν το πήρες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    DSC03438.jpgDSC03426.jpgDSC03433.jpg

    Και μενα cuban μου φανηκε αρκετο το λιπος που μου ειπε η διατροφολογος
    Η λιπομετρηση εγινε σε κατι σαν ζυγαρια που ανεβαινεις ξυπολητος και περιμενεις λιγα δευτερολεπτα
    Ανέβασα και καποιες φωτογραφιες για να εχετε εικονα του σωματος οι εμπειροι του φορουμ και να προτεινετε πως να συνεχισω
    Απο τοτε που ξεκινησα(σεπτεμβριος) εχω δει διαφορα στα χερια κυριως σε ογκο και λιγο στο στηθος και το σωμα μου ειναι ελαφρως πιο ''δεμενο''

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Χρηστο κι από μένα.
    Βάρη και φαγητό!!! Άρχισε μια ελαφρα υπερ-θερμιδική διατροφή (πχ 150-200 θερμίδες) και ανα 15ημερο δες αν έχεις πάρει βάρος. Αν δεν έχεις, τότε αύξησε παλι λίγο τις θερμίδες σου. Αλλά μη ξεχνας πως πρεπει να σαι συνεπής τοσο σε αυτό το κομμάτι όσο και στην προπόνηση. Βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις -φαγητό - αερόβια 2 το πολύ 3 φορές την εβδομάδα 20-30 λεπτά.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by chris1987 View Post
    Η λιπομετρηση εγινε σε κατι σαν ζυγαρια που ανεβαινεις ξυπολητος και περιμενεις λιγα δευτερολεπτα
    Δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη αυτή η μέθοδος. Οι φώτος που ανέβασες, βοήθησαν πολύ ! Μείνε υπερθερμιδικός και δούλεψε το σωμα σου ώστε να βάλεις ποιοτικά κιλά και να αποκτήσεις μυική ωριμότητα. Μην ξεχνάς να γυμνάζεις τα πόδια !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας,καταναλωνω μινιμουμ 3000 θερμιδες τη μερα,καμια φορα ξεφευγω λιγο στα λιπαρα και στους υδατανθρακες λογω "παρασπονδιων",επισης τηρω και το προγραμμα προπονησης!
    Προπονω και τα ποδια κανονικα,αλλα εκει δυστυχως εχω περιορισμενο ασκησιολογιο εξαιτιας του προβληματος στο προσθιο χιαστο και στον εσω μηνισκο στο δεξι γονατο(π.χ. καθισματα και πρεσα δεν κανω καθολου)
    Απο το σεπτεμβριο που εχω ξεκινησει εχω παρει κιλα και εχω δει βελτιωση στο καθρεφτη.

    Υ.Γ. σχετικα με το ζυγισμα εχω μια απορια,το κρεας το ζυγιζω παντα μαγειρεμενο,το ρυζι και τα μακαρονια να τα ζυγιζω πριν το βρασιμο ή μετα??

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν θέλεις τη μεγαλύτερη ακρίβεια, τότε ζύγιζέ τα όλα ωμά και παίρνε τα μάκρος σου από εδώ : http://nutritiondata.self.com/

    Αλλιώς, ζύγιζε τους υδατάνθρακες ωμούς και τις πρωτεΐνες μαγειρεμένες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πίνακες Σύστασης Τροφίμων
    By MINDvsBODY in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 232
    Last Post: 20-11-20, 16:55
  2. Η διατροφή μου για βελτίωση σωματικής σύστασης
    By math in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-12, 18:36
  3. Ανάλυση σώματος-λιπομέτρηση
    By babis76 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 30-03-12, 14:15
  4. Αλλαγή Σύστασης Σώματος - Απώλεια Λίπους και Αύξηση Μυών
    By ko3336 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 13-01-11, 20:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •