Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder elena09's Avatar
    Join Date
    02-06-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    134

    Default ''Κρακ-κρακ''στον ώμο..

    Ας ξεκινήσω τις αποριες..Εχει περίπου μηνα που ο αριστερός ώμος άρχισε τα περίεργα..
    Ακομα και τώρα που κάθομαι και δεν κάνω τίποτα,μόλις τον κουνήσω μπρός πίσω ακουω κάτι ωραιότατα κρακ-κρακ.
    Επίσης σε ασκήσεις όπως το pull over (και πάλι μόνο ο αριστερός) γύρω στην 5η-6η επανάληψη αρχίζει τα γνωστά ''κρακ''.
    Μου είπαν πως έχω αδυναμο σύνδεσμο.Μα μόνο στον αριστερο???

    Πιθανον φταίει το κικ μποξ και ό,τι αυτό συνεπαγεται??

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα Έλενα.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις κάνει ιατρική εξέταση και άρα διάγνωση.
    Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα τότε μπορεί να φταίει κάποιος παλιότερος τραυματισμός και λόγω της μετατραυματικής ακινητοποίησης να επήλθε μυϊκή ατροφία η οποία έως σήμερα δεν έχει αποκατασταθεί με αποτέλεσμα να δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

    Σε αυτή την περίπτωση, καλό είναι να γίνει ένας ισοκινητικός έλεγχος προκειμένου να αξιολογηθεί η μυϊκή ικανότητα και στη συνέχεια τη μυϊκή αποκατάσταση των ελλειμμάτων, πρώτα ισοκινητικά και στη συνέχεια με βάρη (ισοτονικά).

    Αυτός ο τρόπος ενδυνάμωσης θα δώσει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα χωρίς να προκαλεί πρόσθετη επιβάρυνση, σε αντίθεση με τα βάρη για αυτήν τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο τουλάχιστον.

    Άρα, θα πρέπει να κάνεις τα εξής :

    Πρώτα ισοκινητική αξιολόγηση
    Και μετά ισοκινητική ενδυνάμωση
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Junior Bodybuilder elena09's Avatar
    Join Date
    02-06-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    134

    Default

    Σ ευχαριστώ cuban!! Αν και ομολογουμενως δυσκολεύτηκα να τα καταλάβω όλα αυτα,νομίζω το πιασα.
    Θα το κοιτάξω σε κάποιον ορθοπαιδικό αρχικά. Το καλό ειναι οτι δεν εχω νιώσει καποιο πόνο,μόνο τον ήχο ακούω. Οπότε εξέταση και βλέπουμε.
    Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Χμμμ... Εφόσον είναι μόνο ήχος, ίσως δεν έχεις τίποτα, και χρειάζονται καλό ζέσταμα οι ώμοι και οι στροφείς σου. Δηλαδή, πριν από προπονήσεις στήθους και ώμων καλό είναι να κάνεις 2-3 σετ πιέσεις με αλτήρες, με λίγα κιλά για 25-30 επαναλήψεις, και μετά τις ασκη΄σεις που δείχνει αυτό το βίντεο :

    http://www.youtube.com/watch?v=oI_MzRbZDJ8

    Δοκίμασε πρώτα τα παραπάνω και αν εξαφανιστεί ο πόνος με αυτά, τότε απλά είναι θέμα προθέρμανσης. Αλλιώς, πήγαινε σε ορθοπεδικό.

    Να'΄σαι καλά ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    ρε παιδια μετα απο καθε προπονηση στο μονοζυγο οταν σηκωνω το δεξι μου χερι προς τα πανω και πισω ακουγεται ολη την ωρα γλακ-γλουκ η αρθρωση στον ωμο χωρις πονο,τι να κανω γινεται καποιος γιατρος να μου το βαλει στη θεση του? το εχω καποια χρονακια αυτο το θεμα

  6. #6
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    εμενα ο ενας ωμος χρονια τωρα κυριως οποτε σηκωνω ψωνια απο σουπερ μαρκετ κανει κρακ κρακ αλλα αφου δεν με ενοχλει καπου αλλου η δεν ποναω δεν το εψαξα , συν οτι τωρα με την γυμναστικη σπανιως το κανει
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δοκιμαστε να παρετε συμπληρωμα για αρθρωσεις (χονδροιτινη/γλυκοζαμινη/msm) για λιγες εβδομαδες και θα δειτε βελτιωση.

  8. #8
    Junior Bodybuilder GeorgeV77's Avatar
    Join Date
    16-06-08
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    180

    Default

    "αποψε κανεις κρακ,αποψε κανεις κρακ...."
    αν δεν κλειδωθει το θεμα,σε λιγες μερες θα εχουν περασει ολοι οι συμφορουμιτες να μας πουν για τα κρακ τους.
    η αληθεια ειναι οτι ο ωμος χρησιμοποιειται στις περισσοτερες κινησεις του σωματος και χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη για να αποφευθουν τα χειροτερα.μια καλη προθερμανση των περιστροφεων ειναι μια καλη αρχη για μια προπονηση χωρις τραυματισμους,οπως επισης αν υπαρχει υποννοια για κατι χειροτερο ενα συμπληρωμα,οπως ειπε και η καρδουλα ή μια ιατρικη εξεταση αν υφισταται για καιρο το κρακ ή ο πονος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ''Κράκ΄΄ στο γόνατο (χωρίς πόνο)
    By minorguitarist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-19, 22:55
  2. κρακ σε ωμο
    By nikos12345678 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-04-13, 15:42
  3. Μυικο "πιασιμο"-"κρακ-κρακ"
    By dimitris.king in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 14:54
  4. Διπλα στον ΔΑΒΙΔ και στον ΜΙΚΕ
    By BABIS KOS in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 18-05-09, 20:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •