Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1

    Default Ιδέες Για Γυμναστήριο Στο Σπίτι

    Καλησπερα παιδια!Σκεφτομαι εγω με τον πατερα μου,την κοπελα μου κλπ να κανουμε ενα γυμναστηριο στην αποθηκη που εχουμε..Απ'οσο κοιταξα και σε αλλα θεματα και πηρα καποιες ιδεες σκεφτομαι να παρω αρχικα μια στραβομπαρα,μια κανονικη μπαρα εναν παγκο και μαλλον και ενα διζυγο μονοζυγο..Αν μπορειτε πειτε μου την γνωμη σας και αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο πειτε το ..Αλλοι θελουμε να χασουμε κιλα και να κανουμε γραμμωση και αλλοι θελουν ογκο οποτε ψαχνουμε για ολο το πακετο!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλή αρχή με το σπιτικό γυμναστήριο!!

    ένα ζευγάρι αλτήρες βιδωτους πάρε (θα βαζεις εσυ το βαρος αναλογα ποσο θες) και αρκετά κιλά!!!
    Αν μπορείς να κάνεις αργότερα καμια πατέντα για rack θα ήταν ιδανικό ή όπως επίσης για τροχαλία.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by DeadlyWalker View Post
    Αλλοι θελουμε να χασουμε κιλα και να κανουμε γραμμωση και αλλοι θελουν ογκο οποτε ψαχνουμε για ολο το πακετο!
    Αυτό το πακέτο βρίσκεται στη κουζίνα σου , μη σκας !!!
    Μια χαρά ξεκίνημα κάνετε , και στην πορεία μόνο του θα σου δίξει τι μπορείς να προσθέσεις ανάλογα τον χώρο που διαθέτεις σε αποθήκη και τσέπη ...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω παιδια!Kardoula εψαχνα για rack αλλα δεν εβρισκα..Μηπως ξερεις πως λεγεται στα ελληνικα?Και σχετικα με την τροχαλια σκοπευα να το κανω περισσοτερο σε στυλ σιδεραδικο και αν ξερω καλα η τροχαλια δεν εχει πολλα βαρη..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by DeadlyWalker View Post
    Ευχαριστω παιδια!Kardoula εψαχνα για rack αλλα δεν εβρισκα..Μηπως ξερεις πως λεγεται στα ελληνικα?Και σχετικα με την τροχαλια σκοπευα να το κανω περισσοτερο σε στυλ σιδεραδικο και αν ξερω καλα η τροχαλια δεν εχει πολλα βαρη..
    ΚΟπηλατική χαμηλά
    Οπιστολέμειες και εμπροστολέμιες
    κοιλιακοί με σχοινί
    Εκτάσεις 3φάλω με σχοινί
    Κάμψεις 2φάλων με σχοινί
    Προσαγωγοί / Απαγωγοί
    Πεκντεκ
    Πιέσεις

    Μερικές, μερικές ΜΟΝΟ ασκήσεις τροχαλίας...
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    rack = κλουβί
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  7. #7

    Default

    Ναι λαθος μου παιδια,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Επειδη εχω λιγα posts και δεν μπορω να ανεβασω λινκ μπορει καποιος να μου στειλει μια τροχαλια για να δω αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα?Και αν γινεται θελω και μια φωτο απο το rack
    Last edited by DeadlyWalker; 02-12-13 at 12:31.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  9. #9

    Default

    Ωραια ευχαριστω..Να ρωτησω,μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας για αυτον εδω τον παγκο?
    Attachment 18097

  10. #10

    Default

    Καποιος μια βοηθεια παιδια?Εγω πιστευω δεν ειναι καλο..Α και για να καταλαβετε κοιταζα για μεταχειρισμενο παγκο..

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Δεν φαίνεται η εικόνα που έβαλες.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  12. #12

    Default

    Δεν μπορω να την ανεβασω επειδη εχω λιγα ποστς οποτε ξεχνα το ..Ξερετε αν γινεται να αλλαξω τα βαρη στις τροχαλιες?Δηλαδη να βαλω περισσοτερα πιο μετα?Επειδη αυτες που βρισκω πανε μεχρι 45-50 κιλα

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Σε κάθε τροχαλία "χτίζεις" τα κιλά. Είτε με πλάκες είτε με ρόδες. Η δικια μου πχ παίρνει ρόδες όσες θες. Πλάκες συνήθως πάνε 100+
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  14. #14

    Default

    Τι εννοεις τροχαλια με ροδες??Μπορεις να μου δειξεις καποια?

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Αχ καλό μου... Δεν είναι τροχαλία με ρόδες αλλά τροχαλία που παίρνει βάρη σε μορφή ρόδας.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  16. #16

    Default

    Ναι το καταλαβα..Απλα το μονο που εχω δει ειναι τροχαλια με πλακες..Δεν νομιζω πως εχω δει με βαρη σε μορφη ροδας :P

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Το δικό μου παίρνει ΄τέτοια βαρη. Στο κολάρο που περικλείει τον πίσω κάθετο άξονα (αυτό που ανεβοκατεβαίνει) είναι προσαρμοσμένες σταθερά 2 κάθετοι ράβδοι στις οποίες κρεμάς τα βάρη. Πολύ απλό. όχι τόσο γρήγορο όπως το να βγάζει και να βάζεις ένα πείρο.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  18. #18

    Default

    Καλησπερα παιδια..Τελικα τα λεφτα που εχω ειναι 1500-1700 ευρω..Θελω να παρω ενα καλο πολυοργανο μαζι με παγκο γυμναστικης(να αντεχει βαρος χρηστη 120-130κιλα) και δυο διαδρομους(ο ενας να αντεχει 120-130 κιλα)...Εχετε κατι να μου προτεινετε?Μενω στην Αθηνα και θα προτιμουσα να ειναι ολα απο ενα μαγαζι ετσι ωστε να μπορω να τα αγορασω ολα μαζι!Ευχαριστω..

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλησπερα,συνηστω να παρεις το πολυοργανο+παγκο γυμναστικης,αλλα για τους διαδρομους πιστευω ειναι πεταμενα λεφτα...ειδικα αν εχεις σχετικα κοντα καποιο γυπεδο ,ακομα καλυτερα! Εχει πολλα θετικα να κανεις αεροβικη εξω παρα σε εναν διαδρομο σε κλειστο χωρο..
    Οσο για κανενα μαγαζι στην Αθηνα..Αν οντως σου εχει καυ...ει να παρεις ενα τουμπανο πολυ-οργανο που να εχει τα παντα πανω ,δες αυτον : http://www.xtr.gr/poliorgana/138/POLYORGANO_STRATA_GYM_690.htm
    Δυσκολα θα βρεις φτηνο πολυοργανο που να εχει και παγκο επικληνη-κατακληνη για μπαρα,εκτασεις κτλ..

  20. #20

    Default

    Το ξερω οτι ειναι καλυτερο να τρεχω εξω αλλα αυτη τη στιγμη προτιμω να παρω τους δυο διαδρομους!Οποτε προτεινετε οτι μπορειτε..

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Για ενα σπιτικο γυμναστηριο και εγοσον θες να γυμναστεις σωστα χρειαζεσαι μονο

    Μια μπαρα ολυμπιακου τυπου σχετικα καλη (δλδ μια των 170-200 ευρω...σιγουρα οχι αυτες των 100, σιγουρα οχι αυτες που παιρνουν δισκους με μικρη διαμετρο και σιγουρα να εχει μηκος 220 και οχι 180) http://xanoumis.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1507&category_id=279&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

    Ενα παγκο στον οποιο θα κοιταξεις η βαση του (εκει που καθεται δλδ ο κωλος σου) να παιρνει κλισεις ωστε να μη γλυστρας σε επικλινεις ασκησεις και να αντεχει πανω απο 150 κιλα κατα τη διαρκεια της ασκησης σου

    Ενα ρακ οπου θα μπορεις να ακουμπας τη μπαρα σου για να εκτελεις τις διαφορες ασκησεις. Προσεξε οι δυο πλευρες του ρακ να ενωνονται...μην παρασυρθεις και παρεις ανεξαρτητους ορθοστατες γτ δεν προσφερουν καμια ασφαλεια και δεν αντεχουν βαρεια κιλα.
    https://bodyworks.gr/bodyworks/product.php?id_product=214 Μια τιμια και καπως φθηνη επιλογη
    https://bodyworks.gr/bodyworks/product.php?id_product=295 Μια καλυτερη επιλογη

    Πολλα βαρη (2 δισκους 2,5 κιλων. 2δισκους 5κιλων, 2δισκους 10 κιλων και μετα οσους θες 20κιλους)

    Ενα μονοζυγο που θα πρεπει να το κρεμασεις σε δοκαρι...αν το κρεμασεις σε τουβλο-τοιχο θα σου ερθει στο κεφαλι,,,χρειαζεται μεταλικα ουπα!!!

    Για αεροβιο παρε ενα φθηνο ποδηλατο δρομου (οχι στατικο) και οχι διαδρομο

    Θα σου κοστισει πολυ ακριβα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο το να μην πηγαινεις γυμναστηριο. (Υπολογισε κοντα στα 1200 ευρω)
    Επειδη το εχω κανει βολευει γτ κανεις προπονηση οποτε θες (ειδικα για εμας που πρεπει να προσεχουμε τα παιδια μας και δεν εχουμε που να τα αφησουμε), αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του. Εγω στο σιδεραδικο που πηγαινα εβλεπα αλλα τουμπανα και υπηρχε αυτη η "ευγενης αμιλλα" να τους ξεπερασω. Αυτο χαθηκε τωρα και πιανω καμια φορα τον εαυτο μου να μην κανει με ορεξη προπονηση

    Αν τελικα προχωρησεις στο να φτιαξεις δικο σου γυμναστηριο μην παρασυρθεις και παρεις τπτ αλλο περα απο αυτα που σου γραφω. Ειναι πεταμενα λεφτα , ειδικα στην αρχη. Αν θες να προχωρησεις σωστα δε θα πρεπει να κανεις αλλες ασκησεις παρα μονο αρσεις θανατου, σκουωτ, πιεσεις στηθους, στρατιωτικες, ελξεις στο μονοζυγο, καμια κωπηλατικη με τη μπαρα και επολε-ζετε (αν ξερεις αριστα την τεχνικη)

    ΥΓ Αν θες παρε και αλτηρες οπως γραφει η καρδουλα παραπανω για συμπληρωματικες ασκησεις
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  22. #22
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Με ολυμπιακή πως θα κάνεις γαλλικές?
    Κάμψεις δικεφάλων?

    Οπωσδήποτε 2 αλτήρες βιδωτοί, αν μπορείς και μία στραβόμπαρα.
    Victory loves preparation...

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    06-04-05
    Location
    Στο μπαλκονι του σπιτιου μου...
    Posts
    301

    Default

    Σωστα...μη λειπουν τετοιες βασικες ασκησεις απο την προπονηση του...!!!
    PERSONAL RECORS
    BENCH PRESS 160 x 1
    FULL SQUAT 210 x 2
    DEAD LIFTS 230 x 1
    Clean and jurk 120 x 1

  24. #24
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Απλά είναι πολύ μεγάλη κ' βαριά για πιο 'λεπτές' ασκήσεις πιστεύω! :)
    Victory loves preparation...

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by DeadlyWalker View Post
    και δυο διαδρομους(ο ενας να αντεχει 120-130 κιλα)...
    ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ πεταμένα λέφτα είναι. Αν θες σόνυ και καλά διάδρομο πάρε αργότερα έναν. Αν τώρα είσαι 120-130κιλά, το τρέξιμο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. Το γρήγορο βαδειν ή το έντονο περπάτημα είναι.
    βΓΕΣ από το σπίτι σου, πάρε ένα λεωφορείο, πήγαινε σε ένα στάδιο και αθλήσου. 2-3 φορές τη εβδομάδα. Θα το διασκεδάσεις αφάνταστα αν κάνεις έντονο βαδειν σε ανοιχτό γήπεδο. και αν είναι στάδιο, ανέβα 2-3 φορές τη σκάλα.
    Θα πάρεις τον αέρα σου θα δεις κόσμο, ίσως να κάνεις και φιλίες.

    Φύγε από τη λογική του χάμστερ. Ο διάδρομος είναι μεσο και όχι αυτοσκοπός. Για να κάνεις ένα είδος αερόβιας όταν βρέχει και δεν έχετε κάποιο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο.

    θα το ξαναπώ, ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΧΑΜΣΤΕΡ.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Και αν έχεις φράγκα που σου περισεύουν, πάρε ένα φτηνό ποδήλατο πόλης και πήγαινε με αυτό στο στάδιο.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  27. #27
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Και αν έχεις φράγκα που σου περισεύουν, πάρε ένα φτηνό ποδήλατο πόλης και πήγαινε με αυτό στο στάδιο.
    Αυτό έκανα και μπορώ να πω ότι ηταν ότι το καλύτερο.
    Έχεις και την αποθεραπεία σου στο γυρισμό, χαλαρό πετάλι και μουσική..απόλαυση :)
    Victory loves preparation...

  28. #28

    Default

    Εγώ, πάντως, πιστεύω πως αν δεν διαθέτεις πάρα πολλά λεφτά για να φτιάξεις ένα γυμναστήριο σαν του Mark Wahlberg, τότε είναι πεταμένα λεφτά ο διάδρομος και δεν χρειάζεσαι κάποιο πολυμηχάνημα. Κυρίως χρειάζεσαι αλτήρες να βιδώνεις κιλά, ολυμπιακή μπάρα και πάγκο. Μετά από αυτά, χρήσιμο θα σου ήταν ένα rack, όπως σου είπαν, και στραβόμπαρα, με την οποία μπορείς να κάνεις πολλές ασκήσεις.

    Για να συμπληρώσω, εγώ αν διέθετα χώρο και χρήματα και έφτιαχνα ένα γυμναστήριο σπίτι μου, τότε θα έφτιαχνα και μόνος μου έναν σάκο του μποξ. Μπορείς να φτιάξεις έναν ελαφρύ ή να πάρεις έναν φτηνό δαπέδου, γιατί μπορεί να χρησιμεύσει και για το κάψιμο θερμίδων. Σε ζηλεύω για το χώρο, γιατί πολύ θα ήθελα να έχω ένα τέτοιο γυμναστήριο! Σκέψου το καλά, και χρησιμοποίησε σωστά τα χρήματα σου!

    Καλή επιτυχία!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον καλόγερο, εκτός του θέματος σάκου για το οποίο δεν έχω άποψη.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  30. #30

    Default

    καλησπέρα επιδεί εχω αγοράσει κάποια όργανα γυμναστικής και ασχολούμε με σιδηροκατασκευές θελω να κάνω το εξής εχω ενα αρκετά μεγάλο υπόγειο στο οποίο όμως δουλευω και θελω να κλείσω εναν χώρο με τούβλο και να χωρίσω τον χώρο του γυμναστηρίου μου με 2 πόρτες αλουμινιου μια για τον χώρο εργασίας και μια στο λεβητοστάσιο ωστε να μην μυρίζει μπαινουν σκόνες ωστε να είναι καθαρός οταν γυμνάζομαι , ο χώρος του γυμναστηρίου θα είναι 11 τετραγωνικά και τον θελω για γυμναστική και όχι για σοβαρό bodybuilding , θελω να ρωτήσω αν ειναι καλό να βάλω στον χώρο και καποιο μηχάνιμα για να καθαριζει τον αέρα καποιο ιονιστή και αν εχετε να μου προτείνετε κάτι ; απο όργανα εχω μαζέψει τα εξής
    1) πάγκο επικλινη viking τον οποίο σκεφτομαι να τον ενισχύσω εξτρα γιατί θελω να τον χρησιμοποιήσω ΑΝ μπορώ και για πιεσεις με ισια μπαρα για να μην αγοράζω άλλον.. Οι προδιαγραφές λενε εως 250 κιλα .. ενταξει δεν πρόκειτε να σηκώσω τόσα αλλα οταν πηγαινα γυμναστηριο ειχε διαφορους παγκους πχ για ισια μπαρα ειχαμε εναν σταθερό , απλά θελω να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μονο τον επικλινή για να γλυτώσω χώρο!
    2) Επίσης εχω εναν πάγκο ραχαίων γιατί με βοηθάει στην λόρδοση που εχω και με βοηθάει ο οποίος ειναι της vikings και αυτός αλλα παρατηρώ οτι ανασηκωνετε λίγο οταν σκυβω οπώτε θα του βάλω και αυτουνού λίγο χέρι καμια πατέντα για να γίνει ποιο σταθερός
    3) Σημερα παρέλαβα αλτήρες βιδωτους με αρκετα διαφορα κιλά και ενα στεπ πλαστικό
    4) Μονοζυγο πόρτας
    5) αεροβιο ζεσταμα τρεξιμο στον περιφεριακό
    6) στραβόμπαρα για γαλλικές και δικεφαλα
    7) αν περισεψει χώρος ισως κανω και μια κατασκευή για λάστιχα τύπου crossover
    πιστευετε οτι θα χωρέσουν ολα αυτά στα 11 τετραγωνικά; Επίσης υπάρχει ενα παραθυρο για να αερίζετε ο χώρος και στο πατωμα θα μπουν κατι laminate που μουν εχουν μίνει!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστήριο Στο Σπίτι
    By Brahames in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 26-08-12, 18:25
  2. Γυμναστήριο στο σπίτι
    By alkistis in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-12, 09:15
  3. Επιτέλους Το Γυμναστήριο Μου Στο Σπίτι Μου!
    By POWERBUILDER in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 72
    Last Post: 19-03-12, 10:52
  4. γυμναστηριο στο σπιτι...
    By mass2 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 16-11-06, 01:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •