Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Πλεόνασμα θερμίδων και μυική υπερτροφία

    Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω πως χρησιμοποιεί ο οργανισμός το πλεόνασμα των θερμίδων ώστε να χτίσει μύες. Για παράδειγμα αν ειμαι +200 στις θερμίδες, γιατί αυτές δεν αποθηκέυονται σαν λίπος(ενέργεια) και πως συμβάλλουν στην μυική ανάπτυξη άμεσα; Επίσης αν ειμαι υποθερμιδικά αλλά έχω πλεόνασμα πρωτεινών αυτο θα επιφέρει ανάπτυξη;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα.
    Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές και η απάντηση εξαρτάται το άτομο και την δραστηριότητά του.

    Γενικά μιλώντας, μυική υπερτροφία σε υποθερμιδική διατροφή δεν υφίσταται, εκτός αν πρόκειται για αρχάριο, ή παχύσαρκο, ή άτομο που χρησιμοποιεί χημική υποστήριξη. Σε αυτή την περίπτωση, το σώμα δεν θα δαπανήσει αυτές τις θερμίδες για να χτίσει μυικό ιστό γιατί προέχουν άλλες διαδικασίες που του είναι περισσότερο αναγκαίες για να επιβιώσει. Ο έξτρα μυικός ιστός είναι γι αυτον πολυτέλεια.

    Από την άλλη, όταν υπάρχει πλεόνασμα θερμίδων (το πόσο, εξαρτάται και πρέπει να το βρεις μετά από πειραματισμό ώστε να μην υπάρχει μεγάλη αποθήκευση λίπους) τότε θα το χρησιμοποιήσει για να αναδομήσει τους μυς. Οταν βλεπεις πως με αυτό το πλεόνασμα βάζεις λίπος, τότε ή αυξάνεις δραστηριότητα (αερόβια και ένταση στα βάρη ) ή μειώνεις θερμίδες (κυρίως υδατάνθρακα).

    Το πλεόνασμα πρωτείνης σε υποθερμιδική διατροφή απλώς θα συντηρήσει τους μυς που ήδη έχεις.

    Όλα όμως όπως είπα εξαρτώται το άτομο και το επίπεδο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Cpted93 View Post
    Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω πως χρησιμοποιεί ο οργανισμός το πλεόνασμα των θερμίδων ώστε να χτίσει μύες. Για παράδειγμα αν ειμαι +200 στις θερμίδες, γιατί αυτές δεν αποθηκέυονται σαν λίπος(ενέργεια) και πως συμβάλλουν στην μυική ανάπτυξη άμεσα; Επίσης αν ειμαι υποθερμιδικά αλλά έχω πλεόνασμα πρωτεινών αυτο θα επιφέρει ανάπτυξη;

    Ευχαριστώ
    Κατά την προπόνηση δημιουργούνται μικροί τραυματισμοί στα μυικά ινίδια, οι οποίοι επουλώνονται με τη διαδικασία της πρωτεϊνοσύνθεσης. Ως αποτέλεσμα, αρχικά μεγαλώνουν σε μέγεθος και από ένα σημείο και μετά πολλαπλασιάζονται σε αριθμό. Σε συνδυασμό με την υπερτροφία των μη συσταλτών στοιχείων του μυός, εξαιτίας των αυξημένων μεταβολικών αναγκών του λόγω της προπόνησης, αυξάνεται συνολικά η εγκάρσια διατομή της μυικής ίνας και έτσι έχεις υπετροφία.

    Το πλεόνασμα θερμίδων εξασφαλίζει έμμεσα την κάλυψη όλων των ενεργειακών (καταβολικών) διεργασιών με τη χρησιμοποίηση υδατανθράκων και λιπών ως καύσιμα. Έτσι δημιουργείται το λεγόμενο protein sparing effect : η πρωτεΐνη χρησιμοποιείται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό για την κάλυψη δομικών (αναβολικών) διεργασιών, όπως ακριβώς η μυική υπερτροφία.

    Με βάση αυτά είναι ξεκάθαρη η απάντηση και στο δεύτερο ερώτημά σου. Εφόσον κινείσαι υπερθερμιδικά, μέρος των πρωτεϊνών χρησιμοποιούνται ως καύσιμα για καταβολικές διαδικασίες, μέσω μεταβολικών μονοπατιών όπως η γλυκονεογένεση. Έτσι το ποσό των πρωτεϊνών που χρησιμοποιείται για την πρωτεϊνοσύνθεση και τις αναβολικές διαδικασίες είναι συγκριτικά μικρότερο, παρόλο που λαμβάνεις πλεόνασμα πρωτεϊνών. Γι' αυτό σε περιόδους απώλειας λίπους, η ποσότητα της πρωτεΐνης που καταναλώνουμε είναι συγκριτικά μεγαλύτερη απ' ότι σε μια περίοδο αύξησης της μυικής μάζας, όπου το πλεόνασμα πρωτεϊνών δεν έχει νόημα, αφού οι πρωτείνες που λαμβάνουμε ήδη αξιοποιούνται πιο αποτελεσματικά και αποδοτικά.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ρεσιτάλ σε 10 γραμμές ο stepan

  5. #5

    Default

    Ευχαριστω stepan και καρδούλα με καλύψατε πλήρως.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default

    Δηλαδή στην περίπτωση που κινούμαστε υποθερμιδικά προσπαθώντας να κάψουμε λίπος, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για την κάλυψη των ενεργειακών μας αναγκών πέρα από τους υδατάνθρακες και το λίπος, και μέρος της πρωτεϊνης; Εφόσον έχουμε λίπος το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενέργεια για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθούν και οι πρωτεϊνες; Είναι απλά η λειτουργία του οργανισμού τέτοια; Συγγνώμη αν είναι κάπως χαζή η απορία μου.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by noname15 View Post
    Δηλαδή στην περίπτωση που κινούμαστε υποθερμιδικά προσπαθώντας να κάψουμε λίπος, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για την κάλυψη των ενεργειακών μας αναγκών πέρα από τους υδατάνθρακες και το λίπος, και μέρος της πρωτεϊνης; Εφόσον έχουμε λίπος το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενέργεια για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθούν και οι πρωτεϊνες; Είναι απλά η λειτουργία του οργανισμού τέτοια; Συγγνώμη αν είναι κάπως χαζή η απορία μου.
    Καθόλου χαζή απορία θα έλεγα. Εφόσον κάποιος βρίσκεται σε θερμιδικό έλλειμα, λαμβάνει λιγότερες θερμίδες από τις θερμίδες που απαιτούνται για να καλυφθούν οι ενεργειακές ανάγκες του βασικού μεταβολισμού (διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας, ομαλή οργανική λειτουργία κτλ) και των επιπλέον καύσεων από όλες τις καθημερινές δραστηριότητες. Εφόσον οι ανάγκες δεν μπορούν να καλυφθούν από την τροφή μόνο, μέρος του λιπώδους ιστού θα κινητοποιηθεί με τη διαδικασία της λιπόλυσης για να καλύψει το ενεργειακό κενό. Πριν συμβεί αυτό όμως ή καλύτερα παράλληλα, ο οργανισμός έχει ήδη προσπαθήσει να καλύψει το ενεργειακό έλλειμμα μέσω των πρωτεϊνών από τις τροφές. Από τη στιγμή που υπάρχει όμως έλλειμμα, η διαδικασία αυτή δεν επαρκεί. Το θερμιδικό έλλειμμα είναι ουσιαστικά απαραίτητο για να γίνει καύση λίπους.

    Τόσο η διαδικασία της μυικής υπερτροφίας όσο και της λιπόλυσης δεν είναι απόλυτες ως προς το αποτέλεσμά τους. Ακόμα και με όσο το δυνατόν ακριβείς υπολογισμούς θερμίδων, σε μια περίοδο αύξησης μυικής μάζας ένα μέρος της περίσσειας των υδατανθράκων/λιπών πιθανώς δεν θα αξιοποιηθεί, με αποτέλεσμα την αύξηση του λιπώδους ιστού παράλληλα με την αύξηση της μυικής μάζας. Αντίστοιχα σε μια περίοδο απώλειας λίπους είναι δυνατόν η γλυκονεογένεση να κινητοποιηθεί διαμέσου καταβολισμού του υπάρχοντος μυικού ιστού και έτσι να υπάρξει απώλεια μυικής μάζας παράλληλα με την απώλεια μάζας. Και στις δύο περιπτώσεις οι δύο διαδικασίες μεταβολικά συμβαδίζουν (και οι δύο αναβολικές ή καταβολικές αντίστοιχα). Γι' αυτό και είναι σχεδόν αδύνατο σε ένα φυσικό αθλητή που δεν είναι αρχάριος, να υπάρξει ταυτόχρονη αύξηση της μυικής μάζας και απώλεια λίπους.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-03-12
    Posts
    123

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση! Είσουν κατατοπιστικότατος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυική Υπερτροφία
    By Painless in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 19-11-13, 22:41
  2. Μυική Υπερτροφία: Μέγιστη Εκμετάλλευση Πρωτεϊνης!
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-10, 21:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •