Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    18

    Default Η διατροφή μου είναι σωστή?

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε εάν η διατροφή όπου ακόλουθο εδώ και καιρό είναι σωστή ή λάθος και τι διορθώσεις μπορώ να κάνω .

    Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2350
    Πρωτεΐνη :130
    Υδατάνθρακες:290
    Λίπος :50
    7:30 : 85γρ βρώμη με 1scoop whey και μια μπανάνα ή ένα μήλο (σύνολο 80γρ υδατ)
    10:30 : 150γρ τόνος με σαλάτα και 2φετες ολικής (30γρ υδατ )
    1:30 : 150γρ κοτόπουλο ή σολομο ή άσπρο ψαρί με 200γρ ρύζι (50γρ υδατ)
    Προπόνηση
    4:30 μεταπροπονητικό 1scoop whey με μια μπανάνα (30γρ υδατ)
    5:30 150γρ κοτόπουλο ή σολομό ή άσπρο ψαρί με 200γρ ρύζι ή μακαρόνια με σαλάτα ή ξυρούς καρπούς για να συμπληρωθούν τα λιπαρά
    8:30 5-6 ασπράδια αυγών μαζί με βραστές πατάτες ή λίγο μαύρο ψωμί (όση ποσότητα χρειάζεται από υδατ για να καλυφτούν 40γρ )
    10:30 200γρ γιαούρτι με ξυρούς καρπούς (εάν χρειάζονται για τα λιπαρά που απομένουν αλλιώς σκέτο γιαούρτι)

    Έχω και μερικές απορίες μερικές φόρες μπορεί να βάζω ψωμί ολικής αντί ρύζι και μακαρόνια όπως έχω γράψει πιο πάνω αυτό είναι σωστό γιατί διάβασα ότι δεν είναι και το καλύτερο να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες ψωμιού ?
    Επίσης αυτή η διατροφή είναι ισοθερμιδική εάν θέλω να ακολουθήσω μια διατροφή για γράμμωση ποσό πρέπει να κατεβάσω τα μάκρος μου και ποσό να τα ανεβάσω σε όγκο ?
    Ευχαριστώ Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε εάν η διατροφή όπου ακόλουθο εδώ και καιρό είναι σωστή ή λάθος και τι διορθώσεις μπορώ να κάνω .
    Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2350
    Πρωτεΐνη :130
    Υδατάνθρακες:290
    Λίπος :50
    7:30 : 85γρ βρώμη με 1scoop whey και μια μπανάνα ή ένα μήλο (σύνολο 80γρ υδατ)
    10:30 : 150γρ τόνος με σαλάτα και 2φετες ολικής (30γρ υδατ )
    1:30 : 150γρ κοτόπουλο ή σολομο ή άσπρο ψαρί με 200γρ ρύζι (50γρ υδατ)
    Προπόνηση
    4:30 μεταπροπονητικό 1scoop whey με μια μπανάνα (30γρ υδατ)
    5:30 150γρ κοτόπουλο ή σολομό ή άσπρο ψαρί με 200γρ ρύζι ή μακαρόνια με σαλάτα ή ξυρούς καρπούς για να συμπληρωθούν τα λιπαρά
    8:30 5-6 ασπράδια αυγών μαζί με βραστές πατάτες ή λίγο μαύρο ψωμί (όση ποσότητα χρειάζεται από υδατ για να καλυφτούν 40γρ )
    10:30 200γρ γιαούρτι με ξυρούς καρπούς (εάν χρειάζονται για τα λιπαρά που απομένουν αλλιώς σκέτο γιαούρτι)

    Έχω και μερικές απορίες μερικές φόρες μπορεί να βάζω ψωμί ολικής αντί ρύζι και μακαρόνια όπως έχω γράψει πιο πάνω αυτό είναι σωστό? γιατί διάβασα ότι δεν είναι και το καλύτερο να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες ψωμιού

    Επίσης αυτή η διατροφή είναι ισοθερμιδική εάν θέλω να ακολουθήσω μια διατροφή για γράμμωση ποσό πρέπει να κατεβάσω τα μάκρος μου και ποσό να τα ανεβάσω σε όγκο ?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα.

    Ρύθμισε τα μάκρος σου με βάση αυτά που σου έγραψα εδώ : http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1143547

    Στο πρωινό σου, αντικατέστησε τη σκόνη πρωτεΐνης, με αυγά και γιαούρτι χαμηλών λιπαρών.

    Στο δεκατιανό σου, αντί για ψωμί ολικής, προτίμησε κάποιον ποιοτικό υδατάνθρακα. Ρύζι, πατάτα, γλυκοπατάτα, όσπρια, κλπ. Το ψωμί, καλό είναι να το αφαιρέσεις τελείως από τη διατροφή σου. Δε σου προσφέρει τίποτα !

    Στο μεταπροπονητικό γεύμα σου, αφαίρεσε τη σαλάτα ή τους ξηρούς καρπούς και μετέφερέ τα στο γεύμα στις 8:30 το βράδυ.

    Τέλος, προσπάθησε να τρως κόκκινο άπαχο κρέας και λιπαρά ψάρια όσο συχνότερα μπορείς.

    Είσαι λίγα κιλά για το ύψος σου ! Μην πας σε υποθερμιδική διατροφή ! Μείνε σε ισοθερμιδική, καθάρισε από λίπος, και μετά φρόντισε να βάλεις πάνω σου ποιοτικό βάρος. Λόγω ηλικίας έχεις πολλές δυνατότητες !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    18

    Default

    Στο ποστ που μου είχες απαντήσει πιο παλιά μου είπες 390γρ υδατάνθρακα .εγώ υπολόγισα τα μικροστοιχεία μου με βάση αυτά που γραφείς εσύ στο άρθρο σου στο πώς να υπολογίσουμε τα μικροστοιχεία μας και βρίσκω 300γρ υδατάνθρακα σε μια ισοθερμιδική διατροφή εσύ πως υπολογίσεις σχεδόν 100γρ περισσότερο ? :)

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κάπου έκανες λάθος στους υπολογισμούς σου. Που να ξέρω τι λάθος έκανες ρε συ ?!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    18

    Default

    Ακόμα μια απορία το στερεό γεύμα μετά την προμήνησα να το τρώμε μετά από 1 ώρα ή μετά από πιο μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ 2-3 ώρες?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ιδανικά, μετά από 30-40 λεπτά. Αλλιώς, όσο πιο σύντομα μπορείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HELP!Ειναι σωστή η διατροφή μου??
    By kika in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-06, 13:20
  2. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ?
    By ARMOR in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-06, 22:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •