Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Κίνδυνοι Των Ω3?

    Παιδια επεσα τυχαια πανω σε αυτο...
    http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/55164

    Τι λετε?
    Get big or die trying!

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Ψιλοενδιαφέρον το άρθρο, όμως δεν κάνει αναφορά ούτε σε papers, ούτε σε συγκεκριμένη μελέτη με επιστημονικά άρθρα, παρά μόνο αναφέρει δυο ονόματα που αναφέρθηκαν σε κάποιο δελτίο ειδήσεων...
    Ένα τέτοιο άρθρο θα μπορούσα να γράψω και εγώ και εσύ και ο οποιοσδήποτε, no big deal (που λέγανε και στο χωριό μου).
    Προφανώς εμείς που ασχολούμαστε με το ΒΒ έχουμε εντελώς διαφορετικές ''ανάγκες'' από τον μέσο πολίτη που η ζωή του είναι γραφείο-σπίτι-καναπές-γραφείο, με μοναδική δραστηριότητα το κουβάλημα του καροτσιού στο σούπερ μάρκετ.
    Ενδεχομένως λοιπόν η κατάχρηση Ω3 (που είναι ένα λιπαρό οξύ όπως και το αραχιδονικό οξύ που ως γνωστόν εντείνει φλεγμονές και προυπάρχουσες παθήσεις), αν κάποιος έχει ήδη θέμα με τον προστάτη, αυτό να το επιβαρύνει.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Εγώ προσπάθησα να διασταυρώσω τα λεγόμενα του συγκεκριμένου άρθρου με άλλες πηγές αλλά η πλειοψηφία των ερευνών/άρθρων για το θέμα φαίνεται να αντικρούουν τη συγκεκριμένη άποψη ή να τη θεωρούν υπερβολική. Υπαρκτός κίνδυνος φαίνεται να υπάρχει μόνο σε όσους έχουν προδιάθεση για τη συγκεκριμένη ασθένεια και ταυτόχρονα γίνεται κατάχρηση σε μεγάλο βαθμό και για μακρό χρονικό διάστημα. Νομίζω τα 3-6γρ που καταναλώνουμε κατά μέσο όρο με τα συμπληρώματα απέχει πολύ από την κατάχρηση.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Δύτη. Η κατάχρηση οποιασδήποτε ουσίας μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Πολλές βιταμίνες για παράδειγμα είναι τοξικές όταν καταναλώνονται για μεγάλο χρονικό διάστημα σε υπερδοσολογίες, αν και ο περισσότερος κόσμος τις έχει στο μυαλό του μόνο ως ωφέλιμες. Νομίζω μια τέτοιου είδους κατάχρηση είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με συμπληρώματα τύπου Animal Pak, παρά με τις κάψουλες Ω3 του 1γρ.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    10-12-13
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    63

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Εγώ προσπάθησα να διασταυρώσω τα λεγόμενα του συγκεκριμένου άρθρου με άλλες πηγές αλλά η πλειοψηφία των ερευνών/άρθρων για το θέμα φαίνεται να αντικρούουν τη συγκεκριμένη άποψη ή να τη θεωρούν υπερβολική. Υπαρκτός κίνδυνος φαίνεται να υπάρχει μόνο σε όσους έχουν προδιάθεση για τη συγκεκριμένη ασθένεια και ταυτόχρονα γίνεται κατάχρηση σε μεγάλο βαθμό και για μακρό χρονικό διάστημα. Νομίζω τα 3-6γρ που καταναλώνουμε κατά μέσο όρο με τα συμπληρώματα απέχει πολύ από την κατάχρηση.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Δύτη. Η κατάχρηση οποιασδήποτε ουσίας μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Πολλές βιταμίνες για παράδειγμα είναι τοξικές όταν καταναλώνονται για μεγάλο χρονικό διάστημα σε υπερδοσολογίες, αν και ο περισσότερος κόσμος τις έχει στο μυαλό του μόνο ως ωφέλιμες. Νομίζω μια τέτοιου είδους κατάχρηση είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με συμπληρώματα τύπου Animal Pak, παρά με τις κάψουλες Ω3 του 1γρ.
    Φίλε μου έχεις απολυτό δίκιο οι βιταμίνες θεωρητικά συμβάλουν στην αύξηση τις μακροζωίας και ποιότητας ζωής αλλά όταν λαμβάνονται στις σωστές και προτεινόμενες δόσης αν όμως όχι έχει παρατηρηθεί ένα ποσοστό τις τάξης 25% που πεθαίνουν από βιταμίνες λόγο μάλλον καταχρήσεις του χρηστή η λόγο υπερδοσολογιας του κατασκευαστή π.χ. το animal pack που το θεωρείτε πόλοι την καλύτερη multy vitamin έχει τεραστιες προτεινόμενες δόσεις η δόση και το αστείο τις υπόθεσης είναι ότι προτείνουν δυο pack έναντι ενός που το ένα όπως είπα έχει πολύ μεγάλες δόσεις φανταστείτε τα 2 pack ?

    Σε κάτι δημοσκοπήσεις για αιτία θάνατον ακούστε την σειρά από το πιο θανατηφόρο έως το πιο ήπιο μη θανατηφόρο :
    1)αλκοόλ
    2)κοκαΐνη
    3)μαριχουάνα
    25)ασπιρίνη
    93)καφεΐνη
    145)στεροειδή αναβολικά

    Ναι όπως βλέπετε τα στεροειδή αναβολικά είναι στην θέση 145 μέχρι και οι βιταμίνες είναι πιο κάτω από την θέση 145 αλλά δεν θυμόμουν την ακριβή θέση όπως και το τσιγάρο είναι κάτω από την θέση 145 , όποιος δεν το πιστεύει να μου στήλη pm να του πω την πηγή που τα πληροφορήθηκα θα το έγραφα αλλά δεν το θυμάμαι θα πάω να το ψάξω και να τη βρω.(αυτά τα στατιστικά είναι από τις ΗΠΑ)
    Ηθικό δίδαγμα υπάρχουν πολύ πιο επικίνδυνα πράγματα στην καθημερινή μας ζωή που τα θεωρούμε ακίνδυνα αλλά δεν είναι ακριβός έτσι ίσως η υπερβολική σιγουριά να πεζή τον ρόλο τις γιατί ένας που κάνει χρήση αναβολικών προσέχει τον εαυτό του όσο δεν πάει κοινός έχει την γνώση όμως ο απλός καθημερινός άνθρωπος που δεν έχει την γνώση και κάνει καταχρήσεις σε άπλα καθημερινά πράγματα μπορει να την πατήσει και μάλιστα πολύ άσχημα πχ καφεΐνη-βιταμίνες κτλ βεβαία αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία να γίνουμε χρηστές αναβολικών !!
    Last edited by artemiskontos; 15-12-13 at 18:22.

  5. #5
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Αν καταναλώσεις λέει 2 φορές την εβδομάδα ψάρι δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα.
    Ναι.
    Τι ψάρι? Σε τι ποσότητα? ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ?
    Καλά. Τρέχα γύρευε.

    Και ο Δύτης έχει δίκιο. Το άρθρο αναφέρεται στον μέσο άνθρωπο που η καθημερινή του γυμναστική είναι το...σπρώξιμο του γεμάτου καροτσιού στο super market μέχρι το αυτοκίνητο ή το περπάτημα 50 -100 μέτρων μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα!

    Βάζω στοίχημα ότι λίαν συντόμως θα "εμφανιστεί" κάποιο νέο συμπλήρωμα στην αγορά, που θα κάνει την δουλειά του Ω3 χωρίς τους "κινδύνους" που αναφέρονται στο άρθρο....
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κίνδυνοι Της Καθημερινής Μας Διατροφής
    By peterveneths123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-13, 15:23
  2. Κίνδυνοι για όσους ασχολούνται με το bodybuilding...
    By readyforall in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 03-06-13, 11:46
  3. Lasix - Κίνδυνοι
    By foushekkas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-04-12, 23:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •