Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default Αλλαγές στην Διατροφή

    Θέλω να ρωτήσω κάτι. Επειδή 1 1/2 μήνα τώρα έχω αρχίσει να βαριέμε τα ίδια και τα ίδια (δηλαδή κοτόπουλο, μοσχάρι, κοτόπουλο, μοσχάρι με ρύζι ή μακαρόνια) και επειδή σκέτα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άγευστα και στο τέλος βλέπω να τα συγχαίνομαι έκατσα και έψαξα λίγο στο ίντερνετ για συνταγές με υψηλή πρωτείνη και βρήκα ότι στα "στεγνά" κοτόπουλα και μακαρόνια που έτρωγα μέχρι στιγμής μπωρούμε να βάζουμε και κάποιες "σάλτσες" που είτε αγοράζουμε είτε φτιάχνουμε για να βάλουμε λίγη γεύσης.

    Για παράδειγμα, μια συνταγή έλεγε στο κοτπολο/μακαρόνι να το σερβίρεις μαζί με γιαούρτι (στο οποίο έχει ανακατέψει 1 κουταλιά κρεμύδι, λεμόνι & λίγο αλατοπίπερο).

    Σε άλλη συνταγή έλεγε να σερβίρεις με Wasabi Sauce ή Pesto Sauce και σε άλλη έλεγε να ψήσεις το κοτόπουλο με καυτά καρυκεύματα.

    Εσείς τι έχετε να πείτε για όλα αυτά; Αξίζουν τον κόπο; Είναι καλά για την διατροφή ή όχι;

    Αν αυτά δεν τα βρίσκετε ότι καλύτερο έχετε κάτι να προτίνετε πρωτού βαρεθώ εντελώς το κοτόπουλο και τα συναφή του;

    Επίσης έχω βρεί μια συνταγή που την δοκίμασα και ήταν ωραία και θέλω την γνώμη σας:

    Τόνος με τυρί

    1 μικρό κουτί τόνου
    2 κουταλιές της σούπας βρώμη
    1 ασπράδι αυγού
    1 κουταλιά σούπας ψιλοκομένο κρεμύδι
    1 κουταλιά της σούπας τριμένο τσένταρ ή μοτζερέλα
    Αλατοπίπερο

    Όλα ανακατεύωνται και ψήνονται με λίγο λάδι στο τηγάνι και γίνετε ένα ωραίο γεύμα μία φορά που το δοκίμασα. Τι έχετε να πείτε εσείς;
    Last edited by MaxOutGr; 02-01-14 at 14:42.
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Η ιδεα σου δεν ειναι ασχημη! Δοκιμασε με διαφορες γευσεις,παραθετω μια φωτογραφια της Ειρηνης (ελπιζω να μην εχει προβλημα που την ανεβασα εδω περα)
    1375635_10202436511611112_683466222_n.jpg

  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Max οταν λες σκετα εννοεις βραστα ?Δεν τα κανεις ψητ αμε λαδακι στο φουρνο ή κατσαρολα?
    Γιατι βραστα εννοειται οτι δεν τρωγονται :Ρ
    Εγω παντως οτι φτιαχνω το ψηνω με λιγο λαδι κ απλα μετα δεν τρωω το μαγειρεμενο λαδι
    Και προσθετω μουσταρδα/μαγιονεζα αλλα μικρη ποσοτητα...

  4. #4

    Default

    Τρίψε ντοματούλα...
    Σε μια κατσαρόλα/τηγάνι βάλε κρεμμυδάκι με λίγο νερό και σώταρέ το, ρίξε μέσα την ντομάτα σκόρδο λίγο αλλάτι πιπέρι (κανέλα αν θες κ μοσχοκάρυδο ή ρίγανη και βασιλικό ). Αστο να βράσει περίπου 15 λεπτά. Μόλις κλείσεις το μάτι ρίξε 1κγλ ελαιόλαδο. Βασική σάλτσα για ότι θες! Κοτόπουλο, μακαρόνια κλπ...
    Επίσης βράσε πατάτες, βάλτες στο μπλέντερ με γάλα αμυγδάλου λίγο αλάτι και πιπέρι αν θες και λαδάκι και βουαλά, ωραιότατος πουρές !!
    Με αγάπη <3
    " Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. "

  5. #5
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Max οταν λες σκετα εννοεις βραστα ?Δεν τα κανεις ψητ αμε λαδακι στο φουρνο ή κατσαρολα?
    Γιατι βραστα εννοειται οτι δεν τρωγονται :Ρ
    Εγω παντως οτι φτιαχνω το ψηνω με λιγο λαδι κ απλα μετα δεν τρωω το μαγειρεμενο λαδι
    Και προσθετω μουσταρδα/μαγιονεζα αλλα μικρη ποσοτητα...
    Τα κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι, πατάτες τα φτιάχνω στον ατμομάγειρα και τα μακαρόνια, ρύζι τα φτιάχνω σε κατσαρόλα. Βάζω λίγο λάδι, 2-3 κουταλιές σούπας.

    Σκέτα ενοώ ότι είναι στεγνά, δεν έχουν σάλτσες, γεύση, κλπ μιας και δεν βάζω ούτε αλλάτι ούτε πιπέρι ούτε τίποτα, νόμιζα ότι σκέτα πρέπει να τρόγωνται και έχω αρχίσει να τα βαριέμε.
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.

  6. #6
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by Kalliopitsoni View Post
    Τρίψε ντοματούλα...
    Σε μια κατσαρόλα/τηγάνι βάλε κρεμμυδάκι με λίγο νερό και σώταρέ το, ρίξε μέσα την ντομάτα σκόρδο λίγο αλλάτι πιπέρι (κανέλα αν θες κ μοσχοκάρυδο ή ρίγανη και βασιλικό ). Αστο να βράσει περίπου 15 λεπτά. Μόλις κλείσεις το μάτι ρίξε 1κγλ ελαιόλαδο. Βασική σάλτσα για ότι θες! Κοτόπουλο, μακαρόνια κλπ...
    Επίσης βράσε πατάτες, βάλτες στο μπλέντερ με γάλα αμυγδάλου λίγο αλάτι και πιπέρι αν θες και λαδάκι και βουαλά, ωραιότατος πουρές !!
    Με αγάπη <3
    Ενδιαφέρων, θα το προσπαθήσω. Thanx.

    Συνεχίζω και την αναζήτηση για νέες συνταγές γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξω τα ίδια και τα ίδια, αν έχετε και εσείς βρε παιδιά τίποτα συνταγές πείτε τίποτα να φτιάξω (δεν είμαι κανας σπουδαίιος μάγειρας αλλά με καλές οδηγίες τα πάω καλά). :)
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.

  7. #7

    Default

    Έχω ένα λινκ αλλά δεν μπορώ να το ποσταρω. Googlare : gracious pantry
    " Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. "

  8. #8
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Quote Originally Posted by MaxOutGr View Post
    Τα κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι, πατάτες τα φτιάχνω στον ατμομάγειρα και τα μακαρόνια, ρύζι τα φτιάχνω σε κατσαρόλα. Βάζω λίγο λάδι, 2-3 κουταλιές σούπας.

    Σκέτα ενοώ ότι είναι στεγνά, δεν έχουν σάλτσες, γεύση, κλπ μιας και δεν βάζω ούτε αλλάτι ούτε πιπέρι ούτε τίποτα, νόμιζα ότι σκέτα πρέπει να τρόγωνται και έχω αρχίσει να τα βαριέμε.
    Φιλε γιατι ουτε αλατι?Κ εγω ετσι νομιζα αλλα μετα ρωτησα κ μου πε ο Αντωνης οτι δε χρειαζεται σκετα,μπαχαρικα αλατια κλπ βαλε παλα με μετρο μην το παρακανεις.Σκετα δεν τρωγονται ετσι κ αλλιως

  9. #9
    Junior Bodybuilder MaxOutGr's Avatar
    Join Date
    21-08-13
    Posts
    172

    Default

    Λοιπόν πήγα και πήρα τελικά Wasabi Sauce & Pesto Sauce και έφτιαξα και το άλλο που σας έγραψα παραπάνω και είναι ΓΑΜΑΤΑ!!! Επίσης πήρα και μερικά μπαχαρικά και έβαλα και ξετρελάθηκα, επιτέλους λίγη γεύση και κάτι διαφορετικό να αλλάζω γιατί είχα συγχαθεί τα ίδια και τα ίδια. Δεν βάζω πολύ βέβαια, βάζω απο τις σάλτσες σε κάθε γεύμα μια κουταλιά της σούπας τίποτα άλλο και απο μπαχαρικά μια σταλιά και απο αυτά βάζω ίσα ίσα για λίγη γεύση.
    Never allow a person to tell you NO who does not have the power to say YES.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλλαγές Στην Προπόνηση Μου
    By noucca in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 37
    Last Post: 15-10-13, 14:44
  2. Διατροφη μ.Αλλαγες???
    By Aristos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-08, 21:39
  3. Τι αλλαγές χρειάζεται η διατροφή μου?
    By Jin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 31-05-08, 09:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •