Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 51 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 1508
  1. #61
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Αν και δε με λένε Δήμητρα πιθανολογώ οτι εννοεί αυτήν:



    Πιάνει την οπίσθια μοίρα των δελτοειδών.

  2. #62
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλησπέρα Βενετία, είσαι μπρούμυτα στον επικλινή και τα χέρια που κρατάνε τους αλτήρες κατακόρυφα. Εκτελείς την άσκηση όπως θα έκανες τις πλάγιες εκτάσεις.
    (δεν ξέρω κατά πόσο γίνομαι κατανοητή)

  3. #63
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Με πρόλαβε ο diver

  4. #64
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Ναι,ναι κατάλαβα. Προτάσεις αλτήρων γιατι δεν έχεις; Νομίζω θα έπρεπε. Αν κανω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

  5. #65
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    ποιά επακριβώς θεωρείς εννοείς; μήπως την είχα και την βγάλαμε με την Καρδούλα...

  6. #66
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    σε ευχαριστώ mazda για την επεξήγησή σου. Ναι ασχολούμαι με τα βάρη από τον Σεπτέμβρη. Δεν νομίζω να είναι τόσο άμμεσως ο τραυματισμός όταν ελέγχεται η τεχνική και η πειθαρχία στα βάρη.

    Θεωρείς δλδ ότι το παρακάτω πρόγραμμα δεν είναι στα μέτρα και στα σταθμά μου;
    3η μέρα: Ώμοι/Τρικέφαλα
    - πιέσεις ώμων καθιστή
    - πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες
    - στρατιωτικές πιέσεις
    - εκτάσεις επικλινή πάγκο μπρούμυτα
    - Κάμψεις τρικεφάλων με το σχοινί σε τροχαλία
    - Βυθίσεις σε πάγκο
    - Εκτάσεις τρικεφάλων όρθια
    προσεχε γιατι οι ωμοι τραυματιζονται πολυ ευκολα και με λιγα κιλα καθοτι εν μερει δεχονται πιεση στις περισσοτερες ασκησεις στηθους πλατης
    και αν τραυματιστεις θα μεινεις πισω σε ολα αυτα τα σημεια
    επειδη εχω τραυματιστει με Pullover στολεω φιλικα
    NO Pain ~ NO Gain

  7. #67
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Μιχάλη, έχεις να προτείνεις κάποια διόρθωση-αλλαγή στο παρόν πρόγραμμα;

  8. #68
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    ποιά επακριβώς θεωρείς εννοείς; μήπως την είχα και την βγάλαμε με την Καρδούλα...
    Μπορεί,δεν ξέρω. Αν την εβγαλε θα ειχε καποιο λογο σιγουρα . Απλα θα ηθελα να ξερω αν σαν ασκηση χρειαζεται ή οχι.

  9. #69
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    εγω αν ημουν στην θεση σου θα εβγαζα μια εκ των πιεσεων ωμων και στρατιωτικων πιεσεων
    NO Pain ~ NO Gain

  10. #70
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by venice View Post
    Μπορεί,δεν ξέρω. Αν την εβγαλε θα ειχε καποιο λογο σιγουρα . Απλα θα ηθελα να ξερω αν σαν ασκηση χρειαζεται ή οχι.
    Και γω αυτό υποθέτω, αν θυμάμαι καλά για ώμους έκανα εμπρόσθιες εκτάσεις, πλάγιες εκτάσεις και πιέσεις ώμων με αλτήρα.
    Με τις στρατιωτικές πιέσεις σε σμιθ (εμπροσθολαίμιες-μπροστά στον τράχηλο) πρώτη φορά θα ασχοληθώ εντός ολίγου...

  11. #71
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Mix Van Mark View Post
    εγω αν ημουν στην θεση σου θα εβγαζα μια εκ των πιεσεων ωμων και στρατιωτικων πιεσεων
    Και γω να σου πω την αλήθεια Μιχάλη αυτό σκεφτόταν, μου φάνηκαν πολλές ασκήσεις για ώμους.
    Και γω μεταξύ των δύο ήμουν ή τον εκτάσεων μπρούμυτα.
    Δεν γνωρίζω πραγματικά, για αυτό αφέθηκαν στα χέρια σας.

  12. #72
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Και γω αυτό υποθέτω, αν θυμάμαι καλά για ώμους έκανα εμπρόσθιες εκτάσεις, πλάγιες εκτάσεις και πιέσεις ώμων με αλτήρα.
    Με τις στρατιωτικές πιέσεις σε σμιθ (εμπροσθολαίμιες-μπροστά στον τράχηλο) πρώτη φορά θα ασχοληθώ εντός ολίγου...

    Ειναι ζορικη άσκηση οι στρατιωτικες πιεσεις αλλα και πολυ καλή!

  13. #73
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    στο λεω με την λογικη οτι πρεπει να βρεις βασικες ασκησεις αρχικα π θα δωσουν ογκο στον ωμο και μετα να κανεις ασκησεις για τα επιμερους σημεια των ωμων ωστε να φανουν
    αλλιως θα σου προτεινα να χωρισεις την προπονηση των ωμων σε 2 μερες με λιγοτερες και διαφορετικες ασκησεις ( πχ 3-4 διαφορετικες ασκησεις σε καθε μερα προπονησης)
    NO Pain ~ NO Gain

  14. #74
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by venice View Post
    Ειναι ζορικη άσκηση οι στρατιωτικες πιεσεις αλλα και πολυ καλή!
    το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται να κερδίσει τις αγαπημένες μου squat και deadlifts

  15. #75
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται να κερδίσει τις αγαπημένες μου squat και deadlifts
    Α καλα σιγουρα..για την συγκεκριμένη μυικη ομάδα εννοώ. Σαν άσκηση ''σκοτώνει''.

  16. #76
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Mix Van Mark View Post
    στο λεω με την λογικη οτι πρεπει να βρεις βασικες ασκησεις αρχικα π θα δωσουν ογκο στον ωμο και μετα να κανεις ασκησεις για τα επιμερους σημεια των ωμων ωστε να φανουν
    αλλιως θα σου προτεινα να χωρισεις την προπονηση των ωμων σε 2 μερες με λιγοτερες και διαφορετικες ασκησεις ( πχ 3-4 διαφορετικες ασκησεις σε καθε μερα προπονησης)
    ο "όγκος" και η "εμφάνιση σημείων" δεν έχουν κυρίως βάση στη διατροφή (βλ.πρωτεΐνες). Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν και κατά αποκλειστικότητα ασκήσεις που έχουν τέτοιους στόχους. Τα shrugs και τα upright rows νομίζω ότι πέραν του τραπεζοειδή γυμνάζουν και τον δελτοειδή, σωστά; αν ναι τότε τους έκανα χθες.

  17. #77
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by venice View Post
    Α καλα σιγουρα..για την συγκεκριμένη μυικη ομάδα εννοώ. Σαν άσκηση ''σκοτώνει''.
    Προκατειλημμένη θα πάω στο γυμναστήριο. Καταλαβαίνω το σκότωμα, το βίωνα και με τις πιέσεις των ώμων

  18. #78
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    ο "όγκος" και η "εμφάνιση σημείων" δεν έχουν κυρίως βάση στη διατροφή (βλ.πρωτεΐνες). Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν και κατά αποκλειστικότητα ασκήσεις που έχουν τέτοιους στόχους. Τα shrugs και τα upright rows νομίζω ότι πέραν του τραπεζοειδή γυμνάζουν και τον δελτοειδή, σωστά; αν ναι τότε τους έκανα χθες.
    εναν τυπο που παρακολουθω στο yt ελεγε σε ενα βιντεο του τις προαλλες οτι καλοειναι αρχικα σε καποιον που 3εκιναει bb να κανει τις βασικες ασκησεις και μετα να ασχολειται με επιμερους σημεια ( σαν παραδειγμα εδινε οτι για στηθος καλο ειναι τους πρωτους μηνες να κανει καποιος πιεσεις σε ισιο παγκο καθως σε κατακλινη κ ημικλινη δν προκειται να δει τρελες διαφορες αφου ειναι επιμερους τμηματα του στηθους)
    με βαση αυτην την λογικη σου λεω και το παραπανω για τους ωμους
    υπαρχουν ασκησεις οπου ειναι διφορουμενες οι αποψεις για το τι γυμναζουν
    πχ1 τα shrugs αλλοι τα βαζουν σε προπονηση ωμων αλλοι σε προπονηση πλατης
    πχ2 pullover αλλοι τα βαζουν σε προπονηση πλατης αλλοι σε προπονηση στηθους
    NO Pain ~ NO Gain

  19. #79
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Τι να σου πω Μιχάλη, οι απόψεις διίστανται γενικά.
    όσο για τις δύο ασκήσεις που λες και γω το έχω συναντήσει, άλλα ασκησιολόγια το εντάσσουν στη μια μυική ομάδα άλλα στην άλλη.
    η απάντηση που έδωσα προσωπικά είναι οτι γυμνάζουν εξίσου και τα δύο

  20. #80
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Τι να σου πω Μιχάλη, οι απόψεις διίστανται γενικά.
    όσο για τις δύο ασκήσεις που λες και γω το έχω συναντήσει, άλλα ασκησιολόγια το εντάσσουν στη μια μυική ομάδα άλλα στην άλλη.
    η απάντηση που έδωσα προσωπικά είναι οτι γυμνάζουν εξίσου και τα δύο
    παντως αν θες να κανεις ολες τις ασκησεις κοιτα3ε και αυτο που σου προτεινα πριν να χωρισεις την προπονηση των ωμων σε 2 μερες με διαφορετικες ασκησεις
    αλλιως πιστευω οτι με παραπαπνω απο 4 ασκησεις σε μια μικρη μυικη ομαδα οπως οι ωμοι η καταπονηση θα ειναι μεγαλη !!!!
    NO Pain ~ NO Gain

  21. #81
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Θα το έχω στα υπόψιν μου, θα δω και σήμερα πως θα κυλίσει η προπόνηση και ανάλογα θα πράξω

  22. #82
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    σε ευχαριστώ mazda για την επεξήγησή σου. Ναι ασχολούμαι με τα βάρη από τον Σεπτέμβρη. Δεν νομίζω να είναι τόσο άμμεσως ο τραυματισμός όταν ελέγχεται η τεχνική και η πειθαρχία στα βάρη.

    Θεωρείς δλδ ότι το παρακάτω πρόγραμμα δεν είναι στα μέτρα και στα σταθμά μου;
    3η μέρα: Ώμοι/Τρικέφαλα
    - πιέσεις ώμων καθιστή
    - πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες
    - στρατιωτικές πιέσεις
    - εκτάσεις επικλινή πάγκο μπρούμυτα
    - Κάμψεις τρικεφάλων με το σχοινί σε τροχαλία
    - Βυθίσεις σε πάγκο
    - Εκτάσεις τρικεφάλων όρθια

    Όχι Δήμητρα, μια χαρά είναι το πρόγραμμά σου. Απλά, επειδή η ποσότητα δεν φέρνει ντε και καλά την ποιότητα (γιατί για να φτάσουμε στο σημείο που δουλεύον άλλες ασκήσεις στην λογική του Μιχάλη, θα πρέπει να είμαστε τουλάχιστον σε ερασιτεχνικό αγωνιστικό επίπεδο και να δουλεύουμε λεπτομέρειες...), θα σου πρότεινα να βγάλεις τις στρατιωτικές πιέσεις.

    Κι όταν με το καλό δυναμώσεις και δεν θα μπορείς να φέρεις τους αλτήρες στην αρχική θέση της άσκησεις, τότε πιάνεις την μπάρα.

    Εσύ βέβαια σωστά κάνεις και επιχειρηματολογείς με την πειθαρχία και τον έλεγχο της τεχνικής, αλλά έχω δει πολύ ωραία κοψίματα στήθους ενώ υπάρχει και πειθαρχία και έλεγχος...

    πχ. το αφεντικό μου στο γυμναστήριο, έκανε πρόπερσι στήθος με 80 κιλά. Υπάρχει κι ένα topic εδώ με φωτογραφίες του, λέγεται "ο φίλος μου ο κομμάτιας", του μέλους Sersemis. Χρόναι λοιπόν στα βάρη, απόφοιτος ΤΕΕΦΑ και όμως... με λίγα κιλά, ενώ ξέρει να κάνει την άσκηση, κλάκ... έκοψε το στήθος στον πάγκο κι από τότε σχεδόν παραμορφώθηκε αυτό το σημείο...

    Θέλω να πω ότι οι παράγοντες είναι πολλοί και καλό είναι να αξιολογούμε και να στεκόμαστε κριτικά στις επιλογές των ασκήσεών μας, καθώς πρέπει να προλαμβάνουμε τους τραυματισμούς. ΈΤσι, όταν δούμε πώς το σώμα μας είναι πραγματικά έτοιμο και μπορεί και του χρειάζεται μια "Ταρζανιάρικη" άσκηση, τότε να την βάλουμε στο ασκησιολόγιό μας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #83
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Όχι Δήμητρα, μια χαρά είναι το πρόγραμμά σου. Απλά, επειδή η ποσότητα δεν φέρνει ντε και καλά την ποιότητα (γιατί για να φτάσουμε στο σημείο που δουλεύον άλλες ασκήσεις στην λογική του Μιχάλη, θα πρέπει να είμαστε τουλάχιστον σε ερασιτεχνικό αγωνιστικό επίπεδο και να δουλεύουμε λεπτομέρειες...), θα σου πρότεινα να βγάλεις τις στρατιωτικές πιέσεις.

    Κι όταν με το καλό δυναμώσεις και δεν θα μπορείς να φέρεις τους αλτήρες στην αρχική θέση της άσκησεις, τότε πιάνεις την μπάρα.

    Εσύ βέβαια σωστά κάνεις και επιχειρηματολογείς με την πειθαρχία και τον έλεγχο της τεχνικής, αλλά έχω δει πολύ ωραία κοψίματα στήθους ενώ υπάρχει και πειθαρχία και έλεγχος...

    πχ. το αφεντικό μου στο γυμναστήριο, έκανε πρόπερσι στήθος με 80 κιλά. Υπάρχει κι ένα topic εδώ με φωτογραφίες του, λέγεται "ο φίλος μου ο κομμάτιας", του μέλους Sersemis. Χρόναι λοιπόν στα βάρη, απόφοιτος ΤΕΕΦΑ και όμως... με λίγα κιλά, ενώ ξέρει να κάνει την άσκηση, κλάκ... έκοψε το στήθος στον πάγκο κι από τότε σχεδόν παραμορφώθηκε αυτό το σημείο...

    Θέλω να πω ότι οι παράγοντες είναι πολλοί και καλό είναι να αξιολογούμε και να στεκόμαστε κριτικά στις επιλογές των ασκήσεών μας, καθώς πρέπει να προλαμβάνουμε τους τραυματισμούς. ΈΤσι, όταν δούμε πώς το σώμα μας είναι πραγματικά έτοιμο και μπορεί και του χρειάζεται μια "Ταρζανιάρικη" άσκηση, τότε να την βάλουμε στο ασκησιολόγιό μας.
    ...ρε Σταυρο και που γω κανω στηθος με 60 κιλα τι να πω δηλ...θα μεινει μια ζωη στασιμο ε??

    +10000000 σε οτι ειπε ο Σταυρος...

    Δημητρα απλα ακου καλα ανθρωπους σαν τον Σταυρο...εκτος απο το αβαταρ του διαθετει τεραστιες γνωσεις γιατι εζησε ολα αυτα εμπειρικα...ειναι χρονια στο χρονο...κατι θα ξερει περισσοτερα...και μη ξεχνατε πως ολα αυτα που βλεπετε γραμμενα...δεν ισχυουν για ολους...το καθε σωμα ειναι ξεχωριστο...αυτο που κανει ο διπλα μου...δεν σημαινει πως θα κανει την ιδια δουλεια και σε μενα...το bb ειναι απλα ενα συνεχομενο πειραμα...σε ολους τους τομεις...αμα σταματησεις να πειραματιζεσαι...τοτε δυσκολα θα δεις προοδο....

    αυτα απο μενα...
    Last edited by Leo 11; 10-01-14 at 11:31.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  24. #84
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Sorry για το off: Λεώ ψάξε το topic που λέω παραπάνω να δεις τι άγαλμα ήταν ο Μάκης (κι ακόμη βαστάει κοιλιακούς) και πήγε κι έκοψε το στήθος ρε γμτ...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #85
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Sorry για το off: Λεώ ψάξε το topic που λέω παραπάνω να δεις τι άγαλμα ήταν ο Μάκης (κι ακόμη βαστάει κοιλιακούς) και πήγε κι έκοψε το στήθος ρε γμτ...
    ...θα το δω Σταυρο...

    απλα αυτο που ηθελα να τονισω ηταν σε συνεχεια με αυτα που ειπες...υπαρχουν πολλες εναλλαγες σε τεχνικες...ενω ας πουμε παραδειγμα εγω που ειχα πριν λιγους μηνες ρεκορ σε Pl 125κιλα παγκο...τωρα στο bb προγραμμα μου κανω παγκο με 60 κιλα και 6αρες επαναληψεις...3 σετακια...με την τεχνικη του pause ομως στο κατωτατο και ανοιγω μονος μου θωρακικο εκει...ειναι μια τεχνικη που μαλλον απο το μυαλο μου βγηκε...αλλα την νιωθω σαν διαολο την ασκηση...πραγματικα το στηθος μου καιγεται...

    υπαρχουν πολλα μικρα μικρα στο bb που δεν ειναι γραμμενα πουθενα...απλα δεν χρειαζετε καθολου η υπερβολη...παρα μονο η αναζητηση....!
    Last edited by Leo 11; 10-01-14 at 12:08.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  26. #86
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ έχω να πω το εξής : Πριν προτείνουμε το οτιδήποτε ας σκεφτόμαστε πρώτα.
    Μιλάμε για μια κοπέλα που γυμνάζεται μόλις 3 μήνες. Αν κάνει αυτά που της λέει ο καθένας, επειδή το είδε στο youtube και μετά έχει καναν τραυματισμό, ποιος θα πάρει την ευθύνη;

  27. #87
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ έχω να πω το εξής : Πριν προτείνουμε το οτιδήποτε ας σκεφτόμαστε πρώτα.
    Μιλάμε για μια κοπέλα που γυμνάζεται μόλις 3 μήνες. Αν κάνει αυτά που της λέει ο καθένας, επειδή το είδε στο youtube και μετά έχει καναν τραυματισμό, ποιος θα πάρει την ευθύνη;
    ...θα το πω δεν αντεχω αλλο...στο αβαταρ της Δημητρας...ειναι η Θεια???αν δειτε τα 2 αβαταρ το ενα κατω απο το αλλο...ειναι ιδιες!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  28. #88
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ώπα ώπα υπάρχει μια παρεξήγηση, δεν κάνω μόνο 3 μήνες βάρη απλά από τον Σεπτέμβριο του 2013 ξεκίνησα εντατικά μόνο βάρη.
    Ήδη από τον Σεπτέμβρη του 2012 υπήρχε μια τριβή με τα βάρη όχι τόσο σοβαρή όμως (μου έμαθαν να τα σνομπάρα-είναι για άνδρες κτλ κτλ). Ακολουθούσα κυρίως όμως προγράμματα αιθουσών.

    Συνοψίζοντας (θα ποστάρω εκτενέστερα αργότερα την προπόνηση) οι πιέσεις ώμων με αλτήρες καθώς ανεβάζω κιλά δεν μου επιτρέπουν να κρατάω σταθερά τόσο τα χέρια με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα. Η εκτέλεση της με τα χέρια να σχηματίζουν δέλτα μου προκαλεί ένα άσχημο αίσθημα στον αριστερό αγκώνα. Το αίσθημα αυτό με τις στρατιωτικές πιέσεις δεν υφίσταται. Προτιμώ να κρατήσω τις στρατιωτικές και να αφήσω τις άλλες με τους αλτήρες.
    Last edited by Demetra; 10-01-14 at 12:53.

  29. #89
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Sorry για το off: Λεώ ψάξε το topic που λέω παραπάνω να δεις τι άγαλμα ήταν ο Μάκης (κι ακόμη βαστάει κοιλιακούς) και πήγε κι έκοψε το στήθος ρε γμτ...
    ...sorry Δημητρα και παλι για το off...Σταυρο τον Μανωλη εννοουσες???αν οντως για αυτον μιλας...κριμα ρε γμτ...ο τυπος ειναι φαινομενο...!!!!καλη αναρρωση να του ευχηθουμε...!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  30. #90
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Ώπα ώπα υπάρχει μια παρεξήγηση, δεν κάνω μόνο 3 μήνες βάρη απλά από τον Σεπτέμβριο του 2013 ξεκίνησα εντατικά μόνο βάρη.
    Ήδη από τον Σεπτέμβρη του 2012 υπήρχε μια τριβή με τα βάρη όχι τόσο σοβαρή όμως (μου έμαθαν να τα σνομπάρα-είναι για άνδρες κτλ κτλ). Ακολουθούσα κυρίως όμως προγράμματα αιθουσών.

    Συνοψίζοντας (θα ποστάρω εκτενέστερα αργότερα την προπόνηση) οι πιέσεις ώμων με αλτήρες καθώς ανεβάζω κιλά δεν μου επιτρέπουν να κρατάω σταθερά τόσο τα χέρια με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα. Η εκτέλεση της με τα χέρια να σχηματίζουν δέλτα μου προκαλεί ένα άσχημο αίσθημα στον αριστερό αγκώνα. Το αίσθημα αυτό με τις στρατιωτικές πιέσεις δεν υφίσταται. Προτιμώ να κρατήσω τις στρατιωτικές και να αφήσω τις άλλες με τους αλτήρες.
    Αρα στην ουσία τώρα ξεκινάς σοβαρή ενασχόληση με τα βάρη. Αρα η ενασχολησή σου είναι καθαρά αυτό το τελευταίο τρίμηνο.

    Μην βιάζεσαι να ανεβάζεις κιλά και αυτό κράτα το ως κανόνα σε όλες τις ασκήσεις. Ο λόγος που δεν έχεις σταθερότητα στα χέρια είναι επειδή χρειάζεται χρόνο να δυναμώσει και η λαβή σου, ο καρπός, οι πήχεις.. Αυτό έρχεται με τον χρόνο. Πειραματίσου και δες ποιες ασκήσεις σου πάνε. Οπως ειπε ο λυκος, δεν δουλευουν ολα σε ολους, υπαρχουν ομως γενικες κατευθυντήριες γραμμές.



    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...θα το πω δεν αντεχω αλλο...στο αβαταρ της Δημητρας...ειναι η Θεια???αν δειτε τα 2 αβαταρ το ενα κατω απο το αλλο...ειναι ιδιες!!!!
    Άϊ αμ ΜΠΕΤΕΡ!!!!!!!!


 
Page 3 of 51 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο προπόνησης και διατροφής
    By kely in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 577
    Last Post: 28-01-15, 15:03
  2. Ημερολόγιο Προπόνησης by JG.
    By Geohn in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 277
    Last Post: 09-12-10, 19:21
  3. Ημερολόγιο προπόνησης;
    By andreas67 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-12-04, 07:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •