Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 51 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 91 to 120 of 1508
  1. #91
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ναι το έχω ως κανόνα αυτό με τα κιλά. Σιγά και σταθερά.

  2. #92
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Ώπα ώπα υπάρχει μια παρεξήγηση, δεν κάνω μόνο 3 μήνες βάρη απλά από τον Σεπτέμβριο του 2013 ξεκίνησα εντατικά μόνο βάρη.
    Ήδη από τον Σεπτέμβρη του 2012 υπήρχε μια τριβή με τα βάρη όχι τόσο σοβαρή όμως (μου έμαθαν να τα σνομπάρα-είναι για άνδρες κτλ κτλ). Ακολουθούσα κυρίως όμως προγράμματα αιθουσών.

    Συνοψίζοντας (θα ποστάρω εκτενέστερα αργότερα την προπόνηση) οι πιέσεις ώμων με αλτήρες καθώς ανεβάζω κιλά δεν μου επιτρέπουν να κρατάω σταθερά τόσο τα χέρια με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα. Η εκτέλεση της με τα χέρια να σχηματίζουν δέλτα μου προκαλεί ένα άσχημο αίσθημα στον αριστερό αγκώνα. Το αίσθημα αυτό με τις στρατιωτικές πιέσεις δεν υφίσταται. Προτιμώ να κρατήσω τις στρατιωτικές και να αφήσω τις άλλες με τους αλτήρες.
    Έτσι, πρώτη σωστή κίνηση: προσαρμογή στις ανάγκες και στο περιβάλλον.

    Κρατάς λοιπόν τις στρατιωτικές στο smith (που εγώ σου προτείνω να κάνεις τις φυσιολογικές και όχι τις οπισθολαίμιες) με ένα μικρό tip για τον αγκώνα: το κατέβασμα να σταματάει όταν φτάνει σε γωνία 90 μοιρών το χέρι μας. Βοηθάει πολύ αν υπάρχει καθρέφτης απέναντί μας.

    @ Λεώ: Τώρα πλέον είναι μια χαρά και προπονήσεις κάνει και απ' όλα. Απλά έχει σταματήσει να ασχολείται καθώς προτεραιότητα τώρα έχουν οι επιχειρήσεις του.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #93
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Σε ευχαριστώ Mazda για το tip, θα δουλέψω τις εμπροσθολαίμιες πιέσεις στη μπάρα στο σμιθ και τις στρατιωτικές και να δω πως τα καταφέρνω.

  4. #94
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Πέμπτη 9.1

    Θερμίδες ~1870 Π:115 / Υ:228.1 / Λ. 52.5

    1ο)300ml γάλα 1.7%, 60γρμ βρώμη, 10γρ. φυστικοβούτυρο, 4γρμ. ηλιόσπορο, 4γρ. λιναρόσπορο, 10γρ. μαύρη σταφίδα, 12γρ. αποξ.κρανπεριες
    2ο) πίτα βρώμης, 3 ασπράδια 1 κρόκο και 50 γρ. βρώμη, 1 μικρή μπανάνα
    3ο) 136γρ. γλώσσα (ωμή ζύγιση), 52γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 196γρ. αγγούρι
    4ο) 200γρ τοταλ 2%, 1 πράσινο μήλο
    Προπόνηση
    5ο)125γρ. σολομός (ωμή ζύγιση) , 40γρμ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση)
    _________________________________________

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    Ώμοι/Τρικέφαλα

    - πιέσεις ώμων καθιστή με αλτήρες 3x10x4kg (ανά χέρι)
    - πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες 3x10x4kg (ανά χέρι)
    - στρατιωτικές πιέσεις (γνωριμία με την άσκηση) 3x15x μπάρα άνευ κιλών 1x10x5kg
    - εκτάσεις επικλινή πάγκο μπρούμυτα 3x10x4kg (ανά χέρι)
    - Κάμψεις τρικεφάλων με το σχοινί σε τροχαλία 3+ 2x10x15 1x8x16
    - Βυθίσεις σε πάγκο 3xfailure
    - Εκτάσεις τρικεφάλων 3+ 1x10x4kg 2x10x5kg

    Παρατηρήσεις
    -στην πρώτη άσκηση ένιωθα στον αριστερό αγκώνα κάτι σαν μια χορδή να πάλεται (το κόκκαλο που έκανε θόρυβο είναι;) (τον ίδιο θόρυβο τον κάνει και με λιγότερα κιλά)
    -στη τελευταία άσκηση, στο τελευταίο reps νόμιζα ότι θα μου έρθει το 5kg στο κεφάλι
    Last edited by Demetra; 10-01-14 at 14:02.

  5. #95
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Παρασκευή 10/1
    Ξεκινάει η deload εβδομάδα από τα βάρη για ξεκούραση και αποθεραπεία γονάτου

    Ημερήσιο διατροφικό πλάνο

    1ο)300γρμ γάλα 1.5%, 10γρ. φυστικοβούτυρο, 4γρμ ηλιόσπορο, 4γρ. λιναρόσπορο, 14γρ. κρανμπερις αποξ., 14γρ. μαύρη σταφίδα
    2ο)πίτα βρώμης με 3 ασπράδια και έναν κρόκο, 1 μικρή μπανάνα
    3ο)100γρ. μπιφτέκι (ελιά), 100γρ. πατάτα, 174γρ. αγγούρι
    4ο)70γρ. μπιφτέκι (ελιά), 40γρ. καστ.ρύζι, 1 πράσινο μήλο
    5ο)210γρ. τοταλ 2%, 14γρ. αμύγδαλα


    Θερμίδες: 1894 Π:116.3 / Υ:240 / Λ:51.3

    (θεωρώ ότι λίπος και πρωτεΐνες είναι ιδανικά ~ εφόσον ισχύει το 1,5/2γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σώματος και 1γρ. λίπους ανά σωμ. βάρος)

  6. #96
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Απλώς προσπάθησε να έχεις μια μικρομερίδα κόκκινου κρέατος ανά ημέρα, γιατί περιέχει αρκετά κορεσμένα λιπαρά... Στο 4ο γεύμα θα μπορούσες να έχεις π.χ. Κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή ψαράκι!
    If you want something you've never had then you've got to do something you've never done

  7. #97
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by kely View Post
    Απλώς προσπάθησε να έχεις μια μικρομερίδα κόκκινου κρέατος ανά ημέρα, γιατί περιέχει αρκετά κορεσμένα λιπαρά... Στο 4ο γεύμα θα μπορούσες να έχεις π.χ. Κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή ψαράκι!
    Θα το έχω στο νου μου Κέλυ!

    Από μάκρος πως πάω είμαι οκ; Για να πω την αλήθεια αυτά κοιτάω και μετά τι είδους γεύματα έχω.
    Θα φροντίσω να το διορθώσω
    Last edited by Demetra; 11-01-14 at 14:39.

  8. #98
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δήμητρα, το πρωινό σου πάσχει από πρωτείνη. Το έχεις φορτώσει με ότι λιπαρό υπάρχει. Βάλε ασπράδια ή γιαούρτι.
    Σε κάθε γεύμα θα έχεις μια πηγη πρωτείνης, αυτό να το θεωρείς στάνταρ. Όσο για τα μακρος, καλά είναι, αλλά μην αμελείς στην σωστή επιλογή τροφών.

  9. #99
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Αυτό με την επιλογή τροφών είναι μεγάλο ζητούμενο, θα μάθω σιγά σιγά που θα πάει.


    Δυστυχώς, μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω διατροφή fitness, από τα 3 γεύματα που έτρωγα να γίνουν 5 και πλούσια με αποτέλεσμα να αντιδρά αρνητικά το στομάχι μου, να μην δέχεται φαγητό και να αναγουλιάζω. Επειδή σήμερα είμαι σε τέτοια φάση μάλλον θα κινηθώ εν αρχή σε συμπλήρωμα πρωτεΐνης όπου υπάρχουν τα κενά-ελλείμματα πρωτεΐνης.
    Πραγματικά μου είναι πιο εύκολο να κάνω διατροφή για χάσιμο παρά για να βάλω
    Last edited by Demetra; 11-01-14 at 19:59.

  10. #100

    Default

    Δήμητρα μην τα τρως όλα μαζεμένα!! Να προσθέτεις μερα με τη μέρα κι απο λίγο παραπάνω είναι η γνώμη μου. Το γιαούρτι και η κανέλα βοηθάει στη πέψη επίσης!! ;)
    " Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. "

  11. #101
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Το τοτάλ με κανέλα το τρώω, όπως κανέλα βάζω και στο γάλα.

  12. #102

    Default

    Πάμε γερά Δημητρόνι !!! Και κουλ... να τρως αργά και σταθερά όσο μπορείς! να αναγουλιάζεις δεν είναι και οτι καλύτερο !! Μήπως σε πειράζει και κάποια τροφή? το έχεις ψάξει?
    " Όταν η συνέχεια γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. "

  13. #103
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Με τα αυγά εμφανίζεται το θέμα πάνω από 3 ασπράδια δυσκολεύομαι, και γενικά εχθές μου ήταν δύσκολο να τα φάω. Σήμερα ελεύθερο γεύμα με κοτόσουπα και πάλι δυσκολευόμουν.
    Δεν έχω δυσανεξία σε κάτι, είναι γενικά αποδεκτό πως δύσκολα βάζεις κιλά από το να χάσεις και το επιβεβαιώνω και μόνη μου.

  14. #104
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Μπορω και εγω να το επιβεβαιώσω

  15. #105

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    καλως ηρθατε στο κλαμπ κοριτσια

  16. #106
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Με τα αυγά εμφανίζεται το θέμα πάνω από 3 ασπράδια δυσκολεύομαι, και γενικά εχθές μου ήταν δύσκολο να τα φάω. Σήμερα ελεύθερο γεύμα με κοτόσουπα και πάλι δυσκολευόμουν.
    Δεν έχω δυσανεξία σε κάτι, είναι γενικά αποδεκτό πως δύσκολα βάζεις κιλά από το να χάσεις και το επιβεβαιώνω και μόνη μου.
    Quote Originally Posted by venice View Post
    Μπορω και εγω να το επιβεβαιώσω
    Κορίτσια...είσαστε προκλητικότατες! Εμάς εδώ γυαλίζει το μάτι μας με κάθε έξτρα κόκκο ρυζιού που πέφτει στο ταπεράκι...και εσείς επιβεβαιώνετε κιόλας οτι δυσκολεύεστε να φάτε...μπράβο σας...μας κάνετε τα νεύρα κουρέλια ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ

  17. #107
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Με τα αυγά εμφανίζεται το θέμα πάνω από 3 ασπράδια δυσκολεύομαι, και γενικά εχθές μου ήταν δύσκολο να τα φάω. Σήμερα ελεύθερο γεύμα με κοτόσουπα και πάλι δυσκολευόμουν.
    Δεν έχω δυσανεξία σε κάτι, είναι γενικά αποδεκτό πως δύσκολα βάζεις κιλά από το να χάσεις και το επιβεβαιώνω και μόνη μου.


    ...και συ σαν τα δικα μου ελευθερα γευματα εχεις βλεπω...καταλαβαινω...ειναι λιγο βαρια στο στομαχι!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #108
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by SadeAdu View Post
    Κορίτσια...είσαστε προκλητικότατες! Εμάς εδώ γυαλίζει το μάτι μας με κάθε έξτρα κόκκο ρυζιού που πέφτει στο ταπεράκι...και εσείς επιβεβαιώνετε κιόλας οτι δυσκολεύεστε να φάτε...μπράβο σας...μας κάνετε τα νεύρα κουρέλια ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ
    μακάρι να είχα το ίδιο πρόβλημα, με κάθε αυγό παραπάνω (στα 2ασπράδια και μισό κρόκο μου έρχεται ) τώρα το έχω και με το τοταλ
    έχω κάνει ελεύθερη μια εβδομάδα και χθες που προσπάθησα να επανέλθω, στα ασπράδια και στο τοταλ πάλι . Πήρα έξτρα συμπλήρωμα whey, ώστε να το καλύπτω έτσι και να εντάξω σιγά σιγά τις τροφές. Μάλλον μου έκανε θέμα η απότομη αλλαγή διατροφικών συνηθειών
    (τώρα σκέφτομαι το τόταλ να το κάνω τζατζίκι με αγγουράκι, σκόρδο 1κγ ελαιόλαδο και άνιθο να δω πως πάει)


  19. #109
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν δυσκολεύεσαι να φας το τοτάλ, δοκίμασες μια συνταγούλα μου που το κάνω μους σοκολάτα; Θα το τρως πολύ ευχάριστα!!

  20. #110
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν δυσκολεύεσαι να φας το τοτάλ, δοκίμασες μια συνταγούλα μου που το κάνω μους σοκολάτα; Θα το τρως πολύ ευχάριστα!!
    όχι δεν έπεσε υπό την αντίληψή μου η συγκεκριμένη συνταγή! Θα την βρω και θα την κάνω πάντως.

  21. #111
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δες το βίντεο για να μην παιδευεσαι στο ψάξιμο


  22. #112
    Advanced Bodybuilder starakii's Avatar
    Join Date
    25-10-13
    Location
    ALLOUUUUUUU
    Posts
    742

    Default

    αυτή η συνταγη όπως και οι τρουφες είναι υπέροχες ..τις έχω δοκιμάσει και τρώγονται πολύ ευχάριστα (ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΩΛ)...
    demetra δεν σαρεσει κανενα γιαούρτι ή μονο στο τοταλ έχεις πρόβλημα? μήπως αν δοκίμαζες καποιο activia ή κάτι παρόμοιο(είναι επιδορπια γιαουρτιου με πιο ''ελαφρια'' γεύση,χωρις πρόσθετα βεβαια ,το ασπρο)... σιγά σιγά θα σου ρθει η ορεξη ,όσο θα ανεβαίνουν και οι προπ και θα δυσκολεύουν θα θελει ο οργανισμος πιο πολυ τροφη(και εγω το ιδιο προβλημα ειχα στην αρχη...τωρα μετα τις προπονησεις τρωω και δε χορταινω!!!!) επίσης στην αρχή όταν επαιρνα το ροφημα μου έκοβε την όρεξη ,μήπως να μην αντικαθιστας γευματα με whey..δεν ξερω ας πουν και τα παιδια που ξερουν καλύτερα
    Last edited by starakii; 18-01-14 at 09:44.
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

  23. #113
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δες το βίντεο για να μην παιδευεσαι στο ψάξιμο
    Εγώ έχω μια παρατήρηση στο συγκεκριμένο βίδεο..
    Τόσο καιρό βλέποντας Κλεμμένα Όνειρα μου θύμιζες τη Μπατσίνα
    ...μη χαίρεσαι όμως , γιατί ήρθε το Μπρούσκο και είσαι φτυστή η Μελίνα
    Με συγχωρείτε για το off , αλλά έπρεπε να μπουν κάποια πράγματα στην τάξη....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  24. #114
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δες το βίντεο για να μην παιδευεσαι στο ψάξιμο
    Σε ευχαριστώ για το βίντεο Καρδούλα θα το τιμήσω! Το υποκατάστατο να φανταστώ είναι τύπου γλυκαντικό στέβια, και αν ναι ποιό είναι αξιόλογο;
    (σκέφτομαι να κάνω μπεζέδες-μαρέγκες με ασπράδια - για να δω αν μπορώ να τα φάω και έτσι- και τέτοιο υποκατάστατο )

    Quote Originally Posted by starakii View Post
    αυτή η συνταγη όπως και οι τρουφες είναι υπέροχες ..τις έχω δοκιμάσει και τρώγονται πολύ ευχάριστα (ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΩΛ)...
    demetra δεν σαρεσει κανενα γιαούρτι ή μονο στο τοταλ έχεις πρόβλημα? μήπως αν δοκίμαζες καποιο activia ή κάτι παρόμοιο(είναι επιδορπια γιαουρτιου με πιο ''ελαφρια'' γεύση,χωρις πρόσθετα βεβαια ,το ασπρο)... σιγά σιγά θα σου ρθει η ορεξη ,όσο θα ανεβαίνουν και οι προπ και θα δυσκολεύουν θα θελει ο οργανισμος πιο πολυ τροφη(και εγω το ιδιο προβλημα ειχα στην αρχη...τωρα μετα τις προπονησεις τρωω και δε χορταινω!!!!) επίσης στην αρχή όταν επαιρνα το ροφημα μου έκοβε την όρεξη ,μήπως να μην αντικαθιστας γευματα με whey..δεν ξερω ας πουν και τα παιδια που ξερουν καλύτερα
    το θέμα ήταν ότι δεν είχα πρόβλημα στην γεύση απλά μετά από κάποια ποσότητα, πχ 100γρμ μου έρχονταν αυτή η αναγούλα
    τώρα όσο για τα γεύματα και τη whey θα είναι τύπου συμπληρωματική δεδομένου του θέματος που προέκυψε (χθες παρέλαβα τη whey-shake- της syntrax)
    άντε να δούμε πως θα πάει

  25. #115
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    στήθος/δικέφαλα (ξέχασα να πάρω το σημειωματάριο μου οπότε ό,τι θυμάμαι
    - Flyes 3Χ12Χ 8kg (4 ανά χέρι)
    - Πιέσεις στήθους με μπάρα σε επικλινή στο σμιθ 3Χ12Χ5+5kg(δεν υπολογίζω βάρος μπάρας)
    - Pullovers 3+ 1Χ12Χ5kg 2X10x5kg
    - Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα 1X15X3kg (για ζέσταμα) 1Χ12Χ4kg ανά χέρι 1X10X4kg ανά χέρι
    - Κάμψεις σφυριά 2Χ10Χ4kg ανά χέρι 1Χ8X4kg ανά χέρι (ένιωθα συσπάσεις στον δικέφαλο μυ)
    - Ανάποδες κάμψεις δικέφαλων σε επικλινή πάγκο 3Χ8Χ4kg ανά χέρι (με το ζόρι)
    - Wrist Curls (Dumbbell) 1Χ15Χ3kg 2Χ10Χ4kg
    - Reverse Wrist Curls (Dumbbell) 1Χ10Χ3kg 1Χ8Χ3kg 1X10X4kg ( δεν άντεχα άλλο - ένιωθα τον πήχη να πρήζεται)

    +κοιλιακούς στο μηχάνημα 1Χ15Χ15κιλά 2Χ15Χ20κιλά
    +ραχιαίους στο μηχάνημα 3+ 1Χ25Χ25κιλά 2Χ20Χ27,5κιλά

    4' ζέσταμα
    8' ελλειπτικό πριν το στατικό stretching
    __________________________________
    Last edited by Demetra; 21-01-14 at 14:50.

  26. #116
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα γιατί τόση πολύ έμφαση στους πήχεις και στους δικεφάλους, ενώ στο στήθος κάνεις μόλις 3 ασκήσεις;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #117
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Γνώμη μου, μπορεί να ΄ναι και λανθασμένη ίσως Σταύρο, είναι ότι η μυική ομάδα των δικεφάλων και του πήχη χρειάζονται στοχευμένα περισσότερη δουλειά. Το στήθος και δη ο άνω θωρακικός πόσο περισσότερο να χρειαστεί σε μια γυναίκα; Νομίζω ότι 3 ασκήσεις αρκούν, γνώμη μου πάντα.
    Τώρα για τους πήχεις απλά θέλω να δυναμώσουν για την λαβή/ καρπό.

  28. #118
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δήμητρα θα σου δώσω ένα παράδειγμα και θα καταλάβεις το νόημα:

    To να δίνουμε έμφαση σε απομονωτικές ασκήσεις όταν θέλουμε να βάλουμε μυς πάνω μας, είναι σαν να θέλουμε να χτίσουμε ένα σπίτι και ξεκινάμε από τα παράθυρα.
    Μην αναλώνεσαι λοιπόν σε πήχεις, ή δικέφαλα. Δώσε πόνο σε σκουώτ, άρσεις θανάτου, στρατιωτικές πιέσεις, πάγκο (στήθος), μονόζυγο (έστω και με υποβοήθηση στην αρχή μέχρι να δυναμώσεις). Εμένα οι πήχεις μου και τα δικέφαλα ξέρεις πότε ανέβηκαν;; Όταν έκανα μονόζυγο με κλειστή ανάποδη λαβή!

  29. #119
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Το ΄χα φιλοσοφήσει τελείως λανθασμένα. όσο για τα pullups δυστυχώς δεν έχουμε μηχάνημα με υποβοήθηση ώστε να μπορέσω να κάνω - γιατί αλλιώς δεν...το μόνο που μπορώ να κάνω δειλά δειλά είναι τα australlian pullups στο smith..
    θενξ Καρδούλα μου για τα tips

  30. #120
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η Ειρήνη ανάλυσε καλύτερα αυτό που προσπάθησα να θείξω.

    Πάντως Δήμητρα ο καθένας μας έχει και μια διαφορετική λόξα. Πχ. Εγώ θέλω πολύ να βελτιώσω μηριαία και γλουτό γιατί είναι ένα σημείο που δεν δίνουμε και πολύ σημασία οι άντρες, ενώ πρέπει.

    Έτσι κι εσύ μπορεί να κάνεις τόσο πολύ πήχεις γιατί είσαι σε ομάδα μπρα ντε φερ, γιατί παίζεις μπιλιάρδο ή κάνεις και τέννις. Η εξήγηση δηλαδή είναι τόσο απλή που δεν έχει σημασία το σωστό ή το λάθος :-)

    Από περιέργια ρώτησα πιο πολύ!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 4 of 51 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο προπόνησης και διατροφής
    By kely in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 577
    Last Post: 28-01-15, 15:03
  2. Ημερολόγιο Προπόνησης by JG.
    By Geohn in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 277
    Last Post: 09-12-10, 19:21
  3. Ημερολόγιο προπόνησης;
    By andreas67 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-12-04, 07:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •