Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-12-13
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    63

    Default Αίσθημα Στο Λαιμό

    Γεια σας έχω ένα αίσθημα πνιγμού στον λαιμό σαν να έχει διογκωθεί ,και γενικός μια ξερολεμια .
    Πήγα σε ωτορινοραλλυγκολογο μου έλεγξε τον λαιμό και είπε ότι είναι όλα καλά και του είπα τη συμπληρώματα χρησιμοποιώ (πρωτεΐνες αμινοξέα κρεάτινες τεστ μπουστερ πολυβιταμινες )και μου είπε ότι αυτά δεν επηρεάζουν και μόλις του είπα ότι πίνω ενεργειακά ποτά μου είπε ότι αυτά μπορούν να προκαλέσουν τέτοια αίσθηση και ότι είναι παρά μόνο μια αίσθηση μια ανεπιθύμητη αίσθηση εσείς από την πείρα σας πιστεύετε ότι είναι από τα ενεργειακά ποτά η μπορεί και από κάποιο άλλο συμπλήρωμα? πχ η κρεατινή που θέλει πολύ νερό Λέο εγώ ένα παράδειγμα η ίσως κάτι άλλο (εγώ όπως και να έχει τα έκοψα μαχαίρι και περιμένω να δω διάφορα !

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλημέρα.

    Αυτό που περιγράφεις, συνήθως οφείλεται σε μεγάλο στρες ή σε έντονη συναισθηματική φόρτιση λόγω κάποιου γεγονότος. Ίσως τα πολλά ενεργειακά ποτά να σχετίζονται με το "στρεσάρισμα" του σώματος λόγω της διέγερσης, αν και είναι λίγο τραβηγμένή περίπτωση...

    Πόσο καιρό το έχεις ? Αυτή η αίσηση σου παρουσιάζεται ανάμεσα στα γεύματα ή υπάρχει συνεχώς ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-12-13
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    63

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλημέρα.

    Αυτό που περιγράφεις, συνήθως οφείλεται σε μεγάλο στρες ή σε έντονη συναισθηματική φόρτιση λόγω κάποιου γεγονότος. Ίσως τα πολλά ενεργειακά ποτά να σχετίζονται με το "στρεσάρισμα" του σώματος λόγω της διέγερσης, αν και είναι λίγο τραβηγμένή περίπτωση...

    Πόσο καιρό το έχεις ? Αυτή η αίσηση σου παρουσιάζεται ανάμεσα στα γεύματα ή υπάρχει συνεχώς ?
    Καλησπέρα
    Θυμάμαι ότι 3 μήνες μετά τον στρατό μου παρουσιάστηκε (που τότε πρώτο ξεκίνησα τα ενεργειακά ποτά και καφέδες) και συνεχιστικέ αυτή η αίσθηση χωρίς παύση για 1,5 χρόνο μέχρι και σήμερα τώρα αλλά τώρα σε καλύτερο επίπεδο ίσως επειδή τα έχω κόψη εκτός των καφέδων ,κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα είναι ότι μετά από κάθε γεύμα τόνου κονσέρβας με έπιανε μια ξερό λεμια και δεν μπορούσα να καταπιώ .επίσης σαν άτομο στρεσάρομαι πολύ εύκολα και αγχώνομαι ανεξάρτητος χρονικής περιόδου !

    Επίσης ένα άλλο λίγο άσχετο βεβαία αλλά έχει σχέση με τον λαιμό μου, εδω και 1,5 ? 2 μήνες έχω βγάλει στον λαιμό μου πολλά στρογγυλά μπαλάκια σαν υγρομπαλακια που βγάζεις στις μασχάλες όταν ιδρώνεις πολύ, να πω ότι δεν φαίνονται οπτικά πρέπει να τα αγγίξεις για να τα καταλάβεις και δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον θυρεοειδή και την σχετική κατάχρηση διεγερτικών που έκανα αν έχει παίξει τον ρολό τις ?
    Last edited by artemiskontos; 09-01-14 at 17:36.

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δοκίμασε να κόψεις τελείως ΟΛΑ τα διεγερτικά, άρα και τους καφέδες, και δες πως θα είσαι. Τον θυρεοειδή σου μπορείς να τον ελέγξεις πολύ εύκολα με μια απλή εξέταση αίματος για να δεις αν έχεις πρόβλημα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-12-13
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    63

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Δοκίμασε να κόψεις τελείως ΟΛΑ τα διεγερτικά, άρα και τους καφέδες, και δες πως θα είσαι. Τον θυρεοειδή σου μπορείς να τον ελέγξεις πολύ εύκολα με μια απλή εξέταση αίματος για να δεις αν έχεις πρόβλημα.
    Thnks !!
    θα το κάνω μπας και δω ακόμα καλύτερη διάφορα. Όσο για αυτά τα μπαλάκια- υγρομπαλακια στον λαιμό θεωρείς ότι είναι κάτι το ανησυχητικό, ότι πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον γιατρό ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω τι είναι αυτά τα γρομπαλάκια, πίσω από μια οθόνη..... Θα έλεγα να επισκεφτείς έναν δερματολόγο για να τα δει και να σου πει πως να κινηθείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    αυτα τα γρομπαλακια οπως τα λες.. ειναι αχρωμα,στο σωμα του δερματος ειαι ακφε? ειναι διασπαρτα η μαζεμενα?

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θα πρότεινα όπως είπε και ο Αντώνης λίγο πριν να μην επεκταθούμε και να παίξουμε τον γιατρό πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

    Εάν κάποιος έχει μια παρόμοια εμπειρία ας τη γράψει, εφόσον έχει πάει σε γιατρό.

    Αν όχι, ας μην δίνουμε συμβουλές και κάνουμε από μόνοι μας διάγνωση, προσπαθώντας με καλή θέληση να βοηθήσουμε τον άλλο. Κι εκείνος όμως που ρωτάει ας κάνει έναν κόπο και ας πάει στον γιατρό του και να μην μένει σε αυτά που θα διαβάσει εδώ.

    Κι ένα disclaimer επειδή σέρνονται και ρουφιάνοι: Ο μόνος αρμόδιος για αυτά τα θέματα είναι ο γιατρός μας!!! Με την υγεία μας δεν παίζουμε!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Θα πρότεινα όπως είπε και ο Αντώνης λίγο πριν να μην επεκταθούμε και να παίξουμε τον γιατρό πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

    Εάν κάποιος έχει μια παρόμοια εμπειρία ας τη γράψει, εφόσον έχει πάει σε γιατρό.

    Αν όχι, ας μην δίνουμε συμβουλές και κάνουμε από μόνοι μας διάγνωση, προσπαθώντας με καλή θέληση να βοηθήσουμε τον άλλο. Κι εκείνος όμως που ρωτάει ας κάνει έναν κόπο και ας πάει στον γιατρό του και να μην μένει σε αυτά που θα διαβάσει εδώ.

    Κι ένα disclaimer επειδή σέρνονται και ρουφιάνοι: Ο μόνος αρμόδιος για αυτά τα θέματα είναι ο γιατρός μας!!! Με την υγεία μας δεν παίζουμε!!!
    εχεις δικιο,εγω απλα ρωτησα :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Γράμμωσης & Αίσθημα Πείνας
    By guardian4ce in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-12, 23:57
  2. Γυμναστική Για Λαιμό
    By resistance in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-11, 14:39
  3. Ασκήσεις Για Το Λαιμό
    By NoGutsNoGlory in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-08-10, 00:03
  4. πρωϊνό και αίσθημα πείνας
    By natasa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-03-06, 18:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •