Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default Προεξασκητικά Και Μεταπροπονητικά Γεύματα

    Γεια σας!
    Δεν έχω πρόβλημα με την γενική διατροφή που ακολουθώ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τα γεύματα πριν και μετά της προπόνησης. Δηλαδή, κάνω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, βάρη και Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο, αερόβια. Από ό,τι κατάλαβα, ανάλογα το τι είδους γυμναστική θα κάνεις πρέπει να ακολουθήσεις διαφορετικά γεύματα, σωστά; Όμως, το πρόβλημα που έχω είναι πως δεν ξέρω τι να φάω κάθε φορά. Πρέπει να φάω υδατάνθρακες, πρωτεϊνες ή και τα δυο, πριν τα βάρη; Πριν την αερόβια, πρέπει να φάω κανα φρούτο και να κανα γιαουρτάκι ή κάτι άλλο; Αυτά δεν μπορώ να καταλάβω και έχω μπερδέψει... Αν μπορείτε βοηθήστε με, παρακαλώ!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ότι προπόνηση και να κάνεις, καλό είναι να έχει περάσει κανένα 2ωρο (αν όχι 3ωρο), από το τελευταίο γεύμα σου, για να μην σε ενοχλεί το στομάχι σου. Σε όλα τα γεύματά σου, φρόντισε να έχεις μια πηγή πρωτεΐνης.

    Πριν από τα βάρη, καλό είναι να έχεις φάει και υδατάνθρακα, ενώ πριν από την αερόβια ποροτίμησε σκέτη πρωτεΐνη.

    Μετά τα βάρη, τρώγε πρωτεΐνη με υδατάνθρακα και μετά την αερόβια, περίμενε 1 ώρα κάνε ένα πρωτεϊνικό γεύμα (whey, ασπράδια) και μετά από 2-3 ώρες ή όσο αντέχεις ξεκίνα τα κανονικά σου γεύματα.

    Φυσικά τα παραπάνω μπορούν να τροποποιηθούν ανάλογα με τις ώρες προπόνησης, με το πρόγραμμά σου, με τους στόχους σου, κλπ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Ωραία, το κατάλαβα, σε ευχαριστώ! Απλά, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις και μερικά παραδείγματα;

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γράψε εσύ μερικά παραδείγματα για να δω αν όντως το κατάλαβες, και αν χρειάζονται κάποια διόρθωση, θα σου τη γράψω.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Ωραία, εγώ σκέφτηκα τα εξής. Πριν κάνω, είτε αερόβια είτε βάρη, θα τρώω 1 γιαούρτι( χαμηλό σε λιπαρά) σαν πηγή πρωτεϊνης. Αυτό όμως δεν ξέρω με τι να το συνοδεύσω. Το μετά προπονητικό γεύμα σκέφτομαι να είναι αυτό που τρώω σαν απογευματινό. Επειδή, κάνω γυμναστική, γενικά, 18:30 με 19:30, πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη ώρα να φάω το μετά προπονητικό σαν απογευματινό. Δηλαδή, 10-15 ξηρούς καρπούς, 3 καλαμπογκοφρέτες ή μπισκότα ολικής και 5-6 πατατάκια Lay's ολικής ή στον φούρνο.

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γράψε ένα ολοκληρωμένο ημερήσιο διατροφικό πλάνο, ανάμεσα σε ποια γεύματα κάνεις προπόνηση και τι προπόνηση (βάρη,αερόβια). Έτσι θα υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Πρωί, 8:00:Γάλα με δημητριακά Bran Flakesκαι 10 ξηρούς καρπούς


    Ενδιάμεσαπρωϊνού-μεσημεριανού, 12:00: Τοστ ολικήςμε γαλοπούλα, τυρί και μαρούλι


    Μεσημέρι,15:00: Ό,τι είναι στο σπίτι, με 1 φέτα ψωμί,τυρί, σαλάτα. ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ


    Προπροπονητικό γεύμα, 17:00: 1 Γιαούρτι, φρούτα.( Δεν ξέρω τι άλλο)


    Γυμναστικήκάνω 18:00-20:00


    Μετάπροπονητικό γεύμα, 20:00:10 ξηρούς καρπούς, 3 καλαμπογκοφρέτεςκαι μερικά πατατάκια Lay'sολικής ή στον φούρνο.


    Βράδυ,21:00-22:00: Σαλάτα με κοτόπουλο,τυρί καιλίγο ψωμί


    Πρινκοιμηθώ: 1 ποτήρι γάλα.


    Και γενικά,αρκετό νερό μέσα στην μέρα.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Sorry για τα λαθάκια, αλλά τα έκανα copy-paste...

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στο προ-προπονητικό σου, όταν κάνεις μόνο αερόβια, τρώγε σκέτο το γιαούρτι. Όταν κάνεις βάρη, τρώγε γιαούρτι + φρούτο.

    Στο μεταπροπονητικό σου, όταν κάνεις βάρη, τρώγε στέρεο γεύμα. Π.χ. κρεατικό-πουλερικό-ψάρι με ρύζι-πατάτα. Όταν κάνεις μόνο αερόβια, τρώγε σκέτη πρωτεΐνη (π.χ. κοτόπουλο, ασπράδια, whey) και μια ώρα μετά φάε στέρεο γεύμα με πηγή πρωτεΐνης και υδατάνθρακα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Α, εγώ, επειδή πήγαινα γυμναστήριο από τον Σεπτέμβριο, ακολουθούσα 1 συγκεκριμένο πρόγραμμα όλες τις μέρες. Όμως τις ίδιες μέρες έκανα και βάρη και αερόβια. Τώρα, που το σταμάτησα, δεν ξέρω τι πρόγραμμα να ακολουθήσω αναλόγως. Είναι και άλλο ένα προβληματάκι :(

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    3 μέρες κάνε μόνο βάρη και άλλες 2 μέρες μόνο αερόβια. Είσαι σε μικρή ηλικία και δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    07-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    90

    Default

    Εντάξει, ευχαριστώ πολύ !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτηση για προεξασκητικα συμπληροματα
    By o giannakias in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 27-09-13, 20:07
  2. Μεταπροπονητικά Γεύματα
    By sobral in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-13, 18:56
  3. Μεταπροπονητικά Γεύματα
    By Unlimited_22 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 16-01-12, 19:38
  4. Προ-Μεταπροπονητικά γεύματα
    By Nas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-08, 00:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •