Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-01-14
    Posts
    2

    Default Ποδηλασία Και Ενδυνάμωση Ποδιών Σε Γυμναστήριο

    Καλησπερα σε όλους!

    Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Απο τα 16 έκανα περιστασιακά βάρη σε γυμναστήριο (με πολλούς τραυματισμούς, εμαθα με τον ασχημο τρόπο) με πολλά σκαμπανεβάσματα στην φυσική μου κατάσταση...
    Πλέον στα 26 ασχολούμαι εδώ και ένα χρόνο με την ποδηλασία δρόμου. Μου αρέσει πολύ το άθλημα και θέλω να βελτιωθώ, οπότε αυτό το φόρουμ είναι το πιο κατάλληλο για να πάρω τις πιο ενημερωμένες απαντήσεις.

    Έχω εγγραφεί σε γυμναστήριο και θέλω να μου πείτε τι ασκήσεις πρέπει να κάνω ώστε να δυναμώσουν τα πόδια μου. Αυτές που κάνω προς το παρόν είναι: σκουώτ, προβολές με αλτήρες, γάμπες σε μηχάνημα (που δεν μου αρέσει καθόλου γιατί δεν με "πιάνει") και το μηχάνημα που ξαπλώνεις ανάσκελα και κάνεις κάμψεις γονάτων για τους μηριαίους δικέφαλους.
    Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω πιο πολύ να γυμνάζεται ο μηριαίος δικέφαλος παρά ο τετρακέφαλος. Υπάρχουν ασκήσεις που στοχεύουν στους τετρακέφαλους, κανω κάτι λάθος, ή μήπως δεν ακολουθώ τις σωστές ασκήσεις;;
    Γενικώς τι προτείνετε για ενδυνάμωση ποδιών;

    Και ένα τελευταίο..Κάνω κάποιες ακήσεις για κορμό (δεν μου επιτρέπεται να βάλω λίνκ) τις κάνω 4 φορές την εβδομάδα.
    Το έχω κάνει και στο παρελθόν χωρίς κάποιο πρόβλημα για 2 μήνες. Υπάρχει πρόβλημα στο 4 φορές την εβδομάδα ή συνεχίζω κανονικά;


    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.
    Μαρίνος.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Μέχρι να σου απαντήσουν οι ειδικοί, ας πω και εγώ την γνώμη μου.
    Υπάρχει μηχάνημα για τους τετρακεφάλους. Εκτασεις τετρακεφαλων κανεις. Σίγουρα θα το εχεις δει/κανει στο παρελθον. Δεν μπορω να βάλω λινκ/εικονα ,βάλε στο google leg extension.

    Επίσης για γαμπες δοκίμασε(αν δεν το κάνεις ηδη) να τις κανεις αργά,με λίγο κράτημα στο ψηλότερο σημείο και με ολόκληρη (μεγάλη) κινηση.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν δεν αναφέρεις τι στυλ προπόνησης κάνεις. Για να συνδιάσεις ποδηλασία και γυμναστήριο, θα πρέπει στα βάρη να κάνεις ασκήσεις που θα σου δώσουν ταχυδύναμη, γιατί ο σκοπός σου προφανώς δεν είναι να φτιάξεις ένα όμορφο πόδι, αλλά να έχεις περισσότερη δύναμη, η οποία τελικά θα μεταφράζεται σε ταχύτητα.

    Αυτά δεν σου τα είπαν στο γυμναστήριο που πας;!

    Επίσης τα καθίσματα και οι προβολές μια χαρά δουλεύουν τον τετρακέφαλο. Βέβαια μπορείς να προσθέσεις και leg extension που λέει κι ο φίλος παραπάνω, αλλά εγώ θα επιμείνω πώς έχεις άσλλο στοχό, οπότε θα σο δώσω κάτι εναλλακτικό για να σκεφτείς.

    Οπωσδήποτε κρατάς τα καθίσματα, ενώ τις προβολές μπορείς να τις κάνεις με το μπροστινό πόδι να ανεβαίνει πάνω σε ένα κουτί (όπως κάνουν στον στίβο). Αν στο γυμναστήριό σου δεν έχουν κουτιά ξύλινα, ζήτα δύο τρία step το ένα πάνω στο άλλο.

    Τέλος ασκήσεις όπως οι άρσεις θανάτου και τα μισά επολέ (δύσκολη αρσιβαρίστικη άσκηση αλλά είναι must για ταχύτητα και δύναμη) θα βλετιώσουν γενικά την απόδοση ποδιών κορμού.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Εγώ απλά να προτείνω να μη ξεχάσεις και τον κορμό. Για αρμονία ανάπτυξης.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-01-14
    Posts
    2

    Default ...

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Καταρχήν δεν αναφέρεις τι στυλ προπόνησης κάνεις. Για να συνδιάσεις ποδηλασία και γυμναστήριο, θα πρέπει στα βάρη να κάνεις ασκήσεις που θα σου δώσουν ταχυδύναμη, γιατί ο σκοπός σου προφανώς δεν είναι να φτιάξεις ένα όμορφο πόδι, αλλά να έχεις περισσότερη δύναμη, η οποία τελικά θα μεταφράζεται σε ταχύτητα.

    Αυτά δεν σου τα είπαν στο γυμναστήριο που πας;!
    Ενδιαφέρον..Ταχυδύναμη, δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο και το γοογλαρα..Και είναι ακριβώς αυτό που μου λείπει, συνδιασμός έκρηξης με δύναμη..πολύ ωραία.
    Έχετε να προτείνετε άρθρα να διαβάσω;

    Όχι δεν μου τα έχουν πει..Και σπάνια βρίσκω γυμναστήρια με έμπειρους γυμναστές..Είμαι και εγω άσχετίλους..

    Και τον κορμό δεν τον παραμελώ απο εδώ και πέρα γιατί είδα τα οφέλη γενικώς...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το ψάξω πιο πολύ για να μην χάνω και το χρόνο μου με λαθος προπονήσεις.

  6. #6
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    ΝΑ προσθεσω σε αυτα που λεει ο Σταυρος οτ χρειζεται να κανεις και ασκησεις για αντοχη στο γαλακτικο οξυ.Απο μονη της η ταχυδυναμη δεν θα σου δωσεις τιποτα αν σε 50 δυνατες πεταλιες τα φτυσεις απο πονο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γράμμωαη και Ενδυνάμωση Ποδιών
    By Mskgr in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-13, 16:38
  2. Ποδηλασία & Bodybuilding
    By stelios1627 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-10, 08:57
  3. Ενδυναμωση ποδιων
    By Fanis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 05-08-08, 04:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •