Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Pumping Iron sailim's Avatar
    Join Date
    13-07-10
    Posts
    291

    Default Επιλογή συμπληρώματος υδατάνθρακα

    Τι υδατάνθρακα προτείνετε ως συμπλήρωμα, που μπορει να καταναλώνεται άφοβα όλες τις ώρες της μέρας; (πρωί, πριν, μετά την προπόνηση)
    Αναφέρομαι σε περιόδους που λόγω φορτωμένου προγράμματος, πολύωρης απουσίας από το σπιτι και ελλειψη χρόνου μαγειρέματος δε μπορουμε να τρεφόμαστε κατάλληλα με τροφές πλούσιες σε υδ/κες...

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Το ίδιο για πρωι/πριν και μετά, δεν ξέρω αν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά είσαι και μικρός,και νομιζω αρχάριος. Φάε ενα μήλο το πρωι και βρώμη( ειδικα με γιαούρτι φοβερή),πριν την προπόνηση ξαναφαε βρώμη. μετα τρως μπανάνα, που μεταφερεται και εύκολα.

    Αν δεν είσαι σπίτι αυτές τις ώρες,μπορεις να ρίχνεις στο σέικερ την βρώμη που θες και την πινεις(καλύτερα αλεσε την λιγο).αν δεν μπορείς την βρώμη βάζεις κορν φλεικς. Αν θες οπωσδήποτε συμπλήρωμα υπάρχει το Oats.αλλά γενικά είναι δύσκολο να πάρεις όλους τους υδατάνθρακες του πρωινού με αυτον τον τρόπο.

  3. #3
    Pumping Iron sailim's Avatar
    Join Date
    13-07-10
    Posts
    291

    Default Επιλογή συμπληρώματος υδατάνθρακα

    Quote Originally Posted by leftko View Post
    Το ίδιο για πρωι/πριν και μετά, δεν ξέρω αν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά είσαι και μικρός,και νομιζω αρχάριος. Φάε ενα μήλο το πρωι και βρώμη( ειδικα με γιαούρτι φοβερή),πριν την προπόνηση ξαναφαε βρώμη. μετα τρως μπανάνα, που μεταφερεται και εύκολα.

    Αν δεν είσαι σπίτι αυτές τις ώρες,μπορεις να ρίχνεις στο σέικερ την βρώμη που θες και την πινεις(καλύτερα αλεσε την λιγο).αν δεν μπορείς την βρώμη βάζεις κορν φλεικς. Αν θες οπωσδήποτε συμπλήρωμα υπάρχει το Oats.αλλά γενικά είναι δύσκολο να πάρεις όλους τους υδατάνθρακες του πρωινού με αυτον τον τρόπο.
    Μικρός δεν ειμαι τόσο.. Εχω περάσει τα 30...

    Καποιο συμπλήρωμα με waxy ειναι κατάλληλο?
    Last edited by sailim; 21-01-14 at 14:57.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Συγνώμη,λάθος μου για την ηλικία.

    Για waxy δεν ξέρω και πολλά, διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει. Νομιζω μονο οτι χρησιμοποιείται αντί της δεξτρόζης εξαιτίας της ταχύτερης απορρόφησης.

  5. #5
    Pumping Iron sailim's Avatar
    Join Date
    13-07-10
    Posts
    291

    Default

    Την βρώμη πριν την κάνουμε ρόφημα, πρέπει να την περάσουμε απο καποιο μπλεντερ να γινει σκόνη λογικα, ε

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Κοιτά η βρώμη(quaker) είναι αρκετά μικρά κομματια και τρώγεται/πίνεται και έτσι, αλλά οκ γίνεται σαν πηκτή κρέμα (εξαρτάται και ποσο νερό/γαλα που βάζεις). Αν την χτυπήσεις στο μπλέντερ γίνεται κάπως σκονη . δοκίμασε το να δεις πως το προτιμας. Με κορν φλεικς ειναι πιο τραγανό το ρόφημα.
    Να ξέρεις οτι σαν γεύση δεν είναι κάτι εύγευστο αλλά πίνεται. Εγώ σήμερα που βιαζομουν αυτό έκανα. Αλλά έφαγα και 3 αυγά και ενα μηλο.μονο του δεν με "κρατάει".
    Last edited by leftko; 21-01-14 at 16:03.

  7. #7
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Ναι ειναι πολυ καλη επιλογη βρωμη στο μπλεντερ μαζι και φρουτο ισως δινει ωραια γευση. (μπανανα )


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για επιλογή συμπληρώματος
    By tasos-de in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 20-03-13, 16:57
  2. Ερώτηση για επιλογή συμπληρώματος
    By KostaXosta in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-09, 22:36
  3. Επιλογή Συμπληρώματος Πρωτείνης
    By kalkas25 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 08-10-08, 03:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •