Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default Ποιότητα Θερμίδων - Παίζει Ρόλο;

    Κάπου διάβασα ότι δεν έχει σημασία η πηγή των θερμίδων που θα πάρουμε, αρκεί να είναι ανάλογες της ποσότητας που χρειαζόμαστε... Με λίγα λόγια αν χρειάζεται κανείς 3000 τη μέρα, μπορεί να τις πάρει κι από μερέντα πχ! Προσωπικά μου ακούγεται λάθος, αλλά ας εξηγήσει κανείς με περισσότερες γνώσεις τι ισχύει περί τούτου!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι το περίφημο "a calorie is a calorie".

    Εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ. Δεν είναι το ίδιο να φας 2000 θερμίδες από πίτσα και το ίδιο από φιλέτο κοτόπουλο, πατάτες και λαχανικά πχ.

    Τουλάχιστον εγώ πάνω μου δεν το έχω δει ποτέ να δουλεύει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by liverbird View Post
    Κάπου διάβασα ότι δεν έχει σημασία η πηγή των θερμίδων που θα πάρουμε, αρκεί να είναι ανάλογες της ποσότητας που χρειαζόμαστε... Με λίγα λόγια αν χρειάζεται κανείς 3000 τη μέρα, μπορεί να τις πάρει κι από μερέντα πχ! Προσωπικά μου ακούγεται λάθος, αλλά ας εξηγήσει κανείς με περισσότερες γνώσεις τι ισχύει περί τούτου!
    εχει ανοιχτει παλι αυτο το θεμα , νομιζω !

    υπαρχει σε πολλες μορφες calorie is a calorie , if fits your macros

    αν δεν σε νοιαζει για την υγεια σου ναι οκ μπορεις να τις παρεις απο που θες..

    αλλα σκεψου αν ειναι το ιδιο πχ να φας ελαιολαδο και το ιδιο τηγανισμενο λαδι

    και τα 2 λαδια ειναι σωστα ;

    μπα...

    δεν χρειαζεται επεξηγηση νομιζω αυτο το πραγμα ..

    ποσο μαλλον να τρως οτι να ναι ..

    βεβαια εγω αυτο κανω ''κατα καποιο τροπο'' γιατι δεν εχω εισοδημα για να χω την πολυτελεια της διατροφης οπως θα πρεπε ,

    αλλα με καθαρο φαι κι οχι σαβουρες

    πχ η συντηρηση μου ειναι 158/367/90 (2910) δεν μπορω να μαζεψω καθημερινα τοση πρωτεινη οποτε κοιταω να την αντικαταστησω με καθαρη διατροφη τις θερμιδες αυτες και ας μην ειναι πρωτεινη

    πχ φασολια με 2 βραστα αυγα ..
    Last edited by daskalos198; 22-01-14 at 01:31.

  4. #4

    Default

    Ο οργανισμος δεν έχει ανάγκη τις θερμίδες σαν ποσότητα μόνο αλλά και σαν ποιότητα. Δηλαδή αν παίρνω κάθε μέρα 2500 θερμίδες από γλυκά, το ξέρω πως θα επιβαρυνθεί η υγεία μου αρκετά από το να παίρνω τις ίδιες θερμίδες από ποικιλία τροφών. Ακόμα ίδιες θερμίδες αλλά με περισσότερους υδατάνθρακες η λίπος συνήθως μας αυξάνουν περισσότερο την όρεξη από τις θερμίδες πρωτεΐνης οι οποίες αντιθέτως τη μειώνουν.
    Επίσης υπάρχει και ο συνδυασμός τροφών που είναι σημαντικός ώστε να απορροφήσει ο οργανισμος μας διάφορα στοιχεία (π.χ λαχανικά με λεμονι οδηγεί σε ευκολότερη απορρόφηση του σιδήρου)
    I wold not be in a folis paradyce

  5. #5
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default

    Oπότε με λίγα λόγια ισχύει αυτό, αλλά το όλο θέμα μετά είναι η υγεία, σωστά?

  6. #6
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    σαν ενεργεια στη φωτια ολα το ιδιο ειναι,αλλα στον οργανισμο αλλο να παρεις 2000 θερμιδες απο τρανς λιπαρα και αλλο απο γαλοπουλα και πατατα

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by liverbird View Post
    Oπότε με λίγα λόγια ισχύει αυτό, αλλά το όλο θέμα μετά είναι η υγεία, σωστά?

    Μα ειλικρινά, εσύ αυτό κατάλαβες;! Ότι δεν παίζει ρόλο ο παράγοντας bodybuilding, αλλά η υγεία μας;!

    Βασικά και για την υγεία μας, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολύ για να καταλάβεις ότι καμιά βασική αρχή της bodybuilding διατροφής δεν κολλάει με όλα αυτά.

    Γι' αυτό στα ξένα fora άλλαξε το "a calorie is a calorie" και βάλανε το "if it fits to your macros" και επειδή δεν έβγαινε κι αυτό, κοτσάρανε και το "if you are ok with your protein intake".
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    oπως τα ειπαν τα παιδια πιο πανω ..

    δεν ειναι μονο θεμα υγειας , το σωμα δεν λειτουργει το ιδιο με το να φαει κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα να σου βγαζει 600 θερμιδες αυτο το γευμα κι εσυ να φας μακαρονια μονο..

    μπορει πολυ ευκολα αν φας λαθος ο οργανισμος σου να μην χρειαζετε αυτες τις θερμιδες εκεινη την ωρα , θα τα αποθηκευσει ως ενεργεια και οτι περισευει λιπος , να μην μαζευεις την απαραιτητη ποσοτητας πρωτεινης ωστε να υπαρχει επαρκης αναρωση , πρωτεινοσυνθεση απο τον οργανισμο σου κι αλλα πολλα..

    οταν λεω οτι το κανω εγω αυτο πιο πανω με το παραδειγμα που σου εφερα εννοω εν γνωση μου και επειδη δεν υπαρχει αλλη επιλογη,

    γνωριζω δλδ οτι εχει επακολουθα αυτο που κανω..

    αν δεν γινετε να φας αυτα που πρεπει και απο το να μεινεις νηστικος η να πεσεις κατω απο τις θερμιδες σου και να χανεις κιλα ναι τοτε φαε καθαρο φαγητο και μετρα μονο θερμιδες
    αλλα να γνωριζεις τι γινετε αν το κανεις αυτο ..

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by liverbird View Post
    Κάπου διάβασα ότι δεν έχει σημασία η πηγή των θερμίδων που θα πάρουμε, αρκεί να είναι ανάλογες της ποσότητας που χρειαζόμαστε... Με λίγα λόγια αν χρειάζεται κανείς 3000 τη μέρα, μπορεί να τις πάρει κι από μερέντα πχ! Προσωπικά μου ακούγεται λάθος, αλλά ας εξηγήσει κανείς με περισσότερες γνώσεις τι ισχύει περί τούτου!
    Κάνε το εξής πείραμα :

    Ένα οικογενειακό παγωτό έχει περίπου 3000 θερμίδες.
    Φάε ένα τέτοιο κάθε μέρα και μετά πήγαινε να κανεις σκληρές προπονήσεις και να βάλεις μυική μάζα πάνω σου.

    Mετά από ένα μήνα (λέμε τώρα....γιατί χλωμό να αντέχεις με ένα οικογενειακό τη μέρα..) φάε αυτές τις 3000 θερμίδες από σωστές τροφές (κοτόπουλο, πατάτα, λαχανικά, καλά λιπαρά κλπ.. τα γνωστά δηλαδή) και κάνε την ίδια δραστηριότητα.

    Το συμπέρασμα θα σου δώσει και τη σωστή απάντηση.


    Λογική είναι ρε παιδιά.. όσο καλύτερης ποιότητας καύσιμο δίνεις στο σώμα σου, τόσο καλύτερα θα αποδίδει.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    παδια...ειναι απλα τα πραγματα...αλλο η δουλεια της πρωτεινης στο σωμα...αλλο η δουλεια του υδατανθρακα στο σωμα...και αλλο η δουλεια που κανουν τα λιπη στο σωμα...η χημεια και των 3ων μαζι οδηγουν στην καλη κατασταση του οργανισμου και με βαση την χημεια αυτη διαχωριζουμε τις 3 κατηγοριες διατροφης στο bb...ογκο-συντηρηση-γραμμωση...ολα αυτα φυσικα μαζι με τις αναλογες θερμιδες για καθε μια απο τις 3 κατηγοριες και τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα με βαση την ηλικια του,το προπονητικο του επιπεδο,το βαρος του και τον οργανισμο του...!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Γνώμη μου, εννοείται πως παίζει ρόλο η ποιότητα, ακόμα και αν ταιριάζει με τα μάκρος σου. Και εξηγούμαι.
    Παίρνεις όλο τον υδατάνθρακα από άσπρα ψωμιά, φρούτα και διαφορες γλυκόζες και τηγανιτές πατάτες.
    Λίπη, από τα τηγανητά που είπαμε πριν, και λίποι αμφιβόλου ποιότητας, ζωικά λίποι (στο χωριό τα λέμε ξυγκια).
    Πρωτεΐνες, εδώ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, διότι και φυτικές πρωτεΐνες να τρως υπάρχουν αθλητές που είναι χορτοφάγοι αν και δεν ξέρω κανένα αρκετά γνωστό. Αλλά πούμε ότι τις πρωτεΐνες τις περνουμε από δίαφορα κρεατα(τα θέλουμε και για το λιπος).

    Πιστεύει κάποιος οτι με τέτοια διατροφη θα έχει αποτέλεσμα? Εγώ πιστεύω ότι θα χειροτερεψει αντί να βελτιωθεί.

  12. #12
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default

    Kι εγώ αυτής της άποψης είμαι!! Άμα ήταν θα πλακωνόμασταν στα πιτόγυρα κι όλα κομπλε!

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Έχει συζητηθεί εκτεταμένα και εδώ.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    σιγουρα παιζει ρολο απο που προέρχονται οι θερμιδες, τα παραδειγματα που αναφερθηκαν εως τωρα ομως ειναι ακραια π.χ. " 2500 kcal απο γλυκα " κτλ γιατι παμε κατευθειαν στα ακρα? τι γινεται στην περιπτωση που καποιος μετρα τις θερμιδες που καταναλωνει και αποφασιζει καποια απο τα συνολικα meals που κανει την εβδομαδα - έστω 7*5 meals = 35 meals - ας υποθέσουμε τα 5 απο αυτα να προερχονται απο αλλες "μη-bb" τροφες ?

  15. #15
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default

    Πιστεύω πως γενικά έχει να κάνει με τους στόχους του καθενός! Δε νομίζω ένας που θέλει έχει μια σεβαστή ανάπτυξη για να φτιάξει ένα συγκεκριμένο σώμα να έχει το περιθώριο να κάνει 5 τέτοια γεύματα! Αν όμως μιλάμε για ένα απλά σφιχτό σώμα, τότε δεν είναι πρόβλημα! Αλλά κ πάλι όχι να τρώει τηγανιτά, γλυκά και τέτοια! Όταν λέμε μη bbuilding να είναι ένα λαδερό ή κάτι τέτοιο. Καλής ποιότητας φαγητό, το οποίο απλά δεν ενδείκνυται για τέτοια διατροφή.

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by vlasis90 View Post
    σιγουρα παιζει ρολο απο που προέρχονται οι θερμιδες, τα παραδειγματα που αναφερθηκαν εως τωρα ομως ειναι ακραια π.χ. " 2500 kcal απο γλυκα " κτλ γιατι παμε κατευθειαν στα ακρα? τι γινεται στην περιπτωση που καποιος μετρα τις θερμιδες που καταναλωνει και αποφασιζει καποια απο τα συνολικα meals που κανει την εβδομαδα - έστω 7*5 meals = 35 meals - ας υποθέσουμε τα 5 απο αυτα να προερχονται απο αλλες "μη-bb" τροφες ?
    Εάν έχεις ένα σωμά που πχ. δεν βάζει εύκολα λίπος, δεν βάζει εύκολα νερά, το "έχει" ο οργανισμός σου δηλαδή να τρως 5 γεύματα σαβούρας την εβδομάδα και όχι απλά να μην χαλάς, αλλά να βελτιώνεσαι κιόλας, τότε κανένα πρόβλημα!!! Αν δεν ανήκεις στην μειοψηφία των γενετικά προικισμένων σωμάτων, τότε θα πρέπει πολύ απλά να τρως μια τέτοια διατροφή, αλλά να ξέρεις ότι ποιοτικό, καλό, ουσιαστικό αποτέλεσμα... δεν...

    Quote Originally Posted by liverbird View Post
    Όταν λέμε μη bbuilding να είναι ένα λαδερό ή κάτι τέτοιο. Καλής ποιότητας φαγητό, το οποίο απλά δεν ενδείκνυται για τέτοια διατροφή.
    Όταν έχεις απλό στόχο να γυμνάζεσαι και να δείχνεις κάτω του μετρίου, τότε ναι, φυσικά και μπορείς!!!

    Τι να σας πω... τελικά αμα δεν διαβάσετε αυτό που θέλετε να διαβάσετε, πάνε στράφι ότι κι αν γράφουμε... και μην μου πείτε ότι απλά σας λύνουμε απορίες, έτσι;! Απλά επιμένετε να ακούσετε αυτό που θέλετε να ακούσετε.

    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder vlasis90's Avatar
    Join Date
    27-04-12
    Location
    Lumber camps
    Posts
    1,000

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τι να σας πω... τελικά αμα δεν διαβάσετε αυτό που θέλετε να διαβάσετε, πάνε στράφι ότι κι αν γράφουμε... και μην μου πείτε ότι απλά σας λύνουμε απορίες, έτσι;! Απλά επιμένετε να ακούσετε αυτό που θέλετε να ακούσετε.
    easy there φιλε...ποιος ειπε οτι θελουμε να ακουσουμε κατι συγκεκριμενο;
    εδώ συζήτηση (πιστεύω) ότι κάνουμε.

    @livebird αν αναφέρεσαι σε μυική ανάπτυξη, εφόσον μετρά τις θερμίδες που καταναλώνει, εχει ρυθμίσει σωστά macros και είναι υπερθερμιδικός μια χαρά ανάπτυξη θα έχει - σε συνδυασμό με ένα ικανοποιητικό ερέθισμα μεσω των προπονησεων με αντιστάσεις.
    σε κάθε περίπτωση πάντως το ιδανικό είναι να μη δίνεις junk food στο σώμα/οργανισμό σου συχνά (ακόμα και εαν πρόκειται για 5/35 γεύματα σε εβδομαδιαία βάση).

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    5/35?εμένα μου φαίνονται πολλά, βέβαια εξαρτάται τι εννοούμε junk food. Όταν λες να μη bb τροφές, πόσο μη δλδ ? Γιατι άλλο λαδερά φαγητό, όπως προαναφερθηκε, και άλλο γύρος, πίτσα, κτλ.

    Πάντως οκ, εξαρτάται και απ τους στοχους που θετει ο καθένας και πόσο είναι διατεθημένος να προσέξει το φαγητό του.

  19. #19
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default

    φίλε μου, δε νομίζω να χρειάζεται επιθετικότητα, ειδικά σε νέους με το άθλημα, όπως εμείς, που προσπαθούμε να αλλάξουμε εντελώς τον τρόπο ζωής και ταυτόχρονα να μάθουμε και πράγματα προκειμένου να φτάσουμε σε ένα επίπεδο! Ξεκίνησα με τη λέξη "πιστεύω" επίτηδες! Γιατί απλά πιστεύω! Δε γνωρίζω! Απλά έγραψα ότι η αυστηρότητα του καθενός στη διατροφή του έχει να κάνει με το τι στόχο έχει! Αυτό! Και αυτό είναι καθολικό! Ισχύει και στη γυμναστική και σε όλα. Κοπιάζεις και θυσιάζεις πράγματα ανάλογα με τους στόχους σου!

  20. #20
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Επιθετικότητα;! Ποιά επιθετικότητα;! Έτσι είναι η επιθετικότητα;! Θαρρώ ότι είστε πολύ εύθικτοι κάποιοι...

    Και Βλάσση, ναι αυτό ακριβώς φαίνεται ακόμη κι από αυτό το τελευταίο σου post. Εκτός κι αν ο δικός μου ο υπλογιστής προβάλει άλλες απαντήσεις από αυτές που γράφετε.

    livebird φίλε μου, δεν χρησιμοοποίησες έτσι το "πιστεύω". Το έβαλες γιατί θέλεις να πιστέψεις, ώστε να βρεις δικαιολογία για να μην φας αυτό που πρέπει και να κάνεις "εκπτώσεις" στην προσπάθειά σου, οι οποίες μάλιστα να είναι και δικαιολογημένες, με επιστημονικό δήθεν μανδύα.

    Άλλη μια φορά λοιπόν επειδή λες για στόχους: Αν θες να δείχνεις κάτω του μετρίου, τότε ναι, a calorie is a calorie, και calorie in, calorie out.

    Είναι βαριά η καλογερική κοπέλια...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  21. #21
    New Member liverbird's Avatar
    Join Date
    28-11-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    61

    Default

    Συγνώμη, μάλλον παρεξήγησα τον τόνο σου! Όπως κι εσύ παρεξήγησες το σχόλιό μου! Γιατί νομίζω πως οι απόψεις μας δεν αποκλίνουν όσο κατάλαβες! Είδες τι έγραψα: "ένας που θέλει έχει μια σεβαστή ανάπτυξη για να φτιάξει ένα συγκεκριμένο σώμα"! Ενώ για την άλλη περίπτωση έγραψα: "Αν όμως μιλάμε για ένα απλά σφιχτό σώμα". Προφανώς και η δεύτερη περίπτωση είναι κάτω του μετρίου! Και προφανώς αν ο στόχος κάποιου είναι αυτός, τότε ας φάει ότι γουστάρει! Και το ότι η καλογερική είναι βαριά το καταλαβαίνω όσο περισσότερο ασχολούμαι με το άθλημα! Αλλά πίστεψέ με, με άλλαξε τόσο η ενασχόλησή μου με το γυμναστήριο, που δεν έχω καν ανάγκη να σπάσω τη διατροφή μου και να σαβουριάσω! Τα έκανα κι αυτά και είδα που καταλήγουν! Οπότε δε χρειάζομαι δικαιολογίες! Κι αν τις χρειαζόμουν, δε θα τις αναζητούσα σε ένα φόρουμ στο οποίο γράφουν άνθρωποι σοβαροί και με γνώσεις!
    Last edited by liverbird; 23-01-14 at 16:21.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παίζουν Ρόλο Τα Γονίδια Στο Bodybuilding;
    By extremist in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-12, 22:50
  2. ΚΡΕΑΤΙΝΗ- Δεστε το βιντεο! παιζει πραγματικα ρολο ?
    By guardian4ce in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 09-11-10, 01:42
  3. Τελικά Παίζουν Ρόλο Οι Επαναλήψεις Για να Γραμμώσει Κάποιος;
    By Jin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 25-05-10, 13:51
  4. Παίζει ρόλο η σειρά των ασκήσεων;
    By mtoylios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-08, 04:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •