Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-01-14
    Location
    Thessaloniki-Serres
    Posts
    3

    Talking απώλεια λίπους

    Γεια σας από σαλονίκη...είμαι η Σοφία Νέο μέλος της σελίδας...λοιπόν θέλω βοηθεια είμαι 20 ετών 54 κιλά και υψος 1,58....πάω γυμναστήριο από Δευτέρα έως Παρασκευή...έκανα βάρη γι'αυτό έφτασα και στα κιλά που είμαι τωρα και φυσικα για να είμαι ειλικρινής δεν πρόσεχα και τοσο την διατροφη μου.....Προσπαθώ όμως τώρα να μπω στον σωστο δρόμο αν και αυτό που με απασχολεί είναι το λίπος στην περιοχή της κιλιας....Α!πήγα και πήρα πρωτεΐνη whey για γράμμωση επειδή διάβασα ότι βοηθάει στην καύση λίπους.....ίσως και μην πληροφορήθηκα σωστά!!! Τελος παντων ο τύπος που πήρα την πρωτεινη που έδωσε και μια Διατροφή.....που είναι η εξής:

    1ο γεύμα
    -50 γραμ. Δημητριακά χωρίς ζάχαρη Quaker oats( νιφάδες βρώμης)
    -γάλα 0%
    -ομελέτα με 4 ασπράδια και 1 κρόκο( αν θέλω προσθέτω μανιτάρια, πιπεριάς,ντομάτα)

    2ο γεύμα
    -Τοστ με μαυρο ψωμι κ δύο φέτες γαλοπούλα

    3ο γεύμα
    -120 γραμ ψάριη φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι ή 8 ασπράδια αυγού
    -250 γραμ ρύζι ή πατάτα η μακαρόνια
    -2 φορές την εβδομάδα όσπρια
    -σαλάτα μαρούλι, μπρόκολο, αγγούρι

    4ο γεύμα
    -1 γιαούρτι 2%
    -1 ξηνομηλο


    ΣΗΜΕΊΩΣΗ
    Κάθε μέρα+ 2 scoops πρωτεΐνη σε νερο 300 ml
    οχι αλάτι ναι πιπερι
    το ρύζι μπασματι η μαυρο
    τα μακαρόνια μαύρα

    ΘΈΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΊΤΕ ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΣΩΣΤΉ ΑΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΆΤΙ Η ΝΑ ΑΦΑΙΡΈΣΩ ΚΑΙ ΠΟΤΈ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ!!!
    Last edited by sofiapavlidou93; 26-01-14 at 01:07.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σε γενικές γραμμές είναι καλή η διατροφή σου. Την πρωτεΐνη ένα scoop μετά την προπόνησή σου, φτάνει και περισεύει. Βάζεις και μια μπανάνα μαζί και έχεις το ιδανικό.

    Από εκεί και πέρα, βάζε αλάτι, χρειάζεται κι αυτό, όχι όμως πολύ. Ελάχιστο κι αυτό, μετά το μαγείρεμα του φαγητού, όταν το σερβίρεις. Επίσης στο 4ο γεύμα θα ήταν καλύτερο εάν είναι το τελευταίο, να βγάλεις το μήλο και να βάλεις λίγα καρύδια ή αμύγδαλα (ανάλατα) μαζί με το γιαούρτι σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σας από σαλονίκη...είμαι η Σοφία Νέο μέλος της σελίδας...λοιπόν θέλω βοηθεια είμαι 20 ετών 54 κιλά και υψος 1,58....πάω γυμναστήριο από Δευτέρα έως Παρασκευή...έκανα βάρη γι'αυτό έφτασα και στα κιλά που είμαι τωρα και φυσικα για να είμαι ειλικρινής δεν πρόσεχα και τοσο την διατροφη μου.....Προσπαθώ όμως τώρα να μπω στον σωστο δρόμο αν και αυτό που με απασχολεί είναι το λίπος στην περιοχή της κιλιας....Α!πήγα και πήρα πρωτεΐνη whey για γράμμωση επειδή διάβασα ότι βοηθάει στην καύση λίπους.....ίσως και μην πληροφορήθηκα σωστά!!!
    Καλως όρισες Σοφία στο φόρουμ!

    Να συμπληρώσω κι εγώ σε αυτά που είπε ο Σταύρος, πως τα βάρη δεν ευθύνονται που έβαλες κιλά. Όπως λες, δεν πρόσεχες τη διατροφή σου. Άρα εκεί πρέπει να δώσεις βάση.
    Επίσης το συμπλήρωμα πρωτείνης δεν βοηθάει στην καύση λίπους, συμπληρώνει τα κενά της διατροφής. Για κάποιον αρχάριο, αν θελει να χρησιμοποιήσει ιδανικό είναι να την παίρνει μετά την προπόνηση με βάρη.
    Τελος παντων ο τύπος που πήρα την πρωτεινη που έδωσε και μια Διατροφή.....που είναι η εξής:

    1ο γεύμα
    -50 γραμ. Δημητριακά χωρίς ζάχαρη Quaker oats( νιφάδες βρώμης)
    -γάλα 0%
    -ομελέτα με 4 ασπράδια και 1 κρόκο( αν θέλω προσθέτω μανιτάρια, πιπεριάς,ντομάτα)

    2ο γεύμα
    -Τοστ με μαυρο ψωμι κ δύο φέτες γαλοπούλα

    3ο γεύμα
    -120 γραμ ψάριη φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι ή 8 ασπράδια αυγού
    -250 γραμ ρύζι ή πατάτα η μακαρόνια
    -2 φορές την εβδομάδα όσπρια
    -σαλάτα μαρούλι, μπρόκολο, αγγούρι

    4ο γεύμα
    -1 γιαούρτι 2%
    -1 ξηνομηλο


    ΣΗΜΕΊΩΣΗ
    Κάθε μέρα+ 2 scoops πρωτεΐνη σε νερο 300 ml
    οχι αλάτι ναι πιπερι
    το ρύζι μπασματι η μαυρο
    τα μακαρόνια μαύρα

    Την διατροφή στην έδωσε χωρις να ξέρει τίποτα για σένα; 4 γεύματα είναι λίγα και με το μάτι βλέπω πως οι θερμίδες είναι κι αυτές λίγες.
    Ανάμεσα σε ποια γεύματα πας γυμναστήριο; Πόσες φορές κάνεις βάρη την εβδομάδα;

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-01-14
    Location
    Thessaloniki-Serres
    Posts
    3

    Default

    Βασικά τώρα σταμάτησα τα βάρη δηλαδή κάνω άλλα μπαίνω σε προγράμματα όπως fit-bars όπου κάνουμε λίγα βάρη πολλές επαναληψεις Δευτέρα 6:30 Τριτη 4:30 Τετάρτη 7:30 Πέμπτη 10:30 το πρωί το προγράμμα διαρκεί περίπου 1 ώρα και μετά από αυτό κάνω αερόβιο ή kick... Ίσως και να μην κάνω καλα που πάω τέτοιες ώρες αλλά δεν το επιλέγω... Όσο για την διατροφή του είπα ότι δεν ξέρει τίποτα για εμένα αλλα μου την εδωσε... Πρέπει να πηγαίνω συγκεκριμενες ώρες???τι να κάνω με την διατροφή μου για να χάσω κιλά/λιπος να αποκτήσω ένα γραμμωμενο σώμα??

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πρώτα απ όλα χρειάζεται να ξεκινήσεις με σωστές βάσεις. Προέχει να ακολουθείς μια διατροφή που θα σου δίνει ποιοτικές θερμίδες ώστε να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι στις προπονήσεις σου και να έχεις ενέργεια. Και μόνο που θα τρως "καθαρά" αυτό θα φανεί στο σώμα σου.

    Το τι θα κάνεις στο γυμναστήριο εξαρτάται από το πως θες εσύ το σώμα σου. Αν θες να έχεις ένα σφιχτό, γυμνασμένο σώμα, τότε αυτό που θα σε βοηθήσουν είναι τα βάρη, όχι όμως με την μορφή που τα κάνεις τώρα. Για να χτίσεις μυς (κάτι που θα σε βοηθήσει στην πορεία να έχεις γράμμωση), χρειάζεται να αυξάνεις σταδιακά την επιβάρυνση, όχι απλώς να κάνεις λίγα κιλά/πολλές επαναλήψεις λίγο απ'όλα. Αν τα συγκεκριμένα προγράμματα σου αρέσουν, μπορείς να παρακολουθείς, αλλά ο βασικός σου άξονας θα είναι τα βάρη.

    Τώρα, στη διατροφή, πιο συγκεκριμένα, κάνε 5-6 μικρο/γεύματα μέσα στη μέρα.
    Θα πάρω ενδεικτικά το πλάνο που σου έδωσε και θα σου δείξω πως μπορείς να το εμπλουτίσεις.



    1ο γεύμα
    -50 γραμ. Δημητριακά χωρίς ζάχαρη Quaker oats( νιφάδες βρώμης)
    -γάλα 0%
    -ομελέτα με 4 ασπράδια και 1 κρόκο( αν θέλω προσθέτω μανιτάρια, πιπεριάς,ντομάτα)
    Το πρωινό είναι καλό, γάλα βάλε 1.5% λιπαρά, 1 ποτήρι

    2ο γεύμα
    -Τοστ με μαυρο ψωμι κ δύο φέτες γαλοπούλα
    Απέφυγε οποιοδήποτε αλλαντικό, προτίμησε ατόφιο κρέας. Εδώ μπορείς να βάλει λίγο κοτοπουλάκι και μια φέτα κασέρι λάιτ ή άλλο κίτρινο τυρί χαμηλών λιπαρών. Μπορείς να προσθέσεις και ένα φρούτο.

    3ο γεύμα
    -120 γραμ ψάριη φιλέτο κοτόπουλο ή μοσχάρι ή 8 ασπράδια αυγού
    -250 γραμ ρύζι ή πατάτα η μακαρόνια
    -2 φορές την εβδομάδα όσπρια
    -σαλάτα μαρούλι, μπρόκολο, αγγούρι
    Το αφήνεις ως έχει, στη σαλάτα προσθέτεις και ελαιόλαδο. Τα μακαρόνια να είναι ολικής, αν και αργότερα καλό είναι να τα αφαιρέσεις τελείως.

    4ο γεύμα
    -1 γιαούρτι 2%
    -1 ξηνομηλο
    Αυτό το σνακ είναι ιδανικό για πριν την προπόνηση (περίπου μία με μιαμιση ώρα πριν)


    5ο γεύμα μπορείς να έχεις κάτι όπως το τρίτο, αλλά με μικρότερες ποσότητες υδατάνθρακα (αντί για 250γρ ρύζι μπορείς να έχεις 150γρ για παράδειγμα)

    6ο γεύμα μπορείς να έχεις κότατζ χαμηλών λιπαρών ή γιαούρτι με ταχίνι ή ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, καρύδια).


    Αυτό δες το ως μια βάση για να ξεκινήσεις να βάζεις τη διατροφή σου σε μια σειρά. Παράλληλα, διάβασε τις ενότητες του φόρουμ, θα μάθεις αρκετά πράγματα για το πως να χτίσεις το πλάνο σου και να κάνεις τις καλύτερες επιλογές.

    Καλή διαμονή!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 19:36
  2. Απώλεια λίπους
    By ilias94 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 14-08-13, 09:29
  3. Απωλεια λιπους
    By Dokes in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-12, 15:39
  4. Απώλεια Λίπους
    By kfoititis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-12, 02:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •