Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Αγαπημένη άσκηση για ολόκληρο το σώμα

Voters
132. You may not vote on this poll
  • ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ( SQUAT )

    66 50.00%
  • ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ( DEADLIFTS )

    72 54.55%
Multiple Choice Poll.
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 86
  1. #31
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    οταν τις τελειωνω νιωθω αμεσως σαν να εχει ανεβει η λιμπιντο και εχω απιστευτη διαθεση
    Εγώ πάλι θέλω ένα φορείο να με μαζέψει.
    NO PAIN NO GAIN

  2. #32
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Χαχα!Γελάω αλλά θα συμφωνήσω!Σε κάθε δυνατό σετ νιώθω μια ζαλάδα και δυσανεξία που ψάχνω κατευθείαν να καθίσω.
    Last edited by Lifescarcity; 15-12-14 at 21:01.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  3. #33

    Join Date
    11-09-14
    Posts
    97

    Default

    Από άποψη εκγύμνασης διαφόρων μυών, οι άρσεις θανάτου είναι ο βασιλιάς όλων των ασκήσεων, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι το squat. Πόδια στο σύνολό τους (αν και συγκριτικά, στους τετρακεφάλους σε πολύ μικρότερο βαθμό απ' ό,τι τα βαθιά καθίσματα), τραπέζιους, πήχεις, κάτω πλάτη, όλα πρήζονται με 2 - 3 σετ εξαντλητικών άρσεων θανάτου.
    Τώρα, η προσωπική μου γνώμη, θα συμφωνήσει με τη φυσική των ασκήσεων αυτών...άρσεις δαγκωτό.

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    Μακραν οι 2 καλυτερες ασκησεις ,οταν τις τελειωνω νιωθω αμεσως σαν να εχει ανεβει η λιμπιντο και εχω απιστευτη διαθεση...το καθισμα προσφερει απιστευτη εκρηξη και αυξηση αθλητικης αποδωσης ομως επιβαρυνει αρκετα τα γονατα.. τα deadlift ειναι η πιο φυσικη ασκηση που υπαρχει ομως επιβαρυνουν αρκετα τη μεση αλλα τα αγαπωω και μ αρεσουν περισσοτερο!!
    Κάτι δεν κάνεις καλά.

  5. #35
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    201

    Default

    Κάτι δεν κάνεις καλά.
    Στανταρ.

  6. #36
    Banned New Member
    Join Date
    27-09-14
    Location
    Granada
    Posts
    17

    Default

    SQUAT. Αν οχι η βασικότερη τοτε μια απο τις βασικότερες ασκήσεις στον
    χώρο του ΒΒ.

  7. #37

    Default

    δεν ηθελα να ανοιξω ποστ και θελω να κανω μια ερωτηση οταν παω να κανω σκουτ και deadlift το αριστερο το ποδι με βολευει να το εχω πιο μπροστα απ το δεξι , αυτο συμβαινει λογικα γτ θα εχω ελειψη ευλιγισιας , ξερει κανεις τι διατασεις πρεπει να κανω και σε ποιο ποδι ? :p οταν τα βαζω ισια, νιωθω πολυ αδυναμος και ασταθης

  8. #38

    Default

    Μακροχρονια αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα γονατα η την μεση.Καλια ειναι να μην τις κανεις αυτες τις ασκησεις,παρα να τις κανεις λαθος!!Τα σκουοτ,οι αρσεις θανατου,οι πιεσεις παγκου ειναι βασικες ασκησεις και χρησιμες,αλλα οχι απαραιτητες.Ειναι καλες απο πολλες αποψεις,αλλα οχι οτι χωρις αυτες παει το χασαμε το παιχνιδι.Το μονο σιγουρο οτι θα χασεις το παιχνιδι ειναι αμα εχεις κακη τεχνικη σε αυτες...

  9. #39
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    26-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Κάτι δεν κάνεις καλά.
    δεν νομιζω να με εχεις δει να την εκτελω,κ πιστεψε με δεν θα σ αφηνα παραπονεμενο....λογικα εσυ δε κανεις κατι καλα,οχι εγω.. πολυαρθρικες ασκησεις (οπως deadlift-squat)επωμιζοντε την παραγωγη τεστοστερονης της ορμονης που ρυθμιζει το ενδοκρινες συστημα παρακολουθουμενη απ τον υποθαλαμο η FSH υποκινει τα κυτταρα sertoli που ειναι υπαιτια ως το πως θα δρασει η λιμπιντος,,αρα σαν ασκησεις σου αυξανουν την λιμπιντο εκτος αν κατι συμβαινει με τον ενδοκρινολογικο σου αξονα τον υποθαλαμο ή την υποφυση εχωντας ετσι υπογοναδισμο...περα απ αυτο ειναι πολυ φυσικο να υπαρχει κοπωση μεταξυ των σετ ισως και ζαλαδα λογω της πιεσης..αλλα η μετεπητα δραση παραμενει ιδια..!

  10. #40
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    26-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by nuar_space View Post
    Στανταρ.
    σε κατατοπισα κ εσενα προς τα πανω

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    δεν νομιζω να με εχεις δει να την εκτελω,κ πιστεψε με δεν θα σ αφηνα παραπονεμενο....λογικα εσυ δε κανεις κατι καλα,οχι εγω.. πολυαρθρικες ασκησεις (οπως deadlift-squat)επωμιζοντε την παραγωγη τεστοστερονης της ορμονης που ρυθμιζει το ενδοκρινες συστημα παρακολουθουμενη απ τον υποθαλαμο η FSH υποκινει τα κυτταρα sertoli που ειναι υπαιτια ως το πως θα δρασει η λιμπιντος,,αρα σαν ασκησεις σου αυξανουν την λιμπιντο εκτος αν κατι συμβαινει με τον ενδοκρινολογικο σου αξονα τον υποθαλαμο ή την υποφυση εχωντας ετσι υπογοναδισμο...περα απ αυτο ειναι πολυ φυσικο να υπαρχει κοπωση μεταξυ των σετ ισως και ζαλαδα λογω της πιεσης..αλλα η μετεπητα δραση παραμενει ιδια..!

    Xαλαρωσε φιλε μου και δεν στο πε για κακο ούτε να στην πει.

    Όσο για τα υπολοιπα που γραφεις.. χωρις παρεξηγηση, αλλα εσυ ο ιδιος καταλαβαινεις αυτα που γραφεις; Γιατι εγω δεν εβγαλα νοημα απο τα γραφομενα σου!

  12. #42
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    26-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Γιαυτο ειναι δυσκολη σχολη η Ιατρικη.....δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης απο κανεναν..απλα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας
    Last edited by PanaGois; 08-01-15 at 11:43.

  13. #43
    Pumping Iron sailim's Avatar
    Join Date
    13-07-10
    Posts
    291

    Default

    Ατομο με μικρου βαθμου σκωλιωση μπορει να κανει αρσεις θανάτου με καλη τεχνικη ή καλύτερα να μην τις εχει στο προγραμμα του;

  14. #44
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Δοκίμασα άρσεις αρκετές φορές αλλά πάντα είχα ενοχλήσεις και περίεργους πόνους.

    Με τα βαθιά σκουότ έχω βρει την υγεία μου. Η μόνη άσκηση που κάνω για πόδια και έχω φτιάξει αρκετά από τότε που άρχισα γλουτούς και πόδια.
    Απίστευτη άσκηση, πραγματικά.
    Victory loves preparation...

  15. #45
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    αν επρεπε να διαλεξω μια θα διαλεγα... και τις 2. Προτιμω σκουοτ λιγο πιο κατω απο το παραλληλο. Απο αρσεις πιστευω οι romanian ειναι πολυ καλες για δικεφαλο μηριαιο και οι conventional καλυτερες για γλουτους μεση.

  16. #46
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    αααααχ μου βαζετε δυσκολα! μα τωρα, ειναι εκβιαστικο διλημμα αυτο!Αποχη ρε!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #47
    Junior Bodybuilder pete21's Avatar
    Join Date
    05-11-14
    Posts
    199

    Default

    Δύσκολο και για εμένα το ερώτημα.
    Όποτε κάνω άρσεις είναι οι άρσεις, όποτε κάνω καθίσματα είναι τα καθίσματα.
    Αποχή από την ψηφοφορία και εγώ ..!!!

  18. #48

    Default

    Ασκησάρες και οι δύο,με κέρδισαν τα καθίσματα στα σημεία όμως, γιατί στις άρσεις πάνω από 120kg με τραβάει η μέση για 2-3 μέρες μετά (μάλλον doms είναι αλλά που να κάνω τώρα foam rolling),επιπλέον άρσεις δεν μπορείς να κάνεις σε όλα τα γυμναστήρια λόγω δαπέδου.
    Τέλος ένας τύπος (over 40) στο γυμναστήριο κάνει άρσεις θανάτου με την μπάρα ακριβώς πίσω από τα πόδια του και πολλά κιλά,μου έκανε εντύπωση αν αξίζει μία δοκιμή ή πιάνει διαφορετικά !

  19. #49
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Αρσεις θανάτου κι εγώ.Φοβερή άσκηση.ΑΝ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ τα αποτελέσματα είναι φοβερά.Το στήσιμο των ποδιών,το στήσιμο της μέσης και το άνοιγμα των χεριών πρέπει να είναι σε άψογη θέση για να σου αποδώσει τα μέγιστα η άσκηση.Τόσα χρόνια έχω δει και βλέπω ακόμα πολλά παιδιά να την εκτελούν λάθος με κίνδυνο να τραυματιστούν και να την παρατάνε.Και το σκουώτ μ΄αρέσει.ειδικά το ελεύθερο όλα τα λεφτά.Κάθεσαι και δεν ξέρεις αν θα σηκωθείς.Αλλά αφού πρέπει να ψηφίσω μία τότε άρσεις με τα νεφρά στο πάτωμα.

  20. #50
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    δεν εχει καμμια σχεση το sq σε σμιθ...με το ελευθερο
    Προφανος ειναι λιγο διαφορετικο αλλα το "καμμια σχεση" δεν το καταλαβαινω.
    Δεν αμφισβητω αυτο που λες, απλα δεν το κατανοω. Τοσο χαλια ειναι αυτη η ασκηση στο σμιθ;
    Παναγιωτης

  21. #51
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Ασκησάρες και οι δύο και σε όλες τις παραλλαγές. Όσο για το σμιθ δεν το απορρίπτω, απλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ
    ούτε στα νιάτα μου οπότε "you can't teach an old dog new tricks" που λένε και στο χωριό μου

  22. #52
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Για το smith εχουμε κανει μεγαλη συζητηση.οσο αφορα την συγκεκριμενη ασκηση και το ελευθερο vs smith νομιζω κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος.Απ την στιγμη που κανεις Squat με σωστη τεχνικη και επιβαρυνση/σετ/διαλειμμα αναλογα με τον στοχο σου, αυτο εχει σημασια. Στην ερωτηση vs δεν θα ψηφιζα.Αν μου βαλεις το μαχαιρι στο λαιμο και με πεις θα κανεις μονο μια απ τις δυο, θα λεγα DLs. Squat, μπορω να βρω αρκετες παραλλαγες και να γυμναστω επαρκως.DLs ετσι κι ετσι.Απ τις καλυτερες παραλλαγες DL η καλυτερη απο θεμα μικροτερης καταπονησης ηταν οταν εκανα σε μηχανημα με διπλο σχοινι και μπαρα που κουμπωνε σε καθε πλευρα και απο ελευθερα, αρσεις θανατου με trap bar. Γενικα προτιμω τα Sumo DLs.

    Εdit: Lol μολις ψηφισα και απο 50% 50% που ηταν εγινε 51% 49%
    Last edited by Δεσμώτης; 22-09-16 at 23:06.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  23. #53
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    .Απ την στιγμη που κανεις Squat με σωστη τεχνικη και επιβαρυνση/σετ/διαλειμμα αναλογα με τον στοχο σου, αυτο εχει σημασια.
    Υπάρχει τρόπος να κάνεις σωστά (back) squat στο σμίθ χωρλις να τσακίσεις τα γόνατά σου;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #54
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Για το σμιθ θα ακουσεις πολλές απόψεις.αν ρωτάς την προσωπική μου αποψη, το πολύ πολύ για rack chins αν έχει καλό κλείδωμα.ειδαλως, απλώστρα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #55
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Για το σμιθ θα ακουσεις πολλές απόψεις.αν ρωτάς την προσωπική μου αποψη, το πολύ πολύ για rack chins αν έχει καλό κλείδωμα.ειδαλως, απλώστρα.
    Αρχικά με άγχωσες! Συμφωνώ 100%.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #56
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Δεν μπορω απλα να διαλεξω.αλλα αφου ειμαστε μεταξυ των δυο ισως παω με αρσεις θανατου εχουν πιο πολλες παραλλαγες.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  27. #57
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Αρχικά με άγχωσες! Συμφωνώ 100%.
    Να αναφερω οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη. Ενα ατομο που το χρησιμοποιει και το διδασκει και σε αλλους μπορει να μη με βρισκει συμφωνο αλλα ειναι αξιοσεβαστο γιατι οχι μονο εχει βρει εναν τροπο που θεωρει καταλληλο για εκτελεση της εκαστοτε ασκησης, αλλα εχει βρει και τροπο να το διδαξει. Και αυτα για μενα ειναι αξια σεβασμου οτι διαφορες κι αν εχω γιατι εβαλε γνωση,πρακτικη και υπομονη/μερακι, πραματα που μονο αν αγαπας αυτο που κανεις τα βαζεις και τα δινεις!Αλλα οπως ειπα και πανω: δεντρο και δασος!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  28. #58
    New Member BlvtAvsNord's Avatar
    Join Date
    06-09-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    76

    Default

    Απολαμβάνω περισσότερο τα squats, αν και μου αρέσουν και οι δύο ασκήσεις. Το να έχεις το βάρος επάνω σου σε κάνει να νιώθεις ότι σηκώνεις πολυκατοικίες ακόμα κι αν σηκώνεις 50 κιλά. Με τα deadlifts πολλές φορές με πονάει ο πήχης από το κάψιμο και σπάζομαι ανελέητα.
    To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering.

  29. #59
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by BlvtAvsNord View Post
    Απολαμβάνω περισσότερο τα squats, αν και μου αρέσουν και οι δύο ασκήσεις. Το να έχεις το βάρος επάνω σου σε κάνει να νιώθεις ότι σηκώνεις πολυκατοικίες ακόμα κι αν σηκώνεις 50 κιλά. Με τα deadlifts πολλές φορές με πονάει ο πήχης από το κάψιμο και σπάζομαι ανελέητα.
    δοκιμασε μικτη λαβη,ειδικα αν σηκωνεις πολλα.Αν χρησιμοποιεις υμαντες σε ασκησεις οπως pull ups, pulldowns, dls κτλ κτλ προσπαθησε να βαλεις στο προγραμμα σου και ασκησεις για τον πηχοι. γενικα επειδη οι υμαντες βγαζουν σ ενα βαθμο τον πηχη εξω απ το παιχνιδι σε ασκησεις οπως αυτες που ανεφερα, καλο ειναι αν χρησιμοποιεις, να βαλεις ασκησεις για να τον γυμναζεις. και φυσικα αν θελεις να δωσεις και παραπανω εμφαση στον πηχη. Εγω π.χ. δεν χρησιμοποιω υμαντες και για τον πηχη στις ασκησεις που κανω για δικεφαλο βαζω παραλλαγες που γυμναζουν τον πηχη και ετσι δεν τον γυμναζω ξεχωρα γιατι ειμαι ευχαριστημενος με αυτα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  30. #60
    New Member BlvtAvsNord's Avatar
    Join Date
    06-09-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    76

    Default

    Ιμάντες χρησιμοποιώ σπάνια είναι η αλήθεια. Πήχη γυμνάζω την ημέρα που δουλεύω χέρια. Μεσολαβούν δύο μέρες από την ημέρα που κάνω deadlifts, επομένως περνάει το κάψιμο και νιώθω ξεκούραστος. Thanks για τα tips πάντως.
    To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Squat και Deadlifts
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-12, 15:00
  2. Άρσεις Θανάτου
    By eth_90 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 29
    Last Post: 05-11-11, 16:09
  3. Διαφορά μεταξύ άρσεων θανάτου και ρουμανικών deadlifts
    By kosurf in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-04-11, 12:13
  4. Deadlifts - Αρσεις Θανάτου
    By acidhell in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 02:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •