Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Κάνω Σωστή Διατροφή Bodybuilding;

    Γεια σας !!! είμαι καινούριος εδώ και έχω πολλές απορίες !! έχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να κάνω κάποια διατροφή και την έχω φτιάξει με βάση όσα διαβάζω σε διάφορα άρθρα και θα θελα την γνώμη σας για το αν κάνω κάτι λάθος στους συνδυασμούς   δεν έχω σκοπό να γίνω bodybuilder απλά κάτι απλό που θα έπρεπε να κάνουμε όλοι έστω και με λίγο γυμναστική ,,όλα όσα τρώω έχω κάποιο λόγο για να τα τρώω αυτό είναι το πρόγραμμα μου για πρωί 3 αυγά ολόκληρα βραστά μια φέτα ψωμί (τους κρόκους τους τρώω και για ενέργεια και για την βιταμίνη d που χρειάζεται για την απορρόφηση του ασβεστίου δεν τρώω λιπαρά φαγητά άρα δεν νομίζω να με επιβαρύνουν έτσι ?? ) , 3 γεύματα με κενό ενδιάμεσα 4-5 ώρες , με σχεδόν πάντα  κοτόπουλο στήθος 100 gr και 140 καστανό ρύζι(στήθος κοτόπουλο επειδή είναι άπαχο και πιο φτηνό και το καστανό ρύζι για να μην στουμπώσω και για να παίρνω έναν καλό υδατάνθρακα ) και για βραδινό γιαούρτι 2% και γάλα 200ml -300ml 1,5% , σκέτο αυτό γιατί πέρα από τον συνδυασμό με βρώμη που είναι καλό έχω διαβάσει  ότι έτσι δεν απορροφάει το έντερο το ασβέστιο (φυτικές ίνες και ασβέστιο μαζί δεν κολλάνε έτσι ?? ) ενδιάμεσα από τα γεύματα τρώω ακτινίδιο καρότο ξυρούς καρπούς αμύγδαλα-καρύδια κάψουλα ω-3 μουρουνέλαιο (όχι όλα μαζί) και μια μπανάνα πριν τη γυμναστική , αυτό το κάνω εδώ και 2 μήνες περίπου , έχω καλά αποτελέσματα για όσα κάνω σαν αρχάριος (όχι ότι θέλω να φτάσω ψηλά όπως είπα απλά για κάτι απλό ) δεν ξέρω αν οι συνδυασμοί που κάνω είναι πέρα από απλοί ΚΑΙ λάθος και θα θελα να μου πείτε ..το πιο εύκολο  πιστεύω είναι να πλακωνόμαστε με υδατάνθρακα και πρωτείνη , αλλά πέρα από αυτό με ενδιαφέρουν εξίσου και οι βιταμίνες (ασβέστιο αντιοξειδωτικά φυτικές ίνες ω 3 και αντιφλεγμονώδεις τροφές , σίδηρος κλπ κλπ ) τροφές πέρα απ'ο τον όγκο , να έχω και τροφές που διώχνουν φλεγμονές και κράμπες , δυναμώνουν κόκαλα και σε κρατάνε γενικά υγιή , όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ βγαίνω σε αδιέξοδο με συνδυασμούς και απορροφάς το ένα αλλά χάνεις το άλλο και για να απορροφάς το άλλο χάνεις κάποιο άλλο , γιαυτό δεν έχω γάλα -γιαούρτι με βρώμη γιατί χάνεις το ασβέστιο διάβασα που με ενδιαφέρει πολύ .....δεν θα με ενδιέφεραν συμπληρώματα διατροφής τύπου πρωτείνες , όλα όσα έχω βάλει με έχουν βολέψει μπορώ να πω αλλά ..,, σας ευχαριστώ και συγνώμη για την φλυαρία αλλά σαν αρχάριος έχω απορίες πολλές .
    Last edited by Αντώνης!; 28-01-14 at 22:34.

  2. #2

    Default

    Καλωσόρισες στην παρεα Αντωνη!

    Θα σου πω μερικα πραγματακια για αν βελτιωσεις την διατροφη σου αν το επιθυμείς.Να ξερεις οτι 3 γευματα την μερα ειναι πολυ λιγα...και απο το να τσιμπολογας αναμεσα απο το καθε γευμα, καλυτερα να βαλεις 5-6 σωστα γευματα καθημερινα!

    Λοιπον ας ξεκινησουμε απο το πρωινο: 3 κροκοι μου φαινονται καπως αρκετοι για καθημερινη βαση...βαλε καλυτερα 1 η 2 κροκους και αντικατεστησε το ψωμι με βρωμη! Αν θελεις προσθεσε και ενα φρουτο...

    +προσθεσε δεκατιανο!

    Μεσημεριανο:''κοτοπουλο στηθος100 gr και 140 καστανό ρύζι'' Εμενα μια χαρα μου φαινετε! Προσθεσε ομως σιγουρα μια σαλατουλα η λαχανικα στον ατμο!

    +προσθεσε απογευματινο γευμα!

    Βραδυνο:ΣΚΕΤΟ γιαουρτακι τρως δηλαδη? πολυ λαθος!Βαλε το γιαουρτακι με καμια σταφιδα(αν σε περνουν απο θερμιδες γιατι οι σταφιδες εχουν μπολικες) για απογευματινο και βραδυνο φαε ενα πληρες/ολοκληρωμενο γευμα σαν το μεσημεριανο

    Βαρα φαγητο φιλε αντωνη και θα παρεις και τα απαρετιτα θρεπτικα συστατικα/βιταμινες/ιχνοστοιχια μην ανησιχεις! βαλε και κανα τυρακι αν γουσταρεις στην διατροφη.

    Αυτα απο εμενα Ελπιζω να βοηθησα

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Loukakos o Power View Post
    Καλωσόρισες στην παρεα Αντωνη!

    Θα σου πω μερικα πραγματακια για αν βελτιωσεις την διατροφη σου αν το επιθυμείς.Να ξερεις οτι 3 γευματα την μερα ειναι πολυ λιγα...και απο το να τσιμπολογας αναμεσα απο το καθε γευμα, καλυτερα να βαλεις 5-6 σωστα γευματα καθημερινα!

    Λοιπον ας ξεκινησουμε απο το πρωινο: 3 κροκοι μου φαινονται καπως αρκετοι για καθημερινη βαση...βαλε καλυτερα 1 η 2 κροκους και αντικατεστησε το ψωμι με βρωμη! Αν θελεις προσθεσε και ενα φρουτο...

    +προσθεσε δεκατιανο!

    Μεσημεριανο:''κοτοπουλο στηθος100 gr και 140 καστανό ρύζι'' Εμενα μια χαρα μου φαινετε! Προσθεσε ομως σιγουρα μια σαλατουλα η λαχανικα στον ατμο!

    +προσθεσε απογευματινο γευμα!

    Βραδυνο:ΣΚΕΤΟ γιαουρτακι τρως δηλαδη? πολυ λαθος!Βαλε το γιαουρτακι με καμια σταφιδα(αν σε περνουν απο θερμιδες γιατι οι σταφιδες εχουν μπολικες) για απογευματινο και βραδυνο φαε ενα πληρες/ολοκληρωμενο γευμα σαν το μεσημεριανο

    Βαρα φαγητο φιλε αντωνη και θα παρεις και τα απαρετιτα θρεπτικα συστατικα/βιταμινες/ιχνοστοιχια μην ανησιχεις! βαλε και κανα τυρακι αν γουσταρεις στην διατροφη.

    Αυτα απο εμενα Ελπιζω να βοηθησα


    σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
    στις αρχές έτρωγα 6 γεύματα τη μέρα αλλά με πίεζε πολύ αυτό όταν έβγαινα και όταν είμαι στην δουλειά .. για πιο μεγάλη ακρίβεια τρώω τα 3 αυγά με το ψωμί στις 7 το πρώτο γεύμα (αυγά με ψωμί )στις 11 το δεύτερο (110gr κτόπουλο 140 ρύζι )στις 4 το τρίτο (κοτόπουλο ρύζι ) στις 9 μετά την προπόνηση (κοτόπουλο ρύζι )και κατά τις 10 και μισή τρώω 200gr γιαούρτι και 200 ml γάλα με μέλι το έχω αφήσει σκέτο αν και ξέρω πως για να πάρω τις πρωτείνες και τους υδατάνθρακες θέλει και βρώμη πχ μαζί .. απλά έτσι θα χάσω το ασβέστιο .. .. οι σταφίδες είναι πολύ ωραία ιδέα και η βρώμη στο πρωινό σαν πιτάκια βρώμης με τα αυγά ,θα μπορούσα κάποια φορά αντί για ρύζι με το κοτόπουλο να φτιάχνω βρώμη με ελάχιστο γάλα για να συνοδεύω το κοτόπουλο ?? αλλά είναι πραγματικά δύσκολο να συνεχίσω 6 γεύματα και το αφήνω στα 5 , όσον αφορά τις βιταμίνες και τον συνδυασμό αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα με βοηθήσεις πολύ η όποιος άλλος γνωρίζει ! δεν θέλω να ξεπερνάω και τα 30gr φυτικών ινών τη μέρα ,παν μέτρον άριστον, τα φρούτα και τα υπόλοιπα που ανέφερα τα τρώω ενδιάμεσα σαν κάτι πιο γρήγορο και για τις βιταμίνες τους ( πχ ακτινίδιο -ω3+βιταμίνη c ) ευχαριστώ και πάλι !!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Αντώνη καλησπέρα και καλωσόρισες! Ηλικία, ύψος, βάρος... δεν μας είπες.
    Γιατί σε αγχώνουν τόσο πολύ οι βιταμίνες και τα διάφορα; Όταν τρως σωστά και ισορροπημένα, όλα τα απορροφάει ο οργανισμός, μαθαίνεις το σώμα να δουλεύει και να παίρνει ό,τι του δίνεις. Όλοι εδώ μέσα αποτελούν παραδείγματα πάνω σ' αυτό που σου λέω. Υιοθετείς μια καθαρή και σωστή διατροφή, βλέπεις τυχόν συμπληρώματα από βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που σου χρειάζονται ανάλογα με το στόχο και τις ανάγκες σου και είσαι μια χαρά! ;)

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Αντώνη καλησπέρα και καλωσόρισες! Ηλικία, ύψος, βάρος... δεν μας είπες.
    Γιατί σε αγχώνουν τόσο πολύ οι βιταμίνες και τα διάφορα; Όταν τρως σωστά και ισορροπημένα, όλα τα απορροφάει ο οργανισμός, μαθαίνεις το σώμα να δουλεύει και να παίρνει ό,τι του δίνεις. Όλοι εδώ μέσα αποτελούν παραδείγματα πάνω σ' αυτό που σου λέω. Υιοθετείς μια καθαρή και σωστή διατροφή, βλέπεις τυχόν συμπληρώματα από βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που σου χρειάζονται ανάλογα με το στόχο και τις ανάγκες σου και είσαι μια χαρά! ;)
    καλώς σας βρήκα !!! 23 είμαι 168 58 κιλά .. αυτό προσπαθώ να κάνω έλενα αλλά πιο πολύ φοβάμαι την άγνοια σε κάποια πράγματα που έχω και μην κάνω κάτι λάθος σε συνδυασμούς και χάνω κάποια βιταμίνη για την οποία τρώω και το αντίστοιχο τρόφιμο .. υπάρχουν πολλές χρήσιμες συμβουλές απο όλους σας εδώ και όσο και να ψάχνω στα άρθρα κάποια μου μένουν κενά και θέλω όσο μπορώ να χτίσω ένα σωστό πρόγραμμα και όχι κουραστικό ταυτόχρονα με όσα μπορώ να κάνω ..

  6. #6

    Default

    Να σου πω την αληθια δεν εχω ακουσει οτι η βρομη σταματα την απορροφηση του ασβεστιου! Εχεις διαβασει καποιο επιβεβεωμενο αρθρο?

    δεν εχω δοκιμασει να συνδυασω βρομη με κοτοπουλο...μου φαιενεται καπως αλλα μπορεις να το δοκιμασεις και να μας πεις αν ειναι καλο(μπορεις να ανεβασεις και καμια εικονα αν θες) Για βιταμινες κακος συνδυασμος ειναι σιδηρο ασβεστιο...Αλλα μην τρελενεσαι, τρωε καλα και θα τα παρεις ολα!

    Σου προτεινω ανεπιφύλακτα να βαλεις βραστα λαχανικα και σαλατες στην διατροφη...Τροε αφοβα μεχρι να βγαλεις φύλλα Επεισης για καλα λιπαρα και καποιες σπανιες βιταμινες κλπ (πχ σεληνιο) βαλε αβοκαντο και ξηρους καρπους...Ενοειτε και φρουτα! αλλαζε και το κοτοπουλο με αλλα κρεατα , καλο το κοτοπουλο αλλα θελει και ποικιλια η ζωη!

  7. #7

    Default

    Αα οπως ειπε και η Ελενα αν δεις σε εξετασεις οτι εχεις ελληψη βιταμινων και δεν μπορεις να καλυψεις τις ανάγκες με διαττροφη, παρε μια πολυβιταμινη καλες ειναι!

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Loukakos o Power View Post
    Αα οπως ειπε και η Ελενα αν δεις σε εξετασεις οτι εχεις ελληψη βιταμινων και δεν μπορεις να καλυψεις τις ανάγκες με διαττροφη, παρε μια πολυβιταμινη καλες ειναι!
    σας ευχαριστώ πολύ και τους !! θα τα δοκιμάσω λουκά είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες , και θα ανεβάσω και καμιά φωτό αν βγεί καλό τελικά .. θα προσπαθήσω να προσθέσω και λαχανικά αν και δυσκολεύομαι να τα φάω .. όποια άλλη πληροφορία παρουσιαστεί να μου πείτε !!! για το ασβέστιο και την βρώμη το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο αλλά δεν θυμάμαι ποιο ... γενικά έλεγε φυτικές ίνες και ασβέστιο είναι κακός συνδιασμός .. η βρώμη νομίζω έχει 6.6 gr φυτικές /100gr !!

  9. #9

    Default

    Με τα λαχανικα αν δυσκολευεσαι να τα φας ομα μπορεις να τα βρασεις! Εγω προτιμω τις πρασινες σαλατες,γενικα βαζε και ελαιόλαδο ειναι εξερετικη πηγη λιπαρων!

    όντως ισχύει οτι η βρομη εχει αρκετες φυτικες ινες!

    Το τυρι τοφου(φτιαγμενο απο σογια) ειναι φοβερη επιλογη αν σου αρεσει η γευση, οπως και το cottage!
    εχει μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου, λιγες θερμιδες και αρκετες πρωτεινες

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα προϊόντα σόγιας καλό είναι να αποφεύγονται από άνδρες, λόγω των φυτοοιστρογόνων που περιέχουν.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11

    Default

    Σοβαρα? Ειχα διαβασει σε πολλα αρθρα οτι η σογια ειναι καλη

    αυτα τα φυτοοιστρογόνα τι εχουν?

    Ευχαριστω για την διορθωση και πληροφοριση cuban!

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Loukakos o Power View Post
    Με τα λαχανικα αν δυσκολευεσαι να τα φας ομα μπορεις να τα βρασεις! Εγω προτιμω τις πρασινες σαλατες,γενικα βαζε και ελαιόλαδο ειναι εξερετικη πηγη λιπαρων!

    όντως ισχύει οτι η βρομη εχει αρκετες φυτικες ινες!

    Το τυρι τοφου(φτιαγμενο απο σογια) ειναι φοβερη επιλογη αν σου αρεσει η γευση, οπως και το cottage!
    εχει μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου, λιγες θερμιδες και αρκετες πρωτεινες

    θα το δοκιμάσω λουκά , όντως και εγώ είχα διαβάσει κάτι για την σόγια όχι θετικό αλλά δεν θυμάμαι τι .. !! τα τυριά όντως έχουν πολύ ασβέστιο όπως το ένταμ αλλά δεν έχουν αρκετή βιταμίνη D και λακτόζη έχω διαβάσει .. αν και αυτά τα παίρνεις απο αλλού !!

  13. #13

    Default

    Καλα τα λες...τρογε απο ολα!

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Αντώνης! View Post
    θα το δοκιμάσω λουκά , όντως και εγώ είχα διαβάσει κάτι για την σόγια όχι θετικό αλλά δεν θυμάμαι τι .. !! τα τυριά όντως έχουν πολύ ασβέστιο όπως το ένταμ αλλά δεν έχουν αρκετή βιταμίνη D και λακτόζη έχω διαβάσει .. αν και αυτά τα παίρνεις απο αλλού !!
    Μήπως διάβασες κάτι σχετικό με τη μεταλλαγμένη σόγια; Είναι από τα τρόφιμα που τρώνε αρκετή μετάλλαξη, οπότε καλό είναι να ψάχνεις τις συσκευασίες που γράφουν συνήθως ότι είναι από γενετικά μη τροποποιημένους καρπούς. Αν και αυτό για τα φυτοοιστρογόνα το γνωρίζω και γω, δεν είναι καλή επιλογή για άντρες.

    Καλέ χαλάρωσε λίγο με τις βιταμίνες και τα διάφορα! :Ρ Ωραίο να ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε, αλλά ''μη αυτό, μη εκείνο'', στο τέλος τρελαινόμαστε. Κράτα τα πράγματα απλά. Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει να τρως σωστά και το κάνεις, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Μήπως διάβασες κάτι σχετικό με τη μεταλλαγμένη σόγια; Είναι από τα τρόφιμα που τρώνε αρκετή μετάλλαξη, οπότε καλό είναι να ψάχνεις τις συσκευασίες που γράφουν συνήθως ότι είναι από γενετικά μη τροποποιημένους καρπούς. Αν και αυτό για τα φυτοοιστρογόνα το γνωρίζω και γω, δεν είναι καλή επιλογή για άντρες.

    Καλέ χαλάρωσε λίγο με τις βιταμίνες και τα διάφορα! :Ρ Ωραίο να ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε, αλλά ''μη αυτό, μη εκείνο'', στο τέλος τρελαινόμαστε. Κράτα τα πράγματα απλά. Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει να τρως σωστά και το κάνεις, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
    έχεις δίκιο έλενα !!!!! απλά είναι αρχη και καλύτερα μια μικρή σωστή προσπάθεια παρά μια μεγάλη λάθος, οι συνδιασμοί είναι βασικοί όπως και η ψυχική ηρεμία γιαυτό δεν πρέπει να τρελαινόμαστε όπως είπες !! για την σόγια πραγματικά δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα διαβάσει αλλά αυτό που λες θα ισχύει !! σε ευχαριστώ !!

  16. #16

    Default κακάο ???

    γεία σας !!!!! θα θελα να μου πείτε πιο κακάο είναι πιο καλό (σε σκόνη απο σουπερμαρκετ ) για να επιλέξω .. βρήκα πολλά τις ίον παυλίδης βαν χουτεν , αλλά ποιο είναι πιο ''καθαρό '' και καλό ??????

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Αντώνης! View Post
    γεία σας !!!!! θα θελα να μου πείτε πιο κακάο είναι πιο καλό (σε σκόνη απο σουπερμαρκετ ) για να επιλέξω .. βρήκα πολλά τις ίον παυλίδης βαν χουτεν , αλλά ποιο είναι πιο ''καθαρό '' και καλό ??????
    Θεωρητικά καλύτερο θεωρείται από πολλούς το βιολογικό, λόγω των αντιοξειδωτικών που περιέχει, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα του εμπορίου που υστερούν λόγω επεξεργασίας. Από αυτά του σουπερμάρκετ, εγώ θα έλεγα ότι διαλέγεις αυτό που βολεύει καλύτερα την τσέπη σου, κοιτώντας πάντα να είναι άγλυκο, να είναι δηλ σκέτο κακάο χωρίς άλλα πρόσθετα όπως ζάχαρη, πρωτείνες γάλακτος και τέτοια (που συνήθως συναντώνται στα ροφήματα σοκολάτας). Κατά τα άλλα αν δεν κάνω λάθος, όλα αυτά έχουν 20-22% λιπαρά και η μόνη τους διαφορά είναι στην τιμή.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kάνε ενα google για cocoa nibs (ακατέργαστοι κόκκοι κακάου). Θα το βρεις σε μαγαζί με βιολογικά. Δεν είναι σκόνη, αλλά είναι καλύτερη επιλογή αν θες κάτι λιγότερο επεξεργασμένο.
    Last edited by Kardoula; 26-02-14 at 20:23.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάνω σωστή διατροφή;
    By Marilia in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 25-09-13, 09:58
  2. Είναι Σωστή Η Διατροφή Γράμμωσης Που Κάνω;
    By kostas muscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-13, 16:48
  3. Κάνω Τη Σωστή Διατροφή και Άσκηση ?
    By Delina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-12, 16:13
  4. Πώς να κάνω τη διατροφή μου πιο σωστή?
    By wm25console in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 26-04-09, 02:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •