Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default Συμβουλές Διατροφής Για Απώλεια Λίπους

    Γεια σας και απο μενα,
    χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας εχω βάλει κάποια κιλά το τελευταίο καιρό θέλω να τα χάσω περιπου 10 αρχισα γυμναστηριο πηγαινω καθε μερα κανω 3 φορες τη βδομαδα προπονηση και βαρη και αεροβιο και κυκλικη και τις αλλες μερες πηγαινω σε προγραμματα για χορο υψηλης εντασης διοτη εχω μπει και σε σχολη για να σπουδασω χορο τωρα θα ηθελα ομως να μου πειτε τι να κανω με τη διατροφη ειμαι 1.63, 67 κιλα εχω στοχο ομως να μειωσω πολυ το λιπος να χασω τα κιλα και να φανει η δουλεια που γινεται στο γυμναστηριο τα εχω ομως καπως μπερδεψει στο θεμα διατροφης

    ΠΡΩΙΝΟ
    δημιτριακα ολικης αλεσεως, 2 κουταλιες βρωμη γαλα και διαφορα μπερις

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
    τοστ με γαλοπουλα βραστη και τυρι χαμηλων λιπαρων
    12¨00 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

    14¨00 κοτοπουλο στηθος η ψαρονεφρι με 1 φλυτζανι πασματι

    17¨00 γιαουρτι 0% 10 αμυγδαλα 1 κουταλακι μελι
    μετα ακολουθουν τα απογευματινα προγραμματα

    21¨00 σαλατα με 1 κουταλακι ελαιολαδο γαριδες μικρες

    και αναμεσα παιρνω 2 καφεδες

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Κωνσταντίνα!

    Προφανώς για να έχεις παραπανίσια κιλά σημαίνει πως τρως περισσότερο από το πλάνο αυτό που παρέθεσες. Γράψε μας αναλυτικά τη διατροφή που κάνεις το τελευταίο διάστημα και με βάση αυτό θα κάνουμε αλλαγές. Αν τρως τα διπλάσια και πας κατευθείαν σε τόσες λίγες θερμίδες, μπορεί στην αρχή να χάνεις αλλά στην πορεία θα κολλήσεις.

    Φρόντισε σε κάθε γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτείνης. Και το βασικότερο να αρχίσεις να μετράς θερμίδες και μάκρος (ποσα γρ πρωτείνης, υδατανθρακα και λίπους καταναλώνεις) ώστε να κάνεις αργότερα αλλαγές.

  3. #3
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    ναι αυτο ακριβώς βασικα παλια ειχα πιο λιγα κιλα και τα κρατουσα σταθερα μετα ομως αρχισα να κανω ολο βαρη και καθολου αεροβιο δεν με εσωναν τα ποδια μου τα ενποιωθα βαρια και εβαλα λιπος και απο την κουραση ειχα αυξησει την ποσοτητα του φαγητου απο εκει τα πηρα τωρα ομως αρχισα να κανω αρκετο αεροβιο και καποια βαρη για να επανελθω στον παλιο μου εαυτο και αρχισα να μειωνω την ποσοτητα του φαγητου και κανω εδω και λιγες μερες αυτο το διατροφικο προγραμμα που εγραπσα με 150 γ κοτοπουλο η αλλη πρωτεινη και 1 φλιτζανι ρυζι το μεσιμερι η 90 γ πατατα και το βραδυ τρωω σαλατα νμε λιγες γαριδες μεσα η τονο απο η ωρα 8 και μετα δεν τρωω καθολου υδατανθρακα

  4. #4
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    στην αρχη πριν λιγες μερες που ξεκινησα αεχισα να χανω τωρα ομως κολλησα

  5. #5
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    σας παρακαλω δωστε μου τη βοηθεια σας για το θεμα διατροφη αν ειναι σωστα
    για σνακ πριν την προπονηση ποια ειναι ιδανικα?

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by kostantina View Post
    σας παρακαλω δωστε μου τη βοηθεια σας για το θεμα διατροφη αν ειναι σωστα
    για σνακ πριν την προπονηση ποια ειναι ιδανικα?
    Για σνακ πριν την προπόνηση πρέπει να φας κάτι εύπεπτο που να περιλαμβάνει πρωτείνη και υδατάνθρακα. Το πιο απλό είναι 1 γιαούρτι στραγγιστό 2% με 1 μήλο που μπορείς να το φας 1-1,5 ώρα πριν την προπόνηση. Καλύτερα να αποφύγεις το τοστ που έγραψες παραπάνω, λόγω του ψωμιού και του αλλαντικού, να προτιμάς γενικότερα πιο καθαρές και ανεπεξέργαστες τροφές. Αλλιώς αν δεν θες ή δεν σε βολεύει χρονικά ή πρακτικά το απλό σνακ, μπορείς να φας στέρεο γεύμα 2-2,5 ώρες πριν την προπόνηση, όπως είναι κάτι σε κρεατικό (κοτόπουλο ή μοσχάρι άπαχο) με πατάτα ή ρύζι καστανό. Κάνε δοκιμές να δεις τι δουλεύει καλύτερα στον οργανισμό σου.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Κωνσταντίνα,
    η Έλενα σου έδωσε τις απαντήσεις για το τι επιλογές έχεις για γεύμα πριν την προπόνηση.

    Γράψε πάλι αναλυτικά τα γεύματα που κάνεις και τη δραστηριότητα που εχεις στο γυμναστήριο. Μην έχεις άγχος, βάλε στόχο πρώτα να φτιάξεις τη διατροφή σου στα πλαίσια που χρειάζεται για το στόχο σου και θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

  8. #8
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ

    το προγραμμα ασκησεων μου ειναι

    ΔΕΥΤΕΡΑ
    12¨00 προπονηση περιλαμβανει trx για το κατω μερος και καποιες ασκησεις σε μηχανημα με δονησεις και μηχανηματα για το κατω μερος του σωματος
    19 00 dance aerobic ψηλης εντασης

    ΤΡΙΤΗ
    16¨30 μπαλεττο για μια ωρα
    18¨00 fight

    ΤΕΤΑΡΤΗ
    12¨00 προπονηση κατι σαν cross training με πολλους σταθμους διαφορες ασκησεις και για ενδυναμωση και για αεροβιο και κοιλιακους και κανω 5-6 κυκλους σε υψηλη ενταση
    20 00 step aerobic

    ΠΕΜΠΤΗ
    dance aerobic

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    12 00 προπονηση με ελευθερα βαρη και μηχανηματα για το πανω μερος και στο τελος τρεχιμο στο διαδρομο υψηλης ενταση με ανωφεριες
    17 30 μπαλεττο
    18 40 προγραμμα σε τμημα με ασκησεις ενδυναμωσης για το κατω μερος κυριως και καποιους κοιλιακους

    ΣΑΒΒΑΤΟ
    12 00 dance aerobic

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωινο βρωμη με σταφιδες και cranberries με γαλα 1,5% και 10 αμυγδαλα
    δεκατιανο τοστ με 1 φετα τυρι και 1 φετα ροστο κοτοπουλο η γαλοπουλα
    μεσημεριανο κοτοπουλο στηθος με ρυζι η πατατα
    απογευματινο γιαουρτι 0% με αμυγδαλα και λιγο μελι
    βραδυνο σαλατα με γαριδες βραστες η τονο η κοτοπουλο

    μια αλλη απορια που εχω κανω προπονηση στις 12 ειναι σωστο να τρωω το τοστ πριν παω η καλυτερα γιαουρτι με μηλο? και μετα για τα απογευματινα προγραμματα τι να τρωω πριν να τρωω εκει το τοστ αντι πριν απο την προπονηση?
    η διατροφη μου ειναι καλη?

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by kostantina View Post
    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωινο βρωμη με σταφιδες και cranberries με γαλα 1,5% και 10 αμυγδαλα
    δεκατιανο τοστ με 1 φετα τυρι και 1 φετα ροστο κοτοπουλο η γαλοπουλα
    μεσημεριανο κοτοπουλο στηθος με ρυζι η πατατα
    απογευματινο γιαουρτι 0% με αμυγδαλα και λιγο μελι
    βραδυνο σαλατα με γαριδες βραστες η τονο η κοτοπουλο

    μια αλλη απορια που εχω κανω προπονηση στις 12 ειναι σωστο να τρωω το τοστ πριν παω η καλυτερα γιαουρτι με μηλο? και μετα για τα απογευματινα προγραμματα τι να τρωω πριν να τρωω εκει το τοστ αντι πριν απο την προπονηση?
    η διατροφη μου ειναι καλη?
    Αρχικά δεν γράφεις ώρες γευμάτων στο συγκεκριμένο πλάνο... Ισχύουν οι ώρες αυτού που είχες γράψει παραπάνω; Που και πάλι δεν αναφέρεις πότε είναι το πρωινό και πότε το δεκατιανό... Γενικά πριν από ασκήσεις με βάρη, αν σε παίρνει χρονικά, φρόντισε να τρως ένα σνακ όπως το γιαούρτι με το μήλο που είπαμε για να έχεις ενέργεια να βγάλεις το πρόγραμμα. Πριν το αερόβιο (που βλέπω ότι έχεις πολύ απ αυτό) καλό θα ήταν να αφήνεις 2-3 ώρες που να μην έχεις φάει, ώστε να στραφεί το σώμα σου στα αποθέματα λίπους και να κάνεις καλύτερες καύσεις που είναι και ο σκοπός της αερόβιας άσκησης.

    Στο πρωινό θα σου πρότεινα να βγάλεις τις σταφίδες και τα αμύγδαλα (ίσως μπορείς να κρατήσεις μερικά cranberries) και να αντικαταστήσεις το γάλα με γιαούρτι στραγγιστό 2% ή αβγά.
    Για το δεκατιανό, δεδομένου ότι είναι όπως βλέπω το γεύμα πριν τις μέρες που έχεις κάποιου είδους άσκηση με βάρη, μπορείς να βάλεις το γιαούρτι με το μήλο καλύτερα...
    Στο μεσημεριανό βάλε και 1 σαλάτα με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και εκτός από κοτόπουλο, μπορείς να έχεις και γαλοπούλα, άπαχο μοσχάρι ή κάποιο ψάρι, καθώς και όσπρια κάποιες μέρες για να έχεις ποικιλία.
    Στο απογευματινό βγάλε το μέλι (μπορείς να νοστιμήσεις το γιαούρτι με λίγη κανέλλα ή 1 κ.γ. κακάο άγλυκο με λίγο γλυκαντικό ή και με λίγη σκόνη για ζελέ χωρίς ζάχαρη αραιωμένη με νεράκι, αν ψάξεις το φόρουμ θα βρεις τέτοια κολπάκια) και κάνε το γιαούρτι 2% καλύτερα, είναι λιγότερο επεξεργασμένο. Διαφορετικά μπορείς να το αντικαταστήσεις με cottage cheese.
    Στη βραδινή σου σαλάτα μπορείς να προσθέσεις επίσης 1 κ.γ. ελαιόλαδο.

    Σε γενικές γραμμές αυτά, ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος πουθενά. :)

  10. #10
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default διορθωσεις με τις ωρες διατροφης

    το προγραμμα ασκησεων μου ειναι

    ΔΕΥΤΕΡΑ
    12¨00 προπονηση περιλαμβανει trx για το κατω μερος και καποιες ασκησεις σε μηχανημα με δονησεις και μηχανηματα για το κατω μερος του σωματος
    19 00 dance aerobic ψηλης εντασης

    ΤΡΙΤΗ
    16¨30 μπαλεττο για μια ωρα
    18¨00 fight

    ΤΕΤΑΡΤΗ
    12¨00 προπονηση κατι σαν cross training με πολλους σταθμους διαφορες ασκησεις και για ενδυναμωση και για αεροβιο και κοιλιακους και κανω 5-6 κυκλους σε υψηλη ενταση
    20 00 step aerobic

    ΠΕΜΠΤΗ
    dance aerobic

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    12 00 προπονηση με ελευθερα βαρη και μηχανηματα για το πανω μερος και στο τελος τρεχιμο στο διαδρομο υψηλης ενταση με ανωφεριες
    17 30 μπαλεττο
    18 40 προγραμμα σε τμημα με ασκησεις ενδυναμωσης για το κατω μερος κυριως και καποιους κοιλιακους

    ΣΑΒΒΑΤΟ
    12 00 dance aerobic

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ

    7:30 πρωινο βρωμη με σταφιδες και cranberries με γαλα 1,5% και 10 αμυγδαλα
    10:30 πριν απο την προπονηση ποθ ειναι στισ 12 δεκατιανο τοστ με 1 φετα τυρι και 1 φετα ροστο κοτοπουλο η γαλοπουλα
    14¨30 μετα απο την προπονηση μεσημεριανο κοτοπουλο στηθος με ρυζι η πατατα
    17¨30 απογευματινο και πριν απο τα απογευματινα προγραμματα γιαουρτι 0% με αμυγδαλα και λιγο μελι
    20¨30 μετα απο τα απογευματινα προγραμματα βραδυνο σαλατα με γαριδες βραστες η τονο η κοτοπουλο
    αυτες ειναι οι ωρες διατροφης

    μια αλλη απορια που εχω κανω προπονηση στις 12 ειναι σωστο να τρωω το τοστ πριν παω η καλυτερα γιαουρτι με μηλο? και μετα για τα απογευματινα προγραμματα τι να τρωω πριν να τρωω εκει το τοστ αντι πριν απο την προπονηση?
    η διατροφη μου ειναι καλη?[/QUOTE]

  11. #11
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    σας ευχαρηστω πολυ για τις συμβουλες θα λαβω υποψη μου αρκετα αυτο που μου ειπες Ελενα να μην τρωω 2-3 ωρες πριν το αεροβιο δεν το γνωριζα και ειναι πολυ σημαντικο το καψιμο λιπους για μενα

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by kostantina View Post
    7:30 πρωινο βρωμη με σταφιδες και cranberries με γαλα 1,5% και 10 αμυγδαλα
    10:30 πριν απο την προπονηση ποθ ειναι στισ 12 δεκατιανο τοστ με 1 φετα τυρι και 1 φετα ροστο κοτοπουλο η γαλοπουλα
    14¨30 μετα απο την προπονηση μεσημεριανο κοτοπουλο στηθος με ρυζι η πατατα
    17¨30 απογευματινο και πριν απο τα απογευματινα προγραμματα γιαουρτι 0% με αμυγδαλα και λιγο μελι
    20¨30 μετα απο τα απογευματινα προγραμματα βραδυνο σαλατα με γαριδες βραστες η τονο η κοτοπουλο
    αυτες ειναι οι ωρες διατροφης
    [/QUOTE]

    A μάλιστα... τότε ισχύουν αυτά που σου είπα για πρωινό και δεκατιανό. Στο μεσημεριανό κράτα το κοτόπουλο με την πατάτα ή το ρύζι που λες, μπορείς να βάλεις και κάποιο ψάρι όπως ο τόνος που δεν έχει λίπος. Ξέχνα τη σαλάτα που σου έγραψα με το ελαιόλαδο, δεν είχα καταλάβει ότι είναι το μεταπροπονητικό. Πριν τα απογευματινά προγράμματα, ακριβώς επειδή είναι αερόβια, καλύτερα να ακολουθήσεις το ''τιπ'' περί 2-3ωρης νηστείας για καλύτερες καύσεις. Επίσης προσπάθησε να καθυστερήσεις λιγάκι το επόμενο γεύμα σου μετά το τέλος της αερόβιας για τον ίδιο λόγο. Μπορείς να φας τη σαλάτα σου όπως την έχεις με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και να κρατήσεις το γιαούρτι με τα αμύγδαλα ως τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο. 2% όμως όπως είπαμε και χωρίς μέλι. ;)

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κωνσταντίνα, κάτι πολύ βασικό που πρέπει να κάνεις για να ξέρεις που βαδίζεις είναι να αρχίσεις να μετράς θερμίδες. Γιατί ωραία η διατροφή, όμως αν δεν ξέρεις πόσο τρως ώστε να ξέρεις αργότερα τι να αλλάξεις, δεν μπορείς να έχεις συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
    Οι θερμίδες θα είναι ένας μπούσουλας αρχικός. Γιατί η δραστηριότητά σου είναι έντονη άρα και το φαγητό πρέπει να είναι ανάλογο.
    Στην ενότητα της διατροφής θα βρεις οδηγό που θα σε κατευθύνει στο τι υπολογισμούς χρειάζεσαι να κάνεις για να βρεις τις θερμίδες συντήρησής σου. Μετά υπολόγισε αυτές που τρως μέχρι τώρα.

  14. #14
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default ΑΠΟΡΙΕς

    εχω απορια σχετικα με τι να φαω για σνακ το απογευμα πριν απο βαρη καταλαβα γιαουρτι με μηλο για τα απογευματινα ομως θα κρατησω τη νηστια για 2-3 ωρες αλλα πριν απο τισ 2-3 ωρες απο το μεσημεριανο αν μεσολαβουν περισσοτερες ωρες και θελω ενα σνακ τι μπορω να φαω? να βαλω γιαουρτι με τ ο κακαο και γλυκαντικο?
    το γιαουρτι που λες για το βραδυ με τα αμυγδαλα εννοεις ακομη ενα εχτως απο αυτο με το κακαο? και να το βαλω σαν σνακ μετα το βραδυνο με αμυγδαλα?

  15. #15
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    αρχισα και το κανω ειδη αυτο με τις θερμιδες δεν τρωω λιγες επιδει εχω αρκετη δραστηριοτητα και δεν θελω να κολλησω οπως επαθα πριν λιγο διαστημα βαζω 1900 θερμιδες 150 γ πρωτεινη 190 υδατανθρακα και 60 λιπος

  16. #16
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

    ΠΡΩΙΝΟ
    50 γ βρωμη
    μισο φλιτζανι γαλα
    1 φλ νερο
    κοτζι μπερρι
    1 αυγο
    3 ασπραδια

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    σολωμος 120 γ
    πατατα 100 γ
    σαλατα με 1 κγ ελαιολαδο

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ
    τοστ με 1 φ τυρι και 1 φ γαλοπουλα

    αυτα μεχρι στιγμης

  17. #17
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    ΠΡΩΙΝΟ
    50 γ βρωμη
    μισο φλιτζανι γαλα
    1 φλ νερο
    κοτζι μπερρι
    1 αυγο
    3 ασπραδια

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    σολωμος 120 γ
    πατατα 100 γ
    σαλατα με 1 κγ ελαιολαδο

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ
    τοστ με 1 φ τυρι και 1 φ γαλοπουλα

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    1 Φλ ρυζι με 200γ τοτάλ 2%

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κωνσταντίνα καλησπέρα!
    Γράψε ολοκληρωμένα τα γευματά σου για να δουμε αν όντως τρως 1900 θερμίδες, γιατί μέχρι τώρα μου φαίνονται λίγες!

  19. #19
    Pumping Iron kostantina's Avatar
    Join Date
    24-11-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    257

    Default

    [QUOTE=kostantina;1160837]ΠΡΩΙΝΟ
    50 γ βρωμη
    μισο φλιτζανι γαλα
    1 φλ νερο
    κοτζι μπερρι
    1 αυγο
    3 ασπραδια

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    σολωμος 120 γ
    πατατα 100 γ
    σαλατα με 1 κγ ελαιολαδο

    ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ
    τοστ με 1 φ τυρι και 1 φ γαλοπουλα

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    1 Φλ ρυζι με 200γ τοτάλ 2%

    ΒΡΑΔΥΝΟ
    γαριδες 120 γ με σαλατα και 1 κγ ελαιολαδο

    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ

    γιαουρτι τοταλ με 12 αμυγδαλα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Απώλεια λίπους
    By zoro in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 22
    Last Post: 23-11-13, 12:34
  2. Συμβουλές Για Απώλεια Λίπους
    By jiminiotr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-13, 15:33
  3. Replies: 12
    Last Post: 09-06-13, 15:55
  4. Συμβουλές για απώλεια λίπους
    By ti_na_kano in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 22-03-13, 14:21
  5. Συμβουλές για απώλεια λίπους
    By Loft in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-06, 17:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •