Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 91 to 120 of 182
  1. #91
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τότε δοκίμασε κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης Μανώλη ! Καθιστός, με τον αγκώνα να ακουμπά στο εσωτερικό τμήμα του μηρού.
    Ναι κατάλαβα ποιες λες, θυμάμαι τις έκανα πολυυ παλιά , όταν δεν ασχολούμουν καν με τη γυμναστικη/διατροφή.
    Έκανα μια στο τόσο, χωρίς πρόγραμμα

    Θα τις δοκιμάσω πάλι αντί για κάμψεις στο μαξιλάρι , Ευχαριστώ Αντώνη !

  2. #92
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσεις θα την εβαζα στο νουμερο 2 ειναι πολυ καλη ασκηση επισης και αυτην κανω και γω τωρα μεχρι να ξαναρχισω καποια στιγμη τα preacher αν δω οτι δεν εχω ενοχλησεις στον καρπο...τωρα για την στραβομπαρα δεν γνωριζω να σου απαντησω καθως δεν εχω και ετσι δεν εχω δοκιμασει...εγω την εκανα σχεδον οπως αυτος στο βιντεο που σου δειξα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος καθως στη συγκεκριμενη ασκηση ειχα βαλει μεχρι και 24 κιλα!και πιστευω οτι μαλλον ηταν και αυτος ο λογος που ειδα και την μεγαλυτερη αναπτυξη...βεβαια τραυματιστηκα κιολας στον καρπο γι αυτο πιστευω οτι θελει προσοχη μεγαλη η συγκεκριμενη ασκηση...φαντασου οτι εγω επειδη δεν ειχα κατι να βαλω για να ακουμπησω το χερι μου για να κανω την ασκηση ειχα παρει μια παλια σιδερωστρα της μητερας μου και μπορει και γι αυτο να τραυματιστηκα...

  3. #93
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσεις θα την εβαζα στο νουμερο 2 ειναι πολυ καλη ασκηση επισης και αυτην κανω και γω τωρα μεχρι να ξαναρχισω καποια στιγμη τα preacher αν δω οτι δεν εχω ενοχλησεις στον καρπο...τωρα για την στραβομπαρα δεν γνωριζω να σου απαντησω καθως δεν εχω και ετσι δεν εχω δοκιμασει...εγω την εκανα σχεδον οπως αυτος στο βιντεο που σου δειξα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος καθως στη συγκεκριμενη ασκηση ειχα βαλει μεχρι και 24 κιλα!και πιστευω οτι μαλλον ηταν και αυτος ο λογος που ειδα και την μεγαλυτερη αναπτυξη...βεβαια τραυματιστηκα κιολας στον καρπο γι αυτο πιστευω οτι θελει προσοχη μεγαλη η συγκεκριμενη ασκηση...φαντασου οτι εγω επειδη δεν ειχα κατι να βαλω για να ακουμπησω το χερι μου για να κανω την ασκηση ειχα παρει μια παλια σιδερωστρα της μητερας μου και μπορει και γι αυτο να τραυματιστηκα...
    Βαγγέλη η στραβομπάρα είναι τελικά πολύ ωραία για τα δικέφαλα. Δεν το περίμενα έτσι να σου πω την αλήθεια.
    Σου δίνει μεγαλύτερη ισορροπία και καλύτερες λαβές για δικέφαλα/τρικέφαλα πό την ίσια !!
    Μου αρέσει η δημιουργηκότητα σου πολύ (για τη σιδερώστρα λέω)

    Υγ : παρεμπιπτόντως είδα τον αυτοσχέδιο πάγκο που έφτιαξες στο νησί σου, τρομερός !!! Με τον πατέρα σου τα φτιάχνετε ; Ωραίες κατασκευές ! Τον πάγκο τον άλλο τον έχεις σε διαμέρισμα σε μπαλκόνι ;

  4. #94
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    οχι τα συγκεκριμενα τα πηγαμε και μας τα φτιαξανε και τον παγκο και το στηριγμα της μπαρας που εχω στο νησι.Το διζυγο και το μονοζυγο τα φτιαξαμε μονοι μας.Τον αλλον τον παγκο τον εχω στο μπαλκονι στο διαμερισμα οπου μενω στην αθηνα.Καλα θα ταν να μπορουσα να κανω και ενα διζυγο εκει περα αλλα που μες στο σπιτι...

    οσο για τη στραβομπαρα μπορει και γω καποια στιγμη να την τιμησω τωρα που ειμαι αρκετα κομπλε με τα κιλα...αλλα για την ωρα βολευομε με τους αλτηρες μιας και εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τα δικεφαλα που εχω και δεν με πολυψηνουν να γινουν και αλλο...πιο πολυ την πλατη θελω...εκει ειναι για μενα που φενεται πολυ η διαφορα μιας και ειναι και η αγαπημενη μου μυικη ομαδα αλλα οπως και να το κανουμε το μονοζυγο που θελει για να γινει η πλατη ειναι για μενα η πιο δυσκολη ασκηση απο ολες οσες εχω κανει ως τωρα και μιλαω για ολες τις μυικες ομαδες.Και ειναι και ενας απο τους λογους που μου αρεσει πολυ γιατι με τρελαινει οταν κατι ειναι δυσκολο δεν συμβιβαζομε με τα ευκολα γιατι αποτελεσματα θα εχουν τα δυσκολα και οχι τα ευκολα...

  5. #95
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Βαγγέλη τον πάγκο στο διαμέρισμα που τον έχεις στο μπαλκόνι δεν είναι λίγο κάπως ;
    Θέλω να πω κάνεις στο μπαλκόνι τις ασκήσεις ; Δεν δε κοιτούν από τα απέναντι διαμερίσματα ;

    Σε ρωτάω γιατί το σκέφτομαι και εγώ αν πάω αθήνα που θα βάλω τον εξοπλισμό μου.. Δεν χωράνε παρά μόνο στο μπαλκόνι !

  6. #96
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    κοιτα ειμαι στον 5ο οροφο οποτε ουτε οποιος περναει με βλεπει ουτε και εχω πολλους τριγυρω που να μπορουν να με δουν και το χειμωνα δεν βγαινει κανεις εξω στο μπαλκονι του μονο τωρα που καλοκαιριαζει.Αλλα δεν με πειραζει δεν κανω κατι κακο σπιτι μου ειμαι και εμπαση περιπτωση δεν με νοιαζει το τι λενε οι αλλοι [που δεν ασχολουνται καν].Αλλωστε κανω γυμναστικη καταλληλες ωρες το αργοτερο που εχω κανει ειναι μια φορα μονο που τελειωσα στις 11 γιατι αργησα να ξεκινησω μεχρι εκει και αυτο 1 φορα συνεβη συνηθως αρχιζω κατα τις 7.Το μονο που θα μπορουσε να ενοχλει ειναι η μουσικουλα που βαζω αλλα και παλι οταν κανω εξω βαζω το λαπτοπ να παιζει οποτε νταξει ποσο να ακουστει,λαπτοπ ειναι.Ασε που ξαναλεω δεν με πειραζει κιολας καθως εφοσον ειναι καταλληλη ωρα κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα ειναι οπως ο αλλος βαζει το ραδιο να ακουσει μουσικη.Ειναι οπως οταν εισαι διαιτητης σε ενα αγωνα,δεν καθεσαι να ακους το τι λενε στην εξεδρα αλλα αφοσιωνεσαι στο match που παιζει σαν να μην υπαρχει κανενας αλλος τριγυρω σου εκεινη την ωρα.Αλλωστε και στο γυμναστηριο εχεις ποσο κοσμο γυρω σου ποια η διαφορα?Επειδη ειναι γυμναστηριο ενω εκει ειναι μπαλκονι?Αν ειχα την πολυτελεια να εχω ενα δωματιο να το κανω ολο γυμναστηριο θα το εκανα αλλα εφοσον δεν την εχω κανω εκει.Πιο παλια που εκανα μονο με αλτηρες εκανα μεσα στο σπιτι στο δωματιο μου τωρα με την μπαρα και το στηριγμα της που να κανεις...Στην ωρα της γυμναστικης συγκεντρωνεσαι σε αυτο που κανεις και δεν σε νοιαζει τιποτε αλλο.Ακομη και η παραμικρη κινηση μπορει να σε αποσπασει γι αυτο και προτιμω να ειναι εκει που κρυβεται ο ηλιος σιγα σιγα που πεφτει ησυχια.Τωρα αν ημουν αλλου δεν ξερω τι θα εκανα παντως λυσεις σιγουρα υπαρχουν αν καθομε να ασχολουμε με το τι κανει ο καθενας αστα να πανε.Προτιμω να κοιταζω το τι κανω εγω.

  7. #97
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Και καλά κάνεις και δε σε νοιάζει !! ;)
    Και εγω μάλλον έτσι θα το κάνω στην Αθήνα γιατί μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει χώρος ενώ το μπαλκόνι είναι τεράστιο !
    Και στην ανάγκη έχω και τις τέντες τώρα το καλοκαίρι οπότε δεν φαίνονται πολλά !!
    Αλλά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο όταν πάω στην Αθήνα να πάω καλύτερα γυμναστήριο γιατί εκεί όταν θα έχω τη δουλειά - καθημερινότητα δεν θα είμαι όσο συνεπής είμαι τώρα που δεν έχω υποχρεώσεις και δεν παρεκλίνω απο το πρόγραμμα μου !

    Να κάνω μια άλλη ερώτηση :

    Τελικά σαν δεύτερη άσκηση θα βάλω της κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης (αντί κάμψεις στο μαξιλάρι) και σαν πρώτη τις κάμψεις όρθιος με στραβομπάρα !!
    Σήμερα όμως είδα ότι υπάρχει άλλη μια που λέγεται κάμψεις 21 ! Ουσιαστικά είναι σαν αυτή που κάνω με τη στραβομπάρα αλλά σταδιακά , δηλαδή πρώτα κάνεις από το κατώτερο σημείο έως τη μέση 7 ρεπς , μετά απο τη μέση έως πάνω άλλα 7 ρεπς και μετά πλήρης κίνηση ..

    τι άποψη έχετε γι αυτήν ;
    Last edited by zal; 24-04-14 at 18:00.

  8. #98
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    απ οσο εχω διαβασει το να πηγαινεις τη μπαρα η τον αλτηρα πανω απο το μισο της κινησης ειναι απο ανουσιος εως πολυ λιγο gain...η ολη ουσια ειναι μεχρι τη μεση και αντε και λιγακι πιο πανω απο εκει, οποτε για μενα το step 2 ειναι τελειως αχρηστο και γενικα μου φενεται και καπως πολυ begginer ασκηση δηλαδη στην αρχη μεχρι τη μεση μετα απο τη μεση και πανω και στο τελος καντην ολη μαζι την κινηση απο κατω μεχρι πανω...νομιζω πως δεν θα το επαιρνα και πολυ στα σοβαρα κατι τετοιο.Και επισης δεν ειμαι συμφωνος με το να κανεις 2 ασκησεις για τα δικεφαλα.Καλυτερα μια και πιο δυνατη παρα 2.Αλλωστε σε πολλες ασκησεις που κανουμε γυμναζοντε τα δικεφαλα,αλλοι φαντασου δεν τα γυμναζουν καν και ειναι μια χαρα.Πιστευω οτι 1 ασκηση ειναι υπερ αρκετη.Και ποσο μαλλον οταν μου λες οτι δεν θα χεις και χρονο.

    Στο γυμναστηριο θα χεις παραπανω εξοπλισμο αλλα θα χεις επισης και ενα δρομο που θα τρως καποιο χρονο εκει περα εκτος αν ειναι διπλα απο το σπιτι σου,επισης θα χεις να περιμενεις φανταζομε και τους αλλους μεχρι να τελειωσουν αν ειναι πιασμενα τα οργανα που θες να κανεις πχ...και γενικα δεν νομιζω οτι θα εξοικονομισεις χρονο.Τωρα νταξει δεν εχω παει ποτε μου και δεν ειμαι ο αρμοδιος να σου απαντησει απλα σου λεω πως το σκεφτομαι εγω μπορεις να δεις και το ποστ που εχει φτιαχτει καπου εδω στο φορουμ που λενε τι τους τη δινει στο γυμναστηριο βεβαια υπαρχουν μερικοι που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους [οτι να ναι] αλλα υπαρχουν και αλλοι που λενε πολυ σωστα πραγματα...τσεκαρε το και αυτο αν θες.Προσωπικα εγω δεν θα πηγαινα για πολλους λογους: την ανεση του σπιτιου,του βαζω οτι μουσικη θελω οσο δυνατα θελω και οτι ωρα θελω[καταλληλη παντα],του δεν περιμενω κανεναν να τελειωσει για να κανω εγω,εχω καθαρο αερα[σχετικο βεβαια στην πολη αυτο αλλα τεσπα καταλαβαινεις πως το εννοω ανοιχτος χωρος] ,δεν θα χω αλλους γυρω μου να κουνιουνται την ωρα που κανω βαρη που οπως ειπα θελω να συγκεντρωνομε οταν κανω βαρη εκει,σπαταλη χρονου ακομη του να πας και να γυρισεις χωρια οτι εγω εχω θεμα με το παπακι που θα το αφησω μη μου το φανε η μη γινει καμια μαλακια κτλ εκει περα και δεν παρω χαμπαρι και το βρω ετοιμο η δεν το βρω καθολου,επισης το οτι τα γυμναστηρια κλεινουν ενω το σπιτι ποτε,εχεις εκει επισης τον καθε βρωμιαρη ιδρωνει κανει δειχνει ανθυγειινο περιβαλλον, και βεβαια ας μη ξεχναμε και το οικονομικο κομματι που βεβαια τελευταια κανουν καλες προσφορες[τουλαχιστον εκει που ειμαι εγω].Τωρα μπορει να ειναι και αλλα που τα παραλειπω επειδη δεν μου ρχοντε τωρα αλλα αυτα για μενα ειναι ηδη αρκετα.

  9. #99
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    απ οσο εχω διαβασει το να πηγαινεις τη μπαρα η τον αλτηρα πανω απο το μισο της κινησης ειναι απο ανουσιος εως πολυ λιγο gain...η ολη ουσια ειναι μεχρι τη μεση και αντε και λιγακι πιο πανω απο εκει, οποτε για μενα το step 2 ειναι τελειως αχρηστο και γενικα μου φενεται και καπως πολυ begginer ασκηση δηλαδη στην αρχη μεχρι τη μεση μετα απο τη μεση και πανω και στο τελος καντην ολη μαζι την κινηση απο κατω μεχρι πανω...νομιζω πως δεν θα το επαιρνα και πολυ στα σοβαρα κατι τετοιο.Και επισης δεν ειμαι συμφωνος με το να κανεις 2 ασκησεις για τα δικεφαλα.Καλυτερα μια και πιο δυνατη παρα 2.Αλλωστε σε πολλες ασκησεις που κανουμε γυμναζοντε τα δικεφαλα,αλλοι φαντασου δεν τα γυμναζουν καν και ειναι μια χαρα.Πιστευω οτι 1 ασκηση ειναι υπερ αρκετη.Και ποσο μαλλον οταν μου λες οτι δεν θα χεις και χρονο.

    Στο γυμναστηριο θα χεις παραπανω εξοπλισμο αλλα θα χεις επισης και ενα δρομο που θα τρως καποιο χρονο εκει περα εκτος αν ειναι διπλα απο το σπιτι σου,επισης θα χεις να περιμενεις φανταζομε και τους αλλους μεχρι να τελειωσουν αν ειναι πιασμενα τα οργανα που θες να κανεις πχ...και γενικα δεν νομιζω οτι θα εξοικονομισεις χρονο.Τωρα νταξει δεν εχω παει ποτε μου και δεν ειμαι ο αρμοδιος να σου απαντησει απλα σου λεω πως το σκεφτομαι εγω μπορεις να δεις και το ποστ που εχει φτιαχτει καπου εδω στο φορουμ που λενε τι τους τη δινει στο γυμναστηριο βεβαια υπαρχουν μερικοι που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους [οτι να ναι] αλλα υπαρχουν και αλλοι που λενε πολυ σωστα πραγματα...τσεκαρε το και αυτο αν θες.Προσωπικα εγω δεν θα πηγαινα για πολλους λογους: την ανεση του σπιτιου,του βαζω οτι μουσικη θελω οσο δυνατα θελω και οτι ωρα θελω[καταλληλη παντα],του δεν περιμενω κανεναν να τελειωσει για να κανω εγω,εχω καθαρο αερα[σχετικο βεβαια στην πολη αυτο αλλα τεσπα καταλαβαινεις πως το εννοω ανοιχτος χωρος] ,δεν θα χω αλλους γυρω μου να κουνιουνται την ωρα που κανω βαρη που οπως ειπα θελω να συγκεντρωνομε οταν κανω βαρη εκει,σπαταλη χρονου ακομη του να πας και να γυρισεις χωρια οτι εγω εχω θεμα με το παπακι που θα το αφησω μη μου το φανε η μη γινει καμια μαλακια κτλ εκει περα και δεν παρω χαμπαρι και το βρω ετοιμο η δεν το βρω καθολου,επισης το οτι τα γυμναστηρια κλεινουν ενω το σπιτι ποτε,εχεις εκει επισης τον καθε βρωμιαρη ιδρωνει κανει δειχνει ανθυγειινο περιβαλλον, και βεβαια ας μη ξεχναμε και το οικονομικο κομματι που βεβαια τελευταια κανουν καλες προσφορες[τουλαχιστον εκει που ειμαι εγω].Τωρα μπορει να ειναι και αλλα που τα παραλειπω επειδη δεν μου ρχοντε τωρα αλλα αυτα για μενα ειναι ηδη αρκετα.
    Βαγγέλη δεν θα μετακομίσω ακόμα Αθήνα. Θα αργήσω μέχρι να βρω δουλειά εκεί , έχω μέλλον.
    Μέχρι τότε θα είμαι κάτω στο νησί να κάνω σπίτι με τον εξοπλισμό μου (αλτήρες με δίσκους/ίσια-στραβή μπάρα/πάγκος/πολυόργανο/μονόζυγο/λάστιχα/ποδήλατο δρόμου/τρέξιμο έξω στη φύση).
    Νομίζω ότι ο εξοπλισμός μου είναι υπεραρκετός για να γυμνάζω όλες τις μυικές ομάδες ( μόνο δίσκους και άλλους θέλω τώρα ). Τρανταχτή απόδειξη είναι ο τρόπος που τα κατάφερες και εσύ .. Η αλήθεια είναι ότι μου δίνεις κίνητρο , αν δεν έβλεπα το αποτέλεσμα το δικό σου δεν θα ήμουν σίγουρος ότι γίνεται να τα καταφέρεις με αυτόν τον εξοπλισμό στο σπίτι και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι είχες και λιγότερο εξοπλισμό απο εμένα στις αρχές ( ; )

    Κοίτα γι αυτά που λες για το γυμναστήριο συμφωνώ και εγώ απόλυτα γι αυτό προτιμάω στο σπίτι με τον εξοπλισμό μου αλλά στην Αθήνα αν (και όταν) έχω τη δουλειά μου η κατάσταση δυσκολεύει πιο πολύ για να κάνεις στο σπίτι. Φαντάσου να γυρνάς σπίτι μετά από κανά 8ωρο, τι διάθεση θα έχεις να κάνεις γυμναστική εκεί. Μια φορά να πείς "ελα μωρε δεν πειράζει άστο σήμερα" πάει χάθηκε η υπόθεση. Αντίθετα το γυμναστήριο σε βάζει σε πρόγραμμα, λες πλήρωσα και πρέπει να πάω !
    Μόνο απο αυτήν την άποψη κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου και εγω προτιμώ σπίτι !
    Last edited by zal; 25-04-14 at 08:19.

  10. #100

    Default

    Quote Originally Posted by zal View Post
    Τελικά σαν δεύτερη άσκηση θα βάλω της κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης (αντί κάμψεις στο μαξιλάρι) και σαν πρώτη τις κάμψεις όρθιος με στραβομπάρα !!
    Σήμερα όμως είδα ότι υπάρχει άλλη μια που λέγεται κάμψεις 21 ! Ουσιαστικά είναι σαν αυτή που κάνω με τη στραβομπάρα αλλά σταδιακά , δηλαδή πρώτα κάνεις από το κατώτερο σημείο έως τη μέση 7 ρεπς , μετά απο τη μέση έως πάνω άλλα 7 ρεπς και μετά πλήρης κίνηση ..

    τι άποψη έχετε γι αυτήν ;
    21 λέγεται μία τεχνική προπόνησης, την οποία μπορείς να εφαρμόσεις σε μία άσκηση της επιλογής σου για "κάψιμο" στους μυς.

    Εγώ πιστεύω πως δεν χρειάζεται προς το παρόν να καταφύγεις σε τέτοιες τεχνικές, διότι είσαι αρχάριος και πρέπει να κάνεις για ένα διάστημα τα βασικά πράγματα σωστά και στη συνέχεια, εάν έχεις "κολλήσει" ή δεις ότι κάποια μυική ομάδα υστερεί τότε είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους τεχνικές στο πρόγραμμά σου, για να δεις αλλαγές.

  11. #101
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    οτι νομιζεις...παντως εγω αν ηταν για τη δουλεια θα κοιταζα να κανω ενα σχετικα γρηγορο προγραμματακι πριν απο αυτην και οχι μετα που θα με πτωμα[ειδικα αν μιλαμε για δουλεια που εισαι στο ποδι].Δεν θα εκανα προπονησεις με ασκησεις που προπονουν 1 μυικη ομαδα αλλα συνθετες ασκησεις που εμπεριεχουν πανω απο 1 μυικες ομαδες και στο συνολο να επαιρνε 30-45 λεπτα η καθε προπονηση...Χρονο πιστευω οτι θα χεις οπως και να χει και 10 ωρες να ναι η δουλεια σου και 8 ωρες να πω οτι μπορει να κοιμασε και παλι μενουν αλλες 6 ωρες στο πλαι για να τις εκμεταλευτεις οπως εσυ θες.Το θεμα ειναι η διαθεση που θα εχεις και ο χρονος που εισαι προθυμος να σπαταλησεις για τη γυμναστικη.

  12. #102
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by Καλόγερος View Post
    21 λέγεται μία τεχνική προπόνησης, την οποία μπορείς να εφαρμόσεις σε μία άσκηση της επιλογής σου για "κάψιμο" στους μυς.

    Εγώ πιστεύω πως δεν χρειάζεται προς το παρόν να καταφύγεις σε τέτοιες τεχνικές, διότι είσαι αρχάριος και πρέπει να κάνεις για ένα διάστημα τα βασικά πράγματα σωστά και στη συνέχεια, εάν έχεις "κολλήσει" ή δεις ότι κάποια μυική ομάδα υστερεί τότε είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους τεχνικές στο πρόγραμμά σου, για να δεις αλλαγές.
    Ναι και μένα μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο αυτό το 21 ! Απλά ρώτησα από περιέργεια για να ξέρω και να μαθαίνω !
    Αντικατέστησα τελικά τις κάμψεις στο μαξιλάρι για τα δικέφαλα με τις κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης.
    Είναι αρκετά δύσκολη άσκηση και βάζω πιο λίγα κιλά από όσα έβαζα στο μαξιλάρι καθώς δυσκολεύομαι πιο πολύ !!

  13. #103
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Παιδιά φαντάζομαι το παγωτό για τώρα που καλοκαιριάζει είναι απαγορευτικό σε μια διατροφή ε ;
    Αν και γάλα και αυγό δεν είναι ; Για τη βανίλια/παγωτο γιαούρτι λέμε πάντα, όχι σοκολάτες κλπ..
    Δεν ξέρω απο άποψης ζάχαρης πώς είναι.. κατα τα άλλα φαντάζομαι ως γαλλακτομικό θα έχει πρωτείνες καλές έτσι δεν είναι ;

  14. #104
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Σήμερα στην προπόνηση στήθους/τρικέφαλα ένιωσα μια ενόχληση στον αριστερό αγκώνα πίσω στην άσκηση των εκτάσεων ενός χεριού με αλτήρα !!
    Μάλλον αύξησα πολύ τα κιλά (7 κιλά χωρίς το σίδερο του αλτήρα) και αναγκάστηκα να διακόψω την άσκηση στη μέση για να αποφύγω κάποιον τυχόν τραυματισμό !!
    Παρ'όλα αυτά οι εκτάσεις στην τροχαλία με σχοινί βγήκαν κανονικά και μάλιστα έκανα ένα σετ παραπάνω για να καλύψω κάπως τη χασούρα..

  15. #105

    Default

    Quote Originally Posted by zal View Post
    Παιδιά φαντάζομαι το παγωτό για τώρα που καλοκαιριάζει είναι απαγορευτικό σε μια διατροφή ε ;
    Αν και γάλα και αυγό δεν είναι ; Για τη βανίλια/παγωτο γιαούρτι λέμε πάντα, όχι σοκολάτες κλπ..
    Δεν ξέρω απο άποψης ζάχαρης πώς είναι.. κατα τα άλλα φαντάζομαι ως γαλλακτομικό θα έχει πρωτείνες καλές έτσι δεν είναι ;
    Τα παγωτά δεν είναι καλά όντως. Παγωτό γιαούρτι δεν έχω φάει ποτέ και δεν ξέρω τι είναι, θα μας πει κάποιος άλλος...

  16. #106
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by Καλόγερος View Post
    Τα παγωτά δεν είναι καλά όντως. Παγωτό γιαούρτι δεν έχω φάει ποτέ και δεν ξέρω τι είναι, θα μας πει κάποιος άλλος...
    Ναι ειδικά απο άποψης ζάχαρης δεν πρέπει να είναι ότι καλύτερο αλλά θέλω να πιστεύω ότι 1-2 παγωτά κάθε 10-15 μέρες το καλοκαίρι δεν τρέχει και τίποτα !!
    Αυτο με γιαούρτι είναι παγωτό με γεύση γιαούρτι, νομίζω ότι είναι σκέτο γιαούρτι παγωμένο όπως το frozen yogurt κάτι τέτοιο..
    Last edited by zal; 28-04-14 at 18:29.

  17. #107
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Έγινε και σήμερα η προπόνηση !
    Σήμερα , είχα Πλάτη/Δικέφαλα. Έκανα για πρώτη φορά αντί για εμπροσθολαίμιες ανοιχτή λαβή , pull ups.
    Στην αρχή που ήμουν ξεκούραστος έβγαλα 5 pullups συνεχόμενα, μετά δύσκόλεψαν τα πράγματα και έβγαζα 2,3 μετά μικρό διάλλειμα και πάει λέγοντας.
    Με αυτόν τον τρόπο έκανα 3x10 pull ups !!

    Αντίστοιχα έκανα και τα chin ups 3x10 τα οποία όμως είναι πιο εύκολα , Αν δεν είχα ήδη την κούραση απο τα pull ups θα έβγαζα πιστεύω κοντά 10 συνεχόμενα !
    Το κακό είναι ότι λόγω της δυσκολίας τους μου πήραν πολύ χρόνο αυτές οι 2 ασκήσεις (περίπου 25 λεπτά) με αποτέλεσμα να ξεπεράσω τη 1 ώρα στην προπόνηση (1 ώρα και 20 λεπτά περίπου μαζί με κοιλιακούς , ραχιαίους ) αλλά πιστεύω όσο δυναμώνω θα γίνονται πιο πολλά ρεπς συνεχόμενα με αποτέλεσμα να περιορισθεί και ο χρόνος !!

    Περιττό να σας πω ότι και οι 2 αυτές ασκήσεις είναι οι πιο δύσκολες και κουραστικές απο όσες κάνω (μαζί με τα squat) !! Ένιωθα σχεδόν όλο μου το σώμα να δουλεύει μέχρι και του πήχεις. Για δικέφαλα δεν ο συζητώ , πρήστηκαν λες και έκανα ασκήσεις δικεφάλων !!

    Επίσης στα Δικέφαλα έκανα πρώτα τις κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης και μετά τις κάμψεις με στραβομπάρα. Το έκανα αυτό γιατί την προηγούμενη φορά που είχα κάνει πρώτα τη στραβομπάρα, οι κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης έβγαιναν πολύ πολύ δύσκολα ! Επίσης νομίζω ότι οι κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης είναι πιο δύσκολες απο τις κάμψεις στο μαξιλάρι που είχα παλιά αφού στη δεύτερη είχα φτάσει μέχρι και 9 κιλά ενώ στις αυτοσυγκέντρωσης 5,6 κιλά με δυσκολεύουν !!

    Υγ1 : Δεν ξέρω αλλά η αγαπημένη μου προπόνηση είναι αυτή της Πλάτης/Δικεφάλων
    Υγ2 : Αγόρασα και άλλους 4 δίσκους των 2.5 κιλών έκαστος γιατί σε κάποιες ασκήσεις δεν μου έφταναν ! Σύνολο τώρα έχω 20 κιλά !

    Αυτά για σήμερα. Αύριο έχω μόνο αερόβια 1 ώρα μέτριας έντασης !

    Υγ3 : Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή και στην προπόνηση στήθους πλέον που κάνω κάθε Δευτέρα. Έχω αρχίσει και δε νιώθω τόσο πολύ τις πιέσεις στήθους με αλτήρες στον ίσιο πάγκο και σκέφτομαι ή να τις αντικαταστήσω με τις ίδιες στον επικλινή ή με push ups..Εσείς τι λέτε ; Τις εκτάσεις στήθους με αλτήρες θα τις αφήσω στον ίσιο όπως τις έχω γιατί δουλεύουν ακόμα και με ζορίζουν !!
    Last edited by zal; 02-05-14 at 17:11.

  18. #108
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Τώρα που άρχισα το μονόζυγο ( pull ups και chin ups) ψάχνομαι γενικότερα γύρω απο το μονόζυγο και έπεσα πάνω σε ένα παιδί στο Youtube που κάνει γυμναστική μόνο με το βάρος του σώματος του και είναι απίστευτος και μεγάλο κίνητρο !!

    Last edited by zal; 03-05-14 at 17:21.

  19. #109
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Παιδιά αν βάλω στο πρόγραμμα μου μονόζυγο (pull ups & chin ups) 2 φορές τη βδομάδα θα υπερπροπονούμαι πιστεύετε ;
    Δηλαδη 1 φορά κανονικά τη μέρα της πλάτης/δικεφάλων και άλλη μια κάποια μέρα που δεν έχω καθόλου προπόνηση με βάρη !

    Δηλαδή κάτι τέτοιο :

    Δευτέρα : Στήθος/Τρικέφαλα + 30 λεπτά αερόβια
    Τρίτη : off
    Tετάρτη : Πλάτη (μονοζυγο αντι εμπροσθολαίμιες)/Δικέφαλα + 30 λεπτά αερόβια
    Πέμπτη : off
    Παρασκευή : Πόδια
    Σάββατο : μονόζυγο (pull ups & chin ups) + αερόβιο 1 ώρα

  20. #110
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    ολες μυικες ομαδες ειναι,για ποιο λογο να δωσεις εμφαση σε καποιες συγκεκριμενες κανοντας τες 2 φορες ενω τις υπολοιπες 1?αν θες επειδη η πλατη ειναι απ τις μεγαλες μυικες ομαδες κανε 1-2 παραπανω σετ η βαλε 1-2 παραπανω επαναληψεις η και τα 2 αν μπορεις, αλλα δεν βλεπω το λογο να τις εχεις 2 φορες τη βδομαδα...για αρχη κοιταξε να γυμναζεις τα παντα,να εισαι σωστος με τη διατροφη και να βγαζεις ενα συνολικο καλο αποτελεσμα και μετα θα δεις τι θελει παραπανω δουλεια και τι οχι.Στα pull ups φροντισε να κανεις μεγαλυτερα διαλειματα απ οτι στις αλλες ασκησεις και φροντισε να προσπαθεις παντα για παραπανω επαναληψεις εστω και 1 αν ειναι αυτη εστω και μιση και αν δεν βγαινουν ξανα ξεκουρασου και βαλε ενα παραπανω σετακι μονο ετσι θα δυναμωσεις για να πας σε παραπανω επαναληψεις στο μονοζυγο.

  21. #111
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    ολες μυικες ομαδες ειναι,για ποιο λογο να δωσεις εμφαση σε καποιες συγκεκριμενες κανοντας τες 2 φορες ενω τις υπολοιπες 1?αν θες επειδη η πλατη ειναι απ τις μεγαλες μυικες ομαδες κανε 1-2 παραπανω σετ η βαλε 1-2 παραπανω επαναληψεις η και τα 2 αν μπορεις, αλλα δεν βλεπω το λογο να τις εχεις 2 φορες τη βδομαδα...για αρχη κοιταξε να γυμναζεις τα παντα,να εισαι σωστος με τη διατροφη και να βγαζεις ενα συνολικο καλο αποτελεσμα και μετα θα δεις τι θελει παραπανω δουλεια και τι οχι.Στα pull ups φροντισε να κανεις μεγαλυτερα διαλειματα απ οτι στις αλλες ασκησεις και φροντισε να προσπαθεις παντα για παραπανω επαναληψεις εστω και 1 αν ειναι αυτη εστω και μιση και αν δεν βγαινουν ξανα ξεκουρασου και βαλε ενα παραπανω σετακι μονο ετσι θα δυναμωσεις για να πας σε παραπανω επαναληψεις στο μονοζυγο.
    Καλημέρα Βαγγέλη, Ευχαριστώ για την απάντηση !
    Πάντως τα pull ups είναι όλα τα λεφτά ! Προσπαθώ να κάνω αυτό που μου λες , δηλαδή όσο reps μπορώ πιο πολύ έστω και αρνητικές έστω και μισές.
    Περιττό να σου πω ότι με τα pull ups & chin ups τα δικέφαλα μου "πρηστήκαν" πιο πολύ από ότι με τις ασκήσεις δικεφάλων, επιπλέον η πλάτη μου πιάστηκε για τα καλά ! :)
    Last edited by zal; 05-05-14 at 06:02.

  22. #112

    Default

    Μη βιάζεσαι με τις έλξεις, πάρτο χαλαρά. Μια απλή άσκηση είναι, όπως όλες οι άλλες. Θα έβαζες κωπηλατική με μπάρα μια μέρα στο άσχετο; Θα ανέβεις σιγά-σιγά, δεν ωφελεί σε τίποτα.

  23. #113
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by Καλόγερος View Post
    Μη βιάζεσαι με τις έλξεις, πάρτο χαλαρά. Μια απλή άσκηση είναι, όπως όλες οι άλλες. Θα έβαζες κωπηλατική με μπάρα μια μέρα στο άσχετο; Θα ανέβεις σιγά-σιγά, δεν ωφελεί σε τίποτα.
    ok οπότε το περιορίζω μόνο όποτε έχω προπόνηση πλάτης.
    Από την επόμενη προπόνηση θα κάνω και κοιλιακούς στο μονόζυγο. Δηλαδή τα κλασικά ροκανίσματα + άρσεις ποδιών στο μονόζυγο (αντι για αυτήν).
    Τελικά όσον αναφορά τα ροκανίσματα δεν βάζω βαράκι στο στήθος εδώ και καιρό πολύ, απλά ίσα ίσα που σηκώνω την ωμοπλάτη απο τον πάγκο και νιώθω απίστευτο κάψιμο !

  24. #114
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    που εισαι ρε Μανωλη???????

  25. #115
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by vagoskonti View Post
    που εισαι ρε Μανωλη???????
    χαχα εδω είμαι. Δύσκολο να διατηρείς ένα ημερολόγιο.Εσύ όλα κομπλέ ;
    Κανονικά σήμερα προπόνηση Στήθος/Τρικέφαλα.
    Βγήκε μια χαρά η προπόνηση + 30 λεπτά αερόβια χτες.
    Αυξάνω και τα κιλά στο στήθος, έφτασα 12 κιλά κάθε αλτήρα (+2.5 κιλά το σίδερο του αλτήρα=14.5) σε πιέσεις στήθους.
    Κάτι που με προβληματίζει είναι τα τρικέφαλα ( οι εκτάσεις ενος χεριού με αλτήρα πίσω απο το κεφάλι). Εχω φτάσει τα 6.5 κιλά αλλά στο δεξί χέρι με δυσκολεύει λίγο , καθώς κάνω την κίνηση ακούω ένα κρακ πίσω στο τρικέφαλο στον αγκώνα κοντά. Δεν έχω πόνο ή κάτι αλλά αυτό το κρακ που ακούγεται σε κάθε rep είναι ενοχλητικό και φοβάμαι μην εξελιχθεί άσχημα όσο αυξάνονται τα κιλά. Σκέφτομαι μήπως να την αλλάξω με κάποια άλλη

    Προχτες (Κυριακή) είπα να κάνω και μια απόπειρα για μπάνιο , έβαλα μαγιό , πήγα προς την παραλία αλλά ήταν κρύα τελικά η θάλασσα οπότε δεν μπήκα καν Όμως όπως με είδα με το μαγιό , είδα τα τετρακέφαλα μου φουσκωμένα αρκετά όπως και τις γάμπες διακρίνονται πλέον όταν τις σφίγγω. Και ο κορμός μου φαίνεται να άδειασα απο λίπος , έχω ακόμα αλλά βλέπω διαφορά με πριν. Επιπλέον βλέπω μεγάλη ανάπτυξη στα χέρια μου (δικέφαλα , τρικέφαλα) και στην πλάτη.

    Εδω και δυο βδομάδες κάνω και άρσεις ποδιών στο μονόζυγο για κοιλιακούς. Δύσκολοι αλλά ωραίοι :)

    Υγ : Βρήκα και το καλύτερο υποκατάστατο γλυκού ( φράουλες με στέβια απο πάνω )

  26. #116
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    ολα καλα ρε συ!Απλα σε ειδα και ειχες καιρο να ενημερωσεις και λεω τι εγινε τα παρατησε?

    Γι αυτο το κρακ που σου κανει στα τρικεφαλα ελενξε ποσο κατω πας τον αλτηρα και να κανεις καλο ζεσταμα πριν τα τρικεφαλα.Εγω προσωπικα κανω χαλαρες γροθιες με λαστιχο παιρνωντας τη μια λαβη στο αριστερο και την αλλη στο δεξι χερι για ζεσταμα σε ολες τις προπονησεις παιρνωντας το λαστιχο απο το μονοζυγο και μετα παιρνω και τις 2 λαβες του λαστιχου[πιο πολυ αντισταση] στο ενα χερι και κανω παλι γροθιες αλλα αυτη τη φορα γυριζω και το σωμα μου μαζι.Επισης τραβαω το λαστιχο προς τα πισω κοιτωντας το μονοζυγο και με τα 2 χερια και μετα κανω με το λαστιχο εκτασεις στο πλαι για τους ωμους και απο τοτε που τα ξεκινησα αυτα δεν εχω παθει κανενα τραυματισμο.Αυτα ειναι τα στανταρ που κανω σε καθε προπονηση.Βεβαια τις μερες που εχω ποδια κανω με το λαστιχο προβολες για ζεσταμα/δικεφαλα με το λαστιχο ορθιος και πιεσεις ωμων με το λαστιχο.Οπως καταλαβαινεις ειναι αναλογα και την προπονηση που εχω το ζεσταμα μου...και σε αλλες ασκησεις που δε γινονται με λαστιχο πχ γαμπες/pull ups κανω την ασκηση κανονικα απλα χωρις εξτρα βαρος για ζεσταμα.Ειναι πολυ σημαντικο το καλο ζεσταμα!

    Να ξερεις επισης οτι οσο αυξανεις τα κιλα αν κανεις σωστα τις ασκησεις[και εννοειται και με μια στανταρ διατροφη] θα δεις διαφορα στο σωμα σου ακομη και αν η ζυγαρια δεν βλεπεις να πεφτει σε κιλα.

  27. #117
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Όχι ρε , να τα παρατήσω δεν παίζει γιατί πλέον μου αρέσει. Δεν το κάνω από αγγαρεία ή μόνο για να φτιάξω ένα σώμα. Έχει γίνει τρόπος ζωής και αν δεν το κάνω θα μου λείπει !!

    Κάνω ζέσταμα ρε κυρίως διατάσεις όμως . Λάστιχα κάνω μόνο για τον ώμο. Χτες το βράδυ ένιωσα και ένα άσχημο τσίμπημα στο δεξί τρικέφαλο, 3-4 σουβλιές και πέρασε !!
    Σκέφτομαι σοβαρά να την αλλάξω με κάποια άλλη . Συγκεκριμένα έχω δει αυτήν αλλά δεν ξέρω αν είναι εξίσου αποτελεσματική : http://www.bodybuilding.com/exercise...bbell-kickback

  28. #118
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Διατάσεις στο ζέσταμα ΠΟΤΕ ! Μειώνουν την ποιότητα της προπόνησης ! Μόνο στο τέλος !

    Τα κικ μπακς είναι καλή και αποτελεσματική εναλλακτική άσκηση για τις εκτάσεις πίσω από το κεφάλι !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #119
    Pumping Iron zal's Avatar
    Join Date
    31-12-13
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    348

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Διατάσεις στο ζέσταμα ΠΟΤΕ ! Μειώνουν την ποιότητα της προπόνησης ! Μόνο στο τέλος !

    Τα κικ μπακς είναι καλή και αποτελεσματική εναλλακτική άσκηση για τις εκτάσεις πίσω από το κεφάλι !
    Δεν το ξερα για τις διατάσεις
    Θα τις βγαλω και θα κάνω ελαφριά σετάκια πρίν απο κάθε άσκηση ή λάστιχα εκτός και αν είναι απαγορευτικά και αυτά σαν τις διατάσεις !
    Θα βάλω λοιπόν τα κικ μπάκς

    Υγ : πήρα και κακάο σκόνη σήμερα με 0 ζάχαρη για να βάζω λίγο μέσα στο γιαούρτι γιατί βαρέθηκα με την κανέλα συνέχεια :P

    Υγ2 : To νέο μου απόκτημα (γάντια) :

    Photo on 5-13-14 at 3.55 PM.jpg
    Last edited by zal; 13-05-14 at 14:57.

  30. #120
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ελαφριά σετάκια είτε με αλτήρες, είτε με λάστιχα, είναι ΟΚ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εξοπλισμός Ενός Αρχάριου
    By lolakos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 09-12-12, 21:45
  2. Το πρόγραμμα ενος αρχάριου
    By simosis in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 30
    Last Post: 09-09-09, 10:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •