Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Παλμοί Κατά Τη Διάρκεια Της Αερόβιας

    Γειά σας!
    Είχα αγοράσει πέρυσι έναν μετρητή παλμών της polar για να προσπαθώ να κρατάω χαμηλά τους παλμούς μου την ώρα που τρέχω, αλλά οι συνηθισμένες τιμές μου είναι γύρω στα 160-170 με χαλαρό τρέξιμο. Είμαι 22 χρονών, αθλούμαι χρόνια κ σ αυτούς τους ρυθμούς μπορώ να τρέχω αρκετή ώρα οπότε δεν μου φαίνεται μεγάλο το νούμερο. Απ΄ότι διαβάζω όμως γύρω στους 140 θεωρείται αερόβια χαμηλής έντασης. Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει αν η αερόβια που κάνω μ αυτούς τους παλμούς θεωρείται "χαμηλής έντασης" εφόσον δεν κουράζομαι?

    Ευχαριστώ!
    Non fare quello che ti dicono. Fai quello che sei - laura pausini

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Μαρία,

    υπάρχει η παρακάτω φόρμουλα ώστε να υπολογίζεις στο πόσο % του μέγιστου καρδιακού παλμού θα κάνεις αερόβια :

    220 - ηλικία = ΜΗR (Μaximum heart rate)
    Μέτριας έντασης θεωρείται περίπου στο 60% - 70% του MHR

    Με το ρολόι μπορείς να ρυθμίζεις σε τι ποσοστό θα κάνεις. Επειδή έχεις αυξήσει την αντοχή σου, γι αυτό και δεν αισθάνεσαι κόπωση. Καλό είναι όμως να έχεις ποικιλία στις αερόβιες. Δηλ κάνε και τρέξιμο και γρήγορο περπάτημα και διαλειμματική.
    Last edited by Kardoula; 24-02-14 at 01:04.

  3. #3

    Default

    Καμια σχεση δηλαδη με μετριας ενταση αεροβια... Ξεκινησα και διαλλειματικη την περασμενη βδομαδα, αλλα δν εχω δει ακομα ποσο ειναι οι σφυγμοι μου. Θελω να μειωσω το λιπος π εχω γι αυτο ρωταω, αν τρεχω γυρω στα 40-45 λεπτα με χαμηλοτερη ενταση ειναι προτιμοτερο απο αυτο που κανω τωρα (για τον ιδιο χρονο)? Το θεμα μου ειναι πως αν πηγαινω αργα στο διαδρομο βαριεμαι...

    Ευχαριστω
    Non fare quello che ti dicono. Fai quello che sei - laura pausini

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το ιδανικό είναι να περιλαμβάνεις στις αερόβιες προπονήσεις σου και διαλειμματική αερόβια μικρής διάρκειας (20-25 λεπτά) και μέτριας έντασης(40-45 λεπτά).
    Μην στηρίζεσαι κατά γράμμα με τους παλμούς, εξαρτάται το επίπεδο φυσικής κατάστασης του καθενός.
    Αν ο στόχος σου είναι το χάσιμο λίπους, η αερόβια δεν θα σε βοηθήσει αν δεν υπάρχει αντίστοιχη διατροφή! Και φυσικά προπόνηση με βάρη για να διατηρείς μυική μάζα!!!

  5. #5

    Default

    Κανω και διατροφη και βαρη, απο μυικη μαζα δεν εχω προβλημα Ξεκινησα και ενα προγραμμα crossfit χθες, ειπα να αλλαξω λιγο τη ρουτινα στο γυμναστηριο. Θα δοκιμασω και τον συνδυασμο που λες. Ευχαριστω για τις απαντησεις!
    Non fare quello che ti dicono. Fai quello che sei - laura pausini


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος στην σπλήνα κατά την ώρα της αερόβιας
    By kampias in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 27-09-15, 23:34
  2. Πόση η διάρκεια της αερόβιας μετά τις προπονήσεις με βάρη;
    By tzenikara in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-12, 13:06
  3. Συχνότητα και διάρκεια αερόβιας άσκησης
    By aneliv9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 08-12-11, 18:47
  4. Αναπνοές κατά τη διάρκεια ενός set!
    By newplant87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 29-12-10, 19:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •