Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-11-13
    Location
    Λάρισα
    Posts
    21

    Default Χαμηλότερο Σωματικό Λίπος - Ίδια Κιλά!

    Απο τον Οκτωβριο που ξεκίνησα το γυμναστήριο μέχρι και σήμερα είμαι ακριβώς στα ίδια κιλά όμως βλέπω μεγάλη αλλαγή στο σώμα μου.Υπάρχει πολύ πιο εμφανής γράμμωση αλλά και κάποιος όγκος,κυρίως στα πόδια στους τετρακέφαλους σαν να έχουν φουσκώσει.το παρατηρώ και στα παντελόνια μου.Τι μπορεί να σημαίνει αυτό αφού δε βλέπω αλλαγή στη ζυγαριά?οτι έχασα λίπος και αντικαταστάθηκε απο μυική μάζα?

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Ειναι τα newbie gains,λογω του οτι ξεκινησες τωρα σωαμτικη δραστηριοτητα,στην αρχη εχεις τη δυνατοτητα να χανεις λιπος κ να βαζεις κ λιγο ογκο ταυτοχρονα...Μετα απο καιρο που θα σταματησει αυτο. θα πρεπει να αποφασισεις τι ακριβως θες να κανεις,να χασεις λιπος ή να βαλεις κιλα...

  3. #3
    New Member
    Join Date
    24-11-13
    Location
    Λάρισα
    Posts
    21

    Default

    Να βάλω κιλά θελω και για αυτό ακριβώς και αγχώθηκα.Δεν έχω καταφέρει ακόμα να ισορροπήσω τη διατροφή μου ώστε να είμαι υπερθερμιδικά και να παίρνω σιγα σιγα κιλά.Δε θλω όμως σε καμία περίπτωση να χάσω λίπος.θεωρώ ότι είμαι ήδη αρκετά χαμηλά (14,9 %) και απο τη στιγμή που δεν είμαι επαγγελματίας δε νομίζω πως πρέπει να πάω χαμηλότερα

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Γωγούλα εγώ πιστεύω ότι ένα μικρό κλικ σε θερμίδες πάνω θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα !
    Εφόσων αθλήσε και έχεις παραμείνει στα ίδια κιλά βρίσκεσαι οριακά υπερθερμιδικά και κάνεις ήδη ανασύσταση στο σώμα σου καίγοντας λίπος και παράλληλα τονώνοντας τους μυς σου έχεις μια πιο "σφιχτή" εικόνα
    Διάλεξε ένα γεύμα που έχεις την περισσότερη όρεξη και φάε 3 - 4 πηρουνιές παραπάνω !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    24-11-13
    Location
    Λάρισα
    Posts
    21

    Default

    κανόνισα λιπομέτρηση για το Σάββατο!Εκεί θα φανούν όλα

  6. #6
    New Member
    Join Date
    24-11-13
    Location
    Λάρισα
    Posts
    21

    Default

    Τελικα οχι μονο δ εχω χασει λιπος αλλα εβαλα κιολας!συγκριση αποτελεσματων: 2/11/13 βαρος 50,5 λιπος 14,7 % νερο 61,90 % μυες και οστα 23,4 % 01/03/14 βαρος 51 λιπος 15,3 % νερο 61,4 % μυες και οστα 23,30 %.δηλαδη στην ουσια εβαλα πανω μου μισο κιλο καθαρου λιπους χωρις να αυξησω καθολου τη μυικη μ μαζα.δε μου ακουγεται και πολυ καλο αυτο.στοχος μ ειναι κυριως να βαλω μυικα κιλα απο τα οποια λογικο να ειναι και καποιο ποσοστο σε λιπος.τι κανω λαθος;;;δηλ αν δ πηγαινα γυμναστηριο κ δεν προσεχα τη διατροφη μ κ ετρωγα μονο σαβουρες απλα για να βαλω κιλα τι θα συνεβαινε;;; απογοητευτηκα πολυ και νιωθω να χανω το κινητρο μ για τη γυμναστικη...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάτσε βρε κούκλα μου, γιατί απογοητεύτηκες;
    Η λιπομέτρηση που έκανες με τι μέθοδο έγινε; Dexa scan ή από αυτές που κάνουν οι διαιτολόγοι και τα γυμναστήρια; Αν ναι, τότε δεν έχει μεγάλη ακρίβεια. Αλλά και να είναι όντως έτσι τα πράγματα, σκέψου πως έχεις ξεκινήσει την ενασχόλησή σου μόλις μερικούς μήνες! Πιστεύεις πως σε αυτό το διάστημα έκανες το τέλειο πρόγραμμα, βαριές προπονήσεις, ήσουν συνεπέστατη, με στρατιωτική διατροφή και δεν έχεις δει αποτέλεσμα;

    Δεν αρκεί απλως να προσέχεις τη διατροφή σου, πρεπει να έχεις συγκεκριμένη διατροφή, να ξέρεις πόσο τρως, τι τρως, πότε το τρως και αυτό σε καθημερινή βάση σταθερά. Το ίδιο και στην προπόνηση. Μην βιάζεσαι, να χεις υπομονή. Δες το ως μια καλή αφορμή να κάνεις μια σωστή αρχή!

  8. #8
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Να μη σε αγχώνουν τόσο πολυ τα νούμερα. Εγω προσωπικα δεν δινω τοση σημασια. Ο καθρέφτης και τα χερια μας ποιάνοντας το σωμα μας ειναι κατα την γνωμη μου το καλυτερο μεσο μετρησης. Το θεμα ειναι πως βλεπεις εσυ το σωμα σου,στον καθρεφτη,στα ρουχα σου....

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Έλα βρε Γωγούλα δες το αλλιώς , τόσες γιορτές περάσανε και κατάφερες να είσαι σε όρια στατιστικού λάθους
    Απεναντίας τώρα πρέπει να σε πισμώσει και να το παλέψεις πιο δυνατά
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-11-13
    Location
    Λάρισα
    Posts
    21

    Default

    η μετρηση εγινε με τη μεθοδο της βιοηλεκτρικης αντιστασης και τισ 2 φορες απο το ιδιο μηχανημα και το ιδιο ατομο.Σιγουρα σε καμια περίπτωση δεν θεωρώ πως κάνω το τέλειο πρόγραμμα γυμναστικής-διατροφής.εχω να μάθω πάρα πολλά ακόμα και είμαι στη διαδικασία του ψαξίματος και των πειραμάτων για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα και τι αποδίδει στον οργανισμό μου.Σας διαβάζω συνέχεια και δίνω μεγάλη βαρύτητα σε κάθε σχόλιο και συμβουλή σας.Το θέμα είναι πως αν πιαστώ απο αυτό που βλέπω στον καθρέφτη και στα ρούχα μου είναι πως θα απογοητευτώ ακόμα περισσότερο.Γιατί με βλέπω πιο ''πρησμένη'' και ''γεμάτη''.Θ μου πείτε καλά με μισό κιλο διαφορά τα βλέπεις αυτά?κι όμως...με ένα ιστορικό πολλών ετών ανορεξίας αρχίζουν και χτυπάνε καμπανάκια πάλι..θα ήταν παρηγοριά το να έχω καποια αύξηση μυικής μάζας.Αυτό το 'καθαρό λίπος' χτυπάει κάπως σε εμάς τους (πρών??) ανορεξικούς..

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Εγώ βλέπω μια πανέμορφη κοπέλα και στεναχωριέμαι πραγματικά όταν υπάρχουν τέτοιες σκέψεις για την εικόνα σου..
    Θα σε συμβούλευα να μάθεις να βλέπεις την Γωγούλα με τα μάτια των άλλων .....πολλές φορές το μυαλό μας παίζει περίεργα παιχνίδια !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Θα σε συμβούλευα να μάθεις να βλέπεις την Γωγούλα με τα μάτια των άλλων .....πολλές φορές το μυαλό μας παίζει περίεργα παιχνίδια !!!
    Πόσο μα ποσο δικιο εχεις!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by gwgoula View Post
    η μετρηση εγινε με τη μεθοδο της βιοηλεκτρικης αντιστασης και τισ 2 φορες απο το ιδιο μηχανημα και το ιδιο ατομο.Σιγουρα σε καμια περίπτωση δεν θεωρώ πως κάνω το τέλειο πρόγραμμα γυμναστικής-διατροφής.εχω να μάθω πάρα πολλά ακόμα και είμαι στη διαδικασία του ψαξίματος και των πειραμάτων για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα και τι αποδίδει στον οργανισμό μου.Σας διαβάζω συνέχεια και δίνω μεγάλη βαρύτητα σε κάθε σχόλιο και συμβουλή σας.Το θέμα είναι πως αν πιαστώ απο αυτό που βλέπω στον καθρέφτη και στα ρούχα μου είναι πως θα απογοητευτώ ακόμα περισσότερο.Γιατί με βλέπω πιο ''πρησμένη'' και ''γεμάτη''.Θ μου πείτε καλά με μισό κιλο διαφορά τα βλέπεις αυτά?κι όμως...με ένα ιστορικό πολλών ετών ανορεξίας αρχίζουν και χτυπάνε καμπανάκια πάλι..θα ήταν παρηγοριά το να έχω καποια αύξηση μυικής μάζας.Αυτό το 'καθαρό λίπος' χτυπάει κάπως σε εμάς τους (πρών??) ανορεξικούς..


    Γωγούλα αξίζει να προσπαθήσεις πρώτα απ'όλα για τη δική σου υγεία (ψυχική και σωματική) και μετά για την εμφάνισή σου, να κάνεις μια σωστή αρχή με γερά θεμέλια. Μέσα από το ψάξιμο, πειραματισμό, θα ανακαλύψεις έναν τρόπο ζωής που είναι ο καλύτερος για να έχεις υγεία και καλή εμφάνιση.
    Εμείς οι γυναίκες είμαστε ευαίσθητες και οι συναισθηματικές μας μεταπτώσεις είναι συχνό φαινόμενο. Έχουμε το "ταλέντο" να "παραμορφωνόμαστε" στα μάτια μας και να διογκώνουμε τα πράγματα. Αυτό δεν βοηθάει.
    Γι αυτό προσπάθησε χωρίς άγχος, χωρίς απογοήτευση και θα δεις αλλαγές πάνω σου. Θέλει χρόνο, αλλά θα γίνουν! Θετική σκέψη, αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά. Εδώ στο φόρουμ θα βρεις παρακίνηση και υποστήριξη.. Εκμεταλλεύσου το

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Όπως τα λέει η Ειρήνη είναι. Προσωπικά και γω κάθε φορά που έχω τέτοιες συναισθηματικές μεταπτώσεις (και το ρίχνω στα σοκολατοειδή συγκεκριμένα και με πιάνουν τάσεις παραίτησης), μπαίνω εδώ στο φόρουμ, διαβάζω διάφορα θέματα και συνέρχομαι. Πραγματικά όταν μπεις στη διαδικασία να το ψάχνεις και να πειραματίζεσαι, ιδιαίτερα στο κομμάτι της διατροφής, μαθαίνεις πάνω απ όλα τον εαυτό σου, τι σου ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες, πώς αντιδράει ο οργανισμός σου στην κάθε τροφή που του δίνεις και κάνεις πιο σωστές επιλογές, ξέρεις τι πρέπει να φας και γιατί. Θέλει όντως χρόνο και για να σου γίνει όλο αυτό τρόπος ζωής και για να δεις αποτελέσματα που όμως θα σε κάνουν πολύ χαρούμενη γιατί αφενός θα είναι εντυπωσιακά, αφετέρου θα ξέρεις ότι τα κατάφερες ΕΣΥ και έκανες κάτι καλό για σένα. :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σωματικό Λίπος...Είναι Δυνατόν;
    By nowwhat in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 21-09-13, 14:25
  2. Βοήθεια!! 20% Σωματικό Λίπος!
    By Giant in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 24-06-10, 14:34
  3. Περιτά κιλά και σωματικό λίπος
    By kakli in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-08, 11:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •