Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-02-14
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    1

    Default Μυική Ενδυνάμωση, αύξηση όγκου και γράμμωση

    Γεια σας παιδιά. Είμαι 23 χρονών, 67 κιλά, 1,86 ύψος και ξεκίνησα την δευτέρα γυμναστήριο μετά από πολλά χρόνια αδράνειας (και 5 χρόνια καπνιστής). Ρώτησα τους γυμναστές εκεί και είπαμε να κάνω για κανένα μήνα κυκλική γυμναστική (νομίζω ότι έτσι το λένε) για να προετοιμαστεί το σώμα μου. Δεν έχω γνώσεις πάνω σε διατροφές (εκτός από κάποιες στάνταρ γνώσεις) και από ασκήσεις ξέρω τα πολύ βασικά. Σαν στόχο βάζω να φθάσω τα 80 κιλά, δείχνοντας πιο δεμένος, πιο ογκώδης και γραμμωμένος. Δεν έχω ιδέα σε πόσο καιρό είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά ενθουσιάζομαι εύκολα και με τις μικρές αλλαγές στο σώμα μου, που μου δίνουν δύναμη και κίνητρο να συνεχίσω. Αλλά για να γίνουν όλα αυτά χρειάζομαι σωστή διατροφή και πρόγραμμα ασκήσεων.

    Υ.Γ: Έχω κύφωση ούτε μεγάλη, αλλά ούτε αμηλητέα και θα με ενδιέφερε επίσης να δυναμώσω τους στηρικτικούς μου μυς, για να φτιάξω την στάση του σώματός μου. Επίσης εδώ και 2μησι χρόνια έχω ένα θέμα ψυχολογικό με κρίσεις πανικού και κάνω θεραπεία με ένα αγχολυτικό φάρμακο και ψυχολογική στήριξη, επειδή το πρόβλημα με κάνει να μην μπορώ να κοιμηθώ εύκολα τα βράδια. Άρα άλλος ένας λόγος που ξεκινάω την γυμναστική είναι να εκτονωθώ και να νιώσω ψυχολογική ανακούφιση. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Η γυμναστική θα σε βοηθήσει όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχολογικά. Βάζε μικρούς στόχους ως ενδιάμεσους σταθμούς που θα σε οδηγήσουν στον τελικό.
    Για την παρούσα φάση, στόχος σου είναι να κάνεις μια σωστή αρχή, να εξοικειωθείς με το ασκησιολόγιο και να αποκτήσεις σωστή τεχνική. Επίσης βάλε στόχο να βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες και σταδιακά να αποκτήσεις ένα πλάνο που να είναι αντίστοιχο του στόχου σου.
    Όλα αυτά θα τα ανακαλύψεις μέσα στο φόρουμ. Η γνώση που υπάρχει εδώ θα σε βοηθήσει να φτάσεις εκεί που θες
    Καλή διαμονή!

  3. #3

    Default

    Καλως ορισες και καλη επιτυχία στους στοχους σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλες για μυικη ενδυναμωση!
    By spyrosioan in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-13, 15:52
  2. Αύξηση όγκου κοιλιακών και ενδυνάμωση κορμού
    By natearchibald in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-12, 07:11
  3. Μυική Μάζα & Άυξηση Όγκου
    By Gigantas in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-11, 19:24
  4. Πρόγραμμα Για Μυική Ενδυνάμωση.
    By bigeo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-09, 05:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •