Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-03-14
    Posts
    38

    Default Whey ή Ολοκληρωμένη;

    Καλησπερα. Λεγομαι Κωστας ειμαι 19 χρονων, 1.67 υψος και 63,5 κιλα. Ασχολουμαι με βαρη γυρω στα 4 χρονια, δυστυχως ομως με αρκετες διακοπες λογω διαβασματος και λοιπων υποχρεωσεων. Πριν απο 1,5 μηνα αποφασισα να ξαναρχισω δυναμικα αυτη την φορα και να λιωσω μεχρι τον Αυγουστο.
    Εκανα κανονικα κυκλικο προγραμμα για προετοιμασια για κανα 2-3 βδομαδες και υστερα αρχισα διατροφη και προπονηση με σκοπο τον ογκο. Το προγραμμα που κανω τωρα θα το κρατησω για αλλη μια βδομαδα και υστερα θα το αλλαξω (θα κανω νεο ποστ για το καινουριο μου προγραμμα να παρω και απο εκει τις συμβουλες σας :p). Εδω θελω να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια πρωτεινη πρεπει να παρω. Η κατασταση εχει ως εξης. Λογω της σχολης υπαρχιε περιπτωση να χασω καποια γευματα της ημερας. Για αυτο τον λογο αποφασισα να αρχισω με συμπληρωματα πρωτεινης. Δηλαδη μου ειναι αδυνατον να ακολουθησω την αυστηρη διατροφη που εχω στο μυαλο μου. Ειδικα πχ την Τριτη βρισκομαι στην σχολη απο της 9 το πρωι μεχρι το βραδυ. Βεβαια κατι θα παω να φαω στην λεσχη (συνηθως εχει κοτοπουλο, ευτυχως) αλλα καταλαβαινετε οτι δεν ειναι σαν το σπιτι. Λοιπον πανω κατω αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω.
    Πρωινο: Γαλα, βρωμη, μελι, κανελα, αποξηραμενα φρουτα αμυγδαλα ολα μαζι ανακατεμενα.
    Δεκατιανο: Υπαρχουν μερες που θα την βγαλω με ενα μηλο ή μισο λιτρο γαλα.
    Μεσημεριανο (κατα της 1): Κοτοπουλο με ρυζι (για αλλαγη παλι καποια πηγη πρωτεινης και υδατανθρακα)
    Απογευμα(γυρω στις 4:30): Το ιδιο με το μεσημεριανο
    Πριν την προπονηση(19:30): Μπανανα, μηλο, πρασινο τσαι
    Μετα προπονηση(συνηθως γυρω στις 9:30): Μηλο (ξινομηλο), μπανανα, 6 αυγα
    Βραδινο: Το ιδιο με μεσημερι και επειδη θα πεινασω μετα απο μιαμιση ωρα τρωω ενα γιαουρτι με αμυγδαλα και σταφιδες ή πινω γαλα.
    Οπως βλεπετε ηδη η διατροφη μου ειναι ελλειπης και αμα μπλεξω με την σχολη χειροτερευει το πραγμα. Για αυτο τον λογο θελω να βαλω την πρωτεινη. Και εδω ερχεται η ερωτηση. Ποια πρωτεινη; Ειμαι αναμεσα σε 2. Στην 100% gold standard της ON ή την complete παλι της ΟΝ. Η διαφορα ειναι οτι η δευτερη ειναι για αντικατασταση γευματος καθως εχει περισσοτερους υδατανθρακες. Το σκεπτικο μου ειναι το εξης τωρα. Θελω να παιρνω την καθαρη σαν μεταπροπονητικο γευμα και τα αυγα, μπανανες και μηλα που τρωω τωρα να τα βαλω σαν βραδινο γευμα μαζι με το γιαουρτι. Παραλληλα ομως θελω το συμπληρωμα να το παιρνω και σαν δεκατιανο αφου τοτε δεν μπορω να φαω κατι. Δυστυχως δεν μπορω να αγορασω και τις δυο πρωτεινες. Οποτε, αν αγορασω την καθαρη, σαν δεκατιανο θα κανει δουλεια ή θα πηγαινει τζαμπα; Και αντιστοιχα αν αγορασω την ολοκληρωμενη θα κανει δουλεια σαν μεταπροπονητικο ροφημα;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Κώστα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Πιστεύω πως αυτό που σου λείπει είναι όχι συμπλήρωμα πρωτείνης αλλά σωστός προγραμματισμός. Πίστεψέ με, είναι πολλά παιδιά εδώ μέσα που σπουδαζουν και καταφέρνουν να είναι συνεπείς στο πλάνο τους. Δεν χρειάζεται χρόνος, αλλά σωστή διαχείρισή του! Μαγειρεύεις κοτοπουλα, ρυζια, κλπ σε ποσότητες, τα διατηρείς στο ψυγείο, παίρνεις ταπεράκια και τα τρως στη σχολή. Επίσης βοήθάει και το πιτάκι βρώμης (αβγά με βρώμη σε αντικολητικό).

  3. #3
    New Member
    Join Date
    04-03-14
    Posts
    38

    Default

    Μα αν τρωω και στις 11 το πρωι κοτοπουλο φτανω τις 4 φορες την μερα. Μιλαμε για αρκετο φαγητο αρα και αρκετα χρηματα. Εγω θελω να αντικαταστησω καποιο γευμα τουλαχιστον με το συμπληρωμα, ιδιαιτερα το μεταπροπονητικο. Η οργανωση ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατη να υπαρξει. Θα πρεπει ολη την μερα (την υπολοιπη που μενει επειτα απο σχολη και διαβασμα) να ασχολουμαι με το φαγητο. Κατι τετοιο δεν μπορει να γινει. Για αυτο σκεφτομαι σοβαρα το συμπληρωμα. Ειναι η ευκολη λυση οπως και να το κανουμε και σου λυνει τα χερια πολλες φορες. Και εγω αμα μπορουσα να τραφω μονο με φυσικη διατροφη δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω συμπληρωματα. Ενα χρονο τωρα ειμαι στο διλημμα να παρω ή να μην παρω (εχω ακουσει και τοσα πραγματα που δεν τα εμπιστευομαι κιολας).

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Απ ότι κατάλαβα το θεμα σου δεν ειναι απλως να αντικαταστήσεις το μεταπροπονητικό σου με ρόφημα πρωτείνης. Αυτό φυσικά και γίνεται και μπορείς να το εφαρμόσεις. Όμως το φαγητό είναι αυτό που θα κάνει την αλλαγή πανω σου.

    Quote Originally Posted by Rigel View Post
    Η οργανωση ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατη να υπαρξει.
    Προδικάζεις χωρίς να έχεις προσπαθήσει καν. Χρειάζονται και θυσίες Κώστα. Αν ειναι το θεμα οικονομικό υπαρχουν λύσεις. Πολλοι απο μας ψωνιζουμε κρεατικα/αβγα απο την κεντρική αγορα (αν εισαι Αθηνα). Μπορεις να εχεις ενδιαμεσα σνακ οπως γιαουρτι με φρουτο ή γιαουρτι με ξηρους καρπους, κότατζ.. Πολλες επιλογές. Αλλά χρειαζεται οργανωση. Ολα ειναι στο χερι σου.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    04-03-14
    Posts
    38

    Default

    Εννοειται οτι ολα ειναι θεμα διατροφης. Ηδη πιστευω πως στην διατροφη εχω κανει τεραστιο αλμα σε σχεση με πριν τα χριστουγεννα. Καθε μερα την βελτιωνω ολο και πιο πολυ. Θα βρω τροπο να φτιαξω και το γευμα στις 11 καθως εκει ειναι ολο το θεμα.
    Τωρα σχετικα με το μεταπροπονητικο, αν πινω ροφημα και μετα απο μια ωρα τρωω αυτα που τρωω τωρα θα ειναι καλυτερο ή χειροτερο σε σχεση με την τωρινη μου διατροφη; Δηλαδη αν ειναι να βαλω ενα συμπληρωμα τουλαχιστον να εχει καλυτερα αποτελεσματα απο τα τωρινα. Αν ναι, τοτε ειναι καλυτερη η καθαρη ή πολλων πηγων πρωτεινη; Επισης τις μερες που δεν ασχολουμαι βαρη (Τριτη, Πεμπτη και ΣΚ), αλλα σε 2 εκ αυτων παιζω ποδοσφαιρο, τοτε να πινω ροφημα ή οχι;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey/Hydro Whey/Mass Gain Whey?
    By JohnnyRigas in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 14
    Last Post: 31-05-13, 22:21
  2. Πιο Ολοκληρωμένη Διατροφή Bodybuilding
    By iLikeBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 118
    Last Post: 12-04-13, 15:54
  3. Nitro Pure Whey Gold (Biotech USA) ή 100% Whey Isolate (Scitec)
    By ΦΩΤΗΣ83 in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 3
    Last Post: 06-12-12, 01:26
  4. Σύγκριση πρωτεινης prolab pure whey με syngex pvx whey
    By nikosbar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-12, 10:17
  5. Διαφορες αναμεσα σε hydro whey και whey gold της on
    By KonstantinosK in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 01-09-12, 19:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •