Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default Μεταπροπονητικη απορια πανω σε γευμα-πρωτεινη

    Καλησπερα παιδια εδω και καιρο εχω την εξης απορια:

    Μου ειχαν πει οτι μετα απο μια 2ωρη ας πουμε προπονηση αποτελουμενη απο βαρη και τρεξιμο εφοσον πιω πρωτεινη(24γρ πρωτ, 5.5 bcaa, 4 glut)μεσα στα επομενα 30 λεπτα..... μετα απο 1 ωρα να φαω στερεα τροφη.

    Και ροταω ισχιει κατι τετοιο και αν ναι οποιος μπορει να εξηγησει τον λογο

  2. #2

    Default

    ναι, ισχύει.
    σε μία ώρα ο οργανισμός απορροφά την πρωτεινη και χρειάζεσαι στερεο γευμα, πρωτεινη και υδατανθρακα.
    είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ διατροφής, όχι υποκατάστατο.

  3. #3

    Default

    Επισης θεωρητικα πινεις τη σκονη αμεσως μετα την προπονηση για την αμεση απορροφηση και κυριως λογω ευκολιας στην καταναλωση. Φυσικα, αν εχεις τη δυνατοτητα να καταναλωσεις αμεσως μετα την προπονηση στερεο γευμα απαλαγμενο απο λιπη και φυτικες ινες, προφανως και ειναι η καλυτερη επιλογη.
    Last edited by Διηνέκης; 10-03-14 at 01:52.
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  4. #4
    Banned
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Επειδη τελιονω αργα βραδυ την προπονηση δηλαδη κατα της 11 πινω την πρωτεινη καπακι και μια μπανανα....και στην συνεχεια οταν παω σπιτι ( μετα απο 45 λεπτα) τροω γιαουρτι με αμυγδαλα και καρυδια.....Μπορειτε να μ πειτε αν κανω κατι λαθος και αν ναι προτινεται και την λυση

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Πιές μόνο τη πρωτείνη και ώσπου να φτάσεις σπίτι θα έχει φύγει από το στομάχι ....ένα γεύμα με υ/δ - πρωτείνη είναι Must
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6

    Default

    Οπως λεει και ο φιλτατος τσουρεκας ενα στερεο γευμα με υδατανθρακα και πρωτεινη πρεπει να φας οπωσδηποτε. Το γιαουρτι ειναι καλο γευμα πριν τον υπνο αλλα οχι στην περιπτωση σου που τυχαινει να ειναι και μεταπροπονητικο. Το μεταπροπονητικο γευμα οπως σου εγραψα παραπανω πρεπει να ειναι απαλλαγμενο απο λιπη.
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Ναι απλα οπως ειπα και πιο πριν η προπονηση τελιωνει 11 και σπιτι ειμαι 12 παρα....ειναι σωστο να φαω ενα γευμα με υδατ/πρωτεινη πχ ρυζι με κοτοπουλο λιγο πριν τον υπνο? γτ πρεπει να ειμαι σε συγκεκριμενα σταθερα κιλα....εγω νομιζοντας οτι αυτο θα αυξησει τα κιλα μου ετρεχα σε αλλες λυσεις οπως γιαουρτι με αμυγδαλα-καρυδια

  8. #8
    Banned
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Quote Originally Posted by Διηνέκης View Post
    Οπως λεει και ο φιλτατος τσουρεκας ενα στερεο γευμα με υδατανθρακα και πρωτεινη πρεπει να φας οπωσδηποτε. Το γιαουρτι ειναι καλο γευμα πριν τον υπνο αλλα οχι στην περιπτωση σου που τυχαινει να ειναι και μεταπροπονητικο. Το μεταπροπονητικο γευμα οπως σου εγραψα παραπανω πρεπει να ειναι απαλλαγμενο απο λιπη.
    Απο οτι καταλαβες το γραψαμε ταυτοχρονα και δν ειχα δει την απαντηση σου....ελαβες υποψιν οτι δεν θελω να παρω κιλα?Αν ναι σε ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες

  9. #9

    Default

    Το αν θα παρεις κιλα δεν εξαρταται απο αυτο το γευμα. Εξαρταται απο το διατροφικο σου πλανο εν γενει και απο τις θερμιδες που λαμβανεις μεσα στη μερα. Υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες στο φορουμ σχετικα με αυτο. Διαβασε το θεμα δημιουργια διατροφικου πλανου για να μπορεσεις να φτιαξεις μια σωστη διατροφη με βαση τις αναγκες σου και τους στοχους σου.
    Last edited by Διηνέκης; 10-03-14 at 14:43.
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    21-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Ναι πολυ σωστα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μεταπροπονητικη Πρωτεϊνη και Αποριες
    By dimi1991 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-13, 12:54
  2. Απορια για την μεταπροπονητικη διατροφη.
    By MikeX in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 04-10-12, 19:52
  3. Μεταπροπονητική Πρωτείνη/Κρεατίνη
    By slkts in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-08, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •