Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1

    Unhappy Δεν Βλέπω Αποτέλεσμα

    Παιδια σοςεχω χασει γενικα
    Αλλα το αποτελεσμα το ιδιο
    Η κπλια στο σημειο του αφαλου ειναι
    Φουσκωτη!!!!!!!!!! Θα τα παρατησω μου
    Φαινεται εχωκουραστει και το αποτελεσμα 0000

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάτσε βρε Νατασσάκι... Γιατί το βάζεις κάτω;
    Τι ακριβώς θέμα έχεις; Για όλα υπάρχουν λύσεις.

  3. #3

    Default

    Δε φευγει η κοιλια απο τις γεννες
    Εχω τοση ντροπη που φοραω φαρδια
    Ρουχα και ειδικα μαγιο

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ελα βρε κοριτσαρα μου, μην απογοητευεσαι. Υπαρχουν κοπελες με το ιδιο προβλημα και εχουν δει θεαματικα αποτελεσματα. Θελει ομως να εισαι συνεπεις στην προπονηση με βαρη και να εχεις υπομονη. Χρειαζεται χρονος. Κανεις γυμναστική; Εισαι σίγουρη πως δινεις το 100% της προσπαθειας σου; Ποσο διαστημα προσπαθεις;

  5. #5

    Default

    Σα το βατραχο μετρια χερια ποδια και κοιλια
    Τουμπανο

  6. #6

    Default

    Προσπαθω απο περσι το γεναρη με γυμν.και
    Διατροφη που μεκουρασε γιατι δεν ειχα
    Αποτελεσμα στις 2-3δεβδομαδες και τσιμπαγα μετα
    Κανενα σουβλακι γλυκο και μετα φτου και
    Απο την αρχη

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default Δεν Βλέπω Αποτέλεσμα

    Άρα η ρίζα του προβλήματος ειναι αυτη- η κουραστική διατροφη.
    Βγάλε απο το μυαλό σου τη λέξη "δίαιτα" και αντικατέστησε την με "σωστή διατροφη".
    Η δίαιτα σε προδιαθέτει πως ειναι μια διαδικασία που οταν τελειώσει ,θα επιστρέψεις στις παλιές -κακές-διατροφικές συνήθειες.
    Βαλς σωστά θεμέλια , ισορροπημένο διαιτολόγιο, χωρις ακρότητες και θα δεις με ποσο διαφορετική ψυχολογία θα λειτουργείς .

    Βάλε στόχο να κανεις 5 μικρά γεύματα μεσα στη μερα. Επίσης βάλε στόχο να βελτιώσεις τις προπονησεις σου. Εχεις τόσα περιθώρια βελτίωσης που ειναι κρίμα να τα παρατήσεις !

  8. #8

    Default

    το θεμα ειναι οτι ξεκιναω ομορφα δυνατα αλλα δε βλεπω αποτελεσμα στο σημειοπου θελω
    τοσο καιρο και δε λεει να κατεβει στη μεζουρα δεν εχω στο γυρω της μεσης αλλα
    στο σημειο του αφαλου λες και μου εχω καταπιει μικρο πεπονι σε ποσο καιρο θα βλεπω
    καλυτερευση???????????????

  9. #9
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Νατασα καλημέρα. Εαν δε μπορεις να κρατήσεις διατροφη τοτε φταίει αυτη, οχι εσυ. Ψάξε καλυτερα, ρωτα εδω αφου διαβάσεις να σε βοηθησουν να φτιάξεις μια σωστη διατροφη. Εγω οταν γέννησα και 40ισα το ίδιο βραδυ μετα το γυναικολογο πηγα για προπονηση (πολεμικές τέχνες τοτε). Αν τα κανεις ολα αυτα σωστα, δεν παίζει οχι κοιλια να μεινει αλλα δε θα φαινεται καν οτι γεννησες. Και το σωμα σου καθώς περνάνε τα χρονια μονο καλυτερο θα γινεται ;-)
    Αλλα ελπιζω να κανεις αληθινη γυμναστική. Οχι αερομπικ και 2πλακες "για να μη φουσκωσω"!
    A head full of fears has no space for dreams.

  10. #10

    Default

    μπορω να κρατησω αλλα να βλεπω και κανα αποτελεσμα ε!!απο περσι ουτε ποντο?παω γυμν.3 φορες τη βδομαδα
    αλλα μαλλον τον γυμν.αν δεν τον πληρωσεις δεν ασχολειται και πολυ!!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημέρα Νατασσάκι! Βρε συ μη απογοητεύεσαι! Εδώ μέσα άμα ρωτήσεις σχεδόν κανέναν δεν το βοήθησε κανένας γυμναστης και διατροφολόγος! Κιαι για να μη μιλάω γενικά και αόριστα εμένα ας πούμε τα παιδιά από εδώ μου δώσαν τα βήματα,διάβασα, διαβάζω ρωτάω τα παιδιά και έτσι προχωράω! Έχω χάσει σχεδόν 30κιλά απογοητεύτηκα, χάρηκα, έφαγα σφαλιάρες αλλά εκεί ο στόχος στόχος! Για μένα φταίει η δίαιτα και σου μιλάει μια κοπέλα που έχει κάνει είδε κάποια αποτελέσματα ξανα πήρε τα κιλά και το μόνο καλό το είδα από τη διατροφή και το γυμναστήριο! Άμα θέλεις γράψε μας τι τρώς τι κάνεις στο γυμναστήριο και να το βελτιώσουμε!
    Ε και δεν θέλω χαζά θα τα παρατήσω....
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by natassaki View Post
    μπορω να κρατησω αλλα να βλεπω και κανα αποτελεσμα ε!!απο περσι ουτε ποντο?παω γυμν.3 φορες τη βδομαδα
    αλλα μαλλον τον γυμν.αν δεν τον πληρωσεις δεν ασχολειται και πολυ!!!!
    Ε έτσι δεν πάει; Δε νομίζω πολλοί στα γυμναστήρια να είναι πάνω από το κεφάλι σου συνέχεια. Το θέμα είναι να υπάρχει θέληση και προσήλωση στον όποιο στόχο από τη δική σου πλευρά. Αν κάνεις μια γύρα στα logs των γυναικών του φόρουμ, θα δεις τι αλλαγές έχουν κάνει πάνω τους με δική τους προσπάθεια και πειθαρχία. Όπου υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος. Αρχικά βρες πώς λειτουργείς εσύ καλύτερα. Πχ μπορεί να σε βοηθήσει πολύ να ανοίξεις ένα log και να καταγράφεις τις προπονήσεις και τη διατροφή σου, αφενός για να σε κατευθύνουν οι ειδήμονες, αφετέρου για να νιώθεις και συ ότι κάποιος σε ''ελέγχει'' και να έχεις ένα κίνητρο παραπάνω.

    Ξεκίνα όμως πρώτα απ το να μας γράψεις τι διατροφή κάνεις αυτό το διάστημα, για να συζητήσουμε πάνω σε αυτό, να βρούμε πού γίνεται το λάθος, μιας και το κομμάτι της διατροφής είναι πολύ πολύ σημαντικό. Ρίξε και λίγη μελέτη στην ενότητα της διατροφής για να βρεις σιγά σιγά τις θερμίδες και τα macros που χρειάζεσαι, να δεις και διατροφές άλλων κοριτσιών και να πάρεις μια ιδέα.

  13. #13

    Default

    okλοιπον πρωι-30γρ.δημ.ολ.αλεσηςμε γιαουρτι0%η με γαλα 1 φλ. 1,5%
    σνακ τοστ πολυσπορο με γαλοπουλα βραστη 1ασπραδι βραστο και ντοματα
    μεσημερι 150γρ.κοτοπουλο η ψαρι η μοσχαρι απαχο με 150γρ ρυζι καστανο η πατατα και σαλατα αγγουρι
    σνακ 2 μηλα
    η ακτινιδιο μηλο
    βραδυ γιαουρτι 10 αμυγδαλα

  14. #14

    Default

    τι κρεμες βαζω με ζελατινα τι πιες αυτο το κοκτειλ* χανεις ποντους αυτη η ατιμη εκει
    *νερο λεμονι δυοσμο τζιντζερ
    φτιαχνει το υπολοιπο σωμα που ανεβαζω κιλα και η κοιλια εκει
    ΑΑΑΑΜΜΜΜΜΑΑΑΑΝΝΝΝΝΝΝΝ

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by natassaki View Post
    okλοιπον πρωι-30γρ.δημ.ολ.αλεσηςμε γιαουρτι0%η με γαλα 1 φλ. 1,5%
    σνακ τοστ πολυσπορο με γαλοπουλα βραστη 1ασπραδι βραστο και ντοματα
    μεσημερι 150γρ.κοτοπουλο η ψαρι η μοσχαρι απαχο με 150γρ ρυζι καστανο η πατατα και σαλατα αγγουρι
    σνακ 2 μηλα
    η ακτινιδιο μηλο
    βραδυ γιαουρτι 10 αμυγδαλα
    Ορίστε, εδώ βρίσκεται η απάντηση! Σαν πλάνο είναι φτωχό, γι αυτό δεν μπορείς να το ακολουθήσεις. Είναι σίγουρα πολύ λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεσαι. Δεν μας είπες και ηλικία, ύψος και κιλά για να έχουμε μια γενικότερη εικόνα...

    Ξεκίνα πάντως σταδιακά με αλλαγές.
    Στο πρωινό αντικατάστησε τα δημητριακά με βρώμη (σίγουρα χρειάζεσαι παραπάνω από 30 γρ. αλλά δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένο αριθμό, αυτό θα το βρεις εσύ) και το γιαούρτι με στραγγιστό γιαούρτι 2%. Θα έχεις δει που οι περισσότεροι συστήνουν το total λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτείνη. Μπορείς για να το νοστιμίσεις, να προσθέσεις λίγη κανέλλα, σκόνη στιγμιαίου καφέ, ίσως λίγο κακάο...

    Στο σνακ καλύτερα απόφυγε τα αλλαντικά. Προτίμησε τυρί χαμηλών λιπαρών, μπορείς να βάλεις και τον κρόκο του αβγού, μην το φοβάσαι.

    Στο μεσημεριανό σου καλές είναι οι επιλογές κρεατικών, σαν υδατάνθρακα μπορείς να βάλεις και γλυκοπατάτα, κάποιο όσπριο ίσως και στη σαλάτα σου 1 κ.γ. ελαιόλαδο.

    Στο 2ο σνακ σου λείπει η πρωτείνη. Εφόσον στόχος σου είναι να χάσεις λίπος, περιόρισε καλύτερα τα φρούτα σε 1 μερίδα την ημέρα. Εδώ μπορείς να βάλεις λίγο cottage cheese μαζί με το φρούτο σου ή γιαούρτι 2%.

    Για βραδινό μπορείς να βάλεις μια σαλάτα με 1 κ.γ. ελαιόλαδο μαζί με κάποιο κρεατικό ή λιπαρό ψάρι (όπως πχ ο σολωμός). Το γιαούρτι όπως το έχεις, θα ήταν καλή επιλογή σαν σνακ μισή με μία ώρα πριν τον ύπνο, εφόσον όμως προηγούταν κάποιο άλλο γεύμα όπως αυτό που σου έγραψα για βραδινό. Δηλ δεν γίνεται να πας από σνακ σε σνακ, θα πεινάς σίγουρα μετά και δεν θα σε βοηθήσει στην όλη προσπάθεια.

    Σε γενικές γραμμές αυτά για αρχή. Για πιο εξειδικευμένα που να ανταποκρίνονται στις δικές σου ανάγκες, χρειάζεται να αφιερώσεις λίγο χρόνο ώστε να υπολογίσεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι ώστε να προσαρμόσεις τις ποσότητες των γευμάτων σου αναλόγως.

  16. #16

    Default

    ΕΙΜΑΙ 33 μαμα 2 παδιων απο εκει και η κοιλια 1,55 49,5 κιλα και η κοιλια ειναι 74 ελεος
    το κουακερ ετρωγα και δεν εχανα και ειπα να το αλλαξω

  17. #17
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by natassaki View Post
    ΕΙΜΑΙ 33 μαμα 2 παδιων απο εκει και η κοιλια 1,55 49,5 κιλα και η κοιλια ειναι 74 ελεος
    το κουακερ ετρωγα και δεν εχανα και ειπα να το αλλαξω
    ..τι σχεση εχει το κουακερ... η οποιαδηποτε αλλη πηγη υδατανθρακα και φυτικων ινων με την απωλεια λιπους???

    στην απωλεια λιπους ρολο παιζει η ολη διατροφη σου...οι συνολικες θερμιδες που περνεις μεσα στη μερα και η αναλογια των μακρος - πρωτεινη/υδατανθρακας/λιπη....σε βλεπω πολυ πελαγωμενη και κοιταζεις σε λαθος κατευθυνσεις...διαβασε και μαθε 2 πραγματα περι σωστης διατροφης...το φορουμ θα σε βοηθησει!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #18

    Default

    οκ δηλαδη το πρωινο ειναι ενταξει με βρωμη
    Το σνακ αντικαθιστω το αλλαντικο
    Μεσημερι οκ
    Σνακ προσθετω κοτατζ
    Και βραδυ σαλατα πρωτεινη
    Ετσι?
    Σε ασκησεις μηπως σε κοιλιακους να βαλω βαρος
    Να με πιανει πιο πολυ? Η στο οργανο που καθεσαι και σκηβεις
    Δε ξερω πως λεγεται
    Στο διαδρομο να κανω ελαφρυ τρεξιμο η γρηγορο περπατημα
    Που κανω?

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Οι κοιλιακοι πρεπει να ναι οι τελευταιοι που πρεπει να σε απασχολουν καθοτι για να εμφανιστουν χρειαζεται μειωση σωματικου λιπους. Αυτο επιτυγχανεται μεσω διατροφης. Δωσε βαση σε αλλες ασκησεις.
    για το αεροβιο, οπως σε βολευει μετα τα βαρη ομως.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Νατάσα, ο Leo σου έδωσε μια πολύ καλή συμβουλή

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post

    .σε βλεπω πολυ πελαγωμενη και κοιταζεις σε λαθος κατευθυνσεις...διαβασε και μαθε 2 πραγματα περι σωστης διατροφης...το φορουμ θα σε βοηθησει!!!!!!

    Ξεκίνα σωστά και βάλε τις σωστές βάσεις που πάνω σ'αυτές θα χτίσεις μια σωστή διατροφή η οποία στην πορεία θα σου δώσει το ποθητό αποτέλεσμα (πάντα σε συνδιασμό με τα βάρη).
    Βιάζεσαι και απογοητεύεσαι. Έχασες χρόνο κάνοντας λαθος επιλογές. Τώρα κάτσε και κάνε μια σωστή αρχή.
    Διάβασε τα παρακάτω άρθρα και χωρίς άγχος προσπάθησε να κάνεις αλλαγές.

    Μόνιμη Σωματική Αλλαγή - Ποιο Είναι Το Κλειδί Της Επιτυχίας;

    Πώς Να Κάνετε Τη Διατροφή Σας Λειτουργική Όταν Δεν Ακολουθείτε Συγκεκριμένο Πρόγραμμα

  21. #21

    Default

    Δε μου ειπατε κατι για τη διατροφη με τις διορθωσεις
    Ειναι οκ?αν οχι πειτε καμια αλλαγη
    Εκανα υπολογισμο και πρεπει να τρωω 1485 θερμ.
    Ποτε θα φυγει το πεπονι???????

  22. #22
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Όσο και σωστά να φτιάξεις το πρόγραμμα αν δεν αποβάλεις την βιασύνη θα αποτύχει !
    Χρησιμοποίησε την θεληση για αλλαγή πιο εποικοδομητικα , εφάρμωσε τα tips και τις συμβουλές των κοριτσιών και άσε την συνέπεια και την υπομονή να κάνουν τη δουλειά.
    Τώρα που είσαι και μανούλα η υπομονή πρέπει να "ξεχειλίζει"
    Μέχρι να ωριμάσουν τα πεπόνια θα τα έχεις καταφέρει.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  23. #23

    Default

    Απο σαλατα τι εκτος μαρουλι μπρολολο λαχανο
    Που με φουσκωνουν -πριζουν τι μπορω να τρωω
    Και ειδικα για βραδυ?

  24. #24

    Default

    Με τις ποσοτητες δε καταλαβαινω τιποτα
    Πρεπει να τρωω 1485 αλλα πως γινεται?
    Βρε παιδια πως το"εχετε"κομπιουτερακι
    Στη τσεπη?βοηθηστε και μενα το ασχετο

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by natassaki View Post
    Με τις ποσοτητες δε καταλαβαινω τιποτα
    Πρεπει να τρωω 1485 αλλα πως γινεται?
    Βρε παιδια πως το"εχετε"κομπιουτερακι
    Στη τσεπη?βοηθηστε και μενα το ασχετο
    Η αλήθεια είναι πως αυτά θέλουν υπομονή και ψάξιμο. Πάρε χαρτί και κομπιουτεράκι και κάτσε με την ησυχία σου να κάνεις υπολογισμούς. Αρχικά βρίσκεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι (αυτό που έγραψες εμένα για BMR μου κάνει, χρειάζεται να το πολλαπλασιάσεις με τον αντίστοιχο συντελεστή, ανάλογα με τη φυσική σου δραστηριότητα για να βρεις θερμίδες συντήρησης και από 'κει να αφαιρέσεις τον αριθμό που πρέπει να μειώσεις για απώλεια λίπους) και μετά τα γραμμάρια πρωτεινών, υδατανθράκων και λιπαρών που σου αναλογούν ημερησίως και από 'κει και έπειτα προσπαθείς να μοιράσεις την πρωτείνη ισόποσα κατά το δυνατόν στα ημερήσια γεύματά σου και τους υδατάνθρακες και τα λιπαρά ανάλογα με τις ώρες γευμάτων και προπόνησης. Θέλει κάποιον χ χρόνο να αφιερώσεις όπως βλέπεις αλλά αξίζει τον κόπο, θα σε βοηθήσει πολύ. Επίσης υπάρχουν και σελίδες όπου μπορείς να καταχωρείς τα γεύματά σου γράφοντας ποσότητες και τροφές και να σου υπολογίσουν τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά στοιχεία. Τέτοιες σελίδες είναι το myfitnesspal.com, το calorieking.com (νομίζω έτσι είναι, το έχει πάρει το μάτι μου πολλές φορές στο φόρουμ) και σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα. Βοηθάνε πολύ.

  26. #26

    Default

    Ο χριστος και η μανα του
    Ελεος δε ξερω πως να το κανω οοοοοοοολλλλλλλο
    Αυτοοοοο μη ξεχνας εχω και δυο παιδια αντρα και σπιτι
    Δε προλαβαινω οοοοοοολλα αυτα βοηθηστε καλε το
    Ταλαιπορο

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Απλά διάβασε τότε τα άρθρα που σου έδωσε παραπάνω η Καρδούλα και ξεκίνα βάσει αυτών. Όλα ξεκινάνε από σένα, από τους στόχους και τη θέλησή σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Λάθος Κάνω Και Δεν Βλέπω Διαφορά;
    By jenny in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 12-11-13, 20:01
  2. Βοήθεια,δεν βλέπω φως..
    By Anastasis95 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 30-09-13, 20:59
  3. Μετά από 30 ημέρες προσπάθεια, δε "βλέπω" κέτωση..
    By Wizard in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 29-10-08, 23:48
  4. Πολλά complex βλέπω.
    By Nemo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-08, 08:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •