Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Πόνος Στο Θώρακα

    καλημέρα σας.
    Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και διαβάζω καθημερινά όλες τις πολύτιμες συμβουλές σας προσπαθώντας να βελτιώσω το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής μου. Αγαπαω την άσκηση και προσπαθώ μεσα απο αυτην να βελτιώσω την εικόνα μου και την φυσικη μου κατάσταση. Αλλά είμαι λίγο ατυχή..εδώ και 2 μήνες ξεκίνησα να γυμνάζομαι μόνη μου με ελεύθερα βαρη ακολουθώντας το πρόγραμμα που μου έδωσε ένας φίλος γύμναστης. νωριτερα συμμετείχα σε όμαδικα προγράμματα γυμναστικης 3 φορές την εβδομαδα. πρίν καλά κάλα ξεκινήσω είχα έναν τραυματισμό στον όμο και για αυτον τον λόγο εκανά μόνο πόδια 2 φορές την εβδομάδα και 2 φορές αερόβια στον διάδρομο με κλιση ανηφόρα. παράλληλα έκανα αγωγή με norgesic περιμένωντας να αναρρώσει ο όμος και πάνω που είχα αρχίσει να ψιλοσυνέρχομαι ..παίζωντας με τον μικρό μου γιο, έπεσε με το γόνατο του στην μασχάλη μου, και πλάγια στο στήθος και απο την επομένη μερα έχω έντονους πόνους στον θώρακα. εκανα το πρόγραμμα των ποδιών την μεθεπόμενη μέρα χώρις βάρος καθόλου ίσα ίσα για σύντηρηση σκεφτηκα..αλλα δύστηχως ο πόνος συνεχίζεται. Ξεκινώντας αγωγη φαρμακευτικη άνα δωδεκάωρο όπως έκανα και παλαιότερα γιατι έχω μία εύπαθεια σε αυτο το σημέιο απο το παρελθόν. η απορία μου είναι η εξής : αν καποιός η καποιά απο εσάς είχε ποτε παρόμειο περιστατικό και αν συνέχισε τις προπονήσεις με βάρη. ουσιαστικα είναι θλάση μυίκη αυτο που παθαίνω, και αν γνωρίζεται να μου πείτε αν μόλις αισθανθώ λίγο καλύτερα αν θα μπορέσω να κάνω σύντομα έστω το πρόγραμμα των ποδιών ή πρέπει να κάνω αποχή γένικα απο την γυμναστική.
    Συγνωμη αν σας κούρασα, κάθε γνώση σε παρόμεια κατάσταση μου είναι πολύτιμη οπότε αναμένω την βοήθεια σας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλώς ήρθες στη παρέα μας !!!
    Ουυυυ ..από τέτοιους τραυματισμούς όλα τα παιδιά έχουν και μια ιστορία να σου πουν !
    Η αλήθεια είναι ότι σε όλους μας όταν συμβαίνει νομίζουμε ότι ήρθε το τέλος της γυμναστικής διαδρομής η ότι θα μας αφήσει πολύ πίσω ,
    τις περισσότερες φορές όμως γυρίζουμε δυνατότεροι και πιο ορεξάτοι
    Όταν υπάρχει πόνος απλά δεν κάνουμε γυμναστική , μόνη σου θα κρίνεις πότε θα ξεκινήσεις σιγά σιγά ....δώστου λίγες μέρες να αναρώσει και όλα θα πάνε καλα.

    Περαστικά
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3

    Default

    καλως σε βρήκα . Ξερείς τι με ανυσήχησε? μου είπαν ότι αυτο είναι πολύ σοβαρο και πρέπει τουλάχιστον ένα μήνα να μην κάνω τιποτά! δηλαδή ούτε ποδία? αυτο με ξενέρωσε..γνωρίζεις αν μπορώ να γυμνάσω έστω ποδια νωρίτερα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Χωρίς να έχουμε την αρμοδιότητα μιας διάγνωσης , πιστεύω ότι ο χρόνος που σου έδωσε έχει μέσα ένα πολύ μεγάλο χρονικό "μαξιλάρι" για την πλήρη αποκατάσταση ,
    αν όμως μου πείς ότι είσαι "κλινήρης" και δεν κάνεις τις δουλειές του σπιτιού ..τότε θα σου πω έχει δίκιο ο γιατρός !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    04-03-14
    Posts
    38

    Default

    Λογικα μυικη θλαση ειναι οπως ειπες. Σιγουρα θα ξεκουραστεις για μια βδομαδα και μετα θα αρχισεις τις διατασεις για εκεινο το σημειο (εκτος και αν πριν την εβδομαδα νιωθεις καλυτερα). Οι διατασεις θα πρεπει να γινουν προοδευτικα μερα με την μερα. Θα τεντωνεις καθε φορα μεχρι εκει που αρχιζει να σε ποναει ελαχιστα. Οταν στην διαταση μπορεις να κανεις την πληρη κινηση (συστολη-διαστολη του μυ) και δεν σε ποναει καθολου τοτε μπορεις να ξαναγυρισεις στο προγραμμα σου. Αν τυχον και σε πονεσει ξανα, σταματας και κανεις καθε μερα διατασεις.
    Εν τω μεταξυ κατα την διαρκεια της αναπαυσης μπορεις να βαζεις στο σημειο μια θερμαντικη αλοιφη να επιταχνει την αναρρωση και μειωσει τον πονο.
    Last edited by Rigel; 14-03-14 at 14:09.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγώ λεω να μην το παίζουμε γιατροί και να πας στον γιατρό να σου πει ακριβώς τι έχεις και πως να το αντιμετωπίσεις.
    Με τέτοια πράγματα δεν μπορούμε να ξέρουμε.

  7. #7

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντήσεις σας . όσο για τούς γιατρούς δεν θα πάω γιατί το έχω ξαναπάθει και έχω ακούσει διαφορετικές γνώμες. μόλις αναρώσω λιγο έχω πολλές απορείες πάνω στο πρόγραμμα μου και θα ζητησω την βοήθεια σας εκει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Θώρακα Από Εγχείρηση
    By Doodieman in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-13, 21:04
  2. Ασκήσεις για άνοιγμα θώρακα;
    By befos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 20-10-08, 20:41
  3. Πόνος Κάτω από τον Θώρακα
    By tsakalofido in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 29-10-07, 17:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •