Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Default Charles Bronson - Solitary Fitness

    Έγραψα ένα άρθρο στο blog μου, που παρουσιάζω ένα βιβλίο για γυμναστική τού Charles Bronson και είπα να το βάλω και εδώ.

    brosnon.jpg

    Το όνομα Charles Bronson το μοιράζονται δύο δημοφιλή άτομα, άσχετα μεταξύ τους: ένας νεκρός κι ένας ζωντανός. Εγώ θα ασχοληθώ με τον ζωντανό, ο οποίος είναι «ο πιο βίαιος κρατούμενος της Αγγλίας». Ένας ψυχοπαθής, ο οποίος έχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του σε φυλακές. Εγώ τον έχω συμπαθήσει, δεν νομίζω πως είναι κακός άνθρωπος. Είδα και μία ταινία βασισμένη σε ένα βιβλίο (από τα πολλά) που έχει γράψει και περιγράφεται κάπως η ζωή του

    Μία μέρα, λοιπόν, από τις πολλές έπεσα σε ένα βιβλίο του που λέγεται «Solitary Fitness» και είπα να το διαβάσω. Η ιδέα του βιβλίου είναι να χτίσεις σώμα με μηδενικό εξοπλισμό, όπως ακριβώς έχτισε εκείνος μέσα στα διάφορα κελιά που έμενε ανά περιόδους. Ακόμη, έχει κάνει ρεκόρ στα push-ups - μπορεί να κάνει 2.500 σε μία μέρα - και ήταν και μποξέρ στους δρόμους, αλλά αυτά δεν μας ενδιαφέρουν. Μια παρατήρηση πριν σχολιάσω το βιβλίο: Όσοι έχουν δει την ταινία «Bronson» το σώμα του πραγματικού Charles Bronson δεν είναι όπως του ηθοποιού, είναι αρκετά κατώτερο (φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία).

    article-1160082-03C5A60B000005DC-454_468x510.jpeg

    Το εγχειρίδιο ανοίγει ευχάριστα και ο συγγραφέας φαίνεται να έχει αγνές προσθέσεις. Σου εξηγεί πως εάν δεν έχεις ασχοληθεί με τη γυμναστική πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου και να εξοικειωθείς με αυτή, ώστε να φτιάξεις ένα ωραίο σώμα. Τονίζει, ωστόσο, πως πρέπει να αποφύγουμε τις υπερβολές και τα αναβολικά και πολλές φορές αντιμάχεται χωρίς λόγο τον Arnold Schwarzenegger, σε σημείο που γίνεται ενοχλητικός. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι πως δεν γράφει στο στυλ περιοδικών τύπου Men?s Health. Δηλαδή «βγες με 6-pack στην παραλία φέτος το καλοκαίρι». Αντιθέτως, φροντίζει να αναφέρει πως όλο αυτό είναι τρόπος ζωής.

    Το πρόγραμμα που προτείνει στον οποιοδήποτε αρχάριο αναγνώστη είναι λίγο άτοπο. Σου λέει μόνο να κάνεις push-ups, καθίσματα, ροκανίσματα κ.ά. Θα μου πεις κάτι είναι κι αυτά, αλλά, επειδή πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι, με αυτόν τον τρόπο σώμα δεν χτίζεις. Ο συγκεκριμένος περνούσε σχεδόν όλη τη μέρα μέσα στο κελί (γιατί εξαιτίας του ότι ήταν επικίνδυνος, πολλές φορές δεν τον άφηναν καν να βγαίνει στο προαύλιο) και δεν προτείνει βασικές ασκήσεις, όπως το τρέξιμο, που είναι η πιο φημισμένη άσκηση αερόβιας. Ευτυχώς, όμως, παραδέχεται πως η διατροφή παίζει σπουδαίο ρόλο.

    Εντούτοις, οι απόψεις που προβάλλει σίγουρα δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες και τη στιγμή εκείνη ενώ έγραφε στο κελί δεν μπορούσε να τις επαληθεύσει. Παραδέχεται την επιστήμη, αλλά αντιφάσκει γράφοντας αυτό το βιβλίο. Κουράζει, επίσης, πολύ στα σημεία που δείχνει τις ασκήσεις και λέει τις μυϊκές ομάδες. Μπαίνει σε «ανατριχιαστικές» λεπτομέρειες, οι οποίες είναι άχρηστες σε ένα αρχάριο και ίσως τον αποτρέψουν από το να γυμναστεί, αφού θα μπερδευτεί με τόσες έννοιες (μην ξεχνάμε πως πολλοί αρχάριοι δικαιολογίες ψάχνουν). Δίνει λεπτομέρειες για τις βιταμίνες, τη στιγμή που δεν αναφέρει τα βασικά για μια σωστή διατροφή, τι πρέπει να περιέχει ένα γεύμα κ.ο.κ.

    Εξαιτίας των παραπάνω, το βιβλίο δεν το ολοκλήρωσα. Άφησα 50-100 σελίδες, διάβασα αρκετά πράγματα για να κατανοήσω τι προσπαθεί να πετύχει. Ήξερα εξαρχής πως δεν χρειαζόμουν ένα τέτοιο εγχειρίδιο, αλλά δεν το περίμενα να είναι τόσο? περίεργο. Όποιος είναι αρχάριος, σίγουρα θα μπερδευτεί και εννοείται πως δεν θα χτίσει σώμα. Όποιος είναι γνώστης, θα κλείσει το βιβλίο πολύ σύντομα, γιατί θα διαπιστώσει πως έχει πολλά λάθη.

    Στενοχωριέμαι, ενώ γράφω τον επίλογο, διότι ο συγγραφέας μού είναι συμπαθής (το είπα και πιο πάνω) και είχε αγνές προθέσεις, είμαι σίγουρος. Προσπαθεί να συμβάλλει στο να κάνει τους ανθρώπους καλύτερους, αλλά δυστυχώς δεν ξέρει αρκετά για να το επιτύχει (κρίμα!) και αναγκάζομαι να προτρέψω τους λιγοστούς ανθρώπους που θα τύχει να διαβάσουν αυτό το άρθρο, να μην διαβάσουν το βιβλίο του. Υπάρχουν πολύ πιο ασφαλείς και σίγουροι τρόποι να χτίσει σώμα κάποιος με λίγα έξοδα και βλέποντας αποτελέσματα.

    Οφείλω να αναφέρω, παρόλα αυτά, πως εάν κάποιος σκοπεύει να μπει στη φυλακή στο μέλλον, εάν το διαβάσει πιθανώς θα τον βοηθήσει να είναι σε φόρμα. Δεν είναι δα τόσο κακό!

    Το βιβλίο: http://www.scribd.com/doc/97881381/B...litary-Fitness

  2. #2
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    αλλος ενας αδικημενος ανθρωπος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness
    By Kardoula in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 79
    Last Post: 02-02-20, 22:11
  2. Everything You Know About Fitness is a Lie
    By digitalboy in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 21
    Last Post: 03-03-12, 11:39
  3. fitness under 21
    By Dr Adam in forum Νέα Bodybuilding Aπό Ελλάδα
    Replies: 1
    Last Post: 09-07-11, 12:49
  4. Charles Poliquin την παλευει?????
    By mitkas21 in forum Off Topic
    Replies: 8
    Last Post: 18-06-07, 07:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •