Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 5 of 63 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 121 to 150 of 1863
    Senior Bodybuilder

Θα αρχίσω λέγοντας ότι ΝΑΙ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΧΤΕΣ! Γάμπες κυρίως, ελάχιστα στους προσαγωγούς, τους τετρακέφαλους και τους γλουτούς αλλά έτσι πρέπει, να μάθω να ''πειράζω'' αυτούς που πιάνονται!:Ρ
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό, να φταίει η άνοιξη; Έχω υπνηλίες. Ενώ πίνω 1-2 καφέδες την ημέρα, πράσινο τσάι, τρώω καλά... Τέλος πάντων.

Έκανα σήμερα το καινούριο πρόγραμμα και για στήθος-δικέφαλους, στην ουσία είναι 1 άσκηση καινούρια και 1 παραλλαγμένη. Αναλυτικά φαγητό και προπόνηση:

8:20
    80 γρ. βρώμη με 200 γρ. total 2%

11:55
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 183 γρ. βραστή πατάτα και 150 γρ. φράουλες (κάνω τρελούς συνδυασμούς, το ξέρω!)

15:05
    93 γρ. γαλοπούλα ψητή, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 1 κ.γ. μουστάρδα

18:25 Στήθος-Δικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6)

Πιέσεις πάγκου 3Χ10 @ 18
    Πιέσεις με αλτήρες στον επικλινή 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 25, 25, 20 (στο 2ο σετ κατάφερα 8 επαναλήψεις, στα 20 κιλά πάντως το πάω βόλτα)
    Pull-over (ξαπλωμένη) 3Χ10 @ 7

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 12, 10, 10
    Κάμψεις με αλτήρες εναλλάξ 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 5 (δεν έπιασα 6άρια εκεί γιατί έτρεμαν τα χέρια μου, ιδίως το δεξί, σε όλα τα σετ...)

Από κοιλιακούς έκανα μόνο crunches (3X30) + sit ups (3X15) αγκαλιά και στα δύο με τον 5κιλο δίσκο μου

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-1) -> το μεγάλο come back!

20:20
    90 γρ. γαλοπούλα ψητή με 316 γρ. πατάτα βραστή

23:15
    Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι και 200 γρ. total 2% με 20 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 129/236/47 ~ 1841 θερμίδες

Υ.Γ: Ωχ-οι-γάμπες-μου...!

Senior Bodybuilder

Day-off σήμερα και αποφάσισα να κάνω ένα photo update (στα δάχτυλα την ελληνική όμως!) για να δούμε όλοι μαζί την πρόοδό μου. Δεν το είχα προγραμματίσει, αλλά γύρισα σπίτι και με είδα ξαφνικά στον καθρέφτη και πραγματικά ήθελα να το μοιραστώ αν και πιστεύω ότι δεν αποτυπώνεται τόσο καλά στις φωτογραφίες δεδομένου ότι πάντα είναι από κινητό (δεν διαθέτω άλλο μέσο δυστυχώς). Να σας γράψω τη διατροφή της ημέρας έτσι τυπικά και φωτογραφίες στο τέλος:

8:10

12:00
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 40 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα) και 200 γρ. φράουλες

15:00
    60 γρ. φασόλια χάντρες με 30 γρ. μπασμάτι (ωμή ζύγιση) με 60 γρ. pummaro, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών

19:45 (ήμουν εκτός σπιτιού οπότε κατέφυγα στη λύση του σάντουιτς αλλά πιστεύω θα με δικαιολογήσετε και επειδή είμαι κυρία τόσο καιρό και με αυτά που θα δείτε στη συνέχεια)
    Σάντουιτς με φιλέτο κοτόπουλο, τυρί, ντομάτα, αγγούρι

23:00
    200 γρ. total 2% με 20 γρ. ταχίνι, 5 γρ. κακάο και 1 πορτοκαλί πιπεριά και 1 αγγούρι (τρελοί συνδυασμοί πάλι...!)

Σύνολο (καθαρών γιατί το σάντουιτς άντε να το υπολογίσω): 106/18/45 ~ 1549 θερμίδες (άντε να πηγαίνει 1700κάτι σύνολο, σωστά;)

Λοιπόοοον... Θα πω πρώτα παρατηρήσεις δικές μου γι αυτά που θα δείτε και ο καθένας μπορεί να σχολιάσει και να συγκρίνει ελεύθερα. Καταρχάς στο ποστ της Δευτέρας έγραψα τις μετρήσεις που έκανα με ζυγαριά και μεζούρα. Αυτά που παρατηρώ εγώ είναι ότι έχω χάσει λίπος (σίγουρα σίγουρα σίγουρα) από παντού, βλέπω πιο καθαρές γραμμές πάνω μου, οι ώμοι έχουν αρχίσει και σχηματίζονται (προσωπικά τους αγαπώ και σαν μυική ομάδα και πάνω μου μου αρέσουν πολύ όπως διαμορφώνονται), για κοιλιά ας μη μιλήσω που βλέπω καθαρά (για ''live'' μιλάω γιατί στη φωτογραφία δεν φαίνεται τόσο πολύ) τους 4 πάνω κοιλιακούς, τους πλάγιους που ναι μεν δεν είναι πολύ σφιχτοί αλλά πετάγονται και αυτοί... Πόδια έχω δει μεγάλη διαφορά παρ' όλο που στη φωτογραφία δεν φαίνεται καθόλου. Έχει φύγει λίπος, στα leg extensions βλέπω μέσα απ το κολάν τους τετρακέφαλους να δουλεύον, κάθομαι και κάνει στα πλάγια του μηρού γραμμή, δεν ξέρω πώς αλλιώς να τα εξηγήσω. Με τον καιρό θα φανούν περισσότερο, έχω πολλή δουλειά ακόμα αλλά πιστεύω καλά το πάω. Έβγαλα φωτογραφία και την πλάτη αλλά αφενός δεν έχει μεγάλη διαφορά απ την προηγούμενη, αφετέρου δεν ήταν για το φόρουμ, συγγνώμη! :Ρ Οι δικέφαλοι σταθερή αξία αλλά με τον καιρό φαίνονται πιο καθαρά, τους τρικέφαλους τους παλεύω σιγά σιγά γιατί τους θεωρώ δύσκολη ομάδα για τις γυναίκες, στήθος εντάξει, έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στη σημείο μεταξύ στήθους και μασχάλης (δεν ξέρω πώς λέγεται) που εμείς οι γυναίκες συνήθως μαζεύουμε λιπάκι. Εκεί έχει σφίξει πολύ και πραγματικά τέτοια παραδείγματα μου δείχνουν ότι δουλεύει το recomp που προσπαθώ να κάνω. Για γλουτούς δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει γιατί είναι δύσκολοι σαν μυς αλλά σίγουρα μια διαφορά τη νιώθω.
    Από διατροφή τα βλέπετε, τρώω, προσπαθώ να κρατάω τα γεύματά μου καθαρά (θα φροντίσω να μην κάνω το natreen/γλυκαντικό ψωμοτύρι και να το ελαττώσω), πίνω 2-3 λίτρα νερό τη μέρα (το 1 φεύγει εύκολα τις μέρες προπόνησης), 1-2 καφέδες (βάζω συνήθως και 1 κάψουλα εβαπορέ light μέσα) και πράσινο τσάι είτε ζεστό είτε κρύο χωρίς ζάχαρη τώρα που πιάνουν οι ζέστες (αυτό προφανώς όχι κάθε μέρα δεδομένου ότι και τα γλυκαντικά του τα έχει και θα ήταν και σπατάλη για συνέχεια). Να πω επίσης ότι σημειώνω κάθε μέρα με ''τικ'' στο ημερολόγιο τις μέρες που τρώω καθαρά και αυτό το έχω καταφέρει με συνέπεια και εντελώς οργανωμένα από 27 Μαρτίου 2014 έως και σήμερα (1 cheat meal ήταν στις 22 Απριλίου, το είχα αναφέρει κιόλας εδώ στο λογκ και κάπου αυτές τις μέρες λόγω επερχόμενης γιορτής θα υπάρξει λογικά άλλο 1) οπότε θέλω να το τονίσω ότι όλες αυτές οι διαφορές διατροφικά και σωματικά έχουν σημειωθεί κυρίως αυτό το διάστημα γιατί ενώ το παλεύω μήνες, το διάστημα από Δεκέμβρη-Μάρτιο είχε θέμα με τα cheats, ξεκινούσα με meal, γινόταν day και μπορεί να πήγαινε 2-3 μέρες συνεχόμενες οπότε χαλούσα μόνη μου την όποια προσπάθεια στο γυμναστήριο. Δεν θα ξανασυμβεί, γι αυτό σας τα καταγράφω, με έχει βοηθήσει απίστευτα όλο αυτό που κάνω και κυρίως η στήριξη, τα σχόλια και όσα θέματα διαβάζω εδώ στο φόρουμ.

Τέλος σεντονιού και voila!
    14-5-2014.jpg14-5-2014 Δικέφαλος.jpg14-5-2014 Πόδια.jpg

Υ.Γ: Η ποιότητα της 2ης φωτογραφίας μου αλλοιώθηκε στο ανέβασμα, μη δίνετε σημασία :Ρ

Senior Bodybuilder

Είσαι πολύ καλά Έλενα, πολλά μπράβο για την πειθαρχημένη προσπάθεια! ανταμείβεσαι πραγματικά! όντως οι γλουτιαίοι είναι δύσκολος μυς. Ο δικέφαλος μάους παίρνει εύκολα καθότι μικρότερη μυική ομάδα έναντι του τρικεφάλου.
    Είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο, συνέχισε έτσι!

Junior Bodybuilder elena09's Avatar

Μπράβο σου Έλενα!
    Όπως είπε και η Δήμητρα,είσαι πειθαρχημένη και φαίνεται πως οι κόποι σου αποδίδουν και με το παραπάνω!!
    Μα ένα μόνο cheat??ένα?? ΜΠΡΆΒΟ!!!
    έρχεται η γιορτή μας όμως,ετοιμάσου!!:)
    Συνέχισε να δίνεις κίνητρο σε όλες μας!! :)

Senior Bodybuilder

Εσύ δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να είσαι μετά που διάβασες όλο αυτό το κατεβατό... Σε ευχαριστώ πολύ!

Ωστόσο τι έκανα η ξανθιά: γράφω στο λογκ κακάο και πάω κουζίνα να φτιάξω το γιαούρτι και βάζω κανέλλα. Το συνειδητοποίησα όταν άρχισα να τρώω. :Ρ Συνήθεια!

Άντε και αύριο έχω ώμους και τρικέφαλους!

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by elena09 View Post
    Μπράβο σου Έλενα!
    Όπως είπε και η Δήμητρα,είσαι πειθαρχημένη και φαίνεται πως οι κόποι σου αποδίδουν και με το παραπάνω!!
    Μα ένα μόνο cheat??ένα?? ΜΠΡΆΒΟ!!!
    έρχεται η γιορτή μας όμως,ετοιμάσου!!:)
    Συνέχισε να δίνεις κίνητρο σε όλες μας!! :)
    Ετοιμάζομαιαιαι! Εδώ είμαστε κορίτσια να δίνουμε η μία κίνητρο στην άλλη! Πάντα υπάρχει περιθώριο να μαθαίνουμε και πάντα να εξελισσόμαστε ;)

Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar

Έλααα βρε Έλενααα!!! Καλημέραααααααα!!

Αρχικά συγχαρητήρια για όλα και μπράβο σου που είσαι τόσο συνεπής στην προσπάθεια σου, απο αυτό μόνο θετικά θα αποκομίσεις να είσαι σίγουρη!

Δεύτερον...διαβάζω την χαρά σου για τις αλλαγές που παρατηρείς στο σώμα σου και δεν ξέρεις πόσο ταυτίζομαι! Και όλο αυτό είναι αποκλειστικά οι "κόποι" μας γιαυτό καμαρώνεις τόσο γιατί είναι κάτι που έχεις πετύχει και συνεχίζεις να βελτιώνεις με τον καιρό απο προσωπικές θυσίες...χρόνο..κόπο...κτλ κτλ

Τρίτον...μπράβο για την "ρύθμιση" των cheats θα το δεις και εσύ όσο θα είσαι συνεπής με την διατροφή σου και θα βλέπεις συνέχεια αλλαγές στο σώμα σου τόσο πιο δύσκολο θα είναι να ξεφύγεις διατροφικά!

Τέταρτον...θα πάρουμε ένα βρεγμένο βούρδουλα να σε σαπακιάσουμε για το σαντουιτσάκι αμαρτωλήηηηηηη αχαχαχααχαχαχ (αστειεύομαι :P εξάλλου αμαρτία εξομολογουμενη ουκ εστιν αμαρτία )

Πέμπτον...και σημαντικότατον...! Η φωτογραφική καταγραφή super! Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες σου είναι πως το κορμί σου αρχίζει και παίρνει "αθλητική" γραμμή. Ως γυναίκες φτιάχνουμε πιο "εύκολα" στο άνω σώμα και λίγο δυσκολότερα απο την μέση και κάτω, αλλά δεν πτοούμαστε ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ Ε?! Μαρέσει πολύ το καλούπι σου και είμαι σίγουρη πως live θα είσαι πολύ καλύτερη γιατί όντως οι φωτογραφίες πολλές φορές δεν μπορούν να αποτυπώσουν την εικόνα που έχουμε στα μάτια μας :)

Όπως έλεγε και μια ψυχή στο log της Κέλυς (δώσεεε πόνοοοοο)

Υγ: μην "κόψεις" τα σεντόνια...είναι η αδυναμία μου
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

Senior Bodybuilder

Αχ βρε Μάντυ, πάντα τόσο γλυκιά! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα τους δείξουμε βρε... αφού πρώτα σταματήσουμε να αυτοφτυνόμαστε στους καθρέφτες... χαχαχα! Μα τι καλοκαίρι θα είναι αυτό, ΤΙ;! Όσο γι αυτό που λες για τα cheats, ήδη ισχύει αλλά μετά σκέφτομαι ότι καλύτερα να κάνω ένα 1 φορά το μήνα ας πούμε (εξάλλου απλός καθημερινός άνθρωπος είμαι, δεν θα κατέβω στα μπικίνι) για να μη νιώθω ούτε ''στέρηση'' ούτε τίποτα. Έτσι κι αλλιώς, εφόσον υπάρχει μέτρο, όλα χρειάζονται σε μια διατροφή, σωστά; Απλά με ενδιαφέρει να είναι κάθε φορά κάτι που ξέρω ότι θα με ευχαριστήσει και θα το θέλω απόλυτα και όχι κάτι να είναι απλώς για να είναι. Και τα σεντόνια και να θέλω, δεν κόβονται, είναι στη φύση μου... Έτσι είμαστε εμείς, σεντονούδες!

Πάμε στα σημερινά τώρα... Από γεύματα μια χαρά μου βγήκαν όλα, λίγο καθυστέρησα λόγω δουλειάς να φτάσω στο γυμναστήριο και μου φάνηκε και λίγο ''ξενέρωμα'' η προπόνηση σήμερα γιατί έκανα 1η φορά αυτό το split και είχε και 2 καινούριες ασκήσεις, εκ των οποίων αυτή για τον ώμο την έκανα με ελάχιστα κιλά για να μάθω την κίνηση (γιατί ένιωθα ότι μου δουλεύει πλάτη και προσπαθούσα να συγκεντρωθώ για να πιάνει ώμο και με παρακολουθούσε και ο γυμναστής) και μου φάνηκε σαν να μην την έκανα καθόλου. Τα έπαιξε και λίγο το δεξί μου χέρι στις πιέσεις ώμων και έκανα 9 αντί για 10 επαναλήψεις στα 2 τελευταία σετ (ξέρω, η ντροπή του φόρουμ :Ρ), ήταν και ένας τύπος εκεί κοντά που ένιωθα ότι με χάζευε εντελώς και δεν ξέρω, ένιωθα κάτι σαν ενόχληση και γενικά αυτές τις μέρες εκνευρίζομαι λίγο με τον καιρό που είναι έτσι γιατί δεν ξέρω τι να φορέσω και το έχω έγνοια συνέχεια εκείνη τη στιγμή. Πρόβλημα.:Ρ Αναλυτικά:

8:15

Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 47 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα)

110 γρ. μπιφτέκι μοσχαρίσιο, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση) και 1 ντομάτα με 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:35 Ώμοι-Τρικέφαλοι
    3' ζέσταμα στο ποδήλατο (ένταση 4-5, ταχύτητα 36-39)

Προβολές με αλτήρες εναλλάξ 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Πιέσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6 (τα έγραψα και παραπάνω, στα 2 τελευταία έβγαλα 9 με το ζόρι)
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 5
    Εκτάσεις με αλτήρες - σκυφτή θέση 3Χ10 @ 1,5, 3, 3 (ξενέρααααα)

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 4
    Πιέσεις τροχαλίας - τριγωνική λαβή 3Χ10 @ 25 (τελικά ανακάλυψα ότι αυτά τα κιλά με ''πιάνουν'' καλύτερα γιατί κάνω σωστά την άσκηση, τα 30 μου πέφτουν πολλά και χάνω τεχνική)
    Βυθίσεις σε πάγκους 1Χ10, 2Χ8 (ε ρε θα πονάω αύριο...)

Κοιλιακοί και ραχιαίοι ως συνήθως...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 5-8, κλίση 0-2)

20:25
    120 γρ. τόνο με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι και 200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 134/222/50 ~ 1846 θερμίδες

Senior Bodybuilder

Καλησπέρα σας! Χτες βράδυ ήμουν κουρασμένη και δεν άνοιξα καθόλου υπολογιστή να σας γράψω τα πεπραγμένα της ημέρας, οπότε θα σας τα γράψω σήμερα. Χτες Σάββατο λοιπόν ήταν μέρα πλάτης (1η φορά το καινούριο πρόγραμμα που την έχω μόνη της). Από φαγητό πολύ καλά, λίγο στο διάδρομο στο τέλος σερνόμουν, κοιμήθηκα αργά η αλήθεια είναι την Παρασκευή το βράδυ οπότε χτες ξύπνησα, έφαγα πρωινό και ξαναξάπλωσα 2 ώρες, πήγα και μισή ωρίτσα πιο αργά γυμναστήριο γιατί είχα πάρει τους δρόμους οπότε η μέρα πήγε κάπως έτσι:

8:25

3 ασπράδια, 1 κρόκος, 40 γρ. βρώμη, 1 πράσινο μήλο και 1/2 κ.γ. κανέλλα

90 γρ. γαλοπούλα ψητή, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:30 Πλάτη
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας 3Χ10 @ 25, 30, 30 (ξεκίνησα με 25 για να τσεκάρω την τεχνική να δουλεύω μόνο πλάτη και ανέβασα μετά)
    Χαμηλή κωπηλατική - κλειστή λαβή 3Χ10 @ 25, 25, 30
    Κωπηλατική με αλτήρες 3Χ10 @ 4, 5, 5 (δεν έβαλα παραπάνω γιατί ήταν 1η φορά που την έκανα την άσκηση και ήθελα να δω πώς δουλεύει)
    Κωπηλατική με μπάρα 4Χ10 @ 7*
    Καθιστή κωπηλατική 3Χ10 @ 30

Κοιλιακούς και ραχιαίους ως συνήθως...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-2)

20:10
    90 γρ. γαλοπούλα ψητή με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι και 200 γρ. total 2% με 20 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 131/241/50 ~ 1902 θερμίδες

*
    Για την κωπηλατική με μπάρα έχω το εξής σχόλιο και θέλω όποιος μπορεί να μου λύσει την απορία: Το πρόγραμμά μου κανονικά γράφει άρσεις θανάτου, όμως όταν ζήτησα απ τη γυμνάστρια να μου δείξει την άσκηση, μου έδειξε την κωπηλατική λέγοντάς μου ότι είναι και αυτή παραλλαγή των άρσεων. Όντως ισχύει; Μου έδειξε και τις άρσεις απλά μου είπε καλύτερα να μην κάνω άρσεις ακόμα γιατί επιβαρύνουν πολύ τη μέση και δουλεύουν πολύ και πόδια και αν θέλω καθαρά πλάτη, να μείνω την κωπηλατική. Η αλήθεια είναι ότι και γω όπως τα δοκίμασα και τα 2 (γιατί έκανα μερικές επαναλήψεις άρσεων μόνο για να δω πώς γίνεται), μου φάνηκε ότι οι άρσεις όντως θέλουν μεγαλύτερη προσοχή και όντας λίγο κότα, είπα απλά να κάνω 4 σετ κωπηλατικής με τη σκέτη μπάρα των 7 κιλών για να μάθω την κίνηση, να καταλάβω και τι δουλεύω και ίσως να επιχειρήσω τις άρσεις αργότερα... Δεν ξέρω, νομίζω ότι θα θέλω στη συγκεκριμένη άσκηση άνθρωπο να μου λέει αν την κάνω σωστά. Έχω διαβάσει και εδώ ότι θέλει προσοχή για τυχόν τραυματισμούς...

Και να κλείσω λέγοντας ότι σήμερα με έχει πιάσει μια τρελή επιθυμία για cheat... Σκεφτόμουν να το βάλω μεσοβδόμαδα λόγω γιορτής κιόλας, αλλά τη συγκεκριμένη μέρα θα έχω κάτι τρεχαματάκια, οπότε πιστεύω δεν θα το ευχαριστηθώ, συν ότι δεν θέλω να χαλάσω τη ροή της εβδομάδας. Πφ....
    Last edited by Elena29; 18-05-14 at 15:36.

Αν και έιναι νωρίς για να δίνω συμβουλές,εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με τις αρσεις.
    Νομίζω ότι κάθε άσκηση εγκυμονεί κινδύνους,μικρούς η μεγάλους,αλλά αυτό εξαρτάται από την τεχνική και την αυτοσυγκέντρωση.
    Για μένα,οι αρσεις έιναι από τις καλύτερες ασκήσεις και μετά από όσα εχω διαβάσει στο φόρουμ,νομίζω ότι αυτό όντως ισχύει!!
    Εγώ δουλεύω τις ρουμανικές την μέρα της πλάτης,τραβάνε και πόδια αλλά τις νιώθω γενικά σε όλο το σώμα.
    Να τις δουλέψεις Έλενα,έιναι δύσκολες αλλά αξίζουν!!
    Όσο για το cheat,αστα και γω σημερα ήθελα να παρεκτραπώ!
    Η γιαγιά μαγείρεψε φαγητά,πίτες,γλυκά και τα φερε όλα σπίτι. Αλλά δίνω παράταση στην απόφαση να ενδώσω!
    Αν δεν κρατίεσαι,για μένα κανε το,εξάλλου θα ναι μια φορά εν μέσω αρκετού καιρού καλής διατροφής!!
    :* :) :)

Senior Bodybuilder

Έλενα σε ευχαριστώ πολύ, θα τις κοιτάξω απ την επόμενη φορά. Όσο για το cheat, τελικά το έκανα, το ευχαριστήθηκα και ένιωσα ότι το χρειαζόμουν γιατί για κάποιο λόγο ήθελα ένα μικρό ξεκόλλημα αν μπορώ να το πω έτσι, ψυχολογικά πιο πολύ γιατί σήμερα ας πούμε ήταν και πολύ φουλ μέρα και έπεσα λίγο ηθικά για κάποιο λόγο, δεν ξέρω...

Σήμερα κουράστηκα και με τη δουλειά, γύρισα σπίτι από το γυμναστήριο λίγο σαν να είχα φάει ξύλο, έφαγα, έκανα ντους και μου ήρθε μια νύστα άλλο πράγμα! Κοιμήθηκα, σηκώθηκα να φάω και τώρα θα σας γράψω τα σημερινά για να ξαναπέσω γιατί με το ζόρι έφαγα γιατί πρέπει, αλλά το στομάχι μου το νιώθω κάπως, σαν να έχω αναγούλα, οπότε θα δείξει κατά πόσο ήταν καλή ιδέα το φαί... Άντε και έχω και αύριο φουλ μέρα! Τα σημερινά λοιπόν έχουν ως εξής:

8:20

12:30
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα)

15:05
    57 γρ. γαλοπούλα ψητή, 45 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση) με 85 γρ. αρακά και 58 γρ. καλαμπόκι (τέ-λει-ος συνδυασμός, έπρεπε να το είχα ανακαλύψει νωρίτερα!), 1 κρόκος και 1 κ.γ. ελαιόλαδο (εν ολίγοις ό,τι είχα)

18:15 Πόδια

Leg curl 3X10 @ 15
    Leg extension 3X10 @ 25 (κλασσικά στις τελευταίες επαναλήψεις τα έφτυσα)
    Πιέσεις προσαγωγών 3Χ10 @ 30
    Squats 5x10 @ 20, 25, 28, 30, 33
    Πιέσεις απαγωγών 3Χ10 @ 30, 30, 35 (ανακάλυψα ότι στα 30 κιλά κάνω πιο ολοκληρωμένα την κίνηση, οπότε ανέβασα μόνο στο τελευταίο σετ)
    Πιέσεις γλουτιαίων 3Χ10 @ 40, 45, 45

Γάμπες στο μηχάνημα 4Χ10 @ 50 (λίβρες είναι όπως είχαμε πει, έφτιαξαν κιόλας το μηχάνημα και μου φάνηκαν πολλές οι 50, ζορίστηκα συν ανακάλυψα ότι τα αιματωματάκια που κάνω στους ώμους είναι απ αυτό το μηχάνημα και όχι απ τη μπάρα)

Κοιλιακούς και ραχιαίους έκανα κανονικά...

Αερόβια: 21' ποδήλατο (ένταση 4-5, ταχύτητα 35-39) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

20:15
    90 γρ. γαλοπούλα ψητή με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

190 γρ. μπρόκολο με λεμόνι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 200 γρ. total 2% με 15 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 131/229/50 ~ 1865 θερμίδες

Όσο χαζό και αν ακούγεται, ας με ξεματιάσει κάποιος γιατί δεν με βλέπω καλά... :Ρ Πάω να πεθάνω με την ησυχία μου. Καλό βράδυ!

Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar

Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Όσο χαζό και αν ακούγεται, ας με ξεματιάσει κάποιος γιατί δεν με βλέπω καλά... :Ρ
    ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΜΗ ΣΕ ΒΑΣΚΑΝΩ
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

Senior Bodybuilder

Αχαχαχα! Βρε να δεις γι αυτό ήταν καλή μέρα σήμερα! Από άποψη δουλειάς ήταν όπως χτες, φουλ, συν ότι το πρωί μετά το πρωινό ένιωθα σαν να είχα φάει τούβλα αλλά μου έκανε καλό ο ύπνος χτες νομίζω, ήπια και φραπεδάκι με λίγο γάλα πριν την προπόνηση (παραδόξως εμένα ο συνδυασμός καφές-γάλα με τσιτώνει καλύτερα απ τον σκέτο σε βαθμό ταχυπαλμίας πολλές φορές) και μου βγήκε πολύ καλά, το ευχαριστήθηκα (είχα πάρει και τα μέτρα μου σήμερα, έβαλα το βραχιολάκι με το ματάκι, χαχαχα). Και από φαί πολύ καλά και όλα κομπλέ! Για να το διαπιστώσετε και μόνοι σας:

8:15

12:20
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα)

15:10
    100 γρ. σολωμό με 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 160 γρ. κολοκυθάκια βραστά με λεμόνι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:15 Στήθος-Δικέφαλοι

Πιέσεις πάγκου 3Χ10 @ 18, 20, 20
    Πιέσεις με αλτήρες στον επικληνή 3Χ10 @ 6, 7, 7
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Pull-over 3X10 @ 8
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 20, 25, 25 (στο τελευταίο σετ έβγαλα σχεδόν 9 επαναλήψεις)

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 12, 10, 10
    Κάμψεις αλτήρων εναλλάξ 3Χ10 @ 6, 5, 6 (ευτυχώς δεν είχα κόσμο κοντά, όλο ηχητικά εφέ ήμουν σε κάτι φάσεις :Ρ)
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 5 (δεν έβαλα παραπάνω γιατί άρχισαν να τρέμουν τα χέρια μου)

Κοιλιακούς και ραχιαίους κλασσικά...

Αερόβια: 10' ποδήλατο (ένταση 4, ταχύτητα 36-39) + 20' διάδρομο (ταχύτητα 5-7,5, κλίση 0-1. Τραβούσαν οι γάμπεεεες)

20:25
    135 γρ. τόνο με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

155 γρ. μπρόκολο με 115 γρ. κολοκυθάκια βραστά με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και λεμόνι και 200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα (ναι, μάλλον κάποια έχει γίνει φαγάνας )

Σύνολο: 146/225/51 ~ 1909 θερμίδες (μην φρικάρει κανείς με την πρωτείνη, έχει και κάμποση φυτική, τα ξέρετε)

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, μόνο ότι σήμερα το ευχαριστήθηκα, ανέβηκα σε κάποιες ασκήσεις, ένιωθα και γενικά ένα πιο ευχάριστο κλίμα στο γυμναστήριο σε σχέση με χτες... Από χτες είμαι ολίγον πιασμένη στους προσαγωγούς μόνο, λίγο στο διάδρομο με τραβούσαν οι γάμπες μου σε κάποια φάση (εξ ου και η ελάχιστη κλίση που δεν την κράτησα και πολύ να πω την αλήθεια) και αυτή τη στιγμή νιώθω ένα πιάσιμο στην πλάτη (ίσως απ τις πιέσεις με τους αλτήρες και τα pull-over...?). Όλα καλά, συνεχίζουμε γερά! Off αύριο, οπότε νέες εξελίξεις την Πέμπτη! Καλό βράδυ!

Senior Bodybuilder venice's Avatar

και φόρα και κανενα ματοχαντρο!

Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar

Μπραβο σου για την προσπαθεια σου Ελενα αλλα και για τα αποτελεσματα που ειχες...!

Συνεχισε να δουλευεις και θα ανταμειφθεις ακομη παραπανω.

Με την βοηθεια και την υποστηριξη και απο δω το φορουμ αλλα και απ τους δικους σου ανθρωπους θα δεις θα κανεις θαυματα .. !

Καληνυχτα και καλη συνεχεια στην πορεια σου !
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

Senior Bodybuilder

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Καλή συνέχεια να έχουμε!

Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar

χρόνια πολλά κ καλά κ εύχομαι επιτυχια σε κάθε στόχο κ φιλοδοξία!
    No Wind - No Fun

Έλενακι χρόνια πολλά σου εύχομαι,γεμάτα όμορφες εμπειρίες,υγεία και τύχη!!
    Να καταφέρεις οοοτι στοχεύσεις!!
    :) :)

Senior Bodybuilder

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!
    Χρόνια πολλά και σε σένα συνονόματη! Κάθε στόχος να πραγματοποιηθεί σε όλους τους τομείς και να είμαστε καλά να συνεχίζουμε γιατί δεν μασάμε τελικά! Να περάσεις όμορφα σήμερα ό,τι κι αν κάνεις!

Senior Bodybuilder venice's Avatar

Χρονια που πολλά κοριτσί! Να χαιρεσαι το ονομα σου και να εισαι παντα ευτυχισμένη!

Senior Bodybuilder

Ευχαριστώ πολύ Βενετία! :)

Senior Bodybuilder

Χρόνια πολλά και ό,τι επιθυμείς εύχομαι, να χαίρεσαι το όνομά σου!

Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar

Χρονια πολλα ρε ψυχη!Να χαιρεσαι το ονομα σου..!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

Senior Bodybuilder

Χρόνια πολλά με υγεία και ό,τι άλλο επιθυμείς!!!
    Δυνατές προπονήσεις!!!

Υ.Γ περιμένουμε κέρασμα πρωτεϊνούχο

Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar

Χρόνια πολλά Ελενα, να χαίρεσαι το όνομα σου!
    Πάντα υγιης και δυνατή! :)
    Victory loves preparation...

Senior Bodybuilder

Σας ευχαριστώ όλους πολύ, να έχετε και σεις ό,τι επιθυμείτε και να χαίρεστε τους δικούς σας που γιορτάζουν (φαντάζομαι όλοι έχουμε κάμποσους)!

Και μιας που έκανα το cheat μου την Κυριακή, σήμερα ήμουν πολύ καλή και αρκέστηκα σε μερικές φραουλίτσες το απόγευμα μαζί με το γιαουρτογλυκό της Ειρήνης (το οποίο ανά διαστήματα το τιμάω δεόντως!) και αν και day-off είπα να σας τα γράψω... Όσο περνάει η μέρα, νιώθω το πιάσιμο από τη χτεσινή προπόνηση στήθους αλλά υγεία! Ναι, υγεία, με πονόλαιμο απ το πρωί αλλά συμβαίνουν αυτά όταν δουλεύεις με μωρά. Σας γράφω λοιπόν το σημερινό ''φαγοπότι'' και επανέρχομαι αύριο που έχω ώμους και τρικέφαλους...

11:50
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 1 πράσινο μήλο με 40 γρ. βρώμη και 1/2 κ.γ. κανέλλα

60 γρ. φακές, 30 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση) με 60 γρ. pummaro, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών

19:10
    150 γρ. φράουλες και 200 γρ. total 2% με 10 γρ. κακάο, 1 κ.γ. γλυκαντικό και 15 γρ. αμύγδαλα

22:30
    Σαλάτα μαρούλι με 1 μικρή πορτοκαλί πιπεριά, 1 μικρό καρότο (πεινάω παιδιά!) και 135 γρ. τόνο με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι

Σύνολο: 146/203/49 ~ 1793 θερμίδες (δεν είναι να απορείς γιατί πεινάω... χαχα!)

Senior Bodybuilder DIVER's Avatar

Να ρίξω και εγώ ένα χρόνια πολλά; Δεν άργησα πολύ ε;

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Να ρίξω και εγώ ένα χρόνια πολλά; Δεν άργησα πολύ ε;
    Άντε ρίχ' το να ρίξω και γω άλλο ένα να πατσίσουμε!:Ρ Χαχα! Χρόνια πολλά Δύτη! Κάθε καλό εύχομαι!

Ας μπω και στο ''ψητό''... Σήμερα η μέρα ξεκίνησε περίεργα... Ξύπνησα κάποια στιγμή γύρω στις 4 παρά το ξημέρωμα από ενοχλήσεις λόγω πονόλαιμου και ευτυχώς είχα μια halls και πήρα για να μπορέσω να κοιμηθώ. Στην ουσία ξύπνησα, έφαγα και ξαναξάπλωσα για 2 ωρίτσες αφού δεν δούλευα το πρωί. Δεν μου έχει περάσει ο λαιμός από χτες, με ενοχλούσε και στο γυμναστήριο κάπως και έχω και λίγη καταρροή. Αχ αυτά τα μωρά... Φέτος έχω κολλήσει τα πάντα όλα. Προμηθεύτηκα νέες halls σήμερα, μόλις τελείωσα και το ζεστό μου πράσινο τσαγάκι και θα σας κάνω τώρα το διατροφικό και προπονητικό update της ημέρας:

11:55
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 1 μεγάλο πράσινο μήλο και 54 γρ. (ναι, τόσα) βραστή πατάτα

90 γρ. ψητό κοτόπουλο με 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:10 Ώμοι-Τρικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο ποδήλατο (ένταση 4, ταχύτητα 36-39)

Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3Χ10 @ 6 (τις έβγαλα όλες τις επαναλήψεις αλλά δε νιώθω ότι μπορώ να ανεβάσω ακόμα)
    Προβολές με αλτήρες 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 5, 5, 6
    Εκτάσεις με αλτήρες - σκυφτή θέση: πονεμένη ιστορία. Ζήτησα απ το γυμναστή να μου τις ξαναδείξει γιατί δεν μου έχω εμπιστοσύνη ακόμα, οπότε δεν μπορώ να πω ακριβώς ότι τις έκανα... Έκανα 1 σετ των 10 σκεφτείτε χωρίς βάρος για να δω την κίνηση πάλι, 2 σετ με 3κιλους αλτήρες αλλά πάλι για λόγους κίνησης. Τέλος πάντων ξενέρωσα.:Ρ Θα προσπαθήσω να το κάνω και στο σπίτι να βρω ακριβώς τον μυ που πρέπει να δουλεύει για να μην πιάνω πλάτη...

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 4, 5, 4 (βασικά στο 2ο σετ έβγαλα 8 επαναλήψεις, βιάστηκα να ανεβάσω μου φαίνεται...)
    Πιέσεις τροχαλίας - τριγωνική λαβή 3Χ10 @ 25
    Βυθίσεις σε πάγκους 2Χ8 και 1Χ9 (και φου και φου)

Κοιλιακούς και ραχιαίους κλασσικά...

Αερόβια: 10' ποδήλατο (ένταση 4, ταχύτητα 35-38) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 5-6, κλίση 0-2)

19:55
    90 γρ. ψητό κοτόπουλο με 312 γρ. βραστή πατάτα

Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά (μικρή) και 1 μικρό καροτάαακιιι, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι και 200 γρ. total 2% με 20 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 136/231/49 ~ 1913 θερμίδες

Δεν έκανα τίποτα φοβερό στην αερόβια, έκανα 10' λιγότερο γιατί δεν ήθελα να ιδρώσω πολύ, χαζοβήχω κιόλας, ας γίνω καλά πρώτα γιατί επιστρέφοντας σπίτι ήταν ελαφρώς βουλωμένα τα αφτάκια μου. Πφ... Σημειωτέον ότι είμαι ακόμα πιασμένη στο στήθος από προχτές. Του έδωσα και κατάλαβε. :Ρ

Καλό βράδυ σε όλους!

Περαστικά σου Έλενακι,άντε να σου περάσουν όλα και να μην σκάς για συναχια και λοιπά συμπτώματα :)
    Ωραίες οι προπονήσεις σου!
    Αφού τις βγαζεις και άρρωστουλα,μπράβο!! :)

Senior Bodybuilder

Ευχαριστώ πολύ! :) Ε εντάξει, εκεί δεν είχα τίποτα, μόνο ο λαιμός με ενοχλούσε λιγάκι. Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που μου κάνουν ''κοπλιμέντο'' για άσκηση, ξαφνικά κάτι παθαίνω και κάνω απότομη κοιλιά. Χαχα! Σήμερα ήρθε ο γυμναστής στις γαλλικές, 1ο σετ που είχα τα 4άρια και μου κάνει ''αγγίζεις την τελειότητα''. Πάω παίρνω τα 5κιλα εγώ σαν την πέρδικα, έβγαλα και εύκολα το 1ο σετ οπότε λέω εντάξει, και άρχισαν τα χεράκια να τρέμουν στις τελευταίες επαναλήψεις. Ε λέω παράτα το. :Ρ Πάντως ήταν και πολύ άδειο το γυμνατήριο σήμερα και μου έκανε εντύπωση, δεν μου αρέσει έτσι άδειο...

Page 5 of 63 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)