Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 6 of 63 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 151 to 180 of 1863
    Senior Bodybuilder

Εγώ τρελαίνομαι για άδειο γυμναστήριο, το θεωρώ πηγή αυτοσυγκέντρωσης!
    Περαστικά Έλενα...αν δεν θες να σου μιλάνε βάλε ακουστικά και βάλε μουσική που σε πωρώνει !!

Senior Bodybuilder

Ευχαριστώ Δήμητρα, δεν είναι τίποτα, θα περάσει. :)
    Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται λίγο ''νεκρό'' όταν είναι άδειο. Δεν το θέλω γεμάτο σε καμία περίπτωση, αλλά μου αρέσει να νιώθω μια δραστηριότητα στο χώρο. Κολλήματα. :Ρ
    Γενικά δεν μου μιλάνε (πλην ορισμένων περιστατικών) γιατί και εγώ εκείνη τη στιγμή είμαι πάντα σοβαρή, παίρνω το ύφος ''δουλεύουμε τώρα'' και κοιτάω να συγκεντρώνομαι οπότε δεν με ενοχλεί κανείς, βάζουν και μουσική απ το ραδιόφωνο στο γυμναστήριο οπότε είμαι κομπλέ. Γιατί από ακουστικά/mp3/κινητά δεν είμαι στα πολύ καλά μου, στο καθένα κάτι λείπει. :Ρ

Senior Bodybuilder

Day-off σήμερα, παρ' όλα αυτά μου ήρθε όρεξη να γράψω εδώ στο λογκ να μοιραστώ μερικές σκέψεις... Καταρχάς να πω ότι σήμερα μου έχει περάσει ο πονόλαιμος (πλην κάποιων στιγμών που στεγνώνει και δακρύζω λες και καθαρίζω κρεμμύδια) αλλά έχω φοβερή καταρροή... Προβληματίζομαι λιγάκι γιατί αφενός με ταλαιπωρεί σαν κατάσταση, νιώθω και λίγο βουλωμένα τα αφτιά και δεν ξέρω τι θα κάνω αύριο που έχω πλάτη... Θα δω σε τι κατάσταση θα ξυπνήσω και αναλόγως θα πράξω. Γιατί έχουν μεγάλη σημασία και οι σωστές αναπνοές στις προπονήσεις. Το πολύ να μεταφέρω την πλάτη τη Δευτέρα και να αλλάξω δηλ λίγο την αντιστοιχεία ημερών-μυικών ομάδων γι αυτή την εβδομάδα.

Που λέτε αυτές τις μέρες μου περνάει απ το μυαλό το πού θέλω να φτάσω... Κάθε φορά που συζητάω με φίλες μου και τους λέω ότι κάνω βάρη, με ρωτάνε τι θέλω να κάνω και πώς μου ήρθε. Σίγουρα δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση γιατί το κάθε σώμα είναι διαφορετικό και στην ουσία όλοι μας επιδιώκουμε να κάνουμε το καλύτερο για εμάς. Εγώ να πω την αλήθεια με φοβάμαι λιγάκι από την άποψη του να μη χαλάσω μόνη μου ό,τι έχω καταφέρει, γι αυτό και αλλάζω πρόγραμμα κάθε τόσο, ψάχνω για motivation φωτογραφίες, διαβάζω για διατροφή και όλα τα σχετικά ώστε να ανανεώνω τον ενθουσιασμό μου και να πεισμώνω παραπάνω. Και με έχει βοηθήσει απίστευτα το λογκ γιατί με το να ''εκτίθεμαι'' εδώ στο φόρουμ, νιώθω σαν να υπάρχουν άτομα που περιμένουν κάποια πρόοδο από μένα και που παράλληλα με στηρίζουν και με βοηθάνε με τις γνώσεις και τις συμβουλές τους. Ξέρω ότι από διατροφή πάντα μπορώ και καλύτερα και σίγουρα όταν δω ότι κολλάω κάπου, θα κάνω αλλαγές. Θεωρώ πως δεν είναι αυστηρό το πλάνο μου, κοιτάω να έχω απ όλα στη διατροφή μου, να διαλέγω φρούτα και λαχανικά με έντονα χρώματα (τόσο για τις βιταμίνες όσο και για το οπτικό κομμάτι του θέματος), να έχω ποικιλία στα καλά λιπαρά (βλ. αμύγδαλα, ταχίνι, φυστικοβούτυρο), να συνδυάζω όσπρια με ρύζι ή πλιγούρι στις off μέρες για να μην τιγκάρω στα κρεατικά... Τα διαβάζετε άλλωστε. Δεν παίρνω ακόμα κάποιο συμπλήρωμα, εκτός από πολυβιταμίνη ή βιταμίνη C που μάλιστα έχω ξεμείνει αρκετές μέρες και πρέπει να το φροντίσω, οπότε όλα τα κάνω με το φαγητό.

Θέλω λοιπόν να σας δείξω 2 φωτογραφίες που έχω κρατήσει στο αρχείο μου για το τι έχω στο μυαλό μου σαν εφικτό στόχο (εννοείται βέβαια μακροπρόθεσμα και με ανάλογη διατροφή και καλές προπονήσεις) που να είναι και κοντά στο σωματότυπό μου και τι θεωρώ τοπ βάσει προσωπικού γούστου και που ίσως να κυνηγούσα αν το παραέπαιρνα πατριωτικά (που μεταξύ μας δεν πιστεύω ότι θα γινόμουν τόσο στρατιωτάκι στο θέμα διατροφή-προπονήσεις-ύπνος ώστε να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο):
    60kg-female-8-percent-body-fat.jpg (δεν ξέρω τι είναι η κοπελιά, τυχαία στο google τη βρήκα. Νομίζω πάντως πως κάτι τέτοιο αν συνεχίσω έτσι, μπορώ να το καταφέρω)

tumblr_mufkbhft8f1s1bdg8o2_1280.jpg ε και Bella Falconi, εντάξει... μετά ξύπνησα. Αλλά μου αρέσει που κάτι τέτοια σώματα είναι η απόδειξη ότι με τα βάρη μπορείς να κάνεις πολύ ωραίες θηλυκές γραμμές. Ξέρω βέβαια πως τέτοια σώματα δεν φτιάχνονται με κοτόπουλο και ρύζι μόνο, έχει πέσει συμπλήρωμα, έχουν πέσει διάφορα... Αλλά μου αρέσουν πολύ οι ώμοι της, οι κοιλιακοί σίγουρα και τα σχήματα στα πόδια.

Αυτάααα! Φτάνει το σεντόνι, δεν σας γράφω σημερινή διατροφή, μόνο όπως τα κατέγραψα ότι κινούμαι ως εξής: 135/206/50 και 1823 θερμίδες περίπου και επανέρχομαι αύριο ανάλογα το πώς θα ξυπνήσω. Καλό βράδυ!

Senior Bodybuilder

Έλενα, με την πρώτη φώτο (πραγματικά σούπερ πόδια) νόμιζα ότι είσαι εσύ!!! η σωματοδομή σας είναι ίδια!!! Πραγματικά το ?χεις! συνέχισε έτσι δυνατά!!!
    Πας πολύ καλά και πραγματικά αν συνεχίσεις έτσι θα δεις τεράστια διαφορά πάνω σου!

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Έλενα, με την πρώτη φώτο (πραγματικά σούπερ πόδια) νόμιζα ότι είσαι εσύ!!! η σωματοδομή σας είναι ίδια!!! Πραγματικά το ?χεις! συνέχισε έτσι δυνατά!!!
    Πας πολύ καλά και πραγματικά αν συνεχίσεις έτσι θα δεις τεράστια διαφορά πάνω σου!
    Χαχα! Λες να πρόλαβα να αλλάξω τόσο; Θα έπρεπε να ανησυχείτε :Ρ Γι αυτό την κράτησα αυτή τη φωτογραφία όταν την είδα, γιατί μου θύμησε το σωματότυπό μου και μου φάνηκε εφικτός στόχος που ταιριάζει κιόλας στην αισθητική μου. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! :)

Senior Bodybuilder

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Δευτέρα σήμερα και ενώ είχα στο μυαλό μου να κάνω προπόνηση πλάτης που την έχασα το Σάββατο λόγω κρυώματος, τελικά ήμουν ψημένη να κάνω πόδια και λέω δεν πειράζει, στην ώρα της η πλάτη το ερχόμενο Σάββατο, δεν πειράζει που την έχασα, δεν ήθελα να χαλάσω τη σειρά του προγράμματός μου. Το κρύωμα ευτυχώς έχει ''κατέβει'', μου πέρασε ο βήχας, λίγη καταρροή έχω ακόμα και ήμουν λίγο σε φάση σνιφ σνιφ σήμερα στο γυμναστήριο αλλά έβγαλα όλο μου το πρόγραμμα κανονικότατα, την ίδρωσα τη φανέλα και η αλήθεια είναι πως πάνω-κάτω έμεινα στα νούμερα που είχα και πριν. Αναλυτικά:

8:15
    80 γρ. βρώμη με 200 γρ. total 2%

12:00
    Πιτάκι (2 αβγά ολόκληρα, 50 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα)

15:10
    93 γρ. κοτόπουλο ψητό, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση) και 1 ντομάτα με 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:10 Πόδια
    3,5' ζέσταμα στο ποδήλατο (ένταση 5, ταχύτητα 36-38)

Leg curl 3X10 @ 15
    Leg extension 3X10 @ 25 (λίγο στο τελευταίο σετ τα έφτυσα και έκανα σχεδόν 9,5 επαναλήψεις :Ρ)
    Πιέσεις προσαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις απαγωγών 3Χ10 @ 30, 35, 35
    Πιέσεις γλουτιαίων 3Χ10 @ 40, 45, 45
    Squats 5X10 @ 25, 28, 30, 33, 33
    Γάμπες στο μηχάνημα 4Χ10 @ 50

Κοιλιακοί και ραχιαίοι ως συνήθως...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-2)

20:10
    90 γρ. κοτόπουλο ψητό με 312 γρ. πατάτα βραστή (αυτό που μου βγαίνει τελευταία ίδιο το νούμερο με τρελαίνει!)

23:00
    200 γρ. κολοκυθάκια βραστά με 1 κίτρινη πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και λεμόνι, 200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 134/226/51 ~ 1918 θερμίδες

Να πω ότι τις μέρες Παρασκευή-Κυριακή που τις πέρασα off, κράτησα τη διατροφή όσο καλύτερα μπορούσα, να παραδεχτώ βέβαια ότι το Σάββατο βρέθηκα σε 1 καφετέρια και μας έφεραν συνοδευτικά κάτι κεκάκια-μπουκιές και το έφαγα το δικό μου, δεν το άφησα, αλλά δεν το μετάνιωσα και δεν ασχολήθηκα πολύ. Πιστεύω ότι το να τα καταχωρώ όλα στη black list και να αυτομαστιγώνομαι μετά, δεν είναι λύση. Με κρατάει πάντα ό,τι έχω καταφέρει όλο αυτό το διάστημα, οπότε το βλέπω σαν μπουστάρισμα ώστε να κινηθώ πιο ''καθαρά'' στο εξής. Επίσης χτες που πήγα να ψηφίσω (ναι, κάνω και τέτοια) κατέφυγα στη λύση του γιαουρτιού απ το περίπτερο (βέβαια ήταν τα γνωστά 0% με τα φρούτα και τα γλυκαντικά, είχα όμως μαζί μου τα αμυγδαλάκια μου) και το βράδυ που γύρισα σπίτι και δεν είχα κάτι έτοιμο, πήρα 2 καλαμάκια κοτόπουλο και τα έφαγα με σαλάτα. Νομίζω δεν έκανα τίποτα ''τραγικό''. Ίσα ίσα που με έβλεπα πάλι σήμερα και χαιρόμουν.

Και για του λόγου το αληθές, κάτι τελευταίο: Αντιλήφθηκα ότι στις φωτογραφίες ποδιών, για να ''δείξει'' η μυική κατάσταση, πρέπει να πατάμε μύτες και να έχουμε τα πόδια ελαφρώς γυρισμένα προς τα έξω. Οπότε την Παρασκευή το βράδυ μου ήρθε φλασιά και έβγαλα και μια τέτοια φωτογραφία να δείτε. Voila!
    23-5-2014 πόδια.jpg

Junior Bodybuilder elena09's Avatar

Μπράβο μπράβο Έλενα!!
    Πολύ καλή!! Καλά το κατάλαβες,έτσι πρέπει να βγαίνεις,αλλιώς δεν φαίνονται όπως θα πρεπε :)
    Έτσι συνέχισε και σύντομα θα γίνεις καλύτερη απ'την φωτογραφία που ανέβασες!
    Good job ;) :p

Senior Bodybuilder

Ναι καλέ, γατάκια είναι κάτι τέτοιες! Όταν εμείς θα γίνουμε (ακόμα πιο) τουμπανάκια... Χαχαχα! Φτάνει το καβάλημα του καλαμιού για σήμερα, πάω για ύπνο και επανέρχομαι αύριο με τα χαίρια μου από στήθος-δικέφαλους! Καλό βράδυ!

Senior Bodybuilder

Θέλω τη μυικότητα των ποδιών σου τώρα!!!! Απίστευτη δουλειά, πολλά μπράβο!

Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar

Χχααχαχαχα κορίτσια έφερα και εγώ το καλάμι μου να τα πάμε όλες μαζί βόλτααααααα! Μωρέ μασάμε? Θα τις πατήσουμεεε!! (με την καλή έννοια χχααχαχαχαχ)

Έλενα το χειςςς πάμε γερά!!
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

Senior Bodybuilder

Ψυχραιμία στα πλήθη, ψυχραιμία! Σήμερα σας έχω προπόνηση στήθους-δικεφάλων που μου πήγε πολύ καλά και γενικά παρ' όλο ότι δούλευα φουλ σήμερα, και δυνάμεις είχα και απ όλα. Πιάσιμο από χτες μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι φοβερό, λίγο προς το μεσημέρι άρχισα να νιώθω λίγο πιασμένη στους προσαγωγούς, πιστεύω είναι από τα squats και όχι απ το μηχάνημα των προσαγωγών. Επίσης που ξέχασα να το γράψω χτες, είπα να ανέβω ζυγαριά χτες το πρωί νηστική έτσι επειδή μου τη βάρεσε και ήμουν πάλι 55 (από 56 που έδειξε την προηγούμενη φορά). Φαντάζομαι ότι γενικά σε αυτά τα νούμερα θα είμαι πάνω-κάτω, οπότε δεν μου έκανε καμιά φοβερή εντύπωση, δεν λέει κάτι.

Σήμερα λοιπόν:

12:50
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη, 1 κ.σ. γλυκαντικό, 1/2 κ.γ. κανέλλα)

15:05
    98 γρ. μπιφτέκι μοσχαρίσιο με 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση) και 1 ντομάτα με 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:10 Στήθος-Δικέφαλοι
    3,5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-5,5)

Πιέσεις πάγκου 3Χ10 @ 18, 20, 23
    Πιέσεις με αλτήρες στον επικλινή 3Χ10 @ 7
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Pull-over 3X10 @ 8
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 25 (ΟΛΑ ΛΕΜΕΕΕΕ!)

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 10, 12, 10
    Κάμψεις αλτήρων εναλλάξ 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 5, 6, 5

Κοιλιακούς και ραχιαίους όπως πάντα...

Αερόβια: 20' ποδήλατο (ένταση 4, ταχύτητα 35-38) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 4-4,5. Ήταν άλλος απ αυτόν που κάνω συνήθως και ήταν πιο γρήγορος συγκριτικά)

90 γρ. κοτόπουλο ψητό με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

23:15
    100 γρ. total 2% με 21 γρ. κοτόπουλο ψητό και 15 γρ. ταχίνι (καλά καταλάβατε, ανακατεύω ό,τι έχει απομείνει ), 167 γρ. κολοκυθάκια βραστά με 1 κίτρινη πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και λεμόνι

Σύνολο: 141/223/50 ~ 1901 θερμίδες

Δεν μασάμε από ζέστη εμείς!

Senior Bodybuilder

Καλησπέραααα! Πέμπτη σήμερα αισίως και η μέρα (εκτός από κούραση) είχε ώμους και τρικέφαλους. Πήγα χτες και αγόρασα επιτέλους καινούριες πολυβιταμίνες και έχουν δώρο και 1 κουτάκι βιταμίνη c (είναι σε αναβράζουσα μορφή και τα 2, σαν χυμούλης, γι αυτό χαζοχαίρομαι κάθε πρωί) και είπα να ξεκινήσω απ αυτήν μιας και πέρασα κρύωμα το οποίο δεν έχει φύγει ακόμα εντελώς, έχω μια χ καταρροή ακόμα και με εκνευρίζει στις προπονήσεις... -_- Τέλος πάντων, διατροφικά σε καλά επίπεδα κινούμαι (θα διαπιστώσετε βέβαια σήμερα μια βαρεμάρα για μαγειρέματα καθώς ασχολήθηκα να φτιάξω μόνο τα ρύζια και τα υπόλοιπα τα πήρα έτοιμα), κούραση μου έχει βγει βέβαια και το περίεργο είναι ότι ενώ νιώθω νύστα αυτή τη στιγμή που γράφω, στο γυμναστήριο ανέβασα και κιλά σε κάποιες ασκήσεις χωρίς μάλιστα να έχω και πρόβλημα πουθενά. Να δω τώρα που ξεκινάει και το σοβαρό διάβασμα για την επερχόμενη εξεταστική τι ωραία που θα είναι... :Ρ Για να μην πολυλογώ όμως:

8:10

Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη, 1 κ.γ. κανέλλα. Έκοψα από χτες το γλυκαντικό στο πιτάκι, όπου μπορώ το μειώνω)

15:00
    100 γρ. καπνιστό σολωμό με 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 μικρή ντομάτα, 1 αγγουράκι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:10 Ώμοι-Τρικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3Χ10 @ 6 (μάλλον πρέπει να τις κάνω σε επικλινή με ορθή γωνία να ακουμπάει η πλάτη γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά, ζορίζομαι)
    Προβολές με αλτήρες εναλλάξ 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Εκτάσεις με αλτήρες - σκυφτή θέση 3Χ10 @ 4 (επιτέλους το βρήκα!)

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 4
    Πιέσεις τροχαλίας - τριγωνική λαβή 3Χ10 @ 25, 30, 30
    Eκτάσεις με αλτήρες σκυφτή 3Χ10 @ 4 (θα έκανα βυθίσεις στους πάγκους αλλά ήταν πιασμένοι και δεν είχα όρεξη να περιμένω)

Κοιλιακούς και ραχιαίους κάναμε όπως πάντα αγκαλίτσα με το 5κιλο...

Αερόβια: 20' ποδήλατο (ένταση 4-5, ταχύτητα 35-38) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6)

135 γρ. τόνο με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

22:30 (γιατί νυστάζω)
    Σαλάτα μαρούλι με 1 αγγούρι, ξύδι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 143/225/51 ~ 1915 θερμίδες

Ξέχασα να πω ότι χτες κινήθηκα στις 1800 θερμίδες με macros 141/196/52 και πάνω σε αυτό θέλω να ξανακάνω την ερώτηση που είχα κάνει σε προηγούμενο ποστ απλά για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι στο κεφάλι μου: τις off μέρες, όπως πχ τη χτεσινή, όντας σε ανασύσταση και με 2 μήνες ''στρωμένης'' διατροφής και ικανοποιητικών (προσωπικά πάντα) αποτελεσμάτων, είναι απαραίτητο να έχω τον υδατάνθρακα τόσο ψηλά; Τοπ στόχος είναι τα 250 γρ. την ημέρα σύμφωνα με συστάσεις του cuban σε άλλο topic που είχα ανοίξει τη γυναικεία ενότητα της διατροφής. Είχα διαβάσει όμως και σε κάποιο ποστ της Καρδούλας ότι τις off μέρες δεν είναι καλό να πέφτουμε σε θερμίδες, αλλά να ''παίζουμε'' με τις αναλογίες υδατάνθρακα-καλών λιπαρών. Παίζει ρόλο το επίπεδο στο οποίο είναι κανείς ή μπορώ και γω τώρα στη φάση που είμαι να το κάνω; Ή μήπως θεωρούμαι ακόμα πολύ αρχάρια και πρέπει να στοχεύω σε υψηλό υδατάνθρακα ακόμα και τις off μέρες; Να θυμήσω ότι σαν μπούσουλα έχω τις αναλογίες 135/250/50 σε macros.

Senior Bodybuilder cuban's Avatar

Αν βλέπεις αποτελέσματα στον καθρεφτη σου, τότε μην πειράζεις τίποτα στη διατροφή σου. Αν και εφόσον κολλήσεις, τα ξαναλέμε. :-)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by cuban View Post
    Αν βλέπεις αποτελέσματα στον καθρεφτη σου, τότε μην πειράζεις τίποτα στη διατροφή σου. Αν και εφόσον κολλήσεις, τα ξαναλέμε. :-)
    Kαλημέρα Αντώνη! Άρα κρατάω τον υδατάνθρακα ψηλά και συνεχίζω μέχρι να αντιληφθώ ότι χρειάζομαι αλλαγές. Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Senior Bodybuilder

Τελευταία μέρα του Μαίου σήμερα και είχε προπόνηση πλάτης μετά από καιρό (το περασμένο σκ ήμουν κρυωμένη και δεν πήγα, έβηχα, είχα καταρροή...). Θα ξεκινήσω όμως λέγοντας τα χτεσινά γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής και όσον αφορά το τι κάνω με διατροφή-γυμναστήριο και να γράφω εδώ στο λογκ κάποιες σκέψεις και συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα. Χτες δεν μέτρησα καλά το 2ο γεύμα και νομίζω έπαιξε ρόλο στο πώς εξελίχθηκε η μέρα διατροφικά. Δεν έκανα κάτι ''κακό'', απλά ένιωσα πείνα σε κάτι φάσεις και λιγούρες που είχε καιρό να μου συμβεί. Γενικά αυτές τις μέρες νιώθω λίγο πεσμένη, αφηρημένη, σα να μη θέλω να με βλέπει άνθρωπος... Φάση είναι, θα περάσει. Ήξερα ότι το απόγευμα θα έπρεπε να φάω κάτι απ έξω και είχα υπολογίσει να πάρω μαζί μου μερικά αμύγδαλα και να αγοράσω 1 γιαουρτάκι απ το περίπτερο και η χαζή φεύγοντας από το σπίτι τα ξέχασα. :Ρ Κατέληξα με σάντουιτς με μανούρι-ρόκα-ντομάτα. :Ρ Στο γυρισμό με έπιασε τρελή λιγούρα για σοκολάτα, την οποία αντιμετώπισα με πράσινο ice tea λεμόνι και αισθάνθηκα καλά αργότερα γιατί συνειδητοποίησα ότι ήταν λιγούρα και δεν άξιζε. Υπό άλλες συνθήκες δεν θα το παίδευα πολύ, να την πω την αλήθεια μου. Είχα κάτι χαζοζαλάδες χτες... Περίεργη μέρα.

Στα σημερινά τώρα. Διατροφικά πολύ καλά πιστεύω, κατάφερα να ''χτυπήσω'' πολύ υδατάνθρακα και γενικά αν κρίνω απ αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, το ότι έχω προσαρμοστεί στις ποσότητες φαγητού και πεινάω ανά 3-4 ώρες, σημαίνει ότι ο μεταβολισμός δουλεύει καλά, οπότε είμαι ικανοποιημένη. Προπονητικά τώρα, μέσα σε μισή ώρα είχα τελειώσει με τα βάρη, οπότε αποφάσισα να κάνω άλλα 10' αερόβια και δεν κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα πάνω στο διάδρομο, νομίζω αν με άφηναν μπορεί και να συνέχιζα, ούτε κουράστηκα, ούτε έγινα ιδιαιτέρως μούσκεμα. Τις ασκήσεις τις έκανα άνετα, ίσως έπρεπε να φορτώσω κάτι παραπάνω σε κιλά, αλλά ακριβώς επειδή αυτές τις μέρες είμαι κομμάτι αφηρημένη και ''κάπως'' και τα έκανα ψιλομηχανικά, είπα να τα αφήσω ως έχουν. Αναλυτικά:

11:55
    2 αβγά ολόκληρα, 155 γρ. πατάτα βραστή και 150 γρ. κεράσια

14:55
    95 γρ. γαλοπούλα ψητή με 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 αγγουράκι με 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:00 Πλάτη
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6)

Χαμηλή κωπηλατική 3Χ10 @ 25, 30, 30
    Άρσεις θανάτου 3Χ10 @ 7, 10, 10 (μπορούσα και παραπάνω αλλά επειδή έκανα 1η φορά, ήθελα να δώσω βάση στην τεχνική και να δω πώς θα με ''πιάσει'')
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας - ανοιχτή λαβή 3Χ10 @ 30
    Κωπηλατική με αλτήρες 3Χ10 @ 5, 5, 6
    Καθιστή κωπηλατική 3Χ10 @ 30

Κοιλιακούς και ραχιαίους έκανα ως συνήθως...

Αερόβια: 40' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-2)

19:45
    95 γρ. γαλοπούλα ψητή με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

22:45
    Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά, ξύδι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 200 γρ. total 2% με 15 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 131/245/50 ~ 1915 θερμίδες

(Νομίζω άρχισα να νιώθω ένα μικρό πιάσιμο στην πλάτη... Μπορεί και να συμβεί και αυτό, 2 βδομάδες είχα να τη δουλέψω)

Καλό Σαββατόβραδο να έχετε!

Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar

Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Τελευταία μέρα του Μαίου σήμερα και είχε προπόνηση πλάτης μετά από καιρό (το περασμένο σκ ήμουν κρυωμένη και δεν πήγα, έβηχα, είχα καταρροή...). Θα ξεκινήσω όμως λέγοντας τα χτεσινά γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής και όσον αφορά το τι κάνω με διατροφή-γυμναστήριο και να γράφω εδώ στο λογκ κάποιες σκέψεις και συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα. Χτες δεν μέτρησα καλά το 2ο γεύμα και νομίζω έπαιξε ρόλο στο πώς εξελίχθηκε η μέρα διατροφικά. Δεν έκανα κάτι ''κακό'', απλά ένιωσα πείνα σε κάτι φάσεις και λιγούρες που είχε καιρό να μου συμβεί. Γενικά αυτές τις μέρες νιώθω λίγο πεσμένη, αφηρημένη, σα να μη θέλω να με βλέπει άνθρωπος... Φάση είναι, θα περάσει. Ήξερα ότι το απόγευμα θα έπρεπε να φάω κάτι απ έξω και είχα υπολογίσει να πάρω μαζί μου μερικά αμύγδαλα και να αγοράσω 1 γιαουρτάκι απ το περίπτερο και η χαζή φεύγοντας από το σπίτι τα ξέχασα. :Ρ Κατέληξα με σάντουιτς με μανούρι-ρόκα-ντομάτα. :Ρ Στο γυρισμό με έπιασε τρελή λιγούρα για σοκολάτα, την οποία αντιμετώπισα με πράσινο ice tea λεμόνι και αισθάνθηκα καλά αργότερα γιατί συνειδητοποίησα ότι ήταν λιγούρα και δεν άξιζε. Υπό άλλες συνθήκες δεν θα το παίδευα πολύ, να την πω την αλήθεια μου. Είχα κάτι χαζοζαλάδες χτες... Περίεργη μέρα. !
    Ελενάκι αυτά περι αφηρημαδας και σκαμπανεβασματων ειναι φυσιολογικα,σε ολους μας συμβαινουν,ειδικα εμεις οι γυναικες με τα ορμονικά κλπ ακόμα περισσοτερο.Οποτε ακριβώς όπως το πες,θα περάσουνε.Αυριο ειναι μια νέα μέρα :) Άκου τώρα μια βλακεία που συνειδητοποιήσα ότι κάνω και γελάω με τον εαυτό μου.Το ρύζι παρατηρήσα ότι το βάζεις πάντα ωμό στη ζύγιση στο λογκ και μου μπήκαν ψίλοι στα αυτιά.Εγώ τόσο καιρό το υπολόγιζα στο fitnesspal μάλλον ωμό(γιατί δεν το χα προσδιορίσει το cooked) ενώ βρασμένο είναι τελείως διαφορετικό διατροφικά,άλλο 40 γρ ωμό άλλο 40 γρ βρασμένο!Πω πω...
    Eat clean-train dirty!!!

Senior Bodybuilder

Ναι, ρύζια, βρώμη, όσπρια τα μετράω ωμά, πατάτες βρασμένες και κρεατικά μαγειρεμένα. ;)

Senior Bodybuilder

Καλό μήνα και καλή βδομάδα να έχουμε! :) Θα ξεκινήσω με μνεία στα χτεσινά, off μέρα κλασσικά η Κυριακή. Όλα καλά και όλα ωραία (μην σχολιάσω ότι 3η μέρα σήμερα έτρωγα γαλοπούλα επειδή αναγκάστηκα το Σάββατο να ξεπαγώσω όλο το πακέτο που ήταν κάτι λιγότερο από κιλό, περίσσεψε και λίγη για αύριο :Ρ), με έπιασε βέβαια πάλι το βραδάκι επιθυμία για σοκολάτα αλλά και μου πέρασε και έγινε το εξής: βρέθηκα χτες σε μια ερασιτεχνική παράσταση oriental (πόσο ήθελα να μάθω όταν ήμουν μικρότερη, θα το ψάξω κάποια στιγμή που θα αδειάσει το πρόγραμμά μου λίγο) και στο τέλος είχαν κάτι πιατέλες με τυροπιτάκια/σπανακοπιτάκια, αναψυκτικά και 1 κουτί σοκολατάκια. Ε πήρα 1 τυροπιτάκι απ αυτά τα ωραία τα τρίγωνα, έτσι για να ξεχαστώ και αξίζει να σημειωθεί ότι δεν με συγκίνησαν τα σοκολατάκια γιατί σκέφτηκα ότι ε όχι, αν είναι να φάω, να φάω σοκολάτα ολόκληρη που να τη διαλέξω εγώ και να τη θέλω απόλυτα, τι να τα κάνω αυτά; Όλα ή τίποτα ένα πράγμα. :Ρ Κατά τα άλλα κινήθηκα στις 1800 θερμίδες με macros 133/213/50.

Σήμερα λοιπόν η μέρα είχε ποδαράκια. Από φαί όλα καλά, από δύναμη επίσης, μόνο ότι είμαι πιασμένη από τις άρσεις θανάτου του Σαββάτου πίσω στους μηριαίους δικέφαλους και με ενοχλούσαν σε κάποιες ασκήσεις αλλά θα περάσουν. Τίγκα το γυμναστήριο από κάποια στιγμή και μετά, ήταν και μια τύπισσα που ειλικρινά δεν μπλέκεις, φοβάσαι μην σε δείρει, που είχε κάνει κατάληψη στο ρακ, οπότε αντί για squats, έκανα 1η φορά προβολές με αλτήρες σαν κατά κάποιο τρόπο εναλλακτική. Αναλυτικά:

11:55
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1/2 κ.γ. κανέλλα και 200 γρ. φράουλες

97 γρ. γαλοπούλα ψητή, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:20 Πόδια
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

Leg curl 3X10 @ 15
    Leg extension 3X10 @ 25
    Πιέσεις προσαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις απαγωγών 3Χ10 @ 35, 30, 30
    Πιέσεις γλουτιαίων 3Χ10 @ 40, 45, 45 (εδώ με ενοχλούσαν οι δικέφαλοι, ιδίως ο αριστερός)
    Γάμπες στο μηχάνημα 4Χ10 @ 50
    Προβολές με αλτήρες 3Χ10 @ 4+4, 5+5, 5+5

Κοιλιακούς και ραχιαίους κλασσικά...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 5-8, κλίση 0-2)

20:20
    95 γρ. γαλοπούλα ψητή με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση. Ήταν μόλις 10κάτι γρ. οπότε συμπλήρωσα με μπασμάτι γιατί δεν είχα κάτι άλλο...)

22:30
    190 γρ. μπρόκολο με λεμόνι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ~190 γρ. total 2% (τέλειωσε το κιλό) με 15 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 135/239/50 ~ 1906 θερμίδες

Επανέρχομαι αύριο με στήθος-δικέφαλους! Καλό σας βράδυ!

Senior Bodybuilder

Ότι είμαι κυκλοθυμική το είπαμε; Να το ξαναπούμε! Γιατί σήμερα είχα μια έκρηξη αυτοπεποίθησης και μπορώ για τα δεδομένα μου και όπως το ένιωσα εγώ, να το περιγράψω με 1 λέξη το σημερινό: ΠΡΟΠΟΝΗΣΑΡΑ! Να πω επίσης ότι με πιάσανε καλά οι προβολές που έκανα χτες και ήρθε και έδεσε το γλυκό με το πιάσιμο του Σαββάτου απ τις άρσεις και σήμερα όλη η πίσω πλευρά από τη μέση και κάτω, βιώνει καλό πιάσιμο. :Ρ
    Σήμερα που λέτε είχα στήθος-δικέφαλους (τελικά οι Τρίτες είναι οι αγαπημένες μου, νιώθω πολύ τιτάνας στις συγκεκριμένες προπονήσεις :Ρ) και κάποια στιγμή ήρθε ο γυμναστής και μου λέει ''δυνάμωσες πολύ εσύ ε!'' και του λέω ''εεεεμ!''. Να μην σας τα πολυλογώ, έκανα αυτό που μου ευχηθήκατε πολλοί στη γιορτή μου: την ίδρωσα τη φανέλα! Έχουμε και λέμε:

8:10

Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη και 1 κ.γ. κανέλλα)

14:55
    76 γρ. γαλοπούλα ψητή, 1 βραστό αβγό, 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 160 γρ. μπρόκολο με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και λεμόνι (όταν λέμε έσκασα, έσκασα. Μου φάνηκε τόσο το φαί που το έβγαλα και φωτογραφία να μου μείνει αξέχαστο :Ρ)

18:10 Στήθος-Δικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6)

Πιέσεις πάγκου 3Χ10 @ 20, 23, 23
    Πιέσεις με αλτήρες στον επικλινή 3Χ10 @ 8
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Pull-over 3X10 @ 8
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 25

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 12, 12, 10
    Κάμψεις αλτήρων εναλλάξ 3Χ10 @ 5, 6, 6
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 5, 6, 5

Κοιλιακοί και ραχιαίοι όπως πάντα...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 5-8, κλίση 0-3)

20:20
    135 γρ. τόνο με 317 γρ. πατάτα βραστή

23:00
    100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών με 20 γρ. φυστικοβούτυρο, 200 γρ. κολοκυθάκια βραστά με λεμόνι και 1 πορτοκαλί πιπεριά

Σύνολο: 142/223/51 ~ 1881 θερμίδες

Tελειώνοντας θέλω να γράψω μία παρατήρηση να μου πείτε αν έχει καμία σχέση: Που λέτε, παρατηρώ ότι καθαρίζω από λίπος σε πολλά σημεία του σώματος, ιδίως στον άνω κορμό, μεταξύ των οποίων και περιφέρεια (χωρίς φυσικά να λέω ότι έχω ''θέμα'', πιστεύω για δεδομένα εκτός bb, κανονική θεωρούμαι) εκεί που είναι τα λεγόμενα ψωμάκια. Γενικά στον καθρέφτη βλέπω αλλαγές που με ικανοποιούν και με κάνουν να το αγαπάω πραγματικά όλο αυτό που κάνω. Αυτές τις μέρες λοιπόν, έβαλα κάποια στιγμή το στενό μου το τζην, το οποίο το φορούσα πάλι πριν 1-2 βδομάδες. Αυτή τη φορά το έβαλα και ενώ σακούλιαζε μπροστά στο σημείο που κουμπώνει, στους μηρούς ήταν τσίτα. Λέω δεν γίνεται, θα φταίει που είναι από το πλύσιμο, θα ''ανοίξει'' με την ώρα. Δεν συνέβη καμιά φοβερή αλλαγή. :Ρ Συγκριτικά με αυτό που βλέπω στον καθρέφτη όπως είπα, δε νιώθω ότι έχω πάρει στα συγκεκριμένα σημεία, νιώθω γενικά ότι σφίγγω.
    Πάνω σε αυτό λοιπόν θέλω να ρωτήσω κάτι για την αερόβια: Κάνω συνήθως στο διάδρομο και κάποιες φορές, αρκετά συχνά, κάνω πρώτα στο ποδήλατο και μετά τελειώνω με διάδρομο. Ξέρω ότι δεν θα έπρεπε να το ρωτάω αυτό έχοντας μάθει τόσα πράγματα εδώ μέσα και κυρίως ότι εμάς τις γυναίκες δεν μας ''φουσκώνει'' η γυμναστική με βάρη ή κάτι τέτοιο, αλλά ισχύει αυτό και για το ποδήλατο; Γιατί ας πούμε για το τρέξιμο είχα διαβάσει σε κάτι άρθρα από ξένα sites ότι επιμηκύνουν τους μυς, δεν τους κάνουν να πρήζονται όπως το ποδήλατο. Τελικά τι ισχύει;

Senior Bodybuilder

Καλή μου Έλενα, πετυχαίνεις το λεγόμενο body recomposition, την αντικατάσταση του λίπους σου με μυική μάζα.
    όλοι έχουμε την αυξητική ορμόνη, φυσικά δεν έχουμε τα ανδρογόνα του επιπέδου των "ανδρών" αλλά έχουμε κάποιες φυσιολογικές τιμές. οι τιμές αυτές συν την αυξητική ορμόνη δίνουν το "φούσκωμα" που θες! Σε συνδυασμό μάλιστα με την αύξηση των αντιστάσεων και την πρωτεϊνούχα καθαρή διατροφή, πετυχαίνεις τα επιθυμητά αποτελέσματα

το σφίξιμο είναι μυική ενδυνάμωση.

Οι μυς για να χτιστούν χρειάζονται αντίσταση, αν στο ποδήλατο κάνεις ανηφόρες (σε στατικό αυξάνεις αντίσταση)
    και αν πάλι στο τρέξιμο έχεις ανηφόρες (αντίσταση θεωρείται) ο μυς παίρνει εντολή να αναπτυχθεί, να μεγαλώσει
    Last edited by Demetra; 03-06-14 at 22:27.

Senior Bodybuilder

Καλώς την! Στην ουσία αυτό προσπαθώ να κάνω, ανασύσταση, και πιστεύω καλά το πάω. Απλά μου έκανε εντύπωση η συγκεκριμένη διαφορά στο τζην, μιας που είναι στενό ρούχο. Μπορεί να έτυχε κιόλας και να έφταιγε ότι ήταν απ το πλύσιμο. :Ρ Γιατί ας πούμε σε κάτι κολάν που έχω, δεν έχω το ίδιο θέμα. Οπότε είπα πάνω σε αυτό, να ρωτήσω και για το ποδήλατο στο αερόβιο, αν παίζει και αυτό καθόλου ρόλο. Μήπως ας πούμε αν το αποφεύγω και μείνω στο διάδρομο είναι καλύτερα... Γενικά στο διάδρομο καταφεύγω είτε όταν έχουν καπαρώσει όλους τους διαδρόμους είτε αν νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου να τρέξω, επειδή τουλάχιστον εκεί είμαι καθιστή. :Ρ

Αντίσταση στο ποδήλατο δεν βάζω μεγάλη, συνήθως 4, μάξιμουμ 5 και έχει ως ανώτερο το 10 ή το 12, δεν θυμάμαι... Και κλίση στο διάδρομο βάζω μέχρι 3 και ως ανώτερο έχει το 15. Δεν πιστεύω να είναι τόσο ''δυνατές'' αυτές οι αντιστάσεις για να πιάνουν τόσο πολύ. Έτσι κι αλλιώς αερόβια κάνω πάντα μετά τα βάρη, οπότε δεν κάνω πολλές ταρζανιές.
    Last edited by Elena29; 03-06-14 at 22:36.

Senior Bodybuilder

Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι δεν κάνεις ΜΟΝΟ αυτές τις αντιστάσεις....κάνεις και το ό,τι καλύτερο ... ΒΑΡΗ!!! Οι καλύτερες αντιστάσεις ever!!

το τζιν είναι σφικτό ύφασμα, σκληρό, ενώ το κολάν ελαστικότατο!!!

άδικα κωλύεσαι πάντως, θεωρώ ότι τα πας εξαιρετικά! είσαι κομπλέ για το recomp!

Senior Bodybuilder

Καλά, ένα δίκιο για τα υφάσματα το έχεις. Κάθομαι και γω και κολλάω σε κάτι λεπτομέρειες, άντε καλέ! Τίποτα, τον καθρέφτη μου βλέπω, θα κάνω και τις μετρήσεις μου σε μερικές μέρες (περιμένω πρώτα να ξεμπερδέψω με επερχόμενες ''επισκέψεις'') και όλα κομπλέ.

Senior Bodybuilder

Στις μηνιαίες "επισκέψεις" έχεις θολώματα, εννοώ τοπικά φουσκώματα/πρηξίματα (δεν ξέρω και γω πως να τα χαρακτηρίσω) σε κοιλιακή χώρα και στήθος;

Εγώ πάντως εκείνες τις μέρες νιώθω σαν ντολμας.
    Τελείως πρησμενη,και το στήθος τελείως βαρύ και ευαίσθητο.
    Έλενα νομίζω ότι ένα πρήξιμο μετά τις προπονήσεις είναι αναμενόμενο,και μένα τα πόδια μου την μια είναι έτσι την άλλη αλλιώς.
    Μικρή διαφορά,στα ρούχα την καταλαβαίνεις όπως εσυ τώρα,αλλά μην σε απασχολεί.
    Είναι αυτό που θέλουμε νομίζω!!
    :)

Senior Bodybuilder

Εντάξει κορίτσια (ανακουφισμένο χαμόγελο) εκείνες τις μέρες το ζελεδάκι μου, η κοιλιά μου γίνεται κοιλάρα και λέω μπας και ο υδατάνθρακας αλλά μάλλον οι ορμόνες φταίνε

Μπα μάλλον όλες έτσι είμαστε.
    Στον έβδομο μήνα,με κρεμαστο στήθος και νεύρα της τρελής.
    Ωραία πράγματα :)

Senior Bodybuilder

Δεν είναι ποτέ στάνταρ αυτά που έχω εκείνες τις μέρες... Πρηξίματα στο στήθος σπάνια, δε νιώθω γενικά πρησμένη πουθενά, πιο πολύ λιγούρες, υπνηλίες και νεύρα με πιάνουν. Κυκλοθυμία γενικά. :Ρ
    Πάντως το τζην το είχα βάλει σε μέρα που είχε απόσταση απ την προπόνηση ποδιών, έτσι να το πω για την ιστορία.

Υ.Γ: Πολύ τούμπανο το cottage με το φυστικοβούτυρο!

Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar

Καλημέρααα πως μαρέσει να διαβάζω τα σεντονάκια σαςςς!! Νιώθω σαν το σπίτι μου και πως έχω συμπαραστάτες στην παρλαρία!!

Γαμώτη μου πότε θα βρεθούμε όλες για καφέ...(ή θα μας διώξουν απο την βαβούρα...ή θα μας βάλουν τάπα :P χαχααχαχ)
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

Senior Bodybuilder

Δεν λες καλύτερα πόσα ταπεράκια θα πρέπει να πάρουμε μαζί... Κάρτα θα χτυπήσουμε. :Ρ Αλλά ναι, να το δρομολογήσουμε!

Mιας που είμαστε λοιπόν εδώ, ας γράψω και τα σημερινά (off σήμερα), απλά για να πω ότι το πιάσιμο της Δευτέρας καλά κρατεί ακόμα, όσο τελειώνει η μέρα υποχωρεί μου φαίνεται, από χτες μέχρι στιγμής δε νιώθω πιασμένη πουθενά, που γενικά στο στήθος πάντα κάτι νιώθω. Γενικά σήμερα διατροφικά ένιωθα πολύ ευάλωτη. Τι εννοώ: καταρχάς τέλειωσε η ''αναμονή''. :Ρ Από χτες, κυρίως μετά το 3ο γεύμα, νιώθω το στομάχι μου σε κάθε γεύμα σαν να έχω φάει του σκασμού. Σήμερα σε όλα τα γεύματα το είχα. Επίσης απ το απόγευμα μου βγήκε μια αδυναμία, μία κούραση, που γύρισα σπίτι, έφαγα και ξάπλωσα 1 ώρα να κοιμηθώ και όταν σηκώθηκα ήμουν σαν να με είχε πατήσει τρένο. Έπρεπε να βγω για μια δουλειά και ευτυχώς με φύσηξε αέρας και πήρα λίγο τα πάνω μου γιατί για κάποιο λόγο έτσι που ήμουν, σκεφτόμουν μήπως έπρεπε να φάω κάτι με ζάχαρη ή λίγο παραπάνω αλάτι... Αλλά με το περπάτημα και 1 μπουκάλι ice tea πράσινο (το 2ο της ημέρας για την ακρίβεια), μου πέρασε. Να πω επίσης ότι το πρωί στη δουλειά τσίμπησα 1 μπισκοτάκι βρώμης που με κέρασαν, δεν το θεώρησα cheat, σιγά τα λάχανα!
    Επίσης πριν γράψω τη διατροφή, να πω ότι είχα μια συζήτηση για τη διατροφή στις off μέρες γιατί λόγω του ότι κρατάω τον υδατάνθρακα ψηλά, εκείνες τις μέρες που δεν έχω το αντίστοιχο μεταπροπονητικό, συνήθως βάζω στη θέση του γιαούρτι με αμύγδαλα/ταχίνι και κότσαρα δίπλα και κάτι σε φρούτο (όπως έκανα και σήμερα βέβαια), πράγμα που θέλω να αλλάξω και να βάζω σαν υδατάνθρακα λίγο ρύζι πχ μαζί με το γιαούρτι. Αυτάαα. Πάμε να τα δούμε:

12:10
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη και 1 κ.γ. κανέλλα) (+το μπισκοτάκι που δεν ξέρω macros οπότε δεν το υπολόγισα)

100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών και 22 γρ. φασόλια χάντρες, 35 γρ. μαυρομάτικα, 15 γρ. μπασμάτι, 15 γρ. πλιγούρι (όλα ζυγισμένα ωμά, έπεσα πάνω στα τελευταία των συσκευασιών και έπεσε mix and match) με 60 γρ. pummaro και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:05
    200 γρ. φράουλες και 200 γρ. total 2% με 15 γρ. αμύγδαλα, 10 γρ. κακάο και 1 κ.γ. γλυκαντικό

22:00
    135 γρ. τόνο με 200 γρ. κολοκυθάκια βραστά, 1 μεγάλη κίτρινη πιπεριά, 34 γρ. πατάτα (τι ψυχή έχει!) και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

Σύνολο: 140/200/49 ~ 1768 θερμίδες (καιρό είχα να δω τέτοιο νούμερο :Ρ)

Επανέρχομαι αύριο με ώμους-τρικέφαλους και βοήθειά μας!

Page 6 of 63 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)