Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 7 of 63 FirstFirst ... 345678910111757 ... LastLast
Results 181 to 210 of 1863
    Senior Bodybuilder

Πραγματικά δεν ξέρω τι εισαγωγή να κάνω σήμερα, δεδομένου ότι χαζοχαίρομαι, έχω φουσκώσει σαν την πέρδικα και νιώθω ότι και η σημερινή προπόνηση μου πήγε πολύ καλά, επίσης νιώθω τη δύναμη να έχει αυξηθεί και τα νέα σχήματα στο σώμα να δίνουν και να παίρνουν (για να μην πω κάτι που δεν έχω δει να σχολιάζεται αλλού: τα μαλλιά μακραίνουν λες και τα τραβάω/ποτίζω κάθε μέρα. Τα ωφέλη της διατροφής υποθέτω)! Δεν είχε και κόσμο σήμερα το γυμναστήριο και ήμασταν σε όλη την αίθουσα εγώ και 5-6 άντρες (και 1 γκρουπάκι σαν σχολική εκδρομή κάποια στιγμή :Ρ). Σας τα παραθέτω αναλυτικά (ακολουθεί bonus στο τέλος του ποστ):

8:10
    80 γρ. βρώμη με 200 γρ. total 2%

11:55
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 3 βερύκοκα και 45 γρ. βρώμη με 1/2 κ.γ. κανέλλα (αγαπώ τα πρωινά στο σπίτι! Όποιος ξέρει από Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, κάνω αυτό που λένε τα Χόμπιτ ''second breakfast'' )

15:05
    100 γρ. σολωμό με 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:30 Ώμοι-Τρικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-5,5)

Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3Χ10 @ 6, 7, 7
    Προβολές με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6
    Εκτάσεις με αλτήρες - σκυφτή θέση 3Χ10 @ 4

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 2Χ10 @ 4, 1Χ8 @ 4 (τα έφτυσα λίγο στο τελευταίο σετ :Ρ)
    Πιέσεις τροχαλίας - τριγωνική λαβή 3Χ10 @ 25, 30, 30 (ευχαριστήθηκα πολύ και την τεχνική και τα κιλά σήμερα)
    Βυθίσεις σε πάγκους 3Χ10 (ω ναι, ΟΛΕΣ τις επαναλήψεις)

Σήμερα έκανα μόνο κοιλιακούς γιατί τα πιτσιρίκια είχαν κάνει κατάληψη στις ρωμαικές καρέκλες......

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-7,5, κλίση 0-2)

20:10
    135 γρ. τόνο με 305 γρ. πατάτα βραστή

23:00
    ~190 γρ. total 2% (τέλος το κιλό) με 15 γρ. ταχίνι, 1/2 κ.γ. κανέλλα και 1 αγγούρι με 1 πορτοκαλί πιπεριά

Σύνολο: 142/230/49 ~ 1901 θερμίδες

Και το bonus που υποσχέθηκα... Ελπίζω να μην σας έχω κουράσει που απαθανατίζω με την παραμικρή αφορμή τις αλλαγές πάνω μου με την άθλια ανάλυση του κινητού, αλλά πείτε μου: θυμάται κανείς τον τρικέφαλο 2 μήνες πριν; Μήπως τα σχήματα στον ώμο/χέρι γενικότερα 1 μήνα πριν; Δείτε τα σήμερα λοιπόν και συγκρίνετε ελεύθερα (αν δεν βαριέστε να ανατρέχετε σε προηγούμενες σελίδες):
    5-6-2014 τρικέφαλος.jpg5-6-2014 ώμος.jpg

Παίρνω το καλάμι μου και αποχωρώ... Χαχα! Καλό σας βράδυ! <3
    Last edited by Elena29; 05-06-14 at 22:03.

Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar

Μπράβο Ελενακι! Καλη δουλεια! Αρχίζει και φαινεται!
    A head full of fears has no space for dreams.

Μπραβο Ελενα, η προοδος ειναι εμφανεστατη!!
    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Senior Bodybuilder DIVER's Avatar

Σε λίγο καιρό οι ''κολλητές'' σου θα αρχίσουν να σε κοιτούν με ζήλια και θα πετάνε ατάκες του στιλ ''σταμάτα θα γίνεις σαν τη Βερούλη'', ''και εμείς αν παίρναμε διάφορα έτσι θα γινόμασταν'' κλπ κλπ...
    (το δεύτερο σχόλιο είθισται να γίνεται με στόμα μπουκωμένο από κάποια τυρόπιτα ή κρουασάν)

Συγχαρητήρια για την πρόοδο και καλή δυναμική συνέχεια.

Senior Bodybuilder

Χαχαχα! Ας λένε ό,τι θέλουν. Εγώ όσο περνάνε οι μέρες και βλέπω τι καταφέρνω και πόσο μου αρέσει όλο αυτό που κάνω, βλέπω πολλά πράγματα αλλιώς. Γενικά νιώθω ότι αλλάζω και σαν άνθρωπος, ότι γίνομαι πιο δυναμική και ανεξάρτητη και για μένα που ήμουν μια ζωή ''φλωράκι'' (μου το είχαν πει στην πλάκα αλλά γενικά στέκει) μετράει πολύ. Καταλαβαίνω το τι εκτόνωση είναι να βγάζεις το άχτι σου στο γυμναστήριο, τι χαρά είναι να τελειώνεις με την αερόβια την προπόνηση και να ιδρώνεις, να γυρνάς σπίτι αναψοκοκκινισμένη και να νιώθεις υγιής, να έχει φύγει η ένταση, να νιώθεις τη δύναμή σου να αυξάνεται... Οπότε όλα αυτά τα συναισθήματα, εφόσον περνάνε αποκλειστικά από το χέρι μου, δεν θα αφήσω κανέναν να μου τα χαλάσει. Θα κάνω ό,τι κάνω με τον τρόπο και τους ρυθμούς μου και σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ πάρα πολύ και για τις συμβουλές και τα ενθαρρυντικά σχόλια και γενικά για όλο αυτό που έχετε χτίσει εδώ μέσα στο φόρουμ. Πραγματικά είναι εγκυκλοπαίδεια για όποιον έχει όρεξη να ψάξει και να μάθει. Δεν μπορώ να ξέρω μέχρι πού θα φτάσω με τη συγκεκριμένη ενασχόληση, εύχομαι μόνο να συνεχίσω να εξελίσσομαι όσο καλύτερα μπορώ και να μην κάνω καμιά απερισκεψία και χαλάσω ό,τι έχω φτιάξει. Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου ακόμα αλλά δεν βιάζομαι καθόλου.
    (Πού είσαι Μάντυ που σου αρέσουν τα σεντόνια με τα εσώψυχα!)

Προς το παρόν έχω αύριο Σάββατο προπόνηση πλάτης και έχω σκεφτεί κάτι το οποίο δεν ξέρω σαν σκέψη αν είναι υπερβολική... Δεδομένου ότι όλες και όλες είναι 5 ασκήσεις που κάνω, την περασμένη φορά είχα τελειώσει στο μισάωρο με τα βάρη, ήταν και ψιλοάδειο το γυμναστήριο... Κάνω κοιλιακούς, ραχιαίους και χτύπησα 40' διάδρομο για αερόβιο. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως τις μέρες της πλάτης βάλω καμιά επιπλέον άσκηση κοιλιακών, να το κάνω δηλ λίγο πιο έντονο. Από κοιλιακούς κάνω κάθε φορά crunches, sit-ups (και στα 2 παίρνω αγκαλιά 5κιλους δίσκους) και άρσεις στην ψηλή καρέκλα. Να έβαζα λέτε και καμιά άσκηση για πλάγιους ή και στην τροχαλία; Όπως το σκέφτομαι θα ήθελα δηλ να τους γυμνάσω λίγο παραπάνω, δεδομένου ότι ανταποκρίνονται πολύ καλά ήδη (αν και είπαμε, έχω δρόμο ακόμα και όσον αφορά τη μυικότητα και το καθάρισμα από λίπος). Ποια η γνώμη σας;

Επίσης προγραμματίζω σύντομα το μηνιαίο ζύγισμα και μέτρηση με μεζούρα (δεν διαθέτω κάποιο άλλο μέσο πλην του καθρέφτη), περιμένω πρώτα να περάσουν αυτές οι άτιμες μέρες του μήνα.

The End. :P

Senior Bodybuilder

Μη τρελαίνεσαι τόσο για τους κοιλίακούς και τους ραχιαίους, γυμνάζονται σε κάθε πολυαθρική άσκηση ως σταθεροποιητές. Και το βασικό είναι να φύγει το περίσσιο λίπος στη κοιλιακή χώρα. Για μένα κράτα τις βασικές γραμμές σου να καθαρίσεις και να αναπτύξεις μυικά και ύστερα τους κοιλιακούς.

Ω ναι, μετρήσεις σωμ.βάρους, μετρήσεις πόντων συν καθρέφτης είναι Α-Ω για τη πρόοδο σου.

Senior Bodybuilder

Σίγουρα είναι σαν κερασάκι στην τούρτα το να φτιάξεις τέτοιες ''λεπτομέρειες'' δεδομένου ότι όπως λες γυμνάζονται και στις υπόλοιπες ασκήσεις, απλά ένα μικρό εξτραδάκι σκεφτόμουν γιατί βαρέθηκα όλο τις ίδιες ασκήσεις.

Senior Bodybuilder venice's Avatar

Mπράβο κορίτσι! Ωραιος σχηματισμένος τρικέφαλος! Και εις ανώτερα!
    Εγω τα θυμαμαι τα σχηματα και δεν εχουν καμια σχεση! Η προοδο σου φαινεται και με το παραπάνω!

Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar

Γεια κοίτα Τρικέφαλο ...!?!?!

Μ έκανες να πάω στον καθρέφτη και να κοιτάω τον δικό μου.....συγκριτικά εεεε

Συγχαρητήρια διότι η παρουσία σου εδώ μέσα έχει ΟΥΣΙΑ !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

New Member jojoba's Avatar

Μπραο σου ελενα!!!Συγχαρητηρια...εγω θυμαμαι τις πρωτες φωτο αν και δεν μπαινω πολυ και η διαφορα ειναι εμφανεσταση συνεχισε ετσι
    Καμμιά φορά κάθομαι και σκέφτομαι ''Μα πόσο μπροστά εισαι ρε κορίτσι μου?'',μετά τραβάω λιγο πίσω το κάθισμα και ειμαι Οκ!

Senior Bodybuilder

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Τσουρέκα με κάνεις και γελάω, έχω και υπερρένταση σήμερα. :Ρ

Και μιας που μίλησα για υπερρένταση, να ξεκινήσω λέγοντας ότι σήμερα η μέρα ήταν περίεργη (θα το δείτε και με νούμερα στις θερμίδες). Τι εννοώ: Ξύπνησα η αθεόφοβη μόνη μου από τις 5:30, το μάτι γαρίδα μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθώ, οπότε είπα να σηκωθώ να εκμεταλλευτώ την ησυχία για να διαβάσω. Για το λόγο αυτό αύξησα λιγάκι την ποσότητα στο 2ο γεύμα στη βρώμη και τα κεράσια και τώρα στο τελευταίο γεύμα είπα να φάω όλο το μπρόκολο που έμεινε στο ψυγείο γιατί χτες η αλήθεια είναι πως έφαγα λίγο σε σχέση με αυτό που έχω συνηθίσει (1723 θερμίδες με macros 137/199/50) και ξύπνησα με πείνες σήμερα. Κατάφερα και ξάπλωσα 1 ωρίτσα κάποια στιγμή οπότε έστρωσα και τις ώρες των γευμάτων για να μην αποσυντονιστώ, έκανα και πλάτη σήμερα (και τι σας έχω πάλι, τι σας έχω!) και ιδού αναλυτικά η μέρα:

6:00

10:10
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1/2 κ.γ. κανέλλα και 150 γρ. κεράσια

14:55
    90 γρ. κοτόπουλο ψητό, 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:15 Πλάτη
    3' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-5,5)

Χαμηλή κωπηλατική - κλειστή λαβή 3Χ10 @ 30
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας - ανοιχτή λαβή 3Χ10 @ 30
    Καθιστή κωπηλατική 3Χ10 @ 30
    Άρσεις θανάτου 3Χ10 @ 10, 14, 14
    Κωπηλατική με αλτήρες 3Χ10 @ 6, 7, 7

Κοιλιακούς και ραχιαίους έκανα ως συνήθως...

Αερόβια: 40' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-2)

90 γρ. κοτόπουλο ψητό με 309 γρ. πατάτα βραστή

190 γρ. μπρόκολο με 1 κ.γ. ελαιόλαδο και λεμόνι και ~190 γρ. total 2% με 15 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο (κρατηθείτε): 142/247/50 ~ 1999 θερμίδες (τι έφταιξε και δεν ήταν στρογγυλό 2000! χαχα!)

Και επειδή δεν είχα βγάλει καιρό μια φωτογραφία της προκοπής την καημένη την πλάτη και σήμερα ήταν η μέρα της, είπα να σας δώσω μια γεύση και απ την πρόοδό μου εκεί, συν bonus κοιλίτσα η οποία δεν ξέρω αν δείχνει στις φωτογραφίες, αλλά τείνει προς εξαφάνιση. :Ρ (Και εκτός πλάκας τώρα, ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κανείς που το έχω κάνει photo album το λογκ, δεν είναι θέμα ναρκισσισμού, απλά είμαι πολύ ικανοποιημένη με την πρόοδό μου, θέλω να το μοιραστώ με άτομα που ξέρω ότι το βλέπουν από άλλη οπτική λόγω των γνώσεων πάνω στο αντικείμενο και να πω επίσης ότι ό,τι κάνω το κάνω χωρίς συμπληρώματα, μόνο με διατροφή που την προσέχω όσο μπορώ και προσπαθώ να τη βελτιώνω συνεχώς, με πρόγραμμα στο γυμναστήριο και φυσικά με την τρελή ώθηση που παίρνω από δω μέσα, τόσο χαζεύοντας τα λογκ των υπόλοιπων κοριτσιών που μου δίνουν κίνητρο και μένα, όσο και διαβάζοντας και ακολουθώντας συμβουλές απ όλους σας.)
    7-6-2014 κοιλιακοί.jpg7-6-2014 πλάτη2.jpg

Senior Bodybuilder

Καλή εβδομάδα κόσμε! Σήμερα το γυμναστήριο ήταν ανοιχτό οπότε τα ποδαράκια γυμνάστηκαν κανονικότατα. Αλλά να μιλήσω πρώτα για τα χτεσινά μου, καθώς επέσπευσα το cheat μου γιατί το μυαλό μου με τρέλαινε μέρες τώρα και είπα να το κάνω να ησυχάσω. Το έκανα, το ευχαριστήθηκα, αν και το στομάχι μου δεν μπόρεσε να πει το ίδιο... Έφαγα βέβαια τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά, εκτός φυσικά απ αυτό που πήρε τη θέση του, αλλά μέχρι σήμερα το πρωί ένιωθα μια χ καούρα και να φανταστείτε το πρωινό είναι το αγαπημένο μου γεύμα της ημέρας, το περιμένω πώς και πώς κάθε φορά. Ωστόσο δεν ξέρω τι έχω πάθει τις τελευταίες μέρες, μάλλον δεν μου κάνουν καλό τα ρεπό. Το Σάββατο ξύπνησα μόνη μου 5:30 το πρωί, χτες 7 παρά, σήμερα το ίδιο.... Πού θα πάει, από αύριο που ξαναδουλεύω θα στρώσω πιστεύω. Έκατσα επίσης και προγραμμάτισα πότε θα πάρω το week-off μου γιατί λόγω εξεταστικής και δουλειάς, υπάρχει εβδομάδα που δίνω 2 μαθήματα πολύ κοντά ημερομηνιακά, οπότε δεν θα τα καταφέρω όλα...

Τέλος πάντων, να μιλήσω για σήμερα. Ήμουν τυχερή ευτυχώς και έκανα τα squats μου κανονικά, αν και ήταν πάλι αυτή η τύπισσα εκεί και όταν έφτασα και την είδα, έβριζα από μέσα μου γιατί λέω όχι πια, δεν θα χάσω 2η βδομάδα τα squats! Αλλά χτύπησε τις μονές της στις άρσεις θανάτου με 120 κιλά και αφού κοπάνησε μπαμ-μπουμ, έφυγε. Εγώ σήμερα πάντως έκανα 1η φορά με την 20κιλη μπάρα (έπαιρνα πάντα τη 10κιλη) και χαζοχάρηκα. Στις ασκήσεις στα μηχανήματα δεν ανέβασα κιλά πουθενά, ήθελα να δώσω πόνο στα squats. Συν ότι επειδή ανεβαίνουν ανά 5 κιλά, μου φαίνεται δύσκολο να πάω σε τέτοια διαφορά προς τα πάνω, πρέπει να δυναμώσω κι άλλο. Αναλυτικά τώρα:

7:50

12:00
    2 αβγά, 40 γρ. βρώμη με 1/2 κ.γ. κανέλλα και 150 γρ. κεράσια

15:00
    90 γρ. κοτόπουλο ψητό, 65 γρ. μπασμάτι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:05 Πόδια
    4' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-5,5)

Leg curl 3X10 @ 15
    Leg extension 3X10 @ 25
    Πιέσεις προσαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις απαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις γλουτιαίων 3Χ10 @ 40, 45, 45
    Squats 5X10 @ 30, 35 τα υπόλοιπα 4 (καμιά ώρα θα με βρουν καθιστή έτσι κάτω που πάω :Ρ)
    Γάμπες στο μηχάνημα 4Χ10 @ 50

Κοιλιακοί και ραχιαίοι κανονικά...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-1) (Στην αρχή ήμουν φου και φου και νόμιζα ότι θα κλατάρω, αλλά τελικά δεν μασάνε ρε τα κορίτσια του bodybuilders.gr!)

95 γρ. κοτόπουλο ψητό με 306 γρ. πατάτα βραστή

Σαλάτα μαρούλι με 1 αγγούρι, ξύδι και 1 κ.γ. ελαιόλαδο και 200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 137/235/51 ~ 1966 θερμίδες

Υ.Γ: Ε ρε φαί που πέφτει όταν είμαι τα πρωινά στο σπίτι! Από αύριο πίσω στα συνηθισμένα...:Ρ Επίσης να ξέρετε ότι έχει να πέσει πολύ κοτόπουλο αυτή τη βδομάδα, θα βγάλω φτερά.
    Last edited by Elena29; 09-06-14 at 22:24.

Senior Bodybuilder

Καλησπέρα καλησπέρα! Σήμερα ευτυχώς ξύπνησα στην ώρα μου με το ξυπνητήρι, φουλ μέρα, μπορώ να πω ότι κλάταρα... Αφού στην αρχή σκεφτόμουν ότι θα μου βγει χάλια η προπόνηση σήμερα και πήγα με αρνητική προδιάθεση αλλά ευτυχώς ενώ στο στήθος έμεινα σταθερή σε νούμερα/απόδοση, στους δικέφαλους κατάφερα και έκανα όλα τα σετ με αλτήρες στα 6 κιλά, οπότε χάρηκα. Την πλήρωσε λιγάκι το αερόβιο βέβαια γιατί πραγματικά δεν ξέρω γιατί μου έχει βγει τέτοια κούραση σήμερα... Ένιωσα και μια μικρή αίσθηση πείνας την ώρα των κοιλιακών... :Ρ Αλλά εντάξει, μετά μου πέρασε. Νιώθω πάντως ότι ο μεταβολισμός δουλεύει καλά και θέλω να πω για να το δουν και όσα κορίτσια φοβούνται τις θερμίδες και έχουν αμφιβολίες: πραγματικά εφόσον βάζεις πρόγραμμα και όλο και δίνεις πόνο στο γυμναστήριο, το σώμα το ζητάει μόνο του το φαγητό και μαλιστα με τον καιρό συνηθίζεις στα ''καθαρά'' και αποκτάς γενικά πολύ διαφορετική σχέση με το φαγητό. Προσωπικά, ενώ τρώω σχεδόν τα ίδια κάθε φορά, έχω καταντήσει να κάνω σαν την Ψυχούλη στο ''σεφ στον αέρα'' που κάθε φορά που δοκιμάζει κάποιο πιάτο, αρχίζει τα ''μμμμμμ''! Χαχαχα! Συν ότι με λίγη υπομονή κι επιμονή, βλέπεις κάθε βδομάδα το σώμα σου να αλλάζει, ξέρεις ότι όλο αυτό το έχεις φτιάξει εσύ με άσκηση και φαγητό και καμαρώνεις διπλά.

Για να μην σας κουράζω με τη φλυαρία, πάμε στο ψητό:

8:10

12:00
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη, 1 κ.γ. κανέλλα)

90 γρ. κοτόπουλο ψητό, 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:05 Στήθος-Δικέφαλοι

Πιέσεις ίσιου πάγκου 3Χ10 @ 20, 23, 23
    Πιέσεις σε επικλινή με αλτήρες 3Χ10 @ 8
    Pull-over 3X10 @ 8
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 25 (από τη μέρα που έχω πιάσει τα 25 και τα πάω βόλτα, έχω αγαπήσει το πεκ ντεκ!)

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 12, 12, 10
    Κάμψεις με αλτήρες εναλλάξ 3Χ10 @ 6
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 6

Κοιλιακούς και ραχιαίους κλασσικά...

Αερόβια: 10' ποδήλατο (ένταση 4, ταχύτητα 35-37) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

90 γρ. κοτόπουλο ψητό με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

1 αγγούρι, 1 κόκκινη πιπεριά και ~190 γρ. total 2% με 20 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 137/226/47 ~ 1895 θερμίδες (τι σας έλεγα; :Ρ)

Junior Bodybuilder elena09's Avatar

Ελενακι τι κάνεις??
    Λοιπόν όταν λέω ότι σε εχω για παράδειγμα,κάτι ξέρω!
    Σε ολα όμως!! Μπράβο για την σωματική αλλαγή,είσαι σούπερ! Και ποιος σε πιάνει!
    Αυτό με το φαγητό,πόσο συμφωνώ! Μόλις ξεκίνησα νά γυμναζομαι συστηματικά,άλλαξε η όρεξη μου,ρυθμίστηκε και στο τρίωρο και πλέον πεινάω πάντα σαν τρελή όταν έρχεται η ώρα.
    Όλα είναι θέμα συνήθειας και το σώμα μας ανταποκρίνεται στη νέα υγιεινή πραγματικότητα!
    Αφού τρώω με φίλους,περνάνε τρεις ώρες και ξανα πεινάω,οπότε βγαζω το επόμενο φαγητό και όλοι συγκλονίζονται,"μα μόλις τώρα έφαγες κλπ κλπ " αλλά δεν είναι έτσι,εμείς κάνουμε καυσεις φίλοι μου!
    Πάλι με έπιασε η λογοδιαρροια ,σκαω! Καλό βράδυ!!

Senior Bodybuilder

Καλώς την! :) Όπως τα λες είναι, έχει πλάκα που περνάει το 3ωρο, πεινάμε και αναρωτιούνται τι στο καλό μας συμβαίνει. :Ρ Και σε παρακαλώ, σε δικό μου λογκ είσαι και μιλάς για λογοδιάρροια;! Χαχα! Μιλάμε ελεύθερα εδώ! Σε ευχαριστώ πολύ για την όλη εμψύχωση πάντως, μετράει πολύ!

Πάμε τώρα στα διατροφογυμναστηριακά μας. Να μιλήσω για χτες που ήταν off μέρα, είχε κούραση, ποδαρόδρομο, σήμερα είναι πιασμένες οι γάμπες μου από μπροστά γιατί χτες φορούσα καλοκαιρινά φλατ παπούτσια και με τόσο περπάτημα δεν ήταν καλή ιδέα... Διατροφικά ήμουν λίγο χαμηλά σε θερμίδες (υδατάνθρακα βασικά) μιας και δεν είχα χρόνο να καταστρώσω το πλάνο μου στο fitnesspal να δω τι πρέπει να ανεβάσω, οπότε κινήθηκα βάσει μερικών στάνταρ ποσοτήτων που έχω. Κινήθηκα περίπου στις 1768 θερμίδες πάντως με macros 135/189/52.

Σήμερα η μέρα είχε κλασσικά προπόνηση ώμων και τρικεφάλων... Έχω κάποιες παρατηρήσεις/σκέψεις που θέλω να μοιραστώ. Καταρχάς εδώ και 2-3 μέρες έχω μια ενόχληση στον αριστερό καρπό εκεί κοντά στο κόκκαλο που είναι στο τέλος της ωλένης (δεν ξέρω απ αυτά κιόλας και δεν βρίσκω και σε εικόνες που ψάχνω πώς λέγεται...) και δεν καταλαβαίνω από τι μπορεί να είναι, δεν θυμάμαι αν ενοχλήθηκα πουθενά σε καμιά προπόνηση. Σκέφτομαι μήπως έκανα καμιά απότομη κίνηση στη δουλειά. Επίσης έχω αρχίσει και κουράζομαι σωματικά... Δεν έχω πρόβλημα με τη δύναμη και τα βάρη, καθώς ανεβαίνω σταδιακά, αλλά στη μετάβαση κοιλιακών-αερόβιας, αρχίζω και τα φτύνω. Σήμερα στο διάδρομο στην αρχή νόμιζα ότι θα μπουρδουκλωθούν τα πόδια μου και θα φάω καμιά τούμπα. Τελικά τα κατάφερα βέβαια, πιέστηκα και το έβγαλα το μισαωράκι μου, αλλά κουράζομαι αυτές τις μέρες με το συνδυασμό δουλειάς-διαβάσματος-γυμναστηρίου και δεν βρίσκω πολλές ευκαιρίες να αναπληρώνω ύπνο, οπότε σκέφτομαι μήπως το σώμα μου μου χτυπάει τίποτα καμπανάκια... Πάντως έχω προγραμματισμένη week-off στις 23-29 του μήνα σίγουρα λόγω εξεταστικής και θα δω πώς θα μου βγουν τα διαβάσματα μήπως χρειαστεί να το παρατείνω. Τέλος πάντων, έχουμε χρόνο γι αυτά. Και τέλος για να πω και για τις σκέψεις μου, η 1η έχει να κάνει με το χαμό των ημερών που σκέφτομαι μήπως μπορώ να ενισχύσω τον οργανισμό με κάτι επιπλέον της διατροφής και της πολυβιταμίνης που παίρνω. Πχ κάποια προσοχή στην ενυδάτωση; Κάποιο εξτρά συμπλήρωμα; Και 2η σκέψη είναι ότι σκέφτομαι μετά την εξεταστική να κινηθώ πιο οργανωμένα, αλλά θα τα πούμε αυτά εν καιρώ.

Προς το παρόν σήμερα έχουμε και λέμε:

8:20

13:00
    Πιτάκι (3 ασπράδια, 1 κρόκος, 50 γρ. βρώμη, 1 κ.γ. κανέλλα) και 100 γρ. φράουλες

98 γρ. μπιφτέκι, 65 γρ. ρύζι καστανό (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:15 Ώμοι-Τρικέφαλοι

Προβολές με αλτήρες εναλλάξ 3Χ10 @ 6
    Εκτάσεις με αλτήρες - σκυφτή θέση 3Χ10 @ 4, 5, 5

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 1Χ10 @ 5, 1Χ7 @ 5, 1Χ8 @ 4 (δοκιμές έκανα με τα 5άρια και κλάταρα λίγο :Ρ)
    Βυθίσεις σε πάγκους 3Χ10
    Πιέσεις τροχαλίας - τριγωνική λαβή 3Χ10 @ 30

Κοιλιακοί και ραχιαίοι...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 5-8,5, κλίση 0-1)

90 γρ. ψητό κοτόπουλο με 70 γρ. ρύζι άσπρο (ωμή ζύγιση)

Σαλάτα μαρούλι με 1 αγγούρι, 1 κ.γ. ελαιόλαδο, ξύδι και 100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών με 10 γρ. φυστικοβούτυρο

Σύνολο: 133/223/50 ~ 1898 θερμίδες

(Συγχωρέστε με για την έκθεση, επηρρεάστηκα απ τις πανελλήνιες :Ρ)

Senior Bodybuilder

η ενόχληση στο καλάμι σου βγαίνει κατά τη διάρκεια του αερόβιου προγράμματος στο διάδρομο καθόλου;

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Demetra View Post
    η ενόχληση στο καλάμι σου βγαίνει κατά τη διάρκεια του αερόβιου προγράμματος στο διάδρομο καθόλου;
    Δεν με ενόχλησε στο αερόβιο καθόλου... σήμερα πάλι με ενοχλεί.

Senior Bodybuilder

Τα φλατ παπουτσια ειναι και γω το βιωνω, στην εσωτερικη καμαρα του πελματος κ χτυπαει κ στν αστραγαλο

Senior Bodybuilder

Μιας που είναι ενεργό το λογκ σήμερα και μιας που χτες έθεσα θέμα συμπληρωμάτων, διάβαζα στις πρώτες μου σελίδες συμβουλή της Ειρήνης ότι μπορώ να παίρνω πολυβιταμίνες και εφόσον δεν τρώω μέρα παρά μέρα ψάρι, να πάρω και fish oil. Δεν έχω ιδέα βέβαια από μάρκες, τιμές και δοσολογία και κατά πόσο το μετράω στα macros... Μια φίλη μου παίρνει της Warrior Lab. Eίναι καλά; Αξίζει γενικά να επενδύσω σε ένα τέτοιο συμπλήρωμα; Με ενδιαφέρει ό,τι κάνω να το κάνω σωστά και θέλω γενικά να δίνω κάθε φορά νέα ώθηση και κίνητρα στον εαυτό μου, οπότε έχω αρχίσει και ψάχνω...

Και μιας που γράφω, ας πω κιόλας ότι σήμερα διατροφικά έπιασα γύρω στις 1798 θερμίδες με macros 136/203/50, μου πήγε και καλά το διάβασμα ευτυχώς και τώρα θα ετοιμαστώ σιγά σιγά για ύπνο γιατί αύριο εκτός από διάβασμα, έχει και προπόνηση πλάτης και θέλω να δώσω πόνο! Καλό βράδυ!

Senior Bodybuilder

Καλησπέρα σε όλους! Σάββατο σήμερα και η μέρα, εκτός από ζέστη και διάβασμα, είχε και πλάτη. Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει, μάλλον έχω συνηθίσει το πρωινό ξύπνημα και ξυπνάω 7 παρά κάτι αυτές τις μέρες. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι χαλάω λιγάκι τα ωράρια των γευμάτων αλλά εντάξει, είναι μικρές οι χρονικές αποκλίσεις για να χαλάει ουσιαστικά κάτι. Τουλάχιστον εκμεταλλεύομαι το γεγονός ότι είμαι σπίτι, διαβάζω στην ησυχία μου και ρίχνω και 1 ωρίτσα ύπνο το μεσημέρι πριν το φαγητό.

Προπονητικά τώρα, με τέτοιο καιρό πίστευα ότι πωπω πώς θα βγάλω προπόνηση που θα κάνει ζέστη εκεί μέσα, που θα βαρεθώ, που που που. Αλλά ευτυχώς αφενός ήταν αρκετά άδειο το γυμναστήριο, αφετέρου είχαν κλειστές τις κουρτίνες και τον κλιματισμό σε καλά επίπεδα, οπότε είπα να προσθέσω άλλη 1 ασκησούλα (τις οπισθολαίμιες στην τροχαλία συγκεκριμένα που κανονικά δεν υπάρχουν στο πρόγραμμά μου) και απλά σερνόμουν λίγο στην αρχή στο αερόβιο. Αυτό το πράγμα... Κάνω και αυτή τη βδομάδα κανονικά (μάλλον θα μετακινήσω την προπόνηση του Σαββάτου για Παρασκευή γιατί θέλω να κάνω κάτι άλλο το Σάββατο το απόγευμα) και την επόμενη έχει off γιατί αν δεν μας ταράξουν στις απεργίες πάλι, η εξεταστική θα είναι στα ντουζένια της. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

11:35
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1 κ.γ. κανέλλα και 150 γρ. κεράσια

14:50
    90 γρ. μπιφτέκι μοσχαρίσιο, 65 γρ. μπασμάτι (ωμή ζύγιση), λίγη μουστάρδα, 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:00 Πλάτη

Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας - ανοιχτή λαβή 3Χ10 @ 30
    Οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας 3Χ10 @ 30
    Χαμηλή κωπηλατική - κλειστή λαβή 3Χ10 @ 30
    Άρσεις θανάτου 3Χ10 @ 14, 17, 17
    Κωπηλατική με αλτήρες 3Χ10 @ 7

Αυτή τη φορά έκανα πρώτα ραχιαίους και μετά κοιλιακούς.

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-1)

19:55
    115 γρ. τόνο με 295 γρ. βραστή πατάτα (1 κομματάκι ακόμα χρειαζόμουν να πάρει)

Σαλάτα μαρούλι με 1 αγγούρι και 1 μικρό καρότο, ξύδι, 1 κ.γ. ελαιόλαδο, 100 γρ. cottage cheese 4,5% λιπαρών με 15 γρ. φυστικοβούτυρο

Σύνολο: 138/235/50 ~ 1918 θερμίδες

Επανέρχομαι Δευτέρα με εκθεσούλα (προγραμματισμένη μέτρηση alert! :P). Kαλό βράδυ!
    Last edited by Elena29; 14-06-14 at 22:24.

Senior Bodybuilder

Χαιρετώωω! Η εβδομάδα ξεκινάει με την εκθεσούλα που υποσχέθηκα. Κλασσικά να πω ότι χτες Κυριακή, όντας off μέρα, κατάφερα γύρω στις 1829 θερμίδες με macros 141/207/50, όλα καλά κι όλα ωραία. Κατά δεύτερον να πω ότι πάει, μου έμεινε το συνήθειο τώρα και ξυπνάω απ τις 7 παρά το πρωί. Σήμερα ξύπνησα 6:30, έτσι από μόνη μου. Δεν με πειράζει βέβαια γιατί είναι ήσυχο το σπίτι, μπορώ και διαβάζω, κάνω και το καφεδάκι μου... (μερακλού στα καλά καθούμενα :Ρ) Το θέμα μας σήμερα είναι ότι έπεσε μέτρηση με μεζούρα και ζύγισμα, καθώς πέρα απ αυτά και τον καθρέφτη, δεν έχω άλλα μέσα να αυτοτσεκάρομαι. Οπότε τι είδαν τα ματάκια μου: -1 κιλό απ τον περασμένο μήνα (απ τα 56 -> 55), -1 εκ. από στήθος, -1 εκ. από μέση, κοιλίτσα στα ίδια, -1 εκ. από περιφέρεια, -0,5 εκ από μηρούς και -1 από μπράτσα. Αργά και σταθερά, καλά το πάω. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι είμαι σχεδόν στις ίδιες διαστάσεις με τον περασμένο Νοέμβρη που όμως ήμουν στα 53 κιλά. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Πάντως δεν ξέρω, από χτες το απόγευμα είμαι μες τη θετική ενέργεια. Ότι όλα είναι καλά, ότι όλα μπορώ να τα κάνω, δεν ξέρω τι κουνούπι παίζει να με τσίμπησε. :Ρ Αλλά χαίρομαι γιατί δεν ξέρω τι απ όλα μπορεί να φταίει, αν όλη αυτή η διαδικασία με έχει αλλάξει τόσο πολύ, πιστεύω είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Είναι ωραίο να νιώθεις ότι εξελίσσεσαι, ότι αποκτάς ψυχικές και σωματικές δυνάμεις και αλλάζει η όλη σχέση με τον εαυτό σου. Πραγματικά εύχομαι να μου συνέβαινε πιο νωρίς αυτό το πράγμα...

Στα διατροφικά-προπονητικά τώρα. Από φαγητό καλά, λίγο λάθος υπολογισμός με το νουά που φρόντισα το πολύ να το βάλω στο μεταπροπονητικό και να ''παίξω'' λίγο στο μεσημεριανό με συνδυασμούς φυτικής πρωτείνης και κότσαρα και έναν κρόκο να βρίσκεται, κατά τα άλλα όλα καλά και δω. 1η φορά με έπιασε νύστα σε προπόνηση, το ομολογώ, ήθελα να χασμουρηθώ. :Ρ Καλά μου βγήκε βέβαια αλλά πάλι έκανα 10' λιγότερο αερόβιο. Αναλυτικά:

7:45

11:15
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1 κ.γ. κανέλλα, 2 βερύκοκα και 1 μικρό νεκταρίνι

47 γρ. νουά (ναι, τόσα), 1 κρόκος, 65 γρ. μπασμάτι με 100 γρ. αρακά (ωμή ζύγιση) και λίγο πριν 1 καροτάκι για το μασούλημα βρε αδερφέ!

18:10 Πόδια
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6,5)

Leg curl 3X10 @ 15
    Leg extension 3X10 @ 25 (ένιωσα πιο άνετη σήμερα με τα 25, αλλά τα 30 είναι μεγάλη διαφορά...)
    Πιέσεις προσαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις απαγωγών 3Χ10 @ 30
    Πιέσεις γλουτιαίων 3Χ10 @ 45
    Squat 5X10 @ 30, 35, 35, 35, 30
    Γάμπες στο μηχάνημα 4Χ10 @ 50

Κοιλιακοί και ραχιαίοι...

Αερόβια: 10' ποδήλατο (ένταση 4-5, ταχύτητα 35-38) + 10' διάδρομο (ταχύτητα 5-6,5)

20:15
    80 γρ. νουά και 285 γρ. πατάτα βραστή (ευτυχώς που δεν βγήκε παραπάνω γιατί 1η φορά δεν πεινούσα μετά το γυμναστήριο, σαν τούβλο κατέβηκε)

Σαλάτα μαρούλι με 1 αγγούρι, ξύδι, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ~170 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 134/237/49 ~ 1922 θερμίδες

Senior Bodybuilder

Μου αρέσει πάρα πολύ το διατροφικό σου πλάνο, θέλω να μάθεις και στο στομαχάκι μου να τρώει έτσι

Μια μικρή παρατήρηση, τα squat βάλτα ως πρώτη άσκηση. Είναι η τοπ άσκηση πολυαθρικών και απαιτεί περισσότερη ενέργεια (γλυκογόνο)
    αν την βάλεις πρώτη θα δεις πως θα ανεβάζεις κιλά στο πι και φι (θα δυναμώνεις και θα θες παραπάνω αντίσταση)

Φυστικοβούτυρο σήμερα δεν έχει;

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Μου αρέσει πάρα πολύ το διατροφικό σου πλάνο, θέλω να μάθεις και στο στομαχάκι μου να τρώει έτσι

Μια μικρή παρατήρηση, τα squat βάλτα ως πρώτη άσκηση. Είναι η τοπ άσκηση πολυαθρικών και απαιτεί περισσότερη ενέργεια (γλυκογόνο)
    αν την βάλεις πρώτη θα δεις πως θα ανεβάζεις κιλά στο πι και φι (θα δυναμώνεις και θα θες παραπάνω αντίσταση)

Φυστικοβούτυρο σήμερα δεν έχει;

Λοιπόν, αυτό για τα squats που λες το είχα σκεφτεί, αλλά κάπως ανάποδα, ότι ακριβώς επειδή είναι τέτοια άσκηση, να την αφήσω πιο προς το τέλος, για να μην τα φτύσω μετά και δεν αντέχω με τις υπόλοιπες. Πχ στα curls και στα extensions, αν τα αφήσω για πιο μετά, δεν θα βγάζω καλά τις επαναλήψεις, ακόμα και αν είμαι στα ίδια κιλά. Χτες ας πούμε φαίνεται πήγαινα πιο κάτω ακόμα και με τα 35 κιλά στις τελευταίες 2-3 επαναλήψεις ένιωθα ένα ζορισματάκι. Σιγά σιγά θα τα ανεβάζω όλα. Προς το παρόν έχω σκεφτεί κάποιες αλλαγές, να κάνω το off μου πρώτα και έρχεται η ώρα για καινούριο πρόγραμμα...

Όσο για το φυστικοβούτυρο όχι, ούτε χτες ούτε σήμερα γιατί δεν θα μου χωρούσε καλά στο πλάνο. Ακριβώς επειδή με αυτό και το ταχίνι έχω λατρεία, θέλω όταν βάζω, να ΒΑΖΩ! Οπότε από το να βάλω λιγότερο, καλύτερα να βάλω αμύγδαλα που ελέγχω καλύτερα το ζύγισμα και την ποσότητα, παρά ταχίνι ή φυστικοβούτυρο. Συν ότι επειδή αυτό που παίρνω είναι το γνωστό Calve του σουπερμάρκετ το οποίο δεν είναι και πολύ αθώο, λόγω υδρογονωμένων λιπαρών, πιστεύω δεν είναι για κάθε μέρα. Όταν τελειώσει, θα πάρω εκείνο που είχα βρει στα βιολογικά. Ίδια τιμή (4,17 ευρώ παρακαλώ!) και συστατικά μόνο φυστίκια και αλάτι. ;)

Επανέρχομαι το βραδάκι με στήθος-δικέφαλους.

Senior Bodybuilder

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έδινα μεγάλη βαρύτητα στα Squat. Είναι μια από τις ΤΟΠ ασκήσεις που γυμνάζουν τα πάντα όλα (και τα κοάλα)
    Θα έδινα πόνο σε σημείο να φτύνω αίμα και να μου κελαηδάνε πουλάκια. Θα έκανα ένα 3' διάλειμμα και θα έμπαινα στις υπόλοιπες ασκήσεις.
    Έχεις πολύ καλή διατροφική βάση για να ξεμείνεις από γλυκογόνο.

Senior Bodybuilder

Χαχα βρε Δήμητρααα! Να δω ποιος θα με σηκώνει μετά, δεν βρίσκω λόγο να το σκληρύνω τόσο το παιχνίδι εφόσον ό,τι κάνω αποδίδει. Κάνω γενικά κλασσικές ασκήσεις όπως βλέπετε, τα σετ μου, τις επαναλήψεις μου όπως είναι στο πρόγραμμα (εντάξει, πειράζω πού και πού ορισμένα πράγματα), να κάνω σωστά την εκτέλεση, να έχω επίγνωση της δύναμης και της δουλειάς που κάνω και θα έρθουν και οι ταρζανιές κάποια στιγμή. :Ρ

Να ξεκινήσω όμως τη σημερινή περιγραφή κάπως έτσι: ΑΑΑΑΑΑΑΧ! Μα κάθε φορά η κάθε προπόνηση θα γίνεται και καλύτερη. Πώς να μην σου φτιάχνει το κέφι μετά, πώς η ψυχολογία και το γυμναστήριο να μην πηγαίνουν χεράκι-χεράκι; Και μιας που είπα χεράκι-χεράκι, ναι, δικέφαλους έκανα σήμερα και στήθος. Και πάνω που σκεφτόμουν ότι έχω ''κολλήσει'' σε κάποιες ασκήσεις, τσουπ το Ελενάκι, πιάνει τα σιδερικά και κάνει χαμό. Εντάξει, ξεκαβαλάω τώρα και μπαίνω στο ψητό:

11:35
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1 κ.γ. κανέλλα, 1 μικρό νεκταρίνι και 2 βερύκοκα

100 γρ. σολωμό ψητό, 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα, 1 κ.γ. ελαιόλαδο (κάθε μέρα ευτυχία το φαί παιδιά...!)

18:05 Στήθος-Δικέφαλοι
    5' ζέσταμα στο διάδρομο (ταχύτητα 4,5-6,5)

Πιέσεις ίσιου πάγκου 3Χ10 @ 23
    Πιέσεις στον επικλινή με αλτήρες 3Χ10 @ 8
    Εκτάσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 6, 7, 7 (στο τελευταίο σετ ζορίστηκα αλλά τις έβγαλα τις επαναλήψεις μου ΚΥΡΙΑ!)
    Pull-over 3x10 @ 8, 10, 10
    Πεκ ντεκ 3Χ10 @ 25

Κάμψεις ίσιας μπάρας 3Χ10 @ 12
    Κάμψεις αλτήρων εναλλάξ 3Χ10 @ 6
    Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10 @ 6

Κοιλιακοί, ραχιαίοι ωραία και καλά...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 4,5-8, κλίση 0-2)

20:20

23:15
    200 γρ. total 2% με 10 γρ. αμύγδαλα και 1/2 κ.γ. κανέλλα και 1 αγγούρι, 1 πορτοκαλί πιπεριά και 1 καροτάκι

Σύνολο: 138/242/50 ~ 1931 θερμίδες

Κατέληξα σε κάτι για το αερόβιο σήμερα: εδώ κολλάει το ''όσο με πληγώνεις, τόσο με πορώνεις''. :Ρ Το τι χαρά είναι να τελειώνεις, μούσκεμα, όσο και αν βαριέσαι να το κάνεις, είναι άλλο πράγμα! Νομίζω το αγαπάω τελικά. Νομίζω έχω πάθει ''κρίση'' αυτοπεποίθησης. :Ρ Καλό βράδυ!

Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar

Ελενα τι ποστ μες στην αυτοπεποίθηση ειναι αυτο καλε!!!
    Μπραβο κοριτσι παντα τετοια!
    Να πω βεβαια πως πολυ ζήλεψα γο φαγητακι σου κ τις πλουσιες θερμιδεσ....κάποιος πεινάει λεμε ....
    No Wind - No Fun

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Ελενα τι ποστ μες στην αυτοπεποίθηση ειναι αυτο καλε!!!
    Μπραβο κοριτσι παντα τετοια!
    Να πω βεβαια πως πολυ ζήλεψα γο φαγητακι σου κ τις πλουσιες θερμιδεσ....κάποιος πεινάει λεμε ....
    Χαχα! Ευχαριστώ και ανταποδίδω! Αφενός χαίρομαι με αυτό που καταφέρνω κάθε μέρα, αφετέρου νομίζω πως γενικότερα έχω βρει τις ισορροπίες μου και έχω γίνει πιο θετικός άνθρωπος σε πολλά. Σίγουρα έχει συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό και η όλη ενασχόληση και η όποια αλλαγή έχω καταφέρει και το πιστεύω ότι είναι τρελή ψυχοθεραπεία. Αλλάζει η σχέση με το σώμα σου και με τον εαυτό σου γενικότερα, αποκτάς δύναμη και δυναμισμό, ανανεώνεσαι μέσα-έξω.
    Όσο για το φαγητό που λες, σήμερα σκεφτόμουν ότι είναι πολύ ωραία να τρως έτσι και να κάνεις τρελές καύσεις ταυτόχρονα. Αφού λέω εντάξει, σε λίγο θα καίω και σούπερ αμόλυβδη!

Θέλω πρώτα να κάνω κλασσικά μια αναφορά στη χτεσινή μέρα, αν και off. Καταρχάς χτες ξεκίνησα εξεταστική, παρ' όλα αυτά δεν χάλασα τη διατροφή καθόλου, έφαγα όλα μου τα γεύματα όπως έπρεπε και χτύπησα περίπου 1853 θερμίδες στα 143/209/51. Επίσης αγόρασα συμπλήρωμα λιπαρών οξέων με fish oil, λινέλαιο και έλαιο νυχτολούλουδου παρακαλώ της Power Health συγκεκριμένα, μιας που μου ήρθε φλασιά να μπω στο Attica και ψάχνοντας κατέληξα σε αυτό που έχει μέσα 30 κάψουλες και με 20% έκπτωση ήταν στα 14 ευρώ. Καθόλου άσχημα. Τα ξεκίνησα σήμερα μετά το 2ο γεύμα. Και να πω και το trivial της ημέρας: το βράδυ εντόπισα την 1η φλεβίτσα χαμηλά στην κοιλιά, εκεί στο κόκκαλο και ήμουν σε φάση ''οπα της!'' :Ρ Χαζή χαρά βρε παιδιά, με κάθε μικρή αλλαγή με πιάνει παιδικός ενθουσιασμός!

Σήμερα τώρα ξύπνησα κλασσικά νωρίς στην προσπάθεια να διαβάσω, από φαγητό όλα κομπλέ, λίγο λιγότερο μου βγήκε το κοτόπουλο αλλά δεν πειράζει. Τώρα προπονητικά κανονικά σήμερα θα έκανα ώμους και τρικέφαλους και σκεφτόμουν να έβαζα την πλάτη αύριο επειδή το Σάββατο που κάνω συνήθως, δεν θα μπορέσω να πάω. Όμως όπως είπα, λόγω εξεταστικής είπα να τα συμπτύξω σήμερα και να κάνω λίγο απ όλα γιατί υπάρχουν 2 προοπτικές: 1) Αν η εξεταστική γίνει κανονικά (επειδή άρχισαν απεργίες οι διοικητικοί υπάλληλοι από σήμερα), θα πάρω αυτή τη βδομάδα off εντελώς επειδή δίνω 2 μαθήματα και δεν θα προλάβω διάβασμα-δουλειά-γυμναστήριο. 2) Αν συνεχιστούν οι απεργίες, απλά θα ξεκουραστώ το π-σ-κ για να πάω Δευτέρα πρωί ούτως ή άλλως για εξετάσεις αίματος που θέλω και θα κάνω το πρόγραμμά μου μετά κανονικά. Οπότε βλέποντας και κάνοντας. Αναλυτικά:

11:40
    3 ασπράδια, 1 κρόκος, 45 γρ. βρώμη με 1 κ.γ. κανέλλα και 140 γρ. κεράσια

76 γρ. κοτόπουλο ψητό, 70 γρ. πλιγούρι (ωμή ζύγιση), 1 ντομάτα και 1 κ.γ. ελαιόλαδο

18:05 Πλάτη-Ώμοι-Τρικέφαλοι

Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας - ανοιχτή λαβή 3Χ10 @ 30, 35, 30
    Άρσεις θανάτου 3Χ10 @ 17, 20, 20

Γαλλικές πιέσεις με αλτήρες 3Χ10 @ 5, 4, 5 (στο 3ο σετ έβγαλα σχεδόν 9 για την ακρίβεια, ζορίστηκα)
    Βυθίσεις σε πάγκους 3Χ10 (στο 2ο έκανα τη 10η επανάληψη μισή :Ρ)

Κοιλιακοί και ραχιαίοι ως συνήθως...

Αερόβια: 30' διάδρομο (ταχύτητα 5-8, κλίση 0-3)

20:05

Σαλάτα μαρούλι με 1 πορτοκαλί πιπεριά, 1 κ.γ. ελαιόλαδο και ξύδι και ~190 γρ. total 2% με 15 γρ. ταχίνι και 1/2 κ.γ. κανέλλα

Σύνολο: 133/242/49 ~ 1941 θερμίδες

Θα επανέλθω τη Δευτέρα λογικά που θα έχω κάνει και τις εξετάσεις μου, θα ξέρω και τι μέλλει γενέσθαι με την εξεταστική... Καλό βράδυ σε όλους!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Ελενάκι εσύ μου γλίτωσες σε όλες τις άλλες κορασίδες ευχήθηκα εκτός απο σένα!!Πολλά μπράβο για την πρόοδο σου κούκλα μου κ εύχομαι κ σ εσένα ότι καλύτερο κ να σαι γερή κ δυνατή κάθε μέρα κ πιο πολύ!!Πάω να κάνω ντου στν κότα είδα τα φαγητάκια κ άρχισε να τρέχει το σαλάκι Τα φιλιά μου κ τν καληνύχτα μου!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Senior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Renesis View Post
    Ελενάκι εσύ μου γλίτωσες σε όλες τις άλλες κορασίδες ευχήθηκα εκτός απο σένα!!Πολλά μπράβο για την πρόοδο σου κούκλα μου κ εύχομαι κ σ εσένα ότι καλύτερο κ να σαι γερή κ δυνατή κάθε μέρα κ πιο πολύ!!Πάω να κάνω ντου στν κότα είδα τα φαγητάκια κ άρχισε να τρέχει το σαλάκι Τα φιλιά μου κ τν καληνύχτα μου!
    Χαχα! Σε ευχαριστώ πολύ! Καλές προπονήσεις, καλές μάσες και θα τους πετύχεις και συ τους στόχους, έχεις έρθει στο σωστό μέρος! ;) Καληνύχτα!

Senior Bodybuilder

Είπα να κάνω ένα ποστ και μετά να πάω για ύπνο, απλά και μόνο για να μοιραστώ κάποιες σκέψεις του σκ... Λόγω εξεταστικής λοιπόν, είχα πει πως αυτή τη βδομάδα που έρχεται, θα την πάρω off. Δεν ξέρω εν τέλει τι θα παιχτεί με τις απεργίες, οπότε αν αύριο το πρωί μάθω ότι είμαστε κλειστά, το απόγευμα θα πάω προπόνηση κανονικά. Το πρωί έχω πει να πάω για εξετάσεις αίματος για να τσεκάρω σίδηρο, φερριτίνη, αιμοσφαιρίνη κτλ που το έχω αμελήσει τόσο καιρό. Οπότε αυτή τη στιγμή έχω αρχίσει και νιώθω ένα κενό στο στομάχι, δεδομένου ότι δεν έχω φάει βραδινό. :Ρ Γενικά σήμερα ενώ έφαγα καθαρά, έχω φάει πολύ λίγο, δεν ένιωθα πείνα, δεν είχα και πολλά κέφια γενικότερα. Προσπαθούσα να διαβάσω, έφευγε το μυαλό μου εντελώς, άνοιγα κάθε τρεις και λίγο να τσεκάρω τα της σχολής...

Το θέμα ήταν χτες, Σάββατο. Ήρθε νωρίς το πρωί πάνω η γιαγιά μου μες την καλή χαρά κρατώντας ένα κουτί με τούρτα παγωτό. Μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι είχα γενέθλια, τα οποία είναι σε 1 βδομάδα. Στεναχωρέθηκα εκείνη τη στιγμή γιατί δεν περίμενα να μπερδευτεί έτσι. Οπότε όπως καταλάβατε, το απόγευμα έφαγα τούρτα. :Ρ Σκέφτηκα ότι δεν πειράζει, προκειμένου να τη στεναχωρέσω που το έκανε με τόση χαρά και αγάπη, καλύτερα να κάνω ένα συγυρισμένο cheat και να τη βγάλω στα γενέθλιά μου με γιαουρτάκι. Γιατί μετράει πολύ περισσότερο η χαρά που δίνουμε και μας δίνουν οι δικοί μας άνθρωποι, παρά πότε θα κάνουμε cheat ή όχι. Γενικά έχω χαλαρώσει πολύ με το όλο θέμα, δεν τρελαίνομαι πια. Φυσικά και θα είμαι συνεπής σε αυτό που κάνω γιατί το κάνω για μένα και το γουστάρω που λένε. Όμως εφόσον το κάνω στα δικά μου μέτρα και με τον δικό μου ρυθμό, έχοντας την επίγνωση του τι έχω καταφέρει και του τι θα καταφέρω ακόμα, ξέρω πως ούτε θα χαλάσω αυτό που έχω φτιάξει, ούτε θα ωφελήσει σε τίποτα να χαλάσω την καρδιά μου για ένα cheat. Ε και επειδή ήταν ασπριδερή τούρτα με φράουλα από πάνω, είπα να πάρω και 1 nutella να φάω για το καλό. Ε και το βράδυ που ήμασταν με μια φίλη μου, μας τη βάρεσε ξαφνικά, πήραμε το αυτοκίνητο και πήγαμε και χτυπήσαμε και 1 cheeseburger με μερικές πατάτες. Δεν μετάνιωσα για τίποτα. Γευστικά τα ευχαριστήθηκα όλα και θα πάω βουρ για νέες προπονήσεις, καθαρή διατροφή στα πρότυπα που έχω και επανέρχομαι αύριο με ενημέρωση για τις εξετάσεις αίματος και την απάντηση στο ερώτημα ''θα έχει πόδια η Δευτέρα ή μπα;'' Χαχα! Καλό σας βράδυ!

Page 7 of 63 FirstFirst ... 345678910111757 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)