Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 49
  1. #1
    New Member savvas888's Avatar
    Join Date
    23-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    66

    Default Fish Oil ή Omega 3

    Καλησπερα, σκεφτομαι τελευταια να παρω fish oil μιας και αυτα που ειχα τελειωσαν...
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει ποια η διαφορα μεταξυ fish oil και omega 3, γιατι εψαξα αλλα δεν βρηκα ακρη!
    Και αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα μεταξυ των: ENTERIC fish oil (softgels) της ΟΝ και του ULTRA OMEGA 3 της NOW???
    YEAH BUDDY!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πάρε τα ultra omega της NOW.

    Τα fish oil, υποτίθεται ότι έχουν όλα τα λιπαρά ψαριών. Άρα και τις λιποδιαλυτές βιταμίνες. Ενώ τα Ω3 συμπληρώματα, υποτίθεται ότι έχουν μόνο τα λιπαρά οξέα που ανήκουν στην κατηγορία των Ω3.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member savvas888's Avatar
    Join Date
    23-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    66

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση cuban, μπορεις να μου πεις και ποιες ειναι οι ποιο καταλληλες ωρες για να παιρνω τα omega 3 και τις πολυβιταμινες....
    Μεχρι τωρα επαιρνα τα fish oil πριν τον υπνο, εκανα καλα?
    YEAH BUDDY!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ποιες ώρες κάνεις προπόνηση ?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member savvas888's Avatar
    Join Date
    23-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    66

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ποιες ώρες κάνεις προπόνηση ?
    9-11 το βραδυ αλλα κοιμαμαι αρκετα αργα, κατα τις 3!
    YEAH BUDDY!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ΟΚ φίλε μου. Καλύτερα παίρνε την πολυβιταμίνη σου στο πρωινό γεύμα και τα Ω3 στο δεκατιανό σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    New Member savvas888's Avatar
    Join Date
    23-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    66

    Default

    Eγινε cuban, ευχαριστω και παλι.
    YEAH BUDDY!!!

  8. #8
    Pumping Iron giannis22's Avatar
    Join Date
    23-09-13
    Location
    Larissa
    Posts
    469

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    ΟΚ φίλε μου. Καλύτερα παίρνε την πολυβιταμίνη σου στο πρωινό γεύμα και τα Ω3 στο δεκατιανό σου.
    cuban υπαρχει καποια συγκεκριμενη συγκεντρωση dha και epa που πρεπει αν λαμβανουμε την ημερα?

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ιδανικά, θα έλεγα 3 γρ ημερησίως, συνολικά και από τα 2 (EPA+DHA).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Να ρωτήσω και γω, γενικά για τέτοιου είδους συμπληρώματα, είναι καλύτερα να τα παίρνουμε από φαρμακείο ή από καταστήματα συμπληρωμάτων;

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Το ίδιο είναι Έλενα. Απλά στο φαρμακείο, συνήθως είναι πιο ακριβά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Επαναφέρω λιγάκι το θέμα μιας και το ξαναβρήκα στο search... Ψάχνω αυτές τις μέρες να βρω fish oil με καλή αναλογία ποιότητας-τιμής. Της Now που αναφέρατε μου φάνηκαν ακριβά... Σίγουρα ό,τι δίνεις παίρνεις κιόλας, απλά ήθελα να ρωτήσω τι υπάρχει σε πιο προσιτό οικονομικά, μιας και από μάρκες είμαι άσχετη.

  13. #13
    Junior Bodybuilder Zorba_The_Freak's Avatar
    Join Date
    06-06-14
    Posts
    118

    Default

    Πιο καλή αναλογια ποιότητας/τιμής απο τα ultra της now δεν νομιζω οτι υπαρχει...
    ___________
    Γιώργος Μ.

  14. #14
    Junior Bodybuilder memory's Avatar
    Join Date
    28-10-13
    Location
    Basildon, Essex UK
    Posts
    166

    Default

    μιας και λεμε για Ω3 cuban ηθελα να πω απλα οτι εγω τροω καθε μερα ψαρι το οποιο εχει στα 100 γραμαρια 3.9γρ Ω3 και επισης μια καψουλα 1000mg fish oil . υπαρχει καποιο οριο στα γρ/μερα των Ω3 η οχι?

    επισης ηθελα να πω αυτο που λετε ολοι παρε σολομο για τα λιπαρα του.. εψαξα και ειδα οτι ο σολομος που περνω εχει στα 100γρ μονο 1γρ Ω3 ενω αυτο που τροω εγω 3.9γρ αρα γτ να αλαξω ? καλητερα δεν ειναι αυτο που περνω εγΩ?
    Everything Works But Nothing Works Forever


  15. #15
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Επαναφέρω λιγάκι το θέμα μιας και το ξαναβρήκα στο search... Ψάχνω αυτές τις μέρες να βρω fish oil με καλή αναλογία ποιότητας-τιμής. Της Now που αναφέρατε μου φάνηκαν ακριβά... Σίγουρα ό,τι δίνεις παίρνεις κιόλας, απλά ήθελα να ρωτήσω τι υπάρχει σε πιο προσιτό οικονομικά, μιας και από μάρκες είμαι άσχετη.
    Εγώ παίρνω αυτό : http://www.iherb.com/Natural-Factors...oz-237-ml/2646

    Είναι πολύ οικονομικό, αλλά είναι υγρό. Όχι κάψουλες.

    Quote Originally Posted by memory View Post
    μιας και λεμε για Ω3 cuban ηθελα να πω απλα οτι εγω τροω καθε μερα ψαρι το οποιο εχει στα 100 γραμαρια 3.9γρ Ω3 και επισης μια καψουλα 1000mg fish oil . υπαρχει καποιο οριο στα γρ/μερα των Ω3 η οχι?

    επισης ηθελα να πω αυτο που λετε ολοι παρε σολομο για τα λιπαρα του.. εψαξα και ειδα οτι ο σολομος που περνω εχει στα 100γρ μονο 1γρ Ω3 ενω αυτο που τροω εγω 3.9γρ αρα γτ να αλαξω ? καλητερα δεν ειναι αυτο που περνω εγΩ?
    Αφού λαμβάνεις σχεδόν 4 γρ Ω3 από ψάρι, δεν έχεις λόγο να πάρεις και την κάψουλα ! Κόψτη. Τα Ω3, δεν χρειάζονται σε δόσεις άνω των 4 γρ την ημέρα.
    Αν ξεφύγουμε σε δόσεις, μπορούν να αραιώσουν το αίμα. Αυτό δεν το θέλουμε....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Αντώνη, για το fish oil της ΟΝ τι γνώμη έχεις; Είναι σε καλή τιμή γενικά και δεδομένου ότι σαν μάρκα είναι αρκετά αξιόπιστη (αν κρίνω από το πόσοι παίρνουν whey από κει), ήθελα να πάρω μια γνώμη...

    Και 2η ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες στον memory: Δηλ αν πχ μια μέρα έχουμε ψαρικό στο μενού, σολωμό ας πούμε, και παίρνουμε συμπλήρωμα fish oil, εκείνη τη μέρα δεν θα το πάρουμε;

  17. #17
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα fish oil της ON, είναι καλά. Απλώς υπολόγιζε ότι χρειάζεσαι 4-5 κάψουλες την ημέρα.

    Αν τα γρ των EPA+DHA που λαμβάνεις από τα ψάρια σου τη συγκεκριμένη ημέρα, φτάνουν τα 3 γρ, τότε δε χρειάζεσαι το συμπλήρωμα. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις μικρότερη δόση του συμπληρώματος, ώστε να συμπληρώσεις τα 3 γρ EPA+DHA.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #18
    Junior Bodybuilder memory's Avatar
    Join Date
    28-10-13
    Location
    Basildon, Essex UK
    Posts
    166

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Εγώ παίρνω αυτό : http://www.iherb.com/Natural-Factors...oz-237-ml/2646

    Είναι πολύ οικονομικό, αλλά είναι υγρό. Όχι κάψουλες.



    Αφού λαμβάνεις σχεδόν 4 γρ Ω3 από ψάρι, δεν έχεις λόγο να πάρεις και την κάψουλα ! Κόψτη. Τα Ω3, δεν χρειάζονται σε δόσεις άνω των 4 γρ την ημέρα.
    Αν ξεφύγουμε σε δόσεις, μπορούν να αραιώσουν το αίμα. Αυτό δεν το θέλουμε....
    ok, επισης ηθελα να πω αυτο που λετε ολοι παρε σολομο για τα λιπαρα του.. εψαξα και ειδα οτι ο σολομος που περνω εχει στα 100γρ μονο 1γρ Ω3 ενω αυτο που τροω εγω 3.9γρ αρα γτ να αλαξω ? καλητερα δεν ειναι αυτο που περνω εγΩ?
    Everything Works But Nothing Works Forever


  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    ^^ Ναι
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Τα fish oil της ON, είναι καλά. Απλώς υπολόγιζε ότι χρειάζεσαι 4-5 κάψουλες την ημέρα.

    Αν τα γρ των EPA+DHA που λαμβάνεις από τα ψάρια σου τη συγκεκριμένη ημέρα, φτάνουν τα 3 γρ, τότε δε χρειάζεσαι το συμπλήρωμα. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις μικρότερη δόση του συμπληρώματος, ώστε να συμπληρώσεις τα 3 γρ EPA+DHA.
    Πάνω σε αυτό που είπες για τις κάψουλες, βρέθηκα σήμερα στο κέντρο και μπήκα στο Attica επειδή μου ήρθε φλασιά ότι έχουν χώρο με φαρμακευτικά είδη και είδη διατροφής βιολογικά και τέτοια. Οπότε έριξα μια ματιά και είχαν το fish oil της Now που αναφέρατε παραπάνω στα 27 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Βρήκα όμως και αυτό εδώ της Power Health και ήταν με έκπτωση 20% (από 17 ευρώ στα 14) και αποφάσισα να το πάρω. Έχει 30 κάψουλες μέσα και αναφέρει ότι η δόση είναι 1 την ημέρα οπότε σκέφτηκα ότι συμφέρει συγκριτικά με τις άλλες μάρκες που λένε να παίρνεις 2-3 κάψουλες την ημέρα αλλά έχουν μέσα 60 ή 100. Έχει και λιπαρά οξέα από άλλες πηγές, ορίστε και link:
    http://www.powerhealth.gr/product/omega-3-6-9/

    Όπως και να 'χει, πιστεύω καλό θα μου κάνει. Το πολύ να πάρω άλλη μάρκα τον άλλο μήνα.

  21. #21
    New Member savvas888's Avatar
    Join Date
    23-10-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    66

    Default

    elena αν μιλάς για τις τιμές της NOW στην Ελλάδα όντως είναι πανάκριβες... Στην Ελλάδα η NOW ultra omega 3 οι 90 κάψουλες κάνουνε 40ε την στιγμή που στο iherb κάνουν οι 180 κάψουλες ούτε 20ε...
    Aυτες ήτανε οι τιμές τουλάχιστον όταν παρήγγειλα εγώ πριν κανένα τρίμηνο...
    YEAH BUDDY!!!

  22. #22
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Ελενα ριξε μια ματια εδω http://www.puritan.com/fish-oils-056...-1200mg-017131 6 κουτια με 90 softgels 44 δολλαρια, αυτη την σελιδα μου την προτεινε εμενα μια φαρμακοποιος λεγοντας μου οτι ειναι πολυ αξιοπιστη μαρκα και φτηνη.
    BODYBUILDING IS AN ART, YOUR BODY IS THE CANVAS, WEIGHTS ARE YOU BRUSH AND NUTRITION IS YOUR PAINT. WE ALL HAVE ABILITY TO TURN A SELF PORTRAIT INTO A MASTERPIECE.

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by savvas888 View Post
    elena αν μιλάς για τις τιμές της NOW στην Ελλάδα όντως είναι πανάκριβες... Στην Ελλάδα η NOW ultra omega 3 οι 90 κάψουλες κάνουνε 40ε την στιγμή που στο iherb κάνουν οι 180 κάψουλες ούτε 20ε...
    Aυτες ήτανε οι τιμές τουλάχιστον όταν παρήγγειλα εγώ πριν κανένα τρίμηνο...
    Αυτό για τα 40 ευρώ που λες, το είδα σε site συμπληρωμάτων, γι αυτό μου έκανε εντύπωση που βρήκα την ίδια μάρκα σε τμήμα φαρμακευτικών ειδών στα 27 ευρώ ίδια ποσότητα. Τέλος πάντων, εγώ τώρα θα δοκιμάσω αυτές τις κάψουλες που πήρα και λογικά θα είναι καλές, λιπαρά οξέα είναι έτσι κι αλλιώς.

  24. #24
    New Member
    Join Date
    17-12-13
    Location
    Larissa, Greece
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Αυτό για τα 40 ευρώ που λες, το είδα σε site συμπληρωμάτων, γι αυτό μου έκανε εντύπωση που βρήκα την ίδια μάρκα σε τμήμα φαρμακευτικών ειδών στα 27 ευρώ ίδια ποσότητα. Τέλος πάντων, εγώ τώρα θα δοκιμάσω αυτές τις κάψουλες που πήρα και λογικά θα είναι καλές, λιπαρά οξέα είναι έτσι κι αλλιώς.
    εγω παντως χρησιμοποιω τα omega 3 της tested nutrition 100 softgels 7 ευρω και τα omega 3 6 9 της ιδιας εταιριας τα 180 χαπια βγαινουν στα 14 ευρω!

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by theoros1994 View Post
    εγω παντως χρησιμοποιω τα omega 3 της tested nutrition 100 softgels 7 ευρω και τα omega 3 6 9 της ιδιας εταιριας τα 180 χαπια βγαινουν στα 14 ευρω!
    Το έχω δει και αυτό που λες στο ίντερνετ, απλά όταν βλέπω τόσο χαμηλές τιμές, κάτι δεν μου κάθεται καλά, σκέφτομαι ότι γύρευε τώρα τι ποιότητας θα είναι για να τα πουλάνε τόσο φθηνά. Εγώ τώρα έχω άλλη 1 κάψουλα απ αυτά που πήρα, τα έψαχνα χτες σε φαρμακεία στο κέντρο και δεν τα βρήκα πάλι, οπότε θα ξανακοιτάξω και αν βρω κάτι να με συμφέρει καλύτερα (δεδομένου ότι τα μπέρδεψα με τα mg τρομάρα μου), θα το πάρω. Ας μείνω και μερικές μέρες χωρίς στην τελική, τι να κάνω.
    Καλή τιμή (στα 15 ευρώ) είναι και της Reflex που έψαξα, αλλά είναι μόνο ω3, περιέχει 90 κάψουλες και για τα 3 γρ. την ημέρα θες 3 κάψουλες ημερησίως...
    Last edited by guest250; 17-07-14 at 15:21.

  26. #26
    Pumping Iron kostas69's Avatar
    Join Date
    08-04-10
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    375

    Default

    Σχετικά με τις πολύ φτηνές Ω3 κάψουλες να προσέξετε αν αυτές παράγονται με μοριακό διαχωρισμό (molecular distilled). Έτσι φεύγουν οι διαξίνες και τα βαρέα μέταλλα. Προσωπικά δεν θα αγόραζα τίποτα άλλο. Τα NOW ultra και όλα της natural factors παράγονται έτσι.

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-14
    Posts
    112

    Default

    εγω παιρνω τα omega 3 της reflex τι γνωμη εχεις γιαυτα αντωνη!παιρω 2-3 καψουλες την ημερα! προπονουμε 13.20-14.30 τι ωρες λες να τις παιρνω
    ??

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Είναι χαμηλά σε περιεκτικόκτητα αυτά Γιάννη... Θέλει 8 κάψουλες την ημέρα, αν δεν τρως και λιπαρά ψάρια...

    Αφού προπονείσαι το μεσημέρι, μπορείς να παίρνεις τις κάψουλες είτε με με το πρώτο σου γεύμα, είτε με το τελευταίο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-14
    Posts
    112

    Default

    ημουν αναμεσα σε αυτα και τησ go αλλα εχω ακουσει περισσοτερα για την εταιρα τησ reflex και διαλεξα αυτα!8 καψουλες την ημερα ολλες μαζι?να παιρνω 4 με το γευμα τησ 18:30? και με το επομενο(βραδινο)

  30. #30
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Παίρνε 4 κάψουλες στο πρωινό σου και άλλες 4 κάψουλες στο τελευταίο σου γεύμα πριν τον ύπνο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Omega 3 & Γεύση
    By despinaki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 21-04-14, 00:51
  2. OMEGA 3
    By giannhs1551 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-13, 20:03
  3. Omega 3,6,9
    By perakis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 21-10-10, 14:38
  4. animal omega
    By nikos_px in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-09, 01:30
  5. Αυγα με Omega Ω-3...
    By whiz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-05, 00:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •