Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned New Bodybuilder
    Join Date
    31-03-14
    Posts
    2

    Question Πρόβλημα Καμπούρας - Βάρους

    Καλησπέρα ! ειμαι 17 χρονών και το υψος μ ειναι 1:78 ! ειμαι αρκετα αδυνατος (63-64κιλα) και εχω καποιο προβλημα με τους ωμους μου γιατι πεφτουν μπροστα και ετσι καμπουριαζω! κανω γυμναστικη εδω κ 1 χρονο αλλα οχι και παρα πολλα οτι κανω στο σπιτι! μονοζυγο καμψεις βαρακια κλπ.! κατα την γνωμη σας τι πρεπει να κανω για να διορθωσω τ προβλημα με την καμπουρα κ του βαρους μου ??

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλώς όρισες στη παρέα μας !
    Σίγουρα αν είχες την δυνατότητα να γυμνάζεσαι σε γυμναστήριο θα μπορούσες να γυμνάζεις τα σημεία αυτά πολύ καλύτερα με ανοιγματα και γενικώς αντίθετες προς την κύρτωση ασκήσεις !
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε κατά πόσο είναι γονιδιακό το πρόβλημά σου , όμως το νεαρό της ηλικία σου επιτρέπει ικανοποιητική διαφοροποίηση .
    Την θέμα του βάρους σου είναι το μόνο εύκολο , γράψε την διατροφή που ακολουθείς και τα παιδιά θα κάνουν τυχών διορθώσεις , μέσω αυτής θα διορθώσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δυνάμωσε την άνω πλάτη σου, κάνοντας κωπηλατικές ασκήσεις, ανοίγματα πίσω ώμων, έλξεις στο μονόζυγο και διατάσεις. Για λίγο καιρό, μη γυμνάζεις το στήθος σου, ώστε να έρθει σε ισορροπία το σώμα σου. Γι

    Το χαμηλό βάρος σου, οφείλεται στη διατροφή. Τρώγες αρκετά, και καθαρά-ποιοτικά, αποφεύγοντας τις σαβούρες (γλυκά, αναψυκτικά, τηγανιτά, ψωμιά, πιτόγυρα, αλκοόλ κλπ).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    24-03-14
    Posts
    6

    Default

    Cuban είσαι σίγουρος ότι γυμνάζοντας αποκλειστικά την πλάτη βελτιώνεται η στάση του σώματος? (εννοείται δεν έχω καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος ή να διαφωνήσω χωρίς δεδομένα)
    Απλά το λέω, επειδή μου φαίνεται λογικό ότι ένα "φαρδύ" στήθος και γυμνασμένοι δελτοειδείς σε βοηθούν να στέκεσαι σε όρθια θέση.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι είμαι σίγουρος. Η αδύναμη άνω πλάτη, δε μπορεί να κρατήσει σε ορθή στάση το στήθος και τους ώμους, οι οποίοι μύες όντας γυμανσμένοι, είναι και πιο βαρείς.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Δυνάμωσε την άνω πλάτη σου, κάνοντας κωπηλατικές ασκήσεις, ανοίγματα πίσω ώμων, έλξεις στο μονόζυγο και διατάσεις. Για λίγο καιρό, μη γυμνάζεις το στήθος σου, ώστε να έρθει σε ισορροπία το σώμα σου.
    Κι εγώ είχα πρόβλημα με καμπούρα στο παρελθόν και έκανα αυτό που λέει ο Cuban. Εσύ που είσαι αδύνατος θα δυναμώσεις γρήγορα κάνοντας μονόζυγο και θα είναι πιο εύκολο να διορθώσεις το πρόβλημα. Εγώ ήμουν χοντρός κάπως και δεν μπορούσα να κάνω καν έλξεις. Απλώς κρεμιόμουν όσο άντεχα. Πήγα αναγκαστικά γυμναστήριο και έφτιαξα με τον καιρό, αν και δεν το είχα πάρει πολύ στα σοβαρά.

    Ψάξε εδώ στο forum ασκήσεις και μάθε την τεχνική για να τις κάνεις όταν πας γυμναστήριο, γιατί οι περισσότεροι γυμναστές δεν είναι καθόλου αξιόπιστοι σε κάτι τέτοια.

    Βέβαια, θα πρέπει να μάθεις και εσύ ο ίδιος να ισιώνεις τον κορμό σου όταν περπατάς, μέχρις ότου να σου γίνει συνήθεια και να μην καμπουριάζεις ούτε ηθελημένα (που λέει ο λόγος).

    Είναι κρίμα να συνεχιστεί αυτό το πρόβλημα για χρόνια. Υποθέτω πως θα το προλάβεις κάπως τώρα, γιατί αν δεν λυθεί στο άμεσο μέλλον, θα χρειαστεί να βάλεις ένα πράγμα περίεργο στην πλάτη για να την κρατάει ίσια, που δεν θυμάμαι πώς το λένε. Βάλε τα δυνατά σου!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    24-03-14
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Καλόγερος View Post
    Είναι κρίμα να συνεχιστεί αυτό το πρόβλημα για χρόνια. Υποθέτω πως θα το προλάβεις κάπως τώρα, γιατί αν δεν λυθεί στο άμεσο μέλλον, θα χρειαστεί να βάλεις ένα πράγμα περίεργο στην πλάτη για να την κρατάει ίσια, που δεν θυμάμαι πώς το λένε. Βάλε τα δυνατά σου!
    Kηδεμόνα ? Είχε ένας φίλος μου στην εφηβεία για σκολίωση. Δε γνωρίζω αν έχει αποτέλεσμα σε ενήλικους.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Nazgul View Post
    Kηδεμόνα ? Είχε ένας φίλος μου στην εφηβεία για σκολίωση. Δε γνωρίζω αν έχει αποτέλεσμα σε ενήλικους.
    Ναι! Για έφηβους είναι, όντως. Τα 17 δεν πιάνονται σαν εφηβεία;

  9. #9
    New Member
    Join Date
    24-03-14
    Posts
    6

    Default

    Πιάνονται αλλά αν ο φίλος δεν ασχοληθεί όπως του προτείνετε ή αν δε βλέπει τα αποτελέσματα που θέλει μετά από κάποιο διάστημα,
    ίσως πρέπει να πάει σε ορθοπεδικό και να μην το αφήσει για τα 19-20.

  10. #10
    Banned New Bodybuilder
    Join Date
    31-03-14
    Posts
    2

    Default

    ευχαριστω παιδια αλλα δεν ηταν κατι το σημαντικο! σε αυτον τον καιρο με λιγες ασκησεις ειναι ολα ενταξει! ηταν λιγο τ περπατημα πηγα.. κ σε ορθοπεδικο και με ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.. δεν κανω καποια συγκεκριμένη διατροφη tsourekas !! αν γινεται ας διαγραφτει αυτο το θεμα :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με απώλεια βάρους
    By nick_18 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-12, 02:48
  2. Προβλημα αυξησης βαρους
    By Dionios in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-12, 15:37
  3. Προβλημα βαρους
    By Noane in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-12, 20:13
  4. Πρόβλημα Αύξησης Βάρους
    By kostasma in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 06-09-09, 03:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •