Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1

    Default Δεν Ξέρω Αν Είμαι Σε Σωστό Δρόμο

    Καλησπέρα!!!

    Είμαι 21 ετών και έχω ξεκινήσει διατροφή εδώ και ένα μήνα και κάτι απο εδώ με συμβουλές απο τα παιδιά στο φόρουμ. Έχω δει σταδιακή ενδυνάμωση και τα κιλά μου ανέβηκαν στα 47.5 απο τα 45-46 που ημουν . Τα χέρια ειναι πιο δεμένα καθώς είχα πρόβλημα εκεί επειδή στο πάνω μέρος είμαι αδύνατη, όμως παρατήρησα οτι ενώ παίρνω πάνω άρχισα να κάνω ψωμάκια και να παίρνω στους γλουτους. Η Ειρηνη με με καθυσηχασε (ευχαριστώ Ειρηνακι) οτι η αυξηση ειναι λιπακι και νερο και οτι θα πρεπει να συνεχίσω να βαζω βαρος, θέλω να ξέρω αν είμαι στο σωστό δρόμο ή αν κανω κατι λαθος και εχω αρχισει και παιρνω στα πόδια.Έχω κοψει ψωμια και αλαντικά και οι υδατανθρακες ερχονται απο ρυζι , πατατες, και βρωμη. Δεν ξέρω τι να διορθώσω. Ευχαριστώ!

    Αυτά είναι τα μάκρος μου


    Υδατάνθρακες Πρωτεινη Λιπος Φυτικές Ίνες Θερμίδες

    Γραμμαρια τη μέρα 152.3 103.4 41.4 21-26 1395

    Γραμμάρια σε κάθε γεύμα 30.5 20.7 8.3 4-5 279


    Γυμναστήριο πηγαίνω 6 φορές την εβδομάδα κάνω 3 απο αυτές προπόνηση με βάρη : Δευτέρα (πλάτη δικέφαλα) ,Τρίτη αερόβια30' κοιλιακοι,ραχιαιοι , Τετάρτη( στήθος τρικέφαλα), Πέμπτη αερόβια 30'-κοιλιακοί, ραχιαιοι , Παρασκευή( Πόδια- γάμπες- ώμοι) Σάββατο αερόβια30' κοιλιακοι-ραχιαιοι.
    Last edited by Georgia07; 01-04-14 at 01:29.
    Strong is the new skinny..

  2. #2

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    καλην αρχη ..

    προτιμησε να χεις τα ποδια μονα τους ..

    τωρα στη διατροφη σου ..

    τι στοχο εχεις ;

    γιατι τα μακρος σου ειναι καπως περιεργα οπως τα βλεπω ..

    η πρωτεινη ειναι ζωικη η με την φυτικη μαζι τα 151 γρ ?

    μπορεις να μας γραψεις τι τρως ;

    σε ποσο καιρο ειδες αυτη την αυξηση που λες ;

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ μακάρι να τα καταφέρω!!!
    Πρωινό στις (8:30-9:00)

    πράσινο τσάι , κουάκερ (4κουαλιες σουπας βρωμη με 200 ml γάλα 1.5 λιπαρά) και μισή μπανάνα

    Δεκατιανό ( 11:00)
    γιαούρτι 2%και 10 αμύγδαλα με τη φλούδα τους

    Μεσημεριανό (1:00)
    όσπρια/κοτόπουλο/ ψάρι /σαλάτα/ ρύζι με κρέας. (ότι έχει μαγειρέψει η γιαγιά)
    3 φορές την εβδομάδα όσπρια , 1 λαδερό( φασολάκια μπάμιες κ βράζω κ 1 αυγό)
    1 φορά κοτόπουλο 2 φορές ψάρι και 1 κόκκινο κρέας, (γενικά η γιαγιά δεν βάζει πολύ λάδι 4 κουταλιές της σούπας για 4 πιάτα)

    3:30- 5:00 προπόνηση


    Απογευματινό (5:00- μετά την προπόνηση)
    1 scoop πρωτείνη σε νερό και 1 μήλο

    Βραδινό (8:00)
    αν έχει κρέας το μεσημεριανό τρώω απο αυτό με 1 φλ. σαλάτα με 1κτ.γλ λάδι αλλιώς
    γάλα 1.5% με δημητριακά
    ή 1 φλ. σαλάτα με τόνο
    ή γιαούρτι 2% με 10 αμύγδαλα

    η αύξηση αυτή έγινε σε 1 μήνα και μια εβδομάδα περίπου και πρίν την διατροφή (γενικά που τρώω δεκατιανο και γερο πρωινο κλπ )στους γλουτους και στα πόδια δεν είχα πρόβλημα!!
    Last edited by Georgia07; 31-03-14 at 21:17.
    Strong is the new skinny..

  4. #4

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Georgia07 View Post
    Ευχαριστώ μακάρι να τα καταφέρω!!!
    Πρωινό στις (8:30-9:00)

    πράσινο τσάι , κουάκερ (4κουαλιες σουπας βρωμη με 200 ml γάλα 1.5 λιπαρά) και μισή μπανάνα

    Δεκατιανό ( 11:00)
    γιαούρτι 2%και 10 αμύγδαλα με τη φλούδα τους

    Μεσημεριανό (1:00)
    όσπρια/κοτόπουλο/ ψάρι /σαλάτα/ ρύζι με κρέας. (ότι έχει μαγειρέψει η γιαγιά)
    3 φορές την εβδομάδα όσπρια , 1 λαδερό( φασολάκια μπάμιες κ βράζω κ 1 αυγό)
    1 φορά κοτόπουλο 2 φορές ψάρι και 1 κόκκινο κρέας, (γενικά η γιαγιά δεν βάζει πολύ λάδι 4 κουταλιές της σούπας για 4 πιάτα)

    3:30- 5:00 προπόνηση


    Απογευματινό (5:00- μετά την προπόνηση)
    1 scoop πρωτείνη σε νερό και 1 μήλο

    Βραδινό (8:00)
    αν έχει κρέας το μεσημεριανό τρώω απο αυτό με 1 φλ. σαλάτα με 1κτ.γλ λάδι αλλιώς
    γάλα 1.5% με δημητριακά
    ή 1 φλ. σαλάτα με τόνο
    ή γιαούρτι 2% με 10 αμύγδαλα

    η αύξηση αυτή έγινε σε 1 μήνα και μια εβδομάδα περίπου και πρίν την διατροφή (γενικά που τρώω δεκατιανο και γερο πρωινο κλπ )στους γλουτους και στα πόδια δεν είχα πρόβλημα!!
    στο πρωινο εισαι οκ , προτιμησε ομως το γαλα να το αντικαταστασεις με γιαουρτι ναι μεν γιατι εχει μεγαλυτερη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη αλλα και για να αποφυγεις τη μεγαλη ποσοτητα λακτοζης
    μπορεις ακομα να βαλεις κι αυγα η λιγη γουει για να ανεβασεις τη ποσοτητα πρωτεινης γιατι ειναι χαμηλα ..

    θα πρεπει να ναι σε σταθερα επιπεδα η πρωτεινη σε ολη τη διαρκεια της ημερας ..

    το πρωινο και το γευμα μετα τη προπονηση μπορει να ναι λιγο μεγαλυτερα σε ποσοτητες καθως ειναι τα πιο σημαντικα μεσα στη μερα..

    στο δεκατιανο σου μπορεις να βαλεις εκει τη μπανανα η και λιγη βρωμη ακομα ..

    στα γευματα που δεν υπαρχει υδατανθρακας η ειναι χαμηλα προτιμησε να χεις υψηλα τα λιπαρα ..

    στο μεσημεριανο οκ

    μετα απο τη προπονηση πρεπει να χεις και στερεο γευμα εκτος απο τη γουει και το μηλο , δλδ μετα απο 30-60 λεπτα πρεπει να φας

    και προτιμησε αυτο το γευμα να μην ειχα χωρις λιπαρα και σαλατα οσο γινετε για να μην αργεις την αποροφηση των θρεπτικων στιχοιων..

    πριν τον υπνο μπορεις να βαλεις ενα γευμα με μια πηγη πρωτεινης (γιαουρτι,κοτατζ,τυρι,αυγα,σολωμο) με λιπαρα(ξηρους καρπους,ελαιολαδο) αν διαλεξεις αυγα η σολωμο βαλε λιγοτερα λιπαρα καθως περιεχουν τα δικα τους λιπαρα ..

    πριν ξεκινησεις ετρωγες πρωινο μεσημεριανο βραδινο μονο στις ιδιες ποσοτητες ?
    Last edited by daskalos198; 31-03-14 at 23:07.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλή αρχή Γεωργία, καλές και δυναμικές προπονήσεις.

    Σιγά, σιγά και σταθερά όλα θα πάρουν την ορθή πορεία.
    Δώσε βάση στην τεχνική και στην σταδιακή αύξηση των αντιστάσεων/βαρών

    Με σωστή διατροφή (καθαρή), γυμναστική με αντιστάσεις και αερόβιο -φουλ λέμε- θα δεις τα θεμιτά αποτελέσματα.
    Να ακούς τα παιδιά εδώ, οι συμβουλές τους είναι το κλειδί στην επιτυχία!
    Με υπομονή και επιμονή!
    Last edited by Demetra; 31-03-14 at 22:59.

  6. #6

    Default

    Ναι πιστευω οτι διαφορα αρχιζει και φαινεται καλυτερα απο αλλες φορες. τα κιλα ειναι 47.9 , στους γλουτους πστευω αρχιζω να χανω γιατι πεφτει πολυ ιδρωτας εκει ρε παιδι μου, ειδικα γοφους και κατω στη μεση χαμηλα. αλλα στα βαρη πλεον σηκωνω περισσοτερα με ευκολια. χερια 7.5 κιλά σε πιεσεις επικλινη, ανοιγματα και δικεφαλα (σφυρια) και τρικεφαλα kick back απο 3 κιλά που εβαζα καποτε τωρα βαζω 4-5. πλάτη ανεβηκα στα 20 απο 15 και ραχιαίους κάνω με 5 κιλη πλάκα και πλάγιους με 10 κιλη. πόδια 45 κιλα την πρεσσα και εχω τρομερη αντοχη στο αεροβιο. !!!! παρατηρησα επισης οταν ανεβηκα 3 κιλά απο τα 45 που ημουν και είμαι 48 έχω αρχισει και ψιλογραμμώνω! αυτο δειχνει οτι ειμαι σε καλο δρομο ετσι ; :)
    Ευχαριστω για τις συμβουλες και την υποστηριξη!!!
    Strong is the new skinny..

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα παιδια!
    Οι προπονησεις πανε καλά και η αντοχη στο αεροβιο αυξάνεται. Θελω να ρωτησω κατι, αυτη την Κυριακη γινεται ο γυρος της πολης μου , απόσταση περίπου 4 χιλιομετρα και θα λάβω μερος.Προπονητικά για να προετοιμαστω κανω αερόβιο λίγο περισσότερο και πολλές διατάσεις, επιπλέον τρέχω και για μιση ωρα το πρωι στο υπαιθρο. Το πρόγραμμα στο γυμναστηριο πρεπει να το αλλάξω λογω της συμμετοχης στο μινι μαραθώνιο ή όχι. Το πρόγραμμα μου ειναι δευτέρα στηθος -τρικεφαλοι κ αερόβιο 30 λεπτά , Τρίτη 45 λεπτα αεροβια και κοιλιακοι , Τετάρτη πλατη - δεκέφαλοι και 30 λεπτά αερόβια - Πέμπτη 45 λεπτά αερόβια και κοιλιακοι Παρασκευη Πόδια και 20 λεπτά αερόβιο, Σάββατο Ώμοι - τραπέζιοι - κοιλιακοί. Κυριακή η μερα ανάπαυσης!.
    Strong is the new skinny..

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Γεωργία!

    Ίσως είναι καλύτερα να μειώσεις τις αερόβιες για να έχεις περισσότερη αντοχή και ενέργεια για τον μαραθώνιο. Επίσης εκείνη τη μέρα φροντισε να έχεις περισσότερο υδατάνθρακα στη διατροφή σου.
    Καλά να περάσεις

  9. #9
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    σιγουρα αν υπαρχει καποιος αγωνας που εχει μορφη αεροβιου...η αποχη απο τα βαρη τουλαχιστον ενα 10μερο πριν επιβαλλεται...οπως και η αεροβια πρεπει να ελαττωθει πολυ στις προπονησεις πριν τον αγωνα...οτι εκανες εκανες σε ολη την προετοιμασια...πριν τον αγωνα χρειαζεται απλα χαλαρωση του σωματος με ελαφριες προπονησεις
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  10. #10
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Λοιπόν Γεωργία σου έχω το Νο1 tip !!!
    Φορώντας ένα εφαρμοστό κολλάν θα τερματίσεις πρώτη ...όλοι οι άλλοι θα έρχονται από πίσω σου !!!!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  11. #11

    Default

    Καρδούλα , αγαπημένη με τις συμβουλές σου έχεις δίκιο, αυτο σκεφτηκα κι εγω, έχω ανεβάσει θερμιδικά το μενού λίγο της τελευταιας εβδομαδας και σιγουρα το πρωινο εχει περισσοτερο υδατανθρακα όπως λεει και ο Leo ναι η αληθεια ειναι οτι δεν πιεστηκα πολύ, έκανα λίγες επαναλλήψεις γυμνάζοντας μια μυική ομάδα κάθε φορά ,σημερα έκανα ένα χαλαρό τρεξιματάκι για 20 λεπτά και κοιλιακούς, ότι έκανα έκανα αύριο ρεπό ξεκούραση και την Κυριακή καλό πρωινό και βούρ στον αγώνα!!!
    Τσουρέκα αχαχαχαχ κολάν ;;; λές ; αν και δεν τα μπορώ καθόλου ; προτιμώ σορτσάκι και τοπάκι απο πάνω ! αυτο που έχω στο άβατάρ μου είναι το γούρι μου !!! χαχα Επίσης μετά το μαραθώνιο κατα τις 1:30 θα κάνω το 2 γευμα μου, δεκατιανό δεν θα φάω γιατί τρέχουμε στις 11 και το πρωινό το τρώω στις 9. Στο δεύτερο γεύμα λοιπόν να το κάνω μεταπροπονητικό με ρόφημα πρωτείνης που αποροφάται εύκολα και μπανάνα και το γεύμα να το αφήσω για τις 3 ? ή να πάω κατευθείαν στο μεσημεριανό ; Σημειωτέων οτι το μεσημεριανό μου ειναι καθε μερα στισ 1:30, και το μεταπροπονητικο στις 5 λέτε αν αλλαξω σειρά να έχω τίποτε φουσκώματα κλπ ;
    Strong is the new skinny..

  12. #12

    Default

    Tα αποτελέσματα ήταν φοβερά!!! Πριν καμιά ώρα επέστρεψα από το μίνι μαραθώνιο και τα πήγα πολύ πολύ καλά! Τερμάτισα 4η μέσα από 200+ άτομα!!! Δυστυχώς στο τελευταίο μέτρα ένιωσα ένα σφίξιμο στο στομάχι και χαλάρωσα και ήταν η αιτια να με περάσει ο απο πίσω μου. Δεν πειράζει!!! Έτσι κι αλλιως τρέχαμε για καλό σκοπό ,για αιμοδοσία κλπ. Αλλα ρε γαμώτο θα ήθελα ένα μετάλλιο απο μαραθώνιο!!! Τέσπα δεν πειράζει, σιερά τώρα έχουν οι σκοπευτικοί αγώνες !!! :) Πάντως όλα αυτά που διάβασα για πρωινό 2 ώρες πρίν τον αγώνα είναι ολόσωστα!!! Βρώμη με γιαούρτι και μπανάνα και είσαι κομπλέ για να βγάλεις τα χιλιόμετρα!!! Στις 12 που τελειώσαμε πήρα μεταπροπονητικό πρωτείνη με μπανάνα και τώρα πάμε για ψαράκι στο φούρνο και ρυζάκι άσπρο!!
    Last edited by Georgia07; 13-04-14 at 14:08.
    Strong is the new skinny..

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Georgia07 View Post
    Tα αποτελέσματα ήταν φοβερά!!! Πριν καμιά ώρα επέστρεψα από το μίνι μαραθώνιο και τα πήγα πολύ πολύ καλά! Τερμάτισα 4η μέσα από 200+ άτομα!!! Δυστυχώς στο τελευταίο μέτρα ένιωσα ένα σφίξιμο στο στομάχι και χαλάρωσα και ήταν η αιτια να με περάσει ο απο πίσω μου. Δεν πειράζει!!! Έτσι κι αλλιως τρέχαμε για καλό σκοπό ,για αιμοδοσία κλπ. Αλλα ρε γαμώτο θα ήθελα ένα μετάλλιο απο μαραθώνιο!!! Τέσπα δεν πειράζει, σιερά τώρα έχουν οι σκοπευτικοί αγώνες !!! :) Πάντως όλα αυτά που διάβασα για πρωινό 2 ώρες πρίν τον αγώνα είναι ολόσωστα!!! Βρώμη με γιαούρτι και μπανάνα και είσαι κομπλέ για να βγάλεις τα χιλιόμετρα!!! Στις 12 που τελειώσαμε πήρα μεταπροπονητικό πρωτείνη με μπανάνα και τώρα πάμε για ψαράκι στο φούρνο και ρυζάκι άσπρο!!
    Δεν πειράζει, την επόμενη φορά. ;) Μπράβο σου! Καλή όρεξη!

  14. #14

    Default

    Ελενα29 να σαι καλά!!! σ ευχαριστώ!!! :)
    Strong is the new skinny..

  15. #15
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Mπράβο γούρι το μπλουζάκι !!!!!
    Βρε εσύ είσαι αστέρι που να ήσουν και "ψαγμένη" δλδ
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  16. #16

    Default

    Τσουρεκα μου ευχαριστω!!!!!!! χαχαχ ναι ναι το μπλουζακι το θαυματουργο !!! θα το βαλω προγραμμα να βελτιωσω την αντοχη μου!!! Παντως καμια σχεση ο διαδρομος με το τρεξιμο εξω!!!!!
    Strong is the new skinny..

  17. #17

    Default

    Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!! Το Πάσχα πέρασε και η φόρμα παραμένει!!! Το Άγιο Φως μου έφερε πολύ όρεξη για γυμναστική!!! Αυτό όπως αποδείχθηκε προχθές στη γιορτή μου μου έφερε το καλύτερο δώρο. ! Το γυμναστήριο που πηγαίνω είναι χορηγός της ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών Σπάρτης και μου έγινε πρόταση να μπω στην ομάδα! Φυσικά και το έκανα αφού πάντα το ποδόσφαιρο ήταν το άθλημα της καρδιάς μου και πήγα αμέσως να πάρω εξοπλισμό. Ένα πράγμα που με απασχολεί μόνο είναι ότι οι ποδοσφαιριστές έχουν διατροφή υψηλή σε υδατάνθρακα και εμένα η δικιά μου κινείταιi 20% Λίπη / 40% Υδατάνθρακα / 40% Πρωτεΐνη .αυτό σκέφτηκα να το αλλάξω σε 15% Λίπη / 60% Υδατάνθρακα / 25% Πρωτεΐνη , σκέφτηκα ότι αφού ανεβάζω υδατάνθρακα να αφαιρέσω τα λιπαρά και λίγο την πρωτεΐνη. Η θέση που με έβαλε ο προπονητής είναι απαιτητική στο τρέξιμο (για όσους ξέρουν δεξί χαφ) Επίσης κάποιες προπονήσεις γίνονται 8-10 το βράδυ μετά όταν γυρίζω ισχύει το γιαούρτι με αμύγδαλα ή θα πρέπει να το αλλάξω και αυτό ;
    Strong is the new skinny..

  18. #18
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    εχω αδερφο ποδοσφαιριστη , οποτε εχει μακαρονια στο σπιτι ....τα ξετιναζει ολα!
    κανει ακριβως την αντιθετη διατροφη απο μενα...
    πρωτεινη...τρωει κατι ψηλα καμια σχεση με μενα.....αλλα ειδικα πριν παει να παιξει τρωει ενα τεραστιο πιατο απ οτι κι αν εχουμε.....σκεψου...τρωει μακαρονια ασπρα μαζι και ψωμι(μαυρο) δεν τον φτανει ουτε αυτο! μετα πειναει παλι...τρωει μετα την προπονηση παντα μια μπανανα μονη της
    και εχει τρελη γραμμωση....15 χρονων παιδι 1.86 παιζει αμυνα αλλα τα χερακια καλαμακια.....
    χανεις πολυ μαζα απο το πανω μερος του σωματος...ενταξει τα ποδια γυμναζονται...αλλα πανω τιποτα....
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  19. #19

    Default

    ωωωω κατάλαβα !!! ε κοιτα μιλαμε για αντρα και σε φαση αναπτυξης, δεν ξερω εγώ πάντως τη μέρα πριν την προπόνηση έφαγα κανονικα το μεσημερι πατατες φουρνου κ στηθος κοτοπουλο με σαλατα μετά πήγα γυμναστηριο 3-4 μετά μεταπροπονητικο με μπανανα στις 7 βραδινο πατατα κοτοπουλο σαλατα και πηγα προπονηση στις 8.30 και ημουν κομπλε. ρε γαμωτο πανω που εφτιαξα τα χερια θα φυγουν ; θα κρατησω το γυμναστηριο οπωσδηποτε για να βελτιωνω τη φυσικη κατασταση κ ολο το σωμα, ελπιζω να μη χασω πολυ απο τα χερια
    Strong is the new skinny..

  20. #20
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    χανεις απ ολο το σωμα! αλλα πιο πολυ εχω δει οτι χανει στο πανω μερος...βεβαια ειναι και θεμα οργανισμου -κατανομης - δομης κλπ κλπ
    γιατι και γω ειχα καλαμακια χερακια που δεν εκανα τιποτα....
    παντως τρωει παρα πολυ υ/δ
    κοιτα αν αυξανεις συνεχως τα κιλα που βαζεις αντισταση φανταζομαι οτι θα εισαι καλα....
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  21. #21
    Pumping Iron 8avos's Avatar
    Join Date
    27-07-11
    Posts
    651

    Default

    Πςςςς,τα χεις πάρει όλα αμπάριζα,τρέξιμο,σκοποβολή,ποδόσφαιρο Βασικά κάνε ότι
    σ ευχαριστεί.Και γιατί όχι;

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλημέρα Γεωργία! Θα συμφωνήσω με το Θάνο από πάνω, κάνε ό,τι σε ευχαριστεί. Δεν ξέρω πόσο εντατικές προπονήσεις θα κάνεις στην ομάδα και τι πρόγραμμα θα έχεις γενικά, αλλά νομίζω ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δηλ εφόσον το θες και σε παίρνει και από άποψη χρόνου και αντοχών να κρατήσεις και το γυμναστήριο και το ποδόσφαιρο, μπορείς να βρεις σιγά σιγά με ψάξιμο και πειραματισμούς τη χρυσή τομή διατροφικά αλλά και στο θέμα της γυμναστικής.

  23. #23

    Default

    χαχαχ ναι η αληθεια ειναι γενικά μ αρεσει ο αθλητισμος και δν μ αρεσει να καθομαι !!! το ποδοσφαιρο παντα το αγαπουσα και επαιζα σε ομαδα αλλα μετα εσπασε κ ασχοληθηκα με το στιβο και τη σκοποβολη,,, αλλααα τωρα που υπαρχει μπαλα στην πολη εννοειται δε γινεται να λειπω!! ;) ναι πιστευω θα τη βρω στη διατροφη!!! :) χρονος υπαρχει οταν εχεις διαθεση να τα κανεις ολα!! ισα ισα ελενα με βοηθαει στο διαβασμα καλυτερα!!! εχω 4 ωρες κενο ? ε 4 ωρες διαβασμα καλο! ;) στο γυμναστηριο πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα και κανω χερια περισσοτερο και στο τελος λιγο αεροβιο κανα 30 λεπτο το πολυ γιατι εξω στην προπονηση λιωνω στο τρεξιμο πανω κατω!!!
    Strong is the new skinny..

  24. #24

    Default

    Καλησπέρα και πάλι μετά απο αρκετό καιρό!!! Τα πραγματα με τον αθλητισμο πανε πολυ πολυ καλά, τα προλαβαίνω όλα, πρόσφατα είχαμε σκοπευτικούς αγώνες και πήρα μέρος για πρώτη φορά στους Πανπελλοπονησιακους! Η εμπειρία ήταν απίστευτη αλλα και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο αφου έλαβα τη 1 θέση με πάρα πολύ καλή επίδοση. Επιασα σκορ 345 στα 400 μονο με 1 μηνα προετοιμασία και τώρα στο σκοπευτήριο επικρατεί ένας πανζουρλισμός καθώς η κοπέλα που πηρε την δευτερη θεση ειναι πανελληνιονικης. Μετα την εξεταστικη θα ξεκινησει ετοιμασια για πανελληνιους !! Οι προπονητες λενε αυτο ειναι τελεντο και πρεπει να το ακολουθησω διοτι η επιδοση που επιασα ηταν επιδοση αθλητριας που κανει χρονια σκοποβολη με ειδικο coaching κλπ. Στο ποδοσφαιρο ολα πανε καλα αλλα εχω ενα μικρο θεματακι, δεν θελω να κανω χοντρα μπουτια και δεν ξερω πως θα το καταφερω αυτο. Προπονουμαστε σχεδον καθε μερα, εχω αρχισει να σφιγγω στα ποδια αλλα δν θελω να γινουν μεγαλα!! Επανω προσπαθω να μην στεγνωσω και πηγαινω γυμναστηριο 3 φορες την εβδομαδα μονο για τον πανω κορμο. Αν στη διατροφη μου εχω πρωτεινες πιο πολυ υπαρχει περιπτωση να μην παρουν τα ποδια ογκο ; απλα να γραμμωσουν ;
    Strong is the new skinny..

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Συγχαρητήρια για τη διάκριση! Και γενικότερα συγχαρητήρια που είσαι τόσο δραστήρια και που τα προγραμματίζεις όλα τόσο καλά.
    Σε αυτό που ρωτάς, εγώ δεν ξέρω να σου απαντήσω, φαντάζομαι όμως πως όσο δίνεις ερεθίσματα στους μυς, αυτοί θα αναπτύσσονται. Το θέμα είναι να είναι τέτοια οι αναλογία μυών-λίπους που να έχεις όσο πιο αρμονικό αποτέλεσμα γίνεται.

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Georgia07 View Post
    Καλησπέρα και πάλι μετά απο αρκετό καιρό!!! Τα πραγματα με τον αθλητισμο πανε πολυ πολυ καλά, τα προλαβαίνω όλα, πρόσφατα είχαμε σκοπευτικούς αγώνες και πήρα μέρος για πρώτη φορά στους Πανπελλοπονησιακους! Η εμπειρία ήταν απίστευτη αλλα και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο αφου έλαβα τη 1 θέση με πάρα πολύ καλή επίδοση. Επιασα σκορ 345 στα 400 μονο με 1 μηνα προετοιμασία και τώρα στο σκοπευτήριο επικρατεί ένας πανζουρλισμός καθώς η κοπέλα που πηρε την δευτερη θεση ειναι πανελληνιονικης. Μετα την εξεταστικη θα ξεκινησει ετοιμασια για πανελληνιους !! Οι προπονητες λενε αυτο ειναι τελεντο και πρεπει να το ακολουθησω διοτι η επιδοση που επιασα ηταν επιδοση αθλητριας που κανει χρονια σκοποβολη με ειδικο coaching κλπ. Στο ποδοσφαιρο ολα πανε καλα αλλα εχω ενα μικρο θεματακι, δεν θελω να κανω χοντρα μπουτια και δεν ξερω πως θα το καταφερω αυτο. Προπονουμαστε σχεδον καθε μερα, εχω αρχισει να σφιγγω στα ποδια αλλα δν θελω να γινουν μεγαλα!! Επανω προσπαθω να μην στεγνωσω και πηγαινω γυμναστηριο 3 φορες την εβδομαδα μονο για τον πανω κορμο. Αν στη διατροφη μου εχω πρωτεινες πιο πολυ υπαρχει περιπτωση να μην παρουν τα ποδια ογκο ; απλα να γραμμωσουν ;
    Συγχαρητήρια Γεωργία!!! Καλέ τι άστέρι έχουμε;

    Όσο για τα ποδαράκια, το αν γίνουν φουσκωτά όπως λές είναι οταν εχουμε αρκετό λίπος και μυς. Οταν το λίπος ειναι χαμηλό, η μυικότητα δίνει ωραίο σχήμα στα πόδια, δεν τα κάνει αντιαισθητικά. Αρα η γρώμμωση έχει καθαρά να κάνει με αυτό, όχι με το αν τρως πρωτείνες στη διατροφή σου.

  27. #27

    Post

    Elena29 ευχαριστω για τα καλά σου λόγια :) ορεξη να υπάρχει και όλα γίνονται!!!
    Kardoula μου γλυκιά , συγχαρητηρια και απο εδώ για τη διακρισή σου!!! Το βασικοτερο ειναι να χασω λιπος καθως τωρα ειναι περιοδος φυσικης καταστασης, θα κανω οτι χρειαστεί για να γινει αυτό, διαλειμματικες και σωστό πλανο διατροφής.!!! :) Αρκει να ξερω τι πρεπει να κανω !
    Strong is the new skinny..

  28. #28

    Default

    Λοιπόν απ ότι κατάλαβα, για να κάψεις λίπος θες εντονη δραστηριοτητα (αεροβια) και να καις περισσότερες θερμίδες απο αυτές που παίρνεις ! Σήμερα θα ξεκινήσω κάπως έτσι.

    Πρωινό : Γιαούρτι 180 γρ με 1 κουταλια σουπας βρώμη και μισή μπανάνα(μικρη)

    Ενδιάμεσο : 1 καφές σκετος και 1 πορτοκαλι

    Μεσημέρι : 1 ρηχό πιάτο μαρούλι (33 Kcal) + 1 κουταλάκι ελαιόλαδο (43 Kcal) + Μικρό μπιφτέκι μοσχαρίσιο περίπου 120 γραμμαρίων (332 Kcal)

    Απόγευμα: (μετα απο τρέξιμο- περπάτημα 1 ώρα) 1/2 σκούπ whey 1 - 100 ml γαλα και 1 μεγάλο μήλο με τη φλούδα

    Βραδινό: να βάλω 1 ποτήρι γάλα και 10 αμύγδαλα ; ή ενα μπιφτέκι 120 γραμμαρίων (332 Kcal) και 1 φλ ντομάτα αγγούρι ;;

    Η θερμιδικη πρόσληψη που πρέπει να κάνω είναι 1377 θερμίδες την ημέρα για να χασω λίπος με 40.8 γρ υδατάνθρακα 25.3 γρ πρωτείνη 8 γρ λιπαρά 5-9 γρ φυτικες ινες . Κάθε απο τα 4 γεύματα μέσα στη μέρα πρεπει να ειναι στις 344 θερμίδες. Ελπίζω κάτι τέτοιο να είναι σωστό :/
    Strong is the new skinny..

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεωργία καλησπερα :)

    Τα είπαμε και μέσω fb, είδα το σώμα σου στις φωτό. Πολλές φορές υπερεκτιμούμε ή υποτιμούμε τη σωματική μας κατάσταση. Αυτό που κυρίως χρειάζεσαι είναι να χάσεις σωματικό λίπος. Όχι, στον κορμό δεν έχεις στεγνώσει, λιπάκι υπάρχει με περισσότερο περιφέρεια, κοιλιτσα, ποδαράκια.

    Δεν έχεις κάνει σωστούς υπολογισμούς, 1377 θερμίδες αποκλείεται να χρειάζεται να τρως, ειναι τραγικά λίγες. Μάλλον έχεις ξεχάσει να πολλαπλασιάσεις με τον συντελεστή δραστηριότητας; Για ξανα κάνε να δουμε.

    Μην πέσεις χαμηλά σε θερμίδες, ξεκίνα να ζυγίσεις και να μετράς πόσο τρως, αλλά παράλληλα να έχεις ενέργεια για να κάνεις αυτό που θες.
    Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις, διέθεσε αυτούς τους μήνες μέχρι το Σεπτέμβρη και θα χεις πιάσει το στόχο σου!!!

  30. #30

    Default

    Καλησπέρα Καρδούλα μου ναι σορρυ εκανα λαθος! 1980.435 μου βγηκε! ειχα ξεασει τον συντελεστη!! Συμφωνα με το αρθρο εδω ο προτεινομενος ρυθμος για απωλεια βαρους ειναι



    το 1 κιλό /μήνα στις γυναίκες αρα μειωση θερμιδων κατα 250 θερμιδες την μερα. βγαινει 1730.435. Όσον αφορά την κατανομή των μακροδιατροφικών στοιχείων τα λιπαρά θα είναι 46γρ όσο το βαρος μου η πρωτείνη 115γρ (δλδ το βαρος x 2.5) και 214 υδατανθρακα. Λέω να την κανω καπως έτσι σε μερίδες ( 8 Υδατάνθρακες, 6 Πρωτεϊνες, 2 Γαλακτοκομικά, 3 Φρούτα, 4 Λαχανικά, 5 Λίπη )αερόβια πόσο πρέπει να κάνω για να είναι αρνητικό το ισοζύγιο ;; το ποδοσφαιρο πιανει σαν διαλειμματικη προπόνηση ;; τωρα ως επι το πλειστον κανουμε δρομικες ασκησεις και τρεξιμο κανα 4 χιλιομετρα μετα σπριντ και ασκησεις και καμια ωρα παιζουμε μεταξυ μας το καλοκαιρι επειδη θα εχει ζεστη και οι περισσοτερες απ την ομαδα θα λειπουν θα πηγαινουμε για τρεξιμο στο βουνο κλπ εγω να πηγαινω κ γυμναστηριο το πρωι ή απογευμα για περισσοτερη αεροβια ;
    Last edited by Georgia07; 10-06-14 at 22:40.
    Strong is the new skinny..


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είμαι Σε Καλό Δρόμο? Stats & Διατροφή.
    By kostasdal in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 17-06-13, 16:45
  2. Στο Δρόμο Για Όγκο!!!!
    By dimitris95 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 60
    Last Post: 11-11-12, 22:24
  3. Συμβουλές για το αν είμαι στο σωστό δρόμο παρακαλώ!
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-12, 23:30
  4. Στο δρόμο για αγωνιστική φόρμα
    By razor023 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-11, 00:03
  5. Εφιάλτης στο δρόμο με τις... κάψουλες (vit. Β)
    By cccc in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-08, 06:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •